Editor Zoner Photo Studio

Obrázky se po kliknutí zvětší v novém okně

prohlížeče IE, v Mozille pak v nové záložce!

8. díl

1. Nastavení programu po jeho spuštění

2. Změna rozměrů

3. Hromadná změna rozměrů

4. Hromadné přejmenování

5. Kopírujeme a přesouváme soubory

6. Oříznutí obrázku

7. Upravujeme barvy

8. Obrázek do obrázku

9. Text do obrázku

10. Nástroj klonovací razítko

11. Internetová fotogalerie Zonerama

Předposlední díl našeho slabikáře budeme věnovat jednomu z nejlepších obrázkových editorů od české společnosti ZONER software, a.s., které sídlí v Brně a několik poboček má ve světě.Program není zadarmo, za přijatelný peníz (cenová nabídka je pohyblivá směrem dolů) ovšem dostává uživatel do ruky profesionální nástroj na kompletní zpracování fotografií. Budeme se věnovat verzi 11 extra PC edicion, která proti verzi Home či Profesional postrádá některé funkce – v roce 2009 byla součástí prázdninového dvojčísla časopisu Computer. Pro naše potřeby stačí, zde si ukážeme pár nejběžnějších funkcí.O investici do programu ZONER budeme uvažovat v případě, že nám fotografie přerostla z koníčka v koně a své obrázky budeme chtít prodávat či publikovat – v dnešní konkurenci musíme nabízet pouze nejkvalitnější zboží!

Nastavení programu po jeho spuštění

Obr. 1 – Průzkumník

Po spuštění programu se nám otevře okno „Průzkumník“, kde bude v levém sloupci strom nabídek, pod ním okénko s náhledem, na hlavní ploše pak budou jednotlivé složky souborů. Ty se nám ukážou po kliknutí na složku ve „stromu“.

Vlevo nahoře máme možnost upravit si okna a nastavení programu. Jak to máme udělat nám poví poslední nabídka v řádku – nápověda.

Popravdě řečeno nějakých velkých úprav není v počátcích potřeba. V domečku vlevo nahoře pod „Nápovědou“ si vybereme, jestli na hlavní ploše chceme ikony, seznam, detaily, náhledy nebo dlaždice – můžeme si vyzkoušet, co nám bude vyhovovat nejvíc. Osobně se přikláním k náhledům, název složky je doplněný obrázky, které ve složce pobývají.

Obr. 2 – Navigátor

Klepnutím na konkrétní složku se nám změní nabídka vpravo nahoře z „Průzkumníka“ na „Navigátora“, což je jediná změna, jinak všechno zůstalo na svém místě.

Obrázky pro rok 2010 mám ve složce Pictures 010. Aby se po jejím otevření nezobrazil sloupec dlouhý až dolů, ukládám si soubory pořízené v jednotlivých měsících do příslušných složek – to jsou ty bez obrázků. Obrázky do ikon by se daly také doplnit, nepovažuji to nicméně za nutné, pokud potřebuji obrázky dejme tomu z ledna, proste poklepu na složku „leden“ a mám všechny lednové soubory před sebou.

Poklepáním na květnovou složku 010.05.16. hobby_cb se dostanu na obrázky, které jsem vyfotografoval v neděli 16. května 2010 na výstavě Hobby v Českých Budějovicích (tentokrát jsem se držel při zdi a pořídil asi jen 40 snímků).

Pokud se pozorněji podíváme na „strom“, vidíme pod názvem složky dvě podsložky. Nejprve jsem vybral dvacítku nejlepších obrázků a přesunul je do složky „vyber web“, odtamtud jsem vybral 16 a zkopíroval je do podsložky „vyber blog idnes“. Ty dostaly rozměr, jehož šířka 640 px umístí obrázek přes celou plochu blogu. Obrázkům na svůj web jsem nechal šířku 1754 px, editor webu si rozměr stejně upraví sám (jen pro zajímavost, screenshoty na této stránce mají rozměr 1026x770x24px, což je dostatečná velikost pro zvětšení na tomto webu Google).

Obr. 3 – Nabídka obrázků z výstavy Hobby

V průzkumníku si vybereme zakroužkovaný obrázek číslo 3. dřevěné stavby restaurace Myslivna, s nímž budeme dál pracovat.

