Rola terapii izopatycznej

Rola terapii izopatycznej w leczeniu schorzeń o etiologii grzybiczej

- teoria i doświadczenia własne

Homeopatia Polska Numer nr 75 (1/2010)

Wiele trendów dzisiejszej medycyny jest ukierunkowanych na uzyskanie szybkich efektów terapeutycznych, często poprzez intensywne leczenie tylko objawów miejscowych. Powoduje to w wielu wypadkach nasilenie głównego zaburzenia równowagi w organizmie a w konsekwencji pogorszenie funkcjonowania i samopoczucia ogólnego pacjenta oraz zaostrzenie przewlekłych skłonności chorobowych.

Zbyt częste używanie leków z grupy NLPZ, antybiotyków i sterydów, oraz nieprawidłowa dieta zawierająca wysokoprzetworzone produkty, duże ilości konserwantów i innych środków chemicznych, doprowadza do powstania zaburzeń równowagi fizyko-chemicznej, a następnie biologicznej w przewodzie pokarmowym, czyli dysbiozy. Nieprawidłowy skład oraz czynność flory bakteryjnej przewodu pokarmowego zmniejsza stopień wchłaniania substancji odżywczych, mikroelementów i witamin i prowadzi do zaburzeń odporności, pozwalających na rozwój patologicznej flory bakteryjnej i grzybiczej.

Pod wpływem zmian środowiskowych formy patogenne mikroorganizmów grzybiczych, które w normalnych warunkach funkcjonują jako saprofity, namnażają się gwałtownie i przechodzą w formy patogenne. Np. Candida albicans jest saprofitem bytującym na błonach śluzowych i skórze każdego zdrowego człowieka. Bierze udział m.in. w procesie wiązania metali ciężkich. Z drugiej strony drobnoustrój ten jest jedną z częstszych przyczyn zapaleń śluzówki przewodu pokarmowego. Często zmianom grzybiczym układu trawiennego, głównie u kobiet, towarzyszą przewlekłe i nawracające candidozy i bakteryjne stany zapalne błony śluzowej sromu i pochwy oraz charakterystyczne zmiany skórne. Grzyby wytwarzają enzymy proteolityczne, ułatwiające przenikanie przez warstwy skóry i błon śluzowych. To daje im możliwość skolonizowania prawie każdego narządu. Natomiast działanie toksyn grzybiczych powoduje osłabienie organizmu i umożliwia dalsze rozprzestrzenianie się choroby i włączenie do procesu patologicznego kolejnych drobnoustrojów – w tym i bakterii chorobotwórczych. Błędne koło się zamyka.

Możemy walczyć z dysbiozą jedynie za pomocą substytucji flory fizjologicznej przewodu pokarmowego, a z procesami grzybiczymi podawaniem preparatów grzybobójczych i grzybostatycznych. Leczenie takie daje niestety krótkotrwałe efekty i często powoduje nawrót choroby po zaprzestaniu podawania leków. Aby uzyskać skutek długotrwałej poprawy należy zastosować terapię regulująca i przywracająca do normy wewnętrzne środowisko organizmu. Trzeba stworzyć najlepsze warunki fizykochemiczne do rozwoju fizjologicznej flory jelitowej, stanowiącej rodzaj „strażnika”,która nie dopuszcza do namnażania się grzybów i bakterii patologicznych. Bardzo prostą i ciekawą metodą leczenia zaburzeń środowiska jest terapia izopatyczna , przy użyciu leków Sanum. Metoda ta została rozwinięta przez dr Konrada Werthmanna z Austrii i obejmuje kompleksowy program leczenia.

[…]

Terapia izopatyczna lekami Sanum jest tym sposobem leczenia, który sięga do źródeł procesu chorobowego i traktuję chorobę jako złożoną kaskadę, całościowego zaburzenia funkcjonowania organizmu ludzkiego. Jest metodą optymalizująca środowisko organizmu i stwarza dobre warunki do całkowitego powrotu do zdrowia w całym tego słowa znaczeniu, niezależnie od tego czy sposobem zwalczania grzybiczego czynnika patologicznego będzie leczenie lekami chemicznymi, ziołowymi czy homeopatycznymi.

Bibliografia:

1. Jabłońska S., Chorzelski T.: Choroby skóry. PZWL, Warszawa 1992

2. Łoniewski I., Musial H.D.: Leki immunobiologiczne Sanum. Sanum,Szczecin 2008

3.Mohr P.: Sposoby leczenia infekcji grzybiczych skóry i narządów wewnętrznych. AWM,Raszyn 2007

4.Spiechowicz E.,Mierzwińska-Nastalska E.: Grzybice jamy ustnej. Med. Tour Press International, Warszawa 1998

5.Szepietowski J.:Grzybice skóry i paznokci. Medycyna Praktyczna, Warszawa 2001

6.Leibold G.: Choroby skóry- przyczyny, objawy, zapobieganie, skuteczne leczenie metodami naturalnymi. AWM 2007