1988-1993.

Az 1993-as évkönyv bevezetője és iskolatörténete.

Bevezető

Tisztelettel köszöntjük az olvasót, örömmel nyújtjuk át a Honvéd Utcai Általános Iskola és Speciális Szakiskola jubileumi évkönyvét.

Első összefoglaló szándékú kiadványunk 5 évvel ezelőtt jelent meg. Mi történt azóta ?

Megváltozott az iskola neve: Krénusz János Általános Iskolából - Honvéd Utcai Általános Iskola és Speciális Szakiskola lett; szakiskolai oktatás keretében háziasszonyképzés folyik; számítógépes termet alakítottunk ki, itt megkezdtük 5. osztálytól az órarendbe épített oktatást, 9 kiváló pedagógusunk ment nyugdíjba. Iskolánk udvara otthonosabb lett új fák ültetésével, udvari játékok, hinták felállításával.

Ami nem változott: nevelőtestületünk lelkiismeretes munkája, pedagógusaink, tanulóink eredményes együttműködése, a közös tevékenység öröme.

Iskolánk25 esztendős. Évkönyvünk az 1989-ben megjelenttel együtt alkot kerek egészet: kiegészíti az abban foglaltakat, tartalmazza a nyugdíjba vonult pedagógusok visszaemlékezéseit.

Kiadványunk nem tartalmazza jövőbeli terveinket, nem szól azokról a változásokról, melyek napjainkban megkezdődtek: pl. iskolaszék megalakítása, felkészülés a NAT-ra, új tantárgyak tanítására.

Jubileumi évkönyvünket szeretettel ajánlom mindazoknak, akik kötődnek iskolánkhoz, azoknak, akik figyelemmel kísérik az itt folyó munkát.

Kaposvár, 1993. november

Gundy Richárdné

A Honvéd Utcai Általános Iskola és Speciális Szakiskola 1988-1993 közötti története

I. Az 1988-1993 közötti időszak változásai:

Az iskola fennállásának 20. évfordulóját követően változatlanul nagy felelősséggel, a gyerekek érdekeit maximálisan figyelembe véve végeztük munkánkat. Az intézmény életében az anyagi támogatás terén ekkor még nem érvényesült a jelenlegi „szinten tartó" felfogás. Ha nem is jelentős mértékben, de mind a dologi, fenntartási költségek, mind a bérek lassan emelkedtek. Az iskolai költségvetés ha szűkös is volt, de a tartalmi munkának biztos hátteret adott.

A támogatások csökkenése ellenére több olyan változás is történt, amelynek eredményeképpen jelentős mértékben javultak tárgyi, technikai feltételeink. Az elmúlt öt évben történt az iskola hideg-vizes rendszerének teljes felújítása, a radiátorok részbeni bővítése, illetve átmosása. (Ennek következtében jelentősen javult a fűtés hatékonysága.) A polgármesteri hivatal anyagi támogatásával új tetőborítást kapott az iskola. Ezt követően a villámhárító-rendszert újítottuk fel.

Az iskola bejáratánál összetöredezett járólapot 1992-ben teljesen kicserélték, s az épület biztonsága érdekében a földszinti ablakokat ráccsal láttuk el. Az igazgatói iroda folyosóját és a földszinti zsibongói is riasztó rendszerrel szereltük fel. Azóta megszűntek a betörések.

A háziasszonyképző iskola beindításával párhuzamosan megpályáztuk a szakképzési alapot. Az elnyert összegből berendeztünk két tantermet, megvásároltuk a szükséges konyhai, felszolgálói kellékeket, a varrógépeket és írógépeket. A pénzből még az iskolai konyhára is tudtunk gépeket vásárolni. A konyhai fejlesztés legjelentősebb állomása az 1993-as átépítés volt. A hagyományos fűtésű főzőüstöket gáztüzelésűre cseréltük. Ezáltal sokkal gyorsabb lett a konyhai főzés és az egészségügyi feltételek is kedvezően változtak.

A szakiskola működésének megkezdésével párhuzamosan 1991 telén új tantermet alakítottunk ki a második emeleti zsibongóban, ami az 1992/93-as tanévben segítette a tanterem-gondok megoldását. Ezt a termet 1993. nyarán számítógépes tanteremmé alakítottuk át. Nyolc korszerű számítógéppel gazdagodtunk 1993-ban. Az 1993/94-es tanévtől megkezdtük az ötödik osztályos tanulók számítástechnikai oktatását két 16 fős csoportban, ciklusonként két-két órában.

Az elmúlt öt év legnagyobb problémája az volt, hogy az évenkénti esedékes festések, felújítások csak részben valósultak meg. Az egészségügyi követelményekkel összhangban minden évben lefestettük a mellékhelyiségeket és a konyhát, de nem tudtuk megoldani az ablakok, ajtók festését, mázolását.