Po jeho označení a zbarvení do modra se nám obrázek ukáže vlevo dole v náhledu, kde si jej můžeme prohlédnout poněkud větší. Zároveň se nám dostane informace, jak velký soubor je (což je důležité pro některé weby, které větší obrázky prostě odmítají přijmout a zmenšit si je neumí) v kilobajtech, datum jeho pořízení, konkrétní rozměry v pixelech a datum, kdy jsme obrázek změnili, čili s ním začali pracovat.

Nahoru

Změna rozměrů

Ve 4. díle (kapitola Bez zálohy ani ránu!) jsme si řekli, že ihned po zkopírování obrázků z fotoaparátu do počítače je zálohujeme na odlehlém místě a pracovat budeme s jejich kopiemi.

Zálohované obrázky necháme v původním, t.j. největším rozměru, kopie si zmenšíme.

Z mé zrcadlovky má každý snímek rozměr 3264x2448x24 px a pokud bych pracoval s tímto rozměrem, patrně bych přišel o nervy, protože každá operace hrozně dlouho trvá.

Jak velký rozměr na svižnou práci s obrázkem? Mohl bych si nastavit šířku 1000 px (již jsme si řekli, že editoru stačí nahlásit většinou jen šířku, výšku si dopočítá sám), která je vhodná pro webové použití, jenomže zatím jsme do obrázku nesáhli a je víc než pravděpodobné, že jej budeme muset přinejmenším oříznout, o dalších úpravách nemluvě.

Zvolíme tedy šířku 1754, editor si dopočítá výšku 1316 px a máme rozměr, přibližující se papírové fotografii 10x15 cm. S tímto rozměrem už lze pracovat celkem svižně.

Obr. 4 - Změna rozměrů 1

V Zoneru si v horní liště vybereme nabídku Upravit, v roletovém menu pak Změna rozměrů (Ctrl+E).

Když už máme otevřenou nabídku Upravit, prohlédneme si ostatní nabídky – o některých si řekneme později.

Obr. 5 - Změna rozměrů 2

Po klepnutí na modře označenou „Změnu rozměrů“ se nám otevře nabídka, kde zadáme požadovaný rozměr – vlevo nahoře do zakroužkovaného políčka „šířka“ napíšeme 1754, výška se nám jak známo dopočítá sama. Každou změnou rozměru dochází k určité ztrátě ostrosti původního snímku, takže si v nabídce rovnou nastavíme doostření (zakroužkované políčko vpravo). 60 nebo 70 % zatím stačí, potřebné doostření provedeme před posledním uložením obrázku. Dáme OK a náš obrázek č. 5 se nám zmenšil.

Pozornému čtenáři neuniklo, že výsledný rozměr je poněkud menší než zvolený. Důvodem je předchozí oříznutí obrázku na poměr stran 3:2, z fotoaparátu Olympus se načte v poměru 4:3...

Obr. 6 - Změna rozměrů 3

Na obrázku 6 si všimneme jedné zajímavé vychytávky. Po klepnutí na šipčičku vedle políčka „Nastavení“, otevře se nám nabídka různých rozměrů, které jsme si uložili (klepnutím na schránku „Uložit“). Abych se nemusel zdržovat vypisováním rozměru, kliknu do otevřené nabídky na přednastavený rozměr a dám OK.

Nahoru

Hromadná změna rozměrů

Obr. 7 - Hromadná změna rozměrů

Předpokládejme, že na potřebný rozměr budeme chtít změnit všechny obrázky, které jsme vybrali pro další zpracování. Dávat rozměr každému obrázku zvlášť bylo by zdlouhavé a neefektivní – využijeme další vychytávky a tou je hromadná změna rozměrů.

Přepneme se do Průzkumníka (viz obr. 3) a vybereme vše (v horní liště vybereme „Organizovat – Vybrat – Vybrat vše anebo úplně jednoduše podržíme klávesu Ctrl plus „a“).

