Terapie s Drvoštěpem

Nabízím terapeutické provázení s prvky Gestalt terapie – tzn. osobní práce zaměřená na emoce, pocity, sebeuvědomění  (https://cs.wikipedia.org/wiki/Gestalt_terapie) .

Pro účinnost terapie je vždy zásadní Váš přístup-motivace a odhodlání a také kvalita terapeutického vztahu. Někdy je ovšem i tak cesta ke zmírnění obtíží nebo celkovému uzdravení dlouhá a komplikovaná.

Na začátku se domluvíme na úvodním setkání, kde získáte více informací, které potřebujete k rozhodnutí ohledně délky a četnosti terapeutických konzultací. Zpravidla se pak jedná o jedno setkání týdně. Celková délka individuální terapie a četnost ovšem vychází vždy ze vzájemné dohody, kterou spolu uzavřeme i v písemné podobě.

Doporučuji K POSLECHU

Cena:

· jedna konzultace (zpravidla 60-90 minut) - 900

· V případě, že se domluvíme na delší konzultaci-putování, je cena předmětem dohody – nabízím také vícehodinové, jednodenní a dvoudenní putování.

Místo:

· Po dohodě s Vámi nabízím rozhovory v rámci chůze v přírodě, neboť léčebný účinek pobytu v přírodě je nedoceněný a nedocenitelný. Většinou se jedná o anglický park v Dobříši, okolní lesy a Hřebeny. Po domluvě mohu také přijet za Vámi do místa bydliště a můžeme se projít ve Vámi vybrané přírodní lokalitě.

    Proč jít ven do přírody?

Vybrané  informace z publikace „Děti venku v přírodě: ohrožený druh?“  (autor: Daniš Petr, vydala Tereza, vzdělávací centrum, z.ú., v roce 2016); web odkaz:  http://jdeteven.cz/cz/publikace-ke-stazeni

Pozitivní vliv na lidské zdraví  -  Prospěšné je prosté zvýšení fyzické aktivity spojené s pobytem venku. „Další skutečnosti však ukazují, že pobyt v zeleni, dokonce i jen samotný výhled na zeleň, přinášejí zdravotní výhody, které dostatkem pohybu vysvětlit nelze. Například se prokázalo, že pacienti v nemocnici v pokoji s oknem do zeleně se rychleji uzdravují a mají menší počet pooperačních komplikací v porovnání s pacienty v jinak totožném pokoji, ale s výhledem na cihlovou zeď. Nebo že krátká procházka v zeleni má v mnoha ohledech několikanásobně příznivější dopad na zdraví než jiné druhy pohybu či sportu. Zeleň na nás pravděpodobně působí tak, že zlepšuje fungování imunitního systému. Mnohé zdravotní výhody nám zeleň přináší i v důsledku příznivého působení na naše psychické zdraví (např. snížení stresu a mentální únavy). Na současném stavu našeho poznání je zajímavé to, že i když je příznivý vliv zeleně na lidské zdraví nesporný, stále nevíme přesně, jakými mechanismy se tak v lidském organismu děje.“

 „Vědecké studie ukazují, že ze všech pozitivních dopadů kontaktu s přírodou na naše zdraví je právě dopad na psychické zdraví možná nejpodstatnější. Co víc, mnohé další benefity kontaktu s přírodou, zahrnující lepší fyzické zdraví, sociální zdraví i lepší výsledky při učení přímo nebo nepřímo souvisí právě s naší psychickou kondicí.“

1.     Blízkost přírody, ale i pouhý výhled na zeleň pomáhají snížit stres, úzkosti či deprese.

2.     Pobyt, hra a odpočinek v přírodě snižují únavu z myšlení, obnovují pozornost a posilují schopnost soustředění.

3.     Kontakt se zelení zvyšuje naši sebeúctu, spokojenost a zlepšuje naši náladu.

 „Nelze se divit, že se dnes objevují seriózní snahy povýšit kontakt s přírodou na uznávanou léčebnou praxi nebo výzkum hledající nejvhodnější „dávku“ přírody pro lidské zdraví. Snížení stresu působením zeleně je prokázáno nejenom pocitově, ale i „tvrdým měřením“ veličin a jevů, jež stres obvykle doprovázejí. Například Bum Jin Park a skupinka japonských vědců provedli sérii pokusů ve 24 lesích na různých místech Japonska. Porovnávali efekt relaxační procházky v lese s podobnou procházkou ve městě na vzorku 280 studentů. Před procházkou a po ní měřili jejich fyziologické ukazatele související se stresem. Jaké byly výsledky? Procházka v lese (oproti té ve městě) snižuje stres: podporuje snížení hladiny stresového hormonu kortizolu, snížení krevního tlaku a tepu, zvýšení parasympatické nervové aktivity a snížení sympatické nervové aktivity.“

Další zdroje informací o léčivé síle přírody a ticha

Blahodárný účinek pobytu v lese potvrzuje mj. i japonská vědecká studie

Článek týdeníku Respekt o léčivých účincích pobytu v přírodě - Proč příroda léčí

Článek týdeníku Respekt o ztraceném Tichu - Ticho - jak ho najít a proč 

Procházka - lék první volby - rozhovor s fotografkou K.Ketmanovou

Rozhovor s ekopsychologem Janem Krajhanzlem

Příroda je antidepresivum - rozhovor s psychiatrem V.Kmochem

Dobré dny i noci v přírodě přeji

Jíra Drvoštěp Štěpo

Dobříš

e-mail: thedrvostep@gmail.com

tel.:604113125

https://sites.google.com/site/drvostepjira/home