Publikujeme své obrázky

Obrázky se po kliknutí zvětší v novém okně

prohlížeče IE, v Mozille pak v nové záložce!

9. DÍL

Publikujeme své skvělé obrázky aneb Fotografie na webu

1. Přeměna virtuálního obrázku v papírový

2. Největší a nejznámější web – IDIF

3. Rajče není jen zelenina!

4. Z Rajčete na Fotoalbum eu

5. Picasa umí víc než ukládat obrázky!

6. Televize Nova a její galerie

7. Ostatní servery pro pokročilé

Jestliže jsme se v našem slabikáři dopracovali až do těchto míst, můžeme – pokud jsme studovali poctivě a stejně tak poctivě a hlavně pilně fotografovali a učili se své obrázky zpracovávat – o sobě směle prohlásit, že už nepatříme mezi úplné začátečníky a nebudeme daleko od pravdy.

Obr. 1 - Slabikář malého i velkého digitálního fotografa

Víme cosi o historii fotografie, poradili jsme si s koupí digitálního přístroje a naučili se s ním fotografovat různé žánry, nedělá nám problém zkopírovat fotografie z foťáku do počítače, kde jsme se naučili své obrázky upravovat dokonce ve dvou editorech a jsme na tom tak dobře, že slovo obrázkový editor již pro nás není cizím slovem. Můžeme slabikář zaklapnout a říci si hotovo? Anebo jsme na něco zapomněli? Samozřejmě, k čemu nám jsou stovky skvělých fotografií (jichž časem budou tisíce), když je můžeme ukazovat pouze na monitoru svého počítače buď rodinným příslušníkům anebo návštěvám, které většinou přišly za jiným účelem než se po pěti minutách nudit nad našimi obrázky a předstírat zdvořilostní zájem? Třešničkou na dortu je v našem případě nutnost své fotografie vystavit (nepočítám klasické vytištění buď na domácí tiskárně anebo ve fotolabu) v některé z mnoha webových galeriích, kde si je najdou stejně postižení jako jsme my a na rozdíl od nevděčných návštěv nám třeba i řeknou svůj názor – bez mazání medu kolem pusy!

Nahoru

Přeměna virtuálního obrázku v papírový

Několika větami je nicméně nutné zmínit proces uvedený v titulku této krátké kapitolky. Možnost vytisknout své fotky na domácí tiskárně není v současné době žádný problém. Tiskáren je na trhu nepřeberné množství různých výrobců, nejlevnější začínají na tisícikoruně, nejdražší pak lze pořídit za desítky tisíc.

Technologicky fototiskárny rozlišujeme na inkoustové, laserové a termosublimační, přičemž laserové díky klesající ceně začínají být dostupné i běžnému uživateli – barevná laserová tiskárna stála v červnu 2010 3500 korun.

U všech tiskáren platí přímá úměra – čím dražší, tím lepší tisk. A dražší náklady na tisk jedné fotografie.

Obr. 2 – laserová tiskárna

Nejjednodušší tiskárny mají dvě cartridge (kazety, zásobníky na inkoust) – černobílou a barevnou, o něco lepší už pracují se čtyřmi cartridgemi základních barev – černou a RGB – červenou, zelenou a modrou (zkratka RGB je od anglických názvů Red, Green a Blue). Pokud ovšem jedna z nich dojde, odmítá tiskárna tisknout byť jen černobíle.

Fototiskárny s technologií termosublimačního tisku jsou řešením problémů spojených s inkoustovým a laserovým tiskem. Tisk probíhá opět na fotopapíry, které jsou dodávány společně se speciální fólií a jednotlivé balení definuje přímo určitý počet snímků. Do tiskárny tak nedáváme klasický toner a není pro vás podstatný objem náplně, ale počet papírů daného formátu fotografie. Ve většině případů jde o tisk o rozměrech maximálně 15 x 10 cm, fotografie tohoto rozměru vyjde kolem osmi korun, což není zase tak moc. Výrobce na druhou stranu garantuje 100 let trvanlivost a to už je docela dost! Větší fotografie pak už zvládají fototiskárny za podstatně vyšší cenu.

Možnost ihned po vyfocení obrázek vytisknout je zajímavá zrovna třeba pro návštěvu, která může odcházet s čerstvoučkými fotkami, odpadá také poněkud zdlouhavé objednávání fotek ve fotolabu, ať už elektronickou cestou přímo z PC anebo jejich nahráním na flešku anebo CD a dodáním do fotolabu fyzicky. Na druhé straně probíhá proces tisku ve fotolabu pomocí tepelného zpracování a výdrž barev na fotografii by měla být mnohem delší než z domácí tiskárny.