Všechny obrázky se zbarví do modra (jejich orámování) a pokud u některého z nich nechceme rozměr měnit, podržíme opět Ctrl a na obrázek klepneme – modré orámování zmizí, obrázek zůstane v původním rozměru. Stejným postupem jako u změny rozměrů jednotlivého obrázku se dostaneme na nabídku, kterou už známe – jen dole nám přibyla možnost „Aplikovat na vše“.

Před použitím tohoto tlačítka se ještě jednou rozmyslíme, jestli jsme zvolili ten správný rozměr – klepneme-li na něj, začne proces změny rozměrů u všech vybraných obrázků a ten nelze vrátit zpět!

Pokud se nicméně přihodí cosi nemilého a my jsme obrázkům dali rozměr tak malý, že nejsou k ničemu, není třeba si rvát vlasy – vysypeme je do koše a jdeme do složky, kde máme zálohované původní obrázky. Celý proces výběru tak začíná znovu a je to pěkná otrava!

Pokud jsme ale zálohování považovali za zbytečnou ztrátu času, můžeme si ty vlasy opravdu začít rvát. Nemáme totiž nic!

Nahoru

Hromadné přejmenování

Obr. 8 - Hromadné přejmenování

Z hromadných operací si všimneme ještě hromadného přejmenování. Na tuto nabídku se dostaneme z panelu nabídek kliknutím na "Organizovat" - otevře se nám nabídka na obrázku 8.

Po kliknutí na „Hromadné přejmenování“ (po předchozím úkonu „Vybrat vše“) napíšeme do prázdného okénka „Jméno souboru“ název, který chceme obrázkům dát.

Pro lepší orientaci jsem zpočátku dával názvy včetně diakritických znamének, což se posléze ukázalo špatně – například server idnes takto pojmenované obrázky odmítá přijmout. V poslední době už nechávám název pouze obr a spojovátko, jak to vidíme na obr. 8.

Na počítadle vpravo nastavíme v prvním políčku jedničku a pak už jen dáme „Aplikovat na vše“. V mžiku máme obrázky přejmenované, na rozdíl od změny rozměrů můžeme přejmenování měnit – obrázků se změny netýkají...

Nahoru

Kopírujeme a přesouváme soubory

Obr 9 - Kopírování 1

U hromadných operací se soubory chvíli zůstaneme a ukážeme si, jak zkopírujeme anebo přesuneme vybrané obrázky do nové složky.

Klepnutím na „Organizovat“ v horním panelu se nám otevře roletová nabídka, z níž vybereme pohybem myši „Soubor“. Šipčička vpravo nám otevře další nabídku (na obrázku 9 je nabídka na levé straně, protože v okně není na pravé straně místo), kde si vybereme „Kopírovat do...“.

Pokud budeme chtít soubor přesunout, sjedeme kurzorem o malinko níž.

Obr. 10 - Kopírování 2

Po klepnutí na „Kopírovat do...“ se nám otevře zakroužkované okénko na obrázku 10, po kliknutí na žlutou ikonku složky vpravo se dostaneme na nabídku vpravo – Vyhledat složku.

Máme před sebou známý strom, s nímž už pracovat dovedeme. Tak můžeme vytvářet z jedné složky nepočítaně podsložek – když říkám nepočítaně, nebudeme to brát doslova, podsložek si děláme jen nezbytné množství. V každém případě tak máme obrázky pod kontrolou a víme, co jsme kam odeslali nebo umístili (tomu se budeme věnovat v posledním díle – „Publikujeme své skvělé obrázky“).

Nahoru

Oříznutí obrázku

Obr.11

Oříznutí obrázku jsme se věnovali v šestém díle, v kapitole „Ořezáváme bez ořezávátka“. Příčiny ořezu nebudeme znovu rozebírat a rovnou si řekneme, jak ořezáváme v Zoneru.

Nabídku „Ořez“ najdeme v levém (můžeme jej umístit i na druhou stranu nebo dolů) postranním panelu pod ikonkou s přeškrtnutým kosočtvercem. Klepnutím na modrou šipčičku vlevo nad obrázkem se nám otevře nabídka přednastavených poměrů, stačí si vybrat dle potřeby. Nejčastěji ořezávám do poměru 3:2 a pokud chceme zvolit libovolný ořez, vybereme si hned první nabídku „Normální“.

