Porckorongsérv

A porckorongsérv általában ízületi blokkal kezdődik. Az ízülethez tartozó izmok görcsös állapotba kerülnek, vagyis az ízület elmozgathatósága egy vagy több irányban gátolt. Az ízületi porc (jelen esetben a porckorong) ezáltal összenyomatás alá kerül. Ennek a legsúlyosabb következménye az,hogy a porc táplálékfelvétele csökken. A porc csak úgy tud táplálkozni-vizet felvenni, ha nem helyeződik rá nyomás. A porcaink egyébként is csak pihenés közben tudnak táplálkozni emiatt. A porcban nincsenek vérerek, ezért csak diffúzió útján tudnak táplálkozni. Ennek az állapotnak a következménye, hogy a porckorong vizet veszít (kiszárad) elmeszesedik. Elveszíti a rugalmasságát és ellapul. Az ízületi rés tágassága csökken. Eközben és emiatt, az ízületi izmok összenyomó hatása fokozódik, akár a csigolya is kimozdulhat a sorból. Ezzel egy időben az ízületi felszín, elmeszesedik, ezzel is fokozza a szervezet az ízületi blokkot. Ez a folyamat sokszor éveken át alakul ki. A mész a blokk beállta után 3 héttel megjelenik az ízületben. A folyamat akkor kezd el igazán fájdalmassá válni,amikor a porckorong annyira ellapul, hogy az izület felszínéről „kilógva”, a csigolyaközben kilépő idegeket, nyomni kezdi. Ekkor beszélünk protrusio-ról, elődomborodásról. Ilyenkor felléphet erős derékfájás és/vagy lábba, csípőízületbe lemenő fájás, zsibbadás. Az idegnyomás a gerinccsatornában is felléphet.

Porckorongsérv (discus hernia) akkor van,ha porckorong szélét alkotó kötőszövetes gyűrű átszakad és középen lévő kocsonyás anyag kitör .Ez az anyag is okozhat súlyos idegnyomásokat.

Műtétet általában csak akkor végeznek, ha már a kiszakadás beállt.

A fenti folyamatot orvosi nyelven discopathia-nak, porckorong degenerációnak hívjuk.

Ezek nem műtéti megoldását alapvetően az ízületi blokk kioldásával kezdem. Ezt kizárólag az ízületi blokkszálak kihúzásával teszem. Ezek olyan apró patológiás képletek, amelyek nagyon nehezen tapinthatók, viszont eltüntetésükkel az izomgörcs oldódik, vagy csökken. Ilyenkor az ízületet mozgatni, ”recsegtetni” tilos, mert a merev porc károsodhat. Az idegszálat is meg lehet finoman húzni, mivel az szinte elszakíthatatlan, lehet vele kicsit „helyet” csinálni.

A porckorong degeneráció gyógyítása azon alapul, hogy a fent leírt folyamatok megfordíthatóak, visszafelé is működnek. A blokkok kioldásával az idegek összenyomatása csökken, a porc összenyomás elmúlik, lényegében újra képes a porckorong vizet és tápanyagokat felvenni, mint a glükózamin- és kondroitinszulfát.(lásd.:forgalomban lévő porcképző készítmények)

A porc ugyanúgy képes a regenerációra,mint bármely más kötőszövet! A mész ugyanazon az úton(a keringés útján) képes felszívódni,mint ahogy az odakerült. A mészfelszívódás 3 hét után indul be. A porckorong visszanyeri víztartalmát, rugalmasságát és alakját. A csigolyák is igyekeznek visszaállni a saját helyükre, mivel igazából „ott érzik jól magukat”.

A kezelés elengedhetetlen része a betegség energetikai okainak rendezése. Az akupunktúra szerint a derékcsigolyák ízületi zavarainak oka,a úgynevezett húgyhólyag csatornán (meridiánon), fellépő energiahiány. Ezt az energiát akupresszúrás eszközökkel pótolom. Mivel feltöltő kezelésről van szó, nem szükséges tűket alkalmazni.

A fent leírt kezelés azért is szükséges, mivel általában soha nem csak egy ágyékcsigolya közben keletkeznek degeneratív folyamatok,hanem többen is beindulnak. A kezelés az összes ágyékcsigolyát érinti.(tulajdonképpen az egész szervezetet)

A fenti kezelés a már a már kialakult porckorongsérvek esetében is azonos hatékonysággal működik, amennyiben a sérv nem igényel azonnali műtétét. (pl. bénulás)

A porckorongsérvek kezelésében, az esetek 85%-ban sikerül teljes gyógyulást illetve tünetmentességet elérni.

Az ágyéki gerinc kezelését példának írtam le, a nyaki porckorong degenerációk gyógyítása nagyjából hasonló módon és elven működik, akupresszúrájában más.