Památky

Při opravách památkově chráněných objektů, jež tvoří převážnou většinu naší práce,  nestačí jen řemeslná zručnost , ale hodně důležitá je i znalost  původních technik, znalost histrorie, materiálů a cit pro práci,  kterou mnohdy i před stovkami let dělali naší předchůdci. Při takovém díle musí člověk propojit cit a fortel starých mistrů s dnešními znalostmi a možnostmi opracování dřeva . 

Do úvahy se  musí brát  další životnost objektu, ale zároveň jde o zachování historické hodnoty, která spočívá hlavně v použití starých technologií opracování dřeva a zručnosti řemeslníků. Proto se tyto opravy musí dělat s citem, ale také s rozmyslem. Krov, ve kterém je za použití starých technik vyměněna či naprotézována část trámů tak, aby splynuly s celkem, je z památkového hlediska mnohem hodnotnější než krov různě podpíráný a doplňovaný nepůvodními prvky . Návrh rekonstrukce 300 let starého díla je třeba posuzovat komplexně, v celém jeho historii a s citem zvažovat, zda chci zachovat všechny stopy, které na nich bývalí majitelé zanechali, nebo se naopak chci přiblížit stavu, který byl na počátku.

Jedna z prvních větších zakázek na záchraně historického objektu bylo zajištění, vyrovnání a další tesařské práce na bývalé tvrzi rytířů Budkovských v Budkově. Jedná se o naprosto jedinečný krov původní tvrze, který byl naposledy opravován někdy mezi lety 1620-1675, kdy byla původní sedlová střecha tvrze předělána na valbovou střechu sýpky. Práce na takové unikátní památce pro nás byla opravdu potěšením. Je to jeden z nejstarších krovů, na jehož záchraně jsme se podíleli.

  Jistě znáte příběh o Fénixovi , který povstal z popela. Jeho součástí jsme se  stali ve Volarech. K této roubence i k jeho majitelům  máme velmi vřelý vztah. Bylo to nejenom jejich rozhodnutí postavit přesnou kopii vyhořelého, 240  let  starého  objektu, ale i poctivost,  se kterou se do obnovy pustili , včetně ručního otesání většiny trámů. Myslím  si , že lidé, kteří přistupují k historickým hodnotám stejně jako oni ,  mají pro budoucí generace daleko větší význam než ti, kteří  vše hodnotí jen podle okamžitých výdajů a zisku.  Velmi oceňuji odvahu a nezlomnost majitele, který i  přes překážky  svoji  snahu dovedl ke  zdárnému konci a tím zachránil, byť v kopii, kus historické paměti města. Jsem hrdý na to , že jsem mu při tomto díle mohl se svou firmou pomáhat.

V průběhu práce                                     po dokončení

Klasický volarský stropní trám.   

 Jeho nová podoba je stejně jako ta původní vytvořena ručně hoblíkem , paličkou a dlátem.

Příběh těchto vrat je pro mne stejně důležitý . Začalo to výkresem truhlářského mistra nalezeným někde v archivu Netolického muzea. Tentokráte se k tomuto dílu postavili vstřícně všichni,  počínaje majitelkou přes pracovníky Netolického muzea a konče pracovníky památkové péče v Prachaticích a Budějovicích. Po pravdě řečeno, jsem měl z tohoto díla  trochu strach . Hlavně z toho, jak ze  2D výkresu udělat skutečný třírozměrný klenot. Dílo se nakonec podařilo také díky dvěma cestám do Prahy na Smíchov , kde jsme  fotili podobné dveře, několika konzultacím s panem architektem Hlupym a jeho sympatickou manželkou a také víc než vstřícnému postoji a důvěře domácí paní. Hlavně díky ní a jejímu vztahu k historii budou mít Netolice několik nově opravených historických objektů, které rozhodně stojí za zhlédnutí.

Vrcholem tesařského mistrovství jsou bezesporu barokní krovy. Na rekonstrukci 300 let starého barokního krovu zámku v Protivíně  jsme strávili téměř rok.

Po průzkumu krovu, který trval tři dny, jsme sepsali stavebně technickou zprávu a navrhli způsob rekonstrukce s použitím původních stropních trámů, který jsme po schválení architektem a pracovníky památkové péče také realizovali. Pokrytí střechy jsme ovšem z kapacitních důvodů museli přenechat partnerské firmě.

Další úžasná práce, tentokráte na rekonstrukci mansardového krovu a střechy Drahenického mlýna. (Před a po...)

Dokonalá spolupráce - každý z těch trámů má svou důležitou funkci a každý z nich spolupracuje s mnoha dalšími, aby po nejrůznějších křivkách přenášely váhu krovu a krytiny kolmo do zdí. Je až neuvěřitelné, jak dokonalý systém byli naši předchůdci schopni vytvořit bez statických výpočtů a s (z dnešního pohledu) "primitivními" nástroji. Jenže i ty "primitivní" nástroje jsou promyšlené a po staletí zdokonalované. Vemte do ruky pilu, sekeru, dláto, staňte se (byť jen na malou chvíli) součástí té dlouhé historie a za pár dnů, týdnů, let, možná pochopíte...

Rekonstrukce krovu na statku ve Vodňanských Svobodných Horách.

Dokonalé tesařské řemeslo - protéza vazného trámu v Nahořanech.

Občas se setkáváme i s unikátními krytinami - tentokráte jsme ve Vahlovicích se zájmem pozorovali práci mistrů doškařů. 

(Naší prací byla montáž šindele na štítech a polovalbách)

Tesání trámů z kulatiny je jedna z nejnáročnějších prací tesařského řemesla vůbec. Na obrázku vlevo jsou sekery širočinka, hlavatka a širočina. Na pravé straně je první otesaná strana při "vysoké práci".