Doradztwo przy modernizacji maszyn

Zdarza się, że maszyny i/lub urządzenia użytkowane w zakładzie przez lata użytkowania nie były poddawane przeglądom technicznym i konserwacji, były przerabiane przez znajomego mechanika/elektryka, który 20 lat temu pracował w utrzymaniu ruchu. Tanio i szybko przerobił instalację elektryczną w panelu sterowania, przebudował urządzenie, dodał transporter etc. Sęk w tym, że w 2004 r. wraz z wejściem Polski do UE zaczęły obowiązywać dwie dyrektywy: maszynowa i narzędziowa. Pierwsza z nich dotyczy warunków, jakie musi spełnić producent, aby mógł sprzedać swój wyrób. Druga dotyczy użytkownika i tego, co będzie się działo z maszyną po jej zakupie. 

Maszyny produkowane po 2004 r. mają spełniać najwyższe standardy zgodnie z wytycznymi dyrektywy maszynowej. Kupując urządzenia z naniesionym znakiem CE wiemy, że producent te standardy zachował.

Od maszyn-seniorów (wyprodukowanych przed 2004 r.) nie wymaga się aż tyle i tutaj w grę wchodzą wymagania minimalne określone dyrektywą narzędziową, pod którą podlega także sprzęt roboczy, który nie jest przedmiotem dyrektywy maszynowej. 

Oferujemy usługę weryfikacji zgodności maszyn i urządzeń z wymaganiami minimalnymi. Określimy także działania, które należy wdrożyć, by usunąć ewentualne niezgodności. 

Podczas swojej pracy spotykamy się nawet z całymi liniami produkcyjnymi, które zostały zmodyfikowane w taki sposób, że w zasadzie przez lata stworzono z definicji nową maszynę, której właściciel firmy nieświadomie stał się producentem. Nieobce są też sytuacje, kiedy to kolega po fachu sam stworzył maszynę wykonującą proste funkcje, np. nawijanie drutu, bo takie rozwiązanie było bardziej ekonomiczne, niż zakup nowej maszyny od producenta. W obydwu sytuacjach to na pracodawcy (lub wspomnianym koledze) ciąży odpowiedzialność doprowadzenia urządzenia do zgodności z wymaganiami zasadniczymi oraz nadania oznakowania CE. 

We współpracy z inżynierem mechaniki i budowy maszyn pomożemy w tym procesie.