Targi Poznańskie

Uczennice Nazaretu jeździły na targi poznańskie. Czym były targi poznańskie? Pierwszy raz odbyły się w 1921 i miały one charakter narodowy.Kilka lat później zostały one wcielone do UFI czyli międzynarodowej organizacji przemysłu targowego. Po wojnie w roku 47 reaktywowano targi. W 1956 zagraniczni zwiedzający byli światkami strajku przeciwko PZPR. Na targach prowadzono równieź wykłady i warsztaty. Jak podaje szkolna kronika takie warsztaty z prowadzenia księgowości pomogły uczennicom dobrze zdać egzamin że spółdzielczości.


“Przygotowując się do egzaminu że spółdzielczości skorzystały z informacji o prowadzeniu księgowości w specjalnym pawilonie.”


Uczennice przed targami.

Rok szkolny wskazuje na to iż uczennice uczestniczyły w pierwszych po wojnie targach poznańskich (47/48). Drugi opis w roku 48 mówi:

“Zespół 50 uczennic wyjechał użyczonym przez rodziców samochodami do Poznania dla zwiedzania 2 międzynarodowych targów.”

Uczennice brały udział w targach także jako element innej wycieczki np. do Gdańska

“1-4 maja 140 uczennic samochodami do Poznania i Gniezna. W Poznaniu zwiedzano targi ,[..].”

Uczennice kaliskiego Nazaretu na targi jeździły także przed wojną. Jeździły tam co roku. W kronice odnaleźć można wzmiankę o takim wyjeździe w roku 35. Był to czas potężnego rozwoju targów. Dużą atrakcją tej wycieczki były wzorzyste stroje i zabawki ludowe..

“jeszcze jedwabne wzorzyste stroje przeważnie zabawki regionalne wabią oczy dziewczynek, ”

Jeżdżono różnymi środkami komunikacji np. pożyczonymi samochodami jeżdżono różnymi grupami np. 140 uczennic, 50 uczennic.


Przed ówcześnie nowoczesnym samochodem

Przed pomnikiem na targach.