Osobní zkušenost? Vedle počítače mám jednoduchou tiskárnu HP Deskjet D1460 na tisk dokumentů a fotografií spíše dokumentačního charakteru, tiskárna Epson stylus se čtyřmi zásobníky odpočívá na půdě – plně funkční, leč nevyužitelná. Jeden zásobník stojí tři stovky...

Není třeba snad ani zmiňovat, že většina lepších tiskáren umí přečíst snímky přímo z karty pomocí vestavěné čtečky, některé umožňují také základní úpravy obrázků před jejich vytištěním.

Odkaz na test tiskáren do 5500 korun je zde k dispozici a my můžeme přejít k možnosti prezentovat své obrázky buď ve své galerii anebo na specializovaných serverech.

Nahoru

Největší a nejznámější web – IDIF

Za zkratkou v názvu kapitoly se skrývá Institut digitální fotografie, kde lze o digitální fotografii najít prakticky všechno. Součástí je fotogalerie IDIF, jejíž hlavní strana obsahuje 30 obrázků různých autorů různé kvality.

Obr. 3 – hlavní strana fotogalerie IDIF

U obrázků lze po registraci (zdarma) a přihlášení hodnotit technickou a estetickou kvalitu známkou od špatné za 1 bod do 5 bodů za vynikající.

Od sedmého měsíce roku 2004 jsem zde umístil 74 snímků (v posledních letech už jen sporadicky), z nichž některé dosáhly hodnocení vysokého a některé žádného.

Na této galerii se osazenstvo obměňuje v několikaletém cyklu, občas se zde vytvoří spřátelené partičky, které si navzájem chválí jen své výtvory, ale i tady se lze hodně naučit – jednak sledováním obrázků druhých a druhak sledováním hodnocení vlastních fotek – pokud se autor hodnocení nebojí napsat svůj kritický názor aniž by riskoval, že mu kritizovaný vzápětí na to znectí obrázky jeho. Na této galerii si člověk sebekriticky uvědomí, kolik opravdu dobrých fotografií denně vzniká a při pohledu na ty nejlepší musí chtě nechtě poněkud přibrzdit své sebevědomí.

Možná ještě zajímavější částí portálu IDIF než galerie je fórum, přehledně tématicky rozdělené od fotografických postupů přes software až po praxi s jednotlivými značkami fotopřístrojů. Co člověk potřebuje o focení vědět tu najde a pokud nenajde, prostě se zeptá. Ani jednou se mi nestalo, že bych na svoji otázku nedostal několik odpovědí, ať už od uživatelů anebo od adminů!

Fotografii na galerii lze nahrát pouze jednu za tři dny, což se začátečníkovi jeví jako velice málo – po snůšce kritiky pod publikovaným snímkem si nicméně uvědomí, že umístěním zrovna této fotografie se zřejmě unáhlil...

Nahoru

Ukládání fotografií za účelem jejich prezentace

V následujícím textu je několik odkazů na weby, kam lze fotografie nahrávat bez jakéhokoliv omezení a v jakémkoliv množství – bez ohledu na kvalitu, takže při prohlížení některých alb člověk kroutí hlavou, co všechno jsou lidé schopni vystavit...

Smyslem těchto webů není předvádět své umění, ale výcvak bez myšlenky navíc mizerně zpracovaný opravdu patří spíš do koše, než na jakýkoliv web. Kdo si dobře nastudoval náš slabikář, neměl by mít s kvalitou svých obrázků nejmenší problém!

Rajče není jen zelenina!

Jedním z nejoblíbenějších alb české provenience je nesporně Rajče.net, které provozuje mediální skupina MAFRA a.s.

(Jen pro zajímavost – Mafra koupila Rajče v roce 2007, původně jej na svět přivedli Miroslav Buček, autor projektu Rajče.net, a programátor Jiří Borek - spoluzakladatel, správce a programátor Rajče.net.)

Album má jednoduchý a přehledný design, lze na něj nahrát neomezené množství fotografií, webová adresa alba pak je ve tvaru http://VašePřezdívka.rajce.net.

Fotografie se nahrávají pomocí jednoduchého programu, který podle návodu zvládne i začátečník.

Prohlížet obrázky lze jednotlivě posouváním za sebou, je zde také možnost prezentace s nastavením času prohlížení jedné fotky, samozřejmostí je vestavěné počítadlo návštěv jednotlivých souborů, pro autory docela důležité vodítko atraktivnosti jejich tvorby.

Reklamy na stránce je nutno přijmout jako kompenzaci za možnost nahrávat na Rajče své fotografie zcela zdarma...

Přímo z Rajčete je také možno objednat si fotografie on line k vytištění ve svém oblíbeném a vyzkoušeném fotolabu.