Rozměry ořezu se nám ukazují vedle okénka s nabídkou (zakroužkované), nezapomeneme si zatrhnout políčko „Zatemnění“, tím se nám ztmaví část obrázku a můžeme si tedy udělat představu oříznutého obrázku ještě před stisknutím pravé části myši, kdy se obrázek ořízne. Modrou šipkou v horním panelu nabídek anebo klávesnicí Ctrl+z proces vrátíme – pochopitelně před uložením obrázku.

Obrázek 11 oříznout nepotřebuje, je na něm pouze demonstrován celý proces.

Nahoru

Upravujeme barvy

Obr. 12

Z digitálního fotoaparátu občas vylezou snímky pochybné kvality pokud jde o jejich barevnost. Příčin je mnoho a zde se jimi zabývat nebudeme, ukážeme si nicméně, co se dá dělat v případě, že barvy působí poněkud mdle nebo naopak příliš rozjásaně.

V Zoneru použijeme nástroj „Upravit barvy“, na který se dostaneme z lišty nabídek po kliknutí na „Vylepšit – Upravit barvy (Ctrl+1)“.

Možnosti vidíme na obrázku a pokud nechceme dosáhnout nějakých zvláštních efektů (které mnohdy postrádají smysl), nebudeme se pouštět do experimentování s políčky barev.

Osobně nejčastěji používám úpravu barev pomocí políčka „Gama“ při zatrženém okénku „Zachovat barvy“. Pokud se mi barvy zdají příliš syté, poněkud uberu v políčku „Sytost“. Kontrast nechávám na automatice. Upravovat barvy můžeme na jakémkoliv snímku jak dlouho chceme, smyslem je nicméně dosáhnout barev přirozených, jak je vidí naše oko.

I tato nabídka má možnost upravit hromadně víc obrázků ve složce – osobně to příliš nedoporučuji, většinou každý obrázek vyžaduje individuální přístup.

Nahoru

Obrázek do obrázku

Obr. 13

Některé fotografie můžeme oživit vložením jiného obrázku, což v Zoneru není problém.

Nejprve si připravíme zdrojový obrázek – to jest ten, který budeme vkládat. Obrázek s nápisem Hobby České Budějovice (nápisu se budeme věnovat v další kapitolce) si zmenšíme – v tomto případě má 126 kb (642x306 px) a uložíme pod zvláštním názvem (zde zvlášť nápaditým obr_1a) do složky, kde máme obrázky z výstavy.

V editoru si otevřeme obrázek, do něhož budeme vkládat malý obrázek a v nabídce Upravit si vybereme „Obrázek do obrázku“. Jukne na nás okénko na obr. 13.

V okénku vlevo „Vybrat obrázek“ se nám po kliknutí otevře známý strom nabídek, najdeme si obr_1a, poklepeme a pokud jsme si v otevřeném okénku zatrhli rubriku „Náhled“, ukáže nám malý obrázek ve větším v místě, kde jsme začernili obdélníček vpravo nahoře s názvem „Umístění“.

Otáčet obrázkem nebudeme, využít naopak můžeme jemné posouvání malého obrázku nastavením „Odsazení“ od kraje buď vertikálně anebo horizontálně.

Vyzkoušíme různé umístění a posléze zjistíme, že nejlépe je malému obrázku vpravo nebo vlevo dole – tvůrčí kreativitě se nicméně meze nekladou!

Nahoru

Text do obrázku

Obr. 14

Obrázek, do něhož chceme vložit nějaký text (třeba název akce na titulní fotografii), si otevřeme v Editoru, v nabídce „Upravit“ si vybereme „Text do obrázku“ a dostane se nám nabídky na obr. 14.

Do největšího políčka napíšeme náš text a podobně jako v textovém editoru máme na vybranou:

a) typ fontu neboli písma – klikneme na modrou šipčičku v políčku „Písmo“ a otevře se nám nabídka všech typů písma, které máme uložené v počítači. Že zrovna druh písma na obrázku v počítači nemáme? Tak si jej prostě stáhneme z webu! České fonty, tedy písma včetně diakritiky najdeme například v odkazu;

b) velikost – políčko hned vedle – vyzkoušíme nejlépe v praxi, jestli se nám text vůbec do obrázku vejde;

c) barvu si zvolíme dle vlastní libosti – časem dojdeme k několika barvám, které budeme pouze obměňovat; d) styl nápisu – zarovnání vlevo, na střed nebo vpravo, text tučný, kurzívou anebo podtržený... to všechno jsou možnosti, které určitě využijeme.

