standardy medyczne a homeopatia

Standardy medyczne a homeopatia - fragmenty

Homeopatia Polska Numer 86 (4/2012)

Pojęcie standardów medycznych odnosi się do całości działań zapobiegawczych, diagnostycznych i leczniczych ujmowanych zwykle w tzw. wskazówki lub ścieżki postępowania medycznego.

Standardy medyczne są opracowywane przez towarzystwa naukowe w formie zaleceń, ale nie mają charakteru prawnego. Są oparte na aktualnej wiedzy medycznej oraz na tzw. medycynie opartej na naukowych dowodach (Evidence Based Medicine – EBM).

Standardy medyczne obejmują:

• wskazania co do metod diagnostycznych (zalecania co do rodzaju badań, częstości ich wykonywania),

• wskazania co do metod leczniczych (zalecania stosowania leków i dawek, metod niefarmakologicznych w tym zabiegów i interwencji chirurgicznych),

• wskazania co do metod zapobiegawczych – programy profilaktyczne,

• wskazania co do kontroli procesu leczenia (badania kontrolne).

Są jednak sytuacje zdrowotne, w stosunku do których medycyna akademicka nie stworzyła jednolitych standardów postepowania medycznego, ponieważ wpisują się one w szeroko rozumianą fizjologię rozwoju organizmu ludzkiego. Należą do nich min. : ząbkowanie, zaburzenia okołomiesiączkowe, czy zaburzenia okołomenopauzalne.

W tych wskazaniach bardzo pomocna jest metoda homeopatyczna. Dobrze dobrane leki homeopatyczne przynoszą ulgę w dolegliwościach, nie powodując działań ubocznych.

[…]

Standardy medyczne ułatwiają prace lekarzowi, ale nie mogą stanowić bezwzględnego wymogu ich stosowania gdyż odnoszą się zwykle do sytuacji przeciętnej, najczęściej występującej.

W codziennej praktyce lekarskiej bardzo często występują sytuacje odbiegające od przeciętnej i wtedy postępowanie może odbiegać od zalecania. Taką ogólną wytyczną postępowania lekarskiego mającego charakter normy prawnej jest art.4 ustawy o zawodzie lekarza z dnia 5 grudnia 1996 r. (Dz.U.02.21.204), który stwierdza, że: „Lekarz ma obowiązek wykonywać zawód, zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, dostępnymi mu metodami i środkami zapobiegania, rozpoznawania i leczenia chorób, zgodnie z zasadami etyki zawodowej oraz z należytą starannością”.

Zgodnie z powyższą ustawą, leczenie metodą homeopatyczną można zastosować w każdym wskazaniu w którym lekarz, na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia, wybierze ja jako metodę najbardziej pomocną dla konkretnego pacjenta.

Bibliografia:

1. Jouanny J., Crapanne J.B., Dancer H., Masson J.L.: “Leczenie homeopatyczne – choroby ostre „ Daimonion Lublin 1988

2. 1.Jouanny J., Crapanne J.B., Dancer H., Masson J.L.: “Leczenie homeopatyczne – choroby przewlekłe „ Daimonion Lublin 1988

3. .Demarque D., Jouanny J., Poitevin B., Saint-Jean Y .,”Homeopatyczna materia medica ”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL , Warszawa 2005

4. Czelej J.: “Praktyczny poradnik homeopatyczny” Medyk Warszawa 1998