Na Rajče jsem dával fotky v roce 2007, celkem tam je 21 souborů s celkovým počtem 1048 fotografií, největší návštěvnosti dosáhl soubor s názvem „Pláže Lido degli Estensi“, jež si prohlédlo 3921 návštěvníků (ke dni 20.6.2010), nejmenší setkání spolupracovníků rozhlasu Plzeň v roce 2007 – fotky plné neznámých lidí si prohlédlo pouhých 32 lidí.

Obr. 4 – Rajče net.

Nahoru

Z Rajčete na Fotoalbum eu

Nevím už z jakého důvodu jsem v roce 2008 přešel na Fotoalbum eu, ale následující dva roky jsem tam pilně ukládal „přebytečné obrázky“.

Sousloví přebytečné obrázky si zasluhuje vysvětlení. V roce 2007 jsem si udělal vlastní webové stránky na redakčním systému e-stranky, když předtím jsem pokoušel pomocí HTML jazyka (HyperText Markup Language je značkovací jazyk pro hypertext. Je jedním z jazyků pro vytváření stránek v systému World Wide Web, který umožňuje publikaci dokumentů na Internetu) vytvořit si je naprosto sám. Po ročním učení a pilné práci jsem zjistil, že 80 % času věnuji technické stránce a na vlastní tvorbu se času jaksi nedostává. Přivítal jsem proto možnost tvorby stránek pomocí redakčního systému a znalost html mi přišla vhod při různých úpravách. Za 500 korun ročně má web poměrně dostatečnou kapacitu, abych tam mohl publikovat jak texty, tak obrázky.

Časem jsem nicméně přišel na skutečnost, že čeho je příliš, toho je moc a prohlížet si 50 fotografií, z nichž se víc než polovina víceméně opakuje a mění se pouze tváře, je únavné a nezajímavé a člověk má v takovém případě tendenci překliknout jinam anebo úplně odejít na jiný web.

Proto dávám na svůj web 20 až 25 obrázků z jedné akce, byť jich mám po zpracování jednou tolik a nevypadají zase tak špatně. Co s nimi? Na vyhození do koše je vždycky času dost – co takhle je umístit na nějaké webové album, samozřejmě zdarma? Takže těch nejlepších 20 fotek je na mém webu, z něhož vede odkaz na celý soubor, umístěný jinde. Kdo má zájem prohlédnout si zbytek, klikne si tam a kdo ví, třeba si při té příležitosti prohlédne obrázky z předcházejících akcí?

„Fotoalbum.eu je virtuální prostor, kde si můžete vytvořit své vlastní online fotoalbum. Vložte tolik fotek, kolik jen chcete a sdílejte je s přáteli a rodinou. Používání tohoto online fotoalba je nenáročné, jednoduché a zadarmo. Fotoalbum.eu je stránka pro sdílení fotografií s největší podporou v Evropských zemích a jazycích online,“ pravili autoři portálu před časem.

Obr. 5 – Fotoalbum.eu

Mám zde 2 profily – na prvním je 60 souborů a další už nahrát nejdou, ačkoliv autoři inzerují možnost nahrát 200 souborů do jednoho alba, na druhém jsou zatím 4 soubory a je věnovaný především dobrovolným hasičům. Celkem je na obou profilech 2533 fotografií z různých akcí, jako je třeba dovolená v Toskánsku, různé výlety, akce v Loučimi a okolí... prostě všechno, co jsem považoval za nutné vidět a zvěčnit.

Jako u všech podobných alb lze ke každé fotografii přidat popisek.

Nevýhodou fotoalba eu je, že nikde není datum uložení souboru a pokud člověk v úvodním popisu zapomene pořízení fotografií datovat, není kde se podívat na rok vzniku. I fotoalbum má, jako všechny ostatní, možnost prezentace neboli slideshow.

Bohužel, koncem června 2010 hoši z Fotoalba eu své služby zpoplatnili částkou 99 centů za měsíc, což při průměrném kurzu 25 Kč za euro obnáší tři stovky ročně! Na tomto serveru mám 2 alba, do jednoho se nemůžu dostat vůbec a druhé zmizí po třech měsících – další užívání je zpoplatněno. Fotoalbum eu nebrat!

Nahoru

Picasa umí víc než ukládat obrázky!

Po španělském malíři a sochaři Pablo Picassovi nazvala společnost Google aplikaci, která umí fotky nejen ukládat na web, ale také upravovat, takže po instalaci do počítače dostává se nám do ruky zcela zdarma další obrázkový editor, jehož hlavním posláním je vytváření a sdílení alb našich fotografií.

Obr. 6 – Picasa program

Její třetí verze (červen 2010) je rozdělena na 3 části – klasické menu s ikonami, odkud se ovládá většina funkcí. Na levé straně je okno, kde jsou formou složek utříděné soubory s fotografiemi. Největší část zabírá místo pro náhledy a eventuelní editaci naimportovaných fotografií. Poslední součástí je spodní panel, kde je možné vybrané fotografie odeslat e-mailem, publikovat, tisknout a provádět další úpravy, například vytvořit z vybraných obrázků koláž.