Huszonöt éves iskolánk külső képe is megkopott egy kissé az idők folyamán. Esedékes lenne a homlokzat javítása, a teljes külső renoválás. Ezt csak városi költségvetésből oldhatnánk meg. Ennek azonban egyelőre nincs meg az anyagi háttere.

Az iskola gazdasági munkáját az elmúlt öt évben - négy évig Viza Viktorné gazdasági vezető, 1992 augusztusától Urbán Zoltánná irányította.

A társadalmi életben 1989-90-re következtek be változások, hatásukat az iskola nevelő, oktató munkájában kevésbé lehetett érzékelni. Nyugodt, kiegyensúlyozott munka zajlott ebben az időszakban is. Nem kerüllek be az iskola falain belülre a pártcsatározások hullámai. Ugyanakkor 1989 decemberében feloszlott az iskolában működő pártszervezet, s 1990-ben már nem működött az úttörőcsapat sem. Az úttörőcsapat által végzett önkormányzati munkát a diákönkormányzat gyakorolta tovább. Ugyancsak a gyerekek önigazgatási szerve, a diáktanács szervezte az iskolai gyermekprogramokat, főleg a kiemelt iskolai szintű rendezvények voltak nagyon sikeresek.

Gondot jelentett, hogy az osztály (raj) illetve őrsi szinten meglehetősen túlszabályozott kisdobos és úttörőprogramok megszűnését követően meglehetősen nagy űr maradt. Tanulóink közül csak néhányan lettek tagjai a városban újjászerveződő cserkészcsapatoknak. Ugyancsak problémát okozott az is, hogy a diákönkormányzatot segítő tanítók, tanárok cserélődése gyors volt. 1988-90-ig Fenyvesi Istvánné segítette, mint csapatvezető, ezt követően Péter Balázsné a felső tagozaton, Siposné Majtényi Erika az alsó tagozaton irányította ezt a munkát egészen 1992-ig. Az 1992/93-as tanévben Siposné Majtényi Erika egyedül fogta össze a tanulók önkormányzati tevékenységét, s az 1993/94-es tanévtől Horváth Andrea lett az irányító pedagógus.

1990 decemberében, 15 évi eredményes igazgatói munka után nyugdíjba vonult Varga József kollégánk. Helyére 1990. augusztus 1-től pályázat útján Gundy Richárdné került. Ezért az iskolavezetésben is változás következett be. Felsős helyettes lett: Kraliczki Zoltán, s az alsó tagozatos helyettessé Majomé György Gizellát nevezték ki. Az újonnan felállt iskolavezetés a jó hagyományokat folytatva végzi tovább a munkát.

Leglényegesebb változás az 1991/92-es tanévtől kezdődően az iskola szerkezetét, az itt folyó tartalmi munkát is jelentősen érintette. A Kaposvár Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatal jelentős anyagi támogatásával, a város beiskolázási gondjait enyhítendő szándékkal, budapesti iskolák tapasztalatai alapján beindítottuk a háziasszonyképző kétéves szakiskolai, évfolyamát, nyolcadik osztályt végzett lányok számára. Az első évben 27 tanuló, a második évben 28 tanuló, 1993-ban pedig 29 tanuló kezdte meg ebben a képzési formában a tanulást. 1993 júniusában lezajlottak az első szakiskolai vizsgák. 25 tanuló végzett itt, akik közül többen (15 fő) tovább is tanult a Kereskedelmi és Vendéglátóipari Szakmunkásképző Iskolában, szakács és felszolgáló szakmában.

Az iskolai oktató munkát jelentős mértékben nehezítette az a tény, hogy ide nem a legjobb képességű és szorgalmú tanulók kerültek. Ugyanakkor az évek folyamán igen pozitív változás történt körükben mind a munkához való hozzáállás, mind a viselkedés terén. Ebben nagy szerepe volt dr. Csákabonyi Balázsné kollégánknak, aki igazán szívén viselte e nehéz sorsú tanulók gondját - baját. A szakiskolában másik osztályfőnök lett Garai Lajosné, aki a napközis csoportok csökkenése miatt vállalta e nehéz munkát.

Az itt folyó tevékenységet segítik az általános iskola közismereti tárgyait tanító pedagógusok, és emellett igen felkészült, jó színvonalon dolgozó szakoktatók. Az ő lelkiismeretes munkájuknak köszönhető, hogy a vizsgák színvonala igen jónak mondható. Ez is arra inspirál bennünket, hogy addig folytassuk ezt a képzési formát, ameddig igény van rá. Annál is inkább, mivel az 1993. szeptember l-jén hatályba lépő új oktatási törvény kötelezővé teszi a tízosztályos általános iskolai képzés bevezetését. A szakiskolai oktatás jó előkészületi lehetőség erre a formára, tartalmi tapasztalatait felhasználhatjuk a tíz osztályos oktatási és nevelési folyamat során.

