авторськийнавчальнийкурс“сучасналексиког

Соломія Бук

Авторський навчальний курс “Сучасна лексикографія та корпусна лінгвістика”

Назад На головну

В Україні залишається багато невирішених проблем, пов’язаних зі статусом постколоніальної держави. Однією з найсерйознаших проблем, яка матиме фатальні наслідки для розвитку інтелектуальної думки в суспільстві, є проблема книговидання. А марґінальною ланкою видавничої справи є словники, енциклопедії, довідкові видання. 1) Насампред, їх виходить мало: досі не укладено ідеографічного словника, немає етимологічних, асоціативних, лінгвокраїнознавчих, культурологічних та інших типів словників у достатній кількості. 2) Часто словникові видання невисокої якості. Так, найповнішим та, відповідно, найавторитетнішим залишається Словникк української мови в 11 тт. 1970-1980 рр., який зазнав нищівної для української мови русифікації та ідеологізації.

На це накладається проблема комп’ютеризації гуманітарної сфери ХХ-ХХІ століть, потреба укладання комп’ютерних копій та нових комп’ютерних версій словників, а також створення зрівноважених електронних корпусів текстів як необхідного джерельного матеріалу для появи якісно нових реєстрів словників, їх дефініцій тощо.

Застосування комп’ютерних технологій в лінгвістиці, зокрема в лексикографії, відкриває значно ширші перспективи для роботи над словником у порівняння зі “ручною працею”, зокрема карткуванням. Тому корпусний підхід до дослідження мовних явищ активно розвивається фактично в усіх національних мовознавчих науках.

З погляду прагматичного перевороту в гуманітаристиці ХХ ст. зараз особливо гостро постали питання соціології лексикографії, зокрема деідеологізація, толерантність та політкоректність словників, а також комерціалізація лексикографії.

За таких обставин важливим завданням університету є підготування висококваліфікованих лексикографів. Тому введення в навчальні програми університетів курсу “Сучасна лексикографія та корпусна лінгвістика” сприятиме переосмисленню як академічного статусу лінгвістичних дисциплін, так і їх соціальної функції.

Деякі результати проекту:

Назад На головну