S nápisem pochopitelně můžeme hýbat vertikálně či horizontálně – známe z kapitolky „Obrázek do obrázku“. Text v obrázku má svůj smysl pouze tehdy, chceme-li dát bloku žánrově podobných fotografií název a měli bychom si dát pozor, aby každá druhá fotka nebyla popsaná.

Nahoru

Nástroj klonovací razítko

Obr. 15 - Klonovací razítko 1

Na závěr tohoto dílu si ukážeme, co dovede nástroj „Klonovací razítko“. Je určené pochopitelně k důležitějšímu použití než je zmizení prvního písmene z názvu železniční stanice Pocinovice a jeho nahrazení strukturou cihel, hodí se především k zakrytí některých rušivých elementů, jako jsou sloupy nebo dráty (až při zpracování fotografií v PC si mnohdy všimneme, jak hodně máme ulice „zadrátované“) na snímku.

Nástroj v podobě razítka najdeme na postranním panelu, po kliknutí na razítko se nám kurzor změní v šedý kroužek o velikosti, kterou si nastavíme v prvním okénku zleva s názvem „Průměr“ hned nad obrázkem. Ostatní hodnoty necháme nastavené od výrobce (pro hodně zvídavé je určena obsáhlá nápověda) a dáme se do práce.

Nejprve obrázek patřičně zvětšíme, abychom mohli klonovat co nejpřesněji, kolečkem najedeme do místa, které chceme přenášet, v tomto případě je to bílé místo pod nápisem, stiskneme klávesu Ctrl a současně levé tlačítko myši. Kolečko se nám změní na zaměřovací kříž a tím jsme si vybrali zdrojovou oblast, kterou tažení nebo klikáním pokryjeme vybranou část obrázku – v tomto případě písmeno P.

Obr. 16 - Klonovací razítko 2

Písmeno pozvolna mizí, při každém stisknutí myši se nám ve zdrojovém místě ukáže malý křížek – tím máme kontrolu, abychom se nedostali mimo vybranou oblast.

Obr. 17 - Klonovací razítko 3

Na obrázku 17 už je hotovo – změnili jsme název stanice (pouze na snímku, pochopitelně) a místo prvního písmene jsme naklonovali cihly zdi kolem nápisu – snad nám to v Pocinovicích odpustí...

Možností obrázkového editoru ZONER je nepřeberné množství a s některými nástroji třeba vůbec nepřijdeme do styku. Jsou však k dispozici, protože kdo ví? Časem možná přejdeme z pozice pokročilého začátečníka, jímž jsme se po nastudování této příručky stali, na pozici poloprofesionála anebo přímo profíka – a potom můžeme využít celou škálu nabídky tohoto tuzemského editoru.

Internetová fotogalerie Zonerama

V posledním dílu našeho seriálu se budeme věnovat publikačním možnostem našich obrázků na různých webech a začneme hned zde – Zoner nabízí nejen kvalitní editor, ale také možnost publikovat naše obrázky na webu.

obr. 18 – Internetová fotogalerie Zonerama www.zonerama.cz

Zonerama nabízí svým uživatelům prezentaci fotografií v nezměněné kvalitě. Při vkládání obrázků až do velikosti 1920 × 1200 bodů a do objemu 1,5 MB nejsou nahrané fotografie jakkoliv upraveny a uživatel tak má unikátní šanci vystavit svoje fotografie v přesně požadované podobě, tedy včetně nastaveného stupně komprese, doostření a podobně.

Registrace je zdarma, nahrávání obrázků intuitivní a jednoduché, při prohlížení obrázků se jako nedostatek jeví absence slideshow čili automatická prezentace. K obrázkům je možno přidávat komentář a tím je hodnotit. V červnu 2010 mělo na Zoneramě alba 3012 uživatelů.

Nahoru