Az elmúlt öt év változásai közül nem csupán formailag, de tartalmilag is fontos volt az iskola névváltoztatása. Az 1990-es rendszerváltozást követően egyre sürgetőbben vetődött fel egy olyan név kiválasztása, amely nem kötődik bizonytalan történelmi megítéléshez, ami véglegesen neve lehet intézményünknek. A tanulók nem érezték a névváltozás szükségességét, többségük továbbra is Krénusz János mellett szavazott. A tantestület döntésére 1991 áprilisában került sor. Több javaslat is felvetődött. A végső szavazásnál 22-en szavaztak a Honvéd Utcai Általános Iskola névre. 13 fő pedig Fekete István nevét választotta volna szívesen. A városi közgyűlés is elfogadta az előző nevet, így 1991 szeptemberétől a profilváltással összhangban a Honvéd Utcai Általános Iskola és Speciális Szakiskola nevet vettük fel, utalva a háziasszonyképző iskola beindítására is. Időközben a volt névadó, Krénusz János szobrát az Önkormányzat a megyei múzeumba szállíttatta.

A tartalmi változások közül lényegesen érintette iskolánkat, hogy 1991-ben elballagott az utolsó sport-tagozatos osztály is. A városi szintű döntés következtében iskolánk tagozatát megszüntették az objektív feltételek hiányára hivatkozva. Ettől függetlenül megmaradt iskolánk fő célkitűzései között az egészséges életmódra nevelés. Ennek szellemében sok olyan programunk volt az elmúlt öt évben is, ami ezt a célt erősítette. Pl. többféle sportjellegű szakkör, alsós- és felsős természetjáró szakkörök, nyári üdülőtáborok, alsós- és felsős vándortáborok, sítáborok stb. Az egészséges életmód anyagi támogatására hoztuk létre 1991-ben az „Egészséges életmódért - egészséges környezetért" alapítványt. Az alapításhoz szükséges tőke rövid idő alatt rendelkezésre állt magánemberek és intézmények adakozásából. Igen jelentős összeggel segített a Balaton FŰSZERT (50.000,- Ft), a Mezőgazdasági Termelőeszköz Kereskedelmi Vállalat (50.000,- Ft), a Somogyi Erdő és Fafeldolgozó Gazdaság (20.000,- Ft.), a „Delta" Sportáru és Bőrkonfekció Szövetkezet (5.000,-) a „Gong" KFT (20.000,- Ft.)

Az összegek gyarapodása révén hamarosan 200.000,- Ft törzstőkét kötöttünk le, amelynek kamatait eddig három alkalommal osztottak el a pályázóknak. Két alkalommal 40.000,- - 40.000,- Ft, harmadszor kamatcsökkenés miatt 30.000,- Ft került felosztásra. így támogatást kaptak a táborozásokon, az országos természetjáró versenyeken résztvevők és a napközis csoportok is. Jelentős összeggel segítettük az udvari játékok, felszerelések gazdagítását. A jubileumi év kapcsán újabb gyűjtéssel szeretnénk elérni, hogy 1994-tól legalább 300.000,- Ft kamatait oszthassuk szét 270 naponként Köszönettel tartozunk azoknak a családoknak, kollégáknak, akik kisebb-nagyobb összegekkel, őszinte segíteni akarással járultak hozzá alapítványunk gazdagításához.

Az 1988-93 közötti időszak újabb kísérletei közé tartozott az 1990-1993 között beindított fakultáció.. Az első évben az alábbi fakultációk indulta k be: két számítástechnikai, egy háztartási ismeretek, egy művészettörténet, két német fakultációs csoport, egy „Föld, víz, levegő" - környezetvédelmi fakultáció és egy felzárkóztató fakultáció. A második évben a fenti fakultációkat folytatták a nyolcadik osztályosok és beindult a 7. osztályosoknak is az újabb területekkel kiegészített foglalkoztatási rendszer. Ebben az évben az angol, a fizika, két számítástechnika, egy háztartási ismeretek, egy német és egy felzárkóztató indult be.

Az 1992/93-as tanévtől már csak nyolcadik osztályosoknak tartottunk fakultációt, mivel az eredeti szándék csak részben valósulhatott meg. A fakultációs foglalkozások csak részben érték el céljukat. A gyerekek jelentős része nem vette kellően komolyan, sok volt a hiányzás, az értékelésnek nem tudtuk kidolgozni azt a változatát, ami vonzóvá tehette volna a komoly erőfeszítéssel való részvételt. Ugyanakkor a három osztály részére megszervezett hét csoportban hét csoportvezetőt kellett díjazni, ami éves mértékben jelentős többletkiadással járt az intézménynek. A jelen időszakban fontos közismereti tárgyakra (matematika, magyar, fizika) és testnevelésre fordítjuk a fakultációs órákat. Hisszük, hogy így is több eredményt érünk el, bár így a fakultációs foglalkozások sokszínűségét nem tudjuk visszavarázsolni.