Nők lapja egészség: Szívritmus

Hat hónapja szenvedek erős, időnkét gyakran fellépő, heves szívdobogástól. Alapos kardiológiai kivizsgálások után ,nem találtak semmi elváltozást ,ami indokolná ezeket a tüneteket. Gyógyszerek hatására gyengül a jelenség, majd megint előjön.

Gyakran előfordul ,hogy szervi elváltozások nélkül jelentkeznek heves szívritmus megszaporodások.

Ezt a túlműködést orvosi nyelven extraszisztolénak hívják . Maga a jelenség egyébként nem veszélyes. Ilyenkor a szív egy pár szívverést gyorsan egymás után , kihagyás nélkül produkál. Az ilyen eseteket mindenképpen ki kell vizsgáltatni kardiológiai szakrendelésen ,mivel számos szívhiba és/vagy szívingerületi rendellenesség lehet a háttérben. Ha ilyeneket nem találnak ,pajzsmirigy rendellenesség sincs a háttérben ,ritmuscsökkentők alkalmazására sem szűnik ,érdemes manuálterapeutához , akupunktőrhöz fordulni.

Ilyenkor gyakori ,hogy a jelenséget nyaki csigolyaközből kilépő idegszál blokkja ,összenyomódása okozza. Ezt a szálat a régi népi csontkovácsok „ szívszálnak” hívták. Ez a nyaki 5.-6. csigolyaközből kilépő ideg a nyak oldalán húzódik le, átmegy a kulcs csont középső része alatt és a bal mellkas közepén tapintható a felszín alatt illetve „kihúzható”. A lefutás elérhető a szegycsont közepén és a 8. bordaköz ívén ,oldalfelé .Maga a beavatkozás egyébként elég fájdalmas ,mivel a szál igen érzékeny és elég erősen kell egy ujjal meghúzni.

Az esetek hátterében nyaki ízületi meszesedések esetleg kopások vagy kisízületi idegbecsípődések állnak. Indokolt a nyak blokkokat oldani és akupresszúrát vagy akupunktúrát alkalmazni az ízületi meszesedések kezelésére. A beteg gyakran még nem érez nyaki tüneteket.

A tünetek pár kezelés után enyhülnek, leginkább eltűnnek az esetek 85 %-ban.

Az ilyen szívritmus zavar hátterében leggyakrabban stressz, idegesség állhat. Az embernek az egyik legfőbb stressz szerve a nyak. A magyar nyelvben ugye, a problémákat a „nyakunkba vesszük”. Erős érzelmi hatásokra gyakran bemerednek a nyakizmok, ha ez huzamosan fennáll ,ízületi problémákat ,nyakcsigolya elmozdulásokat okoz. Ezért van az ,ha valakit erős stressz ér ezek a típusú szívproblémák is erősödnek, mert a nyaki izmok hirtelen bemerevednek, a csigolyaközből kilépő ideg összenyomatása erősödik.

"Két dolog miatt nem érdemes idegeskedni: az egyik az amin változtatni tudunk, a másik pedig az amin nem tudunk változtatni."