Editujeme v programu PhotoFiltre 6.4.0

5. díl

Obrázky se po kliknutí zvětší v novém okně

prohlížeče IE, v Mozille pak v nové záložce!

1. Instalujeme program (obrázkový editor zdarma)

2. Základní funkce programu

3. Otevíráme obrázek

4. Jak velký obrázek?

Instalujeme program

Obrázky, které jsme překopírovali z fotopřístroje do našeho počítače, se nám na dispeji foťáku zdály bezchybné, po zevrubnější prohlídce zvětšené na monitoru vykazují nicméně pár drobných nedostatků. Okolo hlavní postavy je mnoho zbytečných předmětů, obličeje mají divné barvy... to všechno se dá odstranit a vylepšit pomocí programu, jemuž se říká obrázkový editor. Ten pravda máme v počítači nainstalovaný jako součást operačního systému, ale jeho použití ke zpracování obrázků je diskutabilní. Dobrý je k jejich prohlížení - pokud jsme je upravili v solidním editoru.

Všelijaké vyhledávače nám jich nabídnou nevídané množství, jako třeba tady . Množství z nich je také freeware čili grátis, ale 90 procent z nich je bohužel v angličtině a pokud tuto řeč neovládáme alespoň na uživatelské úrovni, je nám takový program k ničemu.

Program zcela zdarma, s funkcemi pro běžnou práci zcela dostačujícími je v titulku zmíněný PhotoFiltre, dále jen PF.

Poslední verzi PhotoFiltre 6.4.0 do svého počítače stáhneme klasickým způsobem odtud, vlevo nahoře klepneme na druhý řádek shora Downloads a hned první řádek shora je náš program. Angličtiny v nabídce se bát nemusíme, instalujeme klasicky jako ostatní programy. Po spuštění PhotoFiltre by se měly nabídky v horní liště ukázat česky. Jestliže se tak stalo, další odstavec můžeme přeskočit.

Pokud tomu tak není, je potřeba doinstalovat češtinu, která je na téže stránce, co program ke stažení.

Obr. 1

Nejlépe na plochu si dáme uložit ikonku ZIP s názvem Translation CZ se souborem češtiny. Zazipovaného soboru se nelekejme, postup je snadný. Poklepeme na ikonku, průzkumník nám nabídne v postranním panelu "Extrahovat všechny soubory" a hned v druhém kroku nám průvodce nabídne vyhledání programu PF.

Obr. 2

Klepneme na okénko Procházet, otevře se nám adresářový strom (známe z minulého dílu) a pak už jenom klikáme na znaménka + v tomto pořadí: Tento počítač > Místní disk (C) > Program Files > Photo Filtre. Jsme u cíle. Při dalším spuštění programu by měly být všechny nabídky česky.

Obr. 3

Nahoru

Základní funkce programu

Nebude možná od věci povědět si pár slov k tomuto editoru. Pro většinu své práce používám Zoner Photo Studio 11, který byl na CD letního dvojčísla časopisu Computer (2009) a byl tedy v ceně časopisu. Je to sestava pro časopis, takže je malinko osekaná (například složit panoráma z několika fotek musím v Zoneru 8, který používám jenom pro tento účel). Oproti PF má Zoner výhodu hromadného zpracování fotek (což PF má taky, jenom je trochu složitější se k tomu dostat), takže když potřebuji změnit velikost u padesáti fotek najednou, nastavím parametry, dám OK a za pár minut je hotovo. Zoner má také pár funkcí, které v PF nenajdeme - inu, je přece jen program zadara. Práci se Zonerem se budeme věnovat v kapitole Další editory, které je dobré poznat. PhotoFilter mám nicméně na dolní liště taky a občas jej taky používám. Na rozdíl od mé verze Zoneru umí dobře kreslit čáry, vkládat text a v rubrice Filtry má neskutečné množství nabídek. Jako začátečník jsem byl s programem velice spokojený a pro toho, kdo nafotí kolem stovky obrázků měsíčně bohatě stačí.

V této kapitole se věnujeme jen několika základním funkcím programu, k nimž jsem udělal pár screenshotů. Oficiální a velmi obsáhlý web s nápovědou najdete v tomto odkazu, vřele doporučuji navštívit.

Obr. 4

Nahoru

Otevíráme obrázek

První krok na zahájení práce s konkrétní fotografií bude její výběr. Spustíme program, vlevo nahoře klikneme na "Soubor" anebo na žlutou ikonku složky o poschodí níže a otevře se nám nabídka všeho možného, co jsme si umístili na plochu. A protože si pamatujeme, kde máme své fotky ke zpracování (nikoliv zálohu!), poklepeme na příslušný řádek myší (obr. 4).

Obr. 5

Program nám nabídl všechny obrázky, které jsme do složky "Sníh na dvoře" uložili. Zasněžený stůl (to je náš sněhometr) je nějaký tmavý, pokusíme se ho trochu vylepšit. Označíme jej a dáme "Otevřít".

Obr. 6

Teď máme na ploše editoru obrázek, respektive kopii obrázku stolu. Aby se nám lépe s obrázkem lépe pracovalo, zmenšíme jej.

Nahoru

Jak velký obrázek?

Fotografie, které jsme vytáhli z foťáku mají rozměr, který jsme si nastavili v přístroji. Tento úkon provádíme po důkladném prostudování návodu, vyvarujeme se nepříjemných překvapení! Nejlepší je nechat rozměry snímků co největší. Proč?