Samotné publikování na webové stránky je samo o sobě velmi jednoduché. Stačí označit výběr fotografií a kliknout na ikonku Odeslat. Poté se zobrazí dialogové okno, kde si vybereme rozlišení snímků, viditelnost alba (veřejné, neuvedené, požadované přihlášení) a informace o aktuální kapacitě úložiště. V bezplatné verzi je k dispozici jeden gigabajt, za větší prostor si je nutné si připlatit, což jsem učinil na jaře 2010. Stálo mě to 5 dolarů čili něco kolem stovky a získal jsem dalších 20 GB prostoru k jednomu giga zadara. Zatím mám na Picase umístěno od poloviny roku 2008 65 alb, v nichž je 2490 fotek, což obnáší 1,19 GB (5,66 %). Poplatku se lze vyhnout založením dalšího účtu z jiného e-mailu...

Obr. 7 – Picasa webová alba

Picasa nabízí v pravém sloupku vygenerovaný kód na konkrétní album, jenž lze vložit na webové stránky, nad kódem je odkaz do e-mailu anebo rychlé zprávy, nechybí ani mapa s místem vzniku fotografií. Popis alba a jednotlivých obrázků je samozřejmostí a možnosti úpravy hotového alba jsou k dispozici také.

Nahoru

Televize Nova a její galerie

Internetový projekt televize Nova je českou obdobou Flickru. Registrací, která je opět zdarma, získáme 5 GB místa pro naše fotografie a to už je docela dost prostoru. Naše obrázky mohou podle kvality hodnotit ostatní uživatelé známku od 1 do 10. Na tomto serveru se také často konají fotografické soutěže o fotoaparáty a další vybavení. Zajímavou možností je označení přátel na fotografiích a posléze jejich vyhledávání podle jmen.

Galerie.cz provozuje ©2009-2010 CET 21 spol. s.r.o. (Nova)

Obr. 8 – Galerie CZ

Nahoru

Ostatní servery pro pokročilé

Na závěr našeho slabikáře se musíme zmínit o několika serverech, které sdružují nadšence pokročilé, poloprofesionální a profesionální fotografie. Na tyto servery lze obvykle nahrát jen omezené množství fotek, aby se server nezahltil a ostatní uživatelé stihli naše snímky ohodnotit. Pro nás budou mít zřejmě význam vyšší školy fotografie, jen se nesmíme zaleknout některých opravdu špičkových obrázků. Jak jsme si řekli v začátku – každý někdy začínal, mistrem se nikdo nenarodil.

Obr. 9 – PhotoServer.eu

Patrně nejlepší z těchto portálů a určitě nejnavštěvovanější je Photoserver. Denně lze po registraci vložit jednu fotografii, kterou další uživatelé hodnotí. Vy můžete hodnotit další fotografie, vkládat k fotkám své komentáře, diskutovat na fóru nebo používat vnitřní poštu mezi uživateli.

GoodLight – Tento projekt je relativně mladý a zatím méně navštěvovaný. Organizují se zde ale zajímavé fotografické soutěže a funguje zde diskusní fórum. Pokud provozovatelům vydrží nadšení, pak by mohlo jít do budoucna o zajímavou konkurenci Photoserveru.

Zajímavý server se jmenuje fotoluzr.net a jeho provozovatelé jej představují následujícími slovy: „Fotoluzr si klade za cíl sdružovat lidi, kteří rádi zachycují svůj subjektivně-kreativní pohled ve fotografii. Tento server není zaměřen ani na začínající fotografy ani na shromažďování nudných rodinných fotek, což ovšem neznamená, že jsou některé kategorie implicitně zakázané.

Důraz je kladen na komunitní způsob bytí a aktivní účast našich členů v rozebírání prací ostatních. Každý uživatel má své vlastní místo, které může zcela využít. Neexistuje žádný limit, kolik fotek může být nahráno za časový úsek, nicméně předpokládá se, že naši členové jsou rozumní a nebudou nahrávat kdejakou sračku. Pokud bude někdo záměrně nahrávat tuny fotek o ničem, může být jeho účet pozastaven. Velikostní limit každé fotky je 4000kB a 6000 pixelů na delší straně.“

Na úplný závěr jsem si nechal FACEBOOK, nejpoužívanější sociální síť světa. Pro fotografy je zde možnost založení veřejného profilu, který je viditelný i pro ty, kteří nejsou vašimi přáteli. Uživatelé facebooku se pak mohou stát fanoušky a všechny fotografie, které vložíte do své galerie, uvidí na své zdi.

Všechny dostupné galerie najdeme zde!

Nahoru