Nők lapja egészség: Miért szédülök?

Ötvenkét éves vagyok, és körülbelül egy évvel ezelőtt vettem észre, hogy szédülök. Pontosabban még előtte, hogy mintha folyamatosan távoli szélzúgást hallanék. Éppen a fülzúgás miatt küldött először fül-orr-gégészhez a háziorvosom, de semmit nem találtak. Azóta vizsgált neurológus, szemészorvos, nézték a cukromat, a vérnyomásomat, ami csak egy kicsivel volt magasabb az elvárhatónál. A napokban agyi MRI-t és nyaki érvizsgálatot is végeztek. Most akkor még hová fordulhatnék? Persze tudom, az jó, hogy sehol, semmi rendellenességet nem találtak, de iszonyú idegesítő ez az állandó sistergés a fejemben.

B. Ferenc


Gyakran keresnek meg hasonló tünetekkel, amikor nincs konkrét diagnózis. Ha valóban kizárható, az agyi károsodás, éreltömődés, vérnyomás és belső fül károsodás eredet, valószínűleg az agytörzs vérellátási zavaráról van szó, ami nyaki eredetű. Ezt orvosi nyelven vertebrobasilaris syndromának nevezik. Ilyenkor nem mutat bajt az agyi ct., sem a nyaki erek Doppler vizsgálata. Az ok általában a nyaki izmok görcse, a nyaki ízületek blokkoltsága, meszesedés (spondylosis) és/vagy porckorong kopás, porckorongsérv. Ilyenkor, a csontos gerincben futó artéria szűkül, a nyaki izmok összenyomó hatása miatt. A baj onnan ered, hogy elsősorban ez az artéria látja el az agytörzset vérrel. Ez a fajta szűkület ultrahanggal nem látszik, mivel az ér nincs eltömődve. Az áramlás viszont gyors, mint amikor a slagot beszűkítjük. A víz is erősebben spriccel, miközben kevesebb jön ki a csőből, tehát az áramlás nagyon is jónak látszik. Az agytörzshöz kapcsolható a hallás, a látás, az egyensúlyszerv. Szűkület esetén szédülés, fülzúgás, látás -hallás romlás, bizonytalan egyensúlyérzet jelentkezhet. Gyakori kísérő tünet az emelkedett vérnyomás, kézzsibbadás, időnkénti erősebb szívdobogás. A vérnyomás azért emelkedik, mert a szervezet így próbálja javítani az agy vérellátását.

A bántalom elég jól gyógyítható a nyaki blokkok oldásával, és az ízületek keringésének helyreállításával. A kezelés manuálterápiával, ami ez esetben idegszálak és blokkszálak kihúzását jelenti, és akupresszúrával történik. Ezek a kezelések porckorongsérv és csontritkulás mellett is alkalmazhatók, mivel nincs kockázata. Nagyon fontos az elegendő, napi 2-3 liter folyadék bevitele.

Szédülésekre, fülzúgásra gyakran adnak agyi értágító gyógyszereket, amik azért nem hatnak, mert nem az agyi erek szűkületéről van szó. Az agytörzsi tünetek szerencsére gyorsan javulnak, sajnos a fülzúgás azonban csak az esetek felében tűnik el, de az agyi vérellátást mindenképpen helyre kell állítani.

Dr. Garzó Péter, akupresszőr –természetgyógyász