Důvodů je hned několik. Může se nám podařit opravdu dobrá fotka, ze které budeme chtít udělat tapetu na stěnu nebo velký obraz (nesmějte se, časem a pílí se můžete dopracovat i takového výsledku!). Pro tisk tak velkého papírového obrazu je dobré mít fotku co největší (v Olympusu mám nastavený rozměr šířka 3264 pixelů, výška 2448 px při rozlišení 314 DPI (bodů na palec), což je soubor o velikosti 5 MB. Tisíc takto velkých fotek už na disku zabere docela dost místa, ale žádný strach, disky dnes mají kapacitu velkou a navíc, tyhle soubory v původní velikosti mám na již zmíněném externím disku.

Podrobnosti o rozměrech včetně výpočtů najdeme zde, nevidím nicméně důvod zabývat se tím příliš do hloubky. Pokud budeme chtít naše fotografie nechat vytisknout ve fotolabu, měli bychom pro jednotlivé formáty fotografií dodržet alespoň orientačně rozměry z tabulky.

Čím větší soubor, tím lepší fotka, proč tedy zmenšovat? Inu proto, že tento stůl určitě nebudu tisknout na fotopapír velikosti A4, ba ani na menší a pokud ho budu někde prezentovat, tak jedině na webu a zřejmě v návodu, jak zpracovávat obrázky! Kdybych nakrásně chtěl zrovna tenhle stůl tisknout velký, mám jej v záložním souboru v původní velikosti a kdykoliv tam můžu sáhnout... ale to už víme.

Můžeme zkusit, jaká je práce s nezmenšeným obrázkem. Všechno šíleně dlouho trvá, změny se načítají minuty, prostě zmenšíme jej na takovou velikost, aby byl tak akorát.

Obr. 7

Vybereme v horní liště název "Obrázek", otevře se nám nabídka možností. Vybereme si nejprve "Velikost obrázku", klikneme a dostaneme se na kartu, kde budeme nastavovat nový rozměr. Jaký rozměr to vlastně bude?

Existuje několik běžně užívaných rozměrů obrázků, není to ale žádné dogma. Pro fotky na prohlíženi na monitoru to bude 1600 x 1200 px, pro fotky pro odeslání mailem pak 800 x 600 px. Některé obrázkové editory mají i funkci odeslání obrázků mailem (placený Zoner), tam se o rozměry starat nemusíme, program to zmákne za nás. Můžeme samozřejmě poslat fotky o rozměru 3200 x 2400 px, budeme ale nemile překvapeni my i příjemce. Při posílání více tak velkých fotek nám je poštovní klient bude ukládat v řádu desítek minut (a nepřejme si slyšet, jak při tom bude nadávat!) a stejně tak dlouhou dobu odesílat. Ve finále na nás může vyskočit hláška, že e-mail nejde odeslat!

Ani příjemce nás nepochválí, obrázek se mu zobrazí tak velký, že bez pomocí postranního a dolního posuvníku si jej neprohlédne! Že ho tím připravíme o dojem z celkového pohledu na snímek je nabíledni.

Zrovna tak se mám může stát, že při publikování snímku na web (třeba do blogu i.dnes) redakční systém tento rozměr rezolutně odmítne!

Pro základní úpravu fotek v editoru volím rozměr o šířce 1754 px (uvádím jen šířku, výšku si program vypočítá v poměru k šířce sám), pro fotky do novin (odesíláno mailem) 1240, stejný rozměr anebo 1000 px šířky nastavím u obrázků, které publikuji na některém z webových alb - například na Rajče, anebo na Webová alba Picasa.

(Publikováním obrázků se budeme zabývat v závěru našeho pojednání, žádný strach!)

Obr. 8

Například tento obrázek má rozměr 1026 x 770 px, kliknutím jej do tohoto rozměru zvětšíme a myslím že celkem obstojně můžeme z něho vyčíst informace, které nám autor chce sdělit.

Do bílého okénka šířka (do šedého nad ním nenapíšeme nic, ani se nám tam nepodaří umístit kurzor, okénko slouží jako informativní) zadáme požadovaný rozměr, v tomto případě 900 px. Rozlišení (okénko pod výškou) necháme v klidu, ukazuje nám rozlišení, které sice taky můžeme měnit, ale o tom někdy příště).

Důležité je pro nás okénko "Zachovat poměr stran". Je-li zatržené, nastaví se výška automaticky v poměru k šířce 4:3.

V dolní liště pak vidíme původní rozměr.

Dáme OK a je hotovo.

Nahoře pod nápisy s nabídkami vidíme v liště červenou šipku, která vypadá jako háček na ryby. Je pro nás stejně důležitá, jako pro rybáře háček, protože klepnutím na šipku vrátíme poslední krok zpátky, takže si v pohodě můžeme vybrat jiný rozměr. Ale pozor! Obrázky raději jen zmenšujeme! Opačný proces nám dá výsledek, a nímž určitě nebudeme spokojeni. Tyto postupy patří navíc do vyšší kategorie zpracovávání obrázků, takže proces necháme zkušenějším!

Zatím si tedy necháme nově nastavený rozměr a obrázek uložíme.

Jak? Dozvíme se v dalším díle Upravujeme obrázky.

Nahoru