Balladyna

Balladyna - dramat w pięciu aktach napisany przez Juliusza Słowackiego w Genewie w 1834 roku. Wydana po raz pierwszy w 1839 roku w Paryżu. Tytuł, a zarazem imię głównej bohaterki nawiązuje do ballady, czyli utworu charakterystycznego dla epoki romantyzmu. W balladach można odnaleźć watki ludowe, zjawiska nadprzyrodzone, przyrodę silnie związaną z losem bohaterów oraz tajemniczy nastrój.

Rękopis jest na co dzień przechowywany w skarbcu Biblioteki Narodowej. W wersji elektronicznej możemy go oglądać w serwisie POLONA pod tym linkiem.

Balladyna po raz pierwszy ukazała się drukiem w 1839 roku w Paryżu nakładem Księgarni i Drukarni Polskiej.

Polonijne ośrodki wydawnicze powstawały we większych skupiskach wychodźstwa. Księgarnia i Drukarnia Polska w Paryżu założona w 1835 roku przez trzech wspólników Aleksandra Jełowickiego, Eustachego Januszkiewicza i Stefana Dembowskiego była pierwszą tego typu oficyną w Europie zachodniej. Zajmowała się przede wszystkim wydawanie i drukowanie polskich książek i czasopism, w dużej mierze takich, które ze względu na cenzurę nie mogły ukazać się w kraju. Instytucja ta była także żywym ośrodkiem kulturalnym, centrum literackim dla Polonii.

Skany pierwszego wydania można zobaczyć w zbiorach serwisu POLONA tutaj.

Utwór poświęcony Zygmuntowi Krasińskiemu - autorowi "Irydiona", mimo że sztuka ta powstała rok po napisaniu "Balladyny". Prawdopodobnie dedykacja Słowackiego została dopisana później, przed jej wydaniem.


Wszystkie zbiory Biblioteki Narodowej dotyczące Balladyny znajdują się pod tym linkiem.