O lekach homeopatycznych

O lekach homeopatycznych

Leki homeopatyczne są produkowane z surowców wyłącznie pochodzenia naturalnego: roślinnego, zwierzęcego lub mineralnego. Z substancji wyjściowych sporządzane są wyciągi wodne lub alkoholowe, tzw. pranalewki, które są następnie poddawane wielokrotnemu rozcieńczaniu, dynamizowaniu i przenoszeniu na nośnik (granulki sacharozowo-laktozowe). W praktyce, prócz granulek stosowane są również preparaty homeopatyczne w postaci tabletek, syropów, kropli, czopków i iniekcji.

Preparaty homeopatyczne są produkowane według ściśle określonych reguł, zgodnie z obowiązującymi w przemyśle farmaceutycznym zasadami Dobrej Praktyki Wytwarzania (GMP) oraz z homeopatyczną procedurą wytwarzania opisaną w Farmakopei Europejskiej. Proces wytwarzania leków homeopatycznych jest znormalizowany i podlega takim samym procedurom kontrolnym jak proces produkcji innych preparatów leczniczych. Podlega kontroli Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej.

Dawkowanie leków homeopatycznych:

- w chorobach ostrych (np. stany infekcyjne, gorączkowe), leki dawkuje się często (2-3-4 x dziennie lub co 1-2 godziny). Wraz z ustępowaniem objawów chorobowych zwiększa się odległości czasowe między kolejnymi dawkami. Preparat leczniczy odstawia się po ustąpieniu problemu chorobowego.

-w chorobach przewlekłych dawkowanie jest dobrane zgodnie z indywidualną wrażliwością i reaktywnością pacjenta, czyli jego specyficzną integralnością psychosomatyczną. Leki podaje się -codziennie, jeden raz w tygodniu, raz w miesiącu itd.

Technika podawania: 5 granulek preparatu zaaplikowane pod język, do rozpuszczenia, z półgodzinną przerwą od posiłku. W przypadku małych dzieci i osób dorosłych, mających trudności z połykaniem –przed podaniem lek rozpuszcza się w małej ilości wody (zabezpieczenie przed zakrztuszeniem się).

Technika podawania: 5 granulek na jednorazową dawkę niezależnie od wieku (wg tzw. szkoły francuskiej) lub 1 - 3 lub 5 granulek na jednorazową dawkę, w zależności od wieku pacjenta (wg tzw. szkoły niemieckiej) preparatu zaaplikowane pod język, do rozpuszczenia, z półgodzinną przerwą od posiłku.

W przypadku małych dzieci i osób dorosłych, mających trudności z połykaniem – przed podaniem lek rozpuszcza się w małej ilości wody (zabezpieczenie przed zakrztuszeniem się).

Reakcja na leczenie:

    • Choroby ostre: po podaniu dobrze dobranych leków powinna nastąpić szybka, czasami gwałtowna a czasami wolniejsza poprawa w zależności od indywidualnej reaktywności pacjenta.

    • Choroby przewlekłe: po podaniu dobrze dobranych leków może nastąpić:

- Szybka poprawa objawów chorobowych,

- Wolna poprawa objawów chorobowych,

- Początkowe pogorszenie (nasilenie) objawów, a następnie poprawa,

- Reakcja tzw. wydzielania czyli oczyszczania organizmu pod postacią pojawienia się: potów, biegunki, wymiotów, zmian skórnych itd., które nie wymagają leczenia i ustępują samoistnie po 1-2 dobach. Należy je zawsze różnicować z nowymi objawami chorobowymi, które mogą się pojawić w trakcie procesu chorobowego.