Monilia albicans - ważny lek w terapii grzybic

Monilia albicans - ważny lek w terapii grzybic - fragmenty

w Zeszyty PTHK nr 5 (1/2008)

Candida albicans jest saprofitem bytującym na błonach śluzowych i skórze każdego zdrowego człowieka, bierze udział m.in. w procesie wiązania metali ciężkich. Z drugiej strony candida jest jedną z częstszych przyczyn zapaleń śluzówki przewodu pokarmowego. Moniliaza pojawia się przede wszystkim u dzieci i osób starszych, pacjentów wyniszczonych po przebyciu ciężkich schorzeń, zaniedbanych, niedożywionych, z awitaminozami i cukrzycą. Najważniejszym jednak czynnikiem ułatwiającym szerzenie się pleśniawek jest nadużywanie i długotrwałe stosowanie antybiotyków, leków sterydowych, immunosupresyjnych i hormonalnych, co wiąże się ze zniszczeniem fizjologicznej i ochronnej flory przewodu pokarmowego (min. pałeczek kwasu mlekowego).

Rozpoznanie opiera się na obecności bolesnych nadżerek na błonie śluzowej, charakterystycznych nacieków z białymi plamami (przypominającymi ścięte mleko), białawego nalotu na języku, zajadów w kątach ust. Potwierdzeniem grzybiczej etiologii ww. zmian jest wynik badania mikroskopowego, wskazujący na obecność w wymazie grzybni – najczęściej - Candida albicans.

Często zmianom grzybiczym układu trawiennego, głównie u kobiet, towarzyszą przewlekłe i nawracające candidozy i bakteryjne stany zapalne błony śluzowej sromu i pochwy, z białawymi, serowatymi upławami, świądem, pieczeniem i uczuciem dyskomfortu. Zmiany skórne typowe dla Candida albicans to ogniska rumieniowo-wysiękowe i złuszczające, ograniczone do miejsc przylegania fałdów, charakteryzujące się znaczną maceracją naskórka i popękaniami w głębi fałdów. Najczęstszym umiejscowieniem wyprzeń drożdżakowych są: okolice międzypalcowe, fałdy skórne, okolice podsutkowe, pachwinowe, okolica międzypośladkowa oraz płytki paznokci i wały okołopaznokciowe.

Skuteczne leczenie grzybic jest procesem żmudnym i przewlekłym, wymagającym cierpliwości, zarówno od lekarza, jak i pacjenta oraz stosowania wielokierunkowej terapii. Najlepsze i najbardziej długotrwałe efekty osiągamy przy równoległym użyciu leków działających ogólnie, preparatów miejscowych, leków homeopatycznych, substytucji flory fizjologicznej oraz przestrzeganiu przez pacjentów ścisłej diety przeciwgrzybicznej. Ograniczenia dietetyczne dotyczą głównie wyeliminowania cukrów prostych, konserwantów oraz produktów wytwarzanych na bazie grzybów (piwo i inne alkohole, sery pleśniowe itd.). Leki homeopatyczne - np. Monilia albicans ułatwiają nam – lekarzom walkę z grzybicami, przyspieszają ustępowanie zmian patologicznych oraz stanowią doskonałą terapię podtrzymującą leczenie, którą możemy stosować, skutecznie zabezpieczając pacjentów przed nawrotami choroby i nie obciążając ich organizmów skutkami ubocznymi leków chemicznych o działaniu przeciwgrzybiczym.

[…]

Przy doborze leków dla ww. kobiet brane były pod uwagę ich dolegliwości z przewodu pokarmowego oraz zmiany skórne, które sugerowały przewlekłą grzybicę. Radykalna poprawa po leczeniu w zakresie zaburzeń ginekologicznych zdziwiła pacjentki, jak również lekarza prowadzącego terapię. Wymiernym potwierdzeniem regulacji w zakresie działania układu endokrynnego był, w przypadku pierwszej osoby, prawidłowy wynik badania poziomu prolaktyny (14,6 ng/ml przy normie w granicach: 1,2-25 ng/ml), przeprowadzonego w lutym 2008 r., a w obydwu przypadkach poprawa kliniczna, czyli pojawienie się regularnych, prawidłowych cykli menstruacyjnych. Lecząc zmiany grzybicze, najczęściej dające objawy w przewodzie pokarmowym oraz w narządach rodnych, regulujemy pracę całego organizmu człowieka. Leki homeopatyczne, w tym Monilia albicans, stanowią ważną pomoc w samym procesie walki z patogenem grzybiczym, jak również podczas dalszej terapii podtrzymującej równowagę biologiczną w organizmie i zabezpieczającej przed nawrotami choroby.

Bibliografia:

1. Jabłońska S., Chorzelski T.: Choroby skóry. PZWL, Warszawa 1992

2. Orłowski W.: Nauka o chorobach wewnętrznych. PZWL,Warszawa 1989

3. Pisarski T.[red.]: Położnictwo i ginekologia. PZWL, Warszawa 1993