Методична та науково-методична діяльність

25 серпня 2022 року в межах Серпневих студій - 2022 та виставки «Освіта Запорізького краю» відбувся майстер-клас «Упровадження STEAM технологій та СEEН (Learning Social Emotional and Ethical) навчання на урокахзарубіжної літератури» (науковий керівник Омельченко Л.В., старша викладачка кафедри філософії та суспільно-гуманітарних дисциплін КЗ "ЗОІППО" ЗОР; авторка проєкту: Хайруліна О.С., директорка ЗНВК 109, вчителька-методистка)

Матеріали:

https://sway.office.com/GXagMDu4paFF5Fk4?ref=Link

Запис: https://youtu.be/tHw5lpnv-wE


19 лютого 2022 р. на базі КЗ «Запорізька спеціалізована школа-інтернат ІІ-ІІІ ступенів «Січовий колегіум» ЗОР (директор Єршова Валентина Омелянівна, заступник директора з навчальної роботи Балховітін Олександр Володимирович) відбувся ІІІ (обласний) етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з російської мови та літератури.

В інтелектуальних перегонах взяли участь 34 учасники (із 46 за рейтингом), зокрема: 13 учнів- 11 кл., 9 - 10 кл., 12 - 9 кл.

З вітальним словом до учасників звернулися: голова журі – Хейлік Тетяна Олександрівна голова журі, кандидат філологічних наук, доцент, доцент кафедри слов’янської філології філологічного факультету ЗНУ; від колективу КЗ «ЗОІППО» ЗОР – Тонне Олена Олександрівна, завідувач методичного відділу, к.пед.н.

Бажаємо творчій молоді успіхів у нелегких олімпіадних випробуваннях., а переможцям обласного етапу – гідно представити свою область на всеукраїнському рівні.

Детальніше


30.08. 2021. Інтерактивно провели педагогічний семінар на актуальну тему ''Застосування медіа, технології критичного мислення на уроках гуманітарного циклу для формування медіа особистості'' Надія Мандзій - тренер із медіаграмотності, вчитель Запорізького навчально-просвітницького комплексу No. 19. Йдемо в новий навчальний рік з цікавими медіа і сподіваємося на активну реалізацію в педагогічній діяльності.

18 – 19 серпня 2021р.в рамках Всеукраїнського серпневого форуму «Освіта України 30: вектори якості та успіху» представники від Запорізької області старший викладач кафедри філософії та суспільно-гуманітарних дисциплін Л.В. Омельченко та С.М. Самофалова, директорка опорного навчального закладу Приазовська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів "Азимут" Приазовської селищної ради Запорізької області, взяли участь у роботі стратегічної сесії «Освіта національних меншин: виклики та прогнози» в м. Ужгород.

Розпочали роботу із ознайомлення з організацією освітнього процесу в закладах освіти з навчанням мовами національних меншин , з досвідом організації підготовки до школи представників ромської народності та організації їх освітнього процесу в початковій школі (Ужгородська гімназія № 14 Ужгородської міської ради, директор Легеза Оксана Іванівна, м. Ужгород)

Систему роботи у закладі загальної середньої освіти зі словацькою мовою навчання презентувала директорка спеціалізованої загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів № 4 з поглибленим вивченням словацької мови Ужгородської міської ради, Фединець Марія Іванівна, котра продемонструвала якісну співпрацю вчителів на ниві білінгвальної освіти.

Створення умов для вивчення рідної і державної мов у закладі загальної середньої освіти з навчанням угорською мовою Дерценської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів Мукачівської міської ради презентувала очільниця закладу - Патай Марина Михайлівна.

«Здорові діти – здорова нація». Під таким гаслом відбулося знайомство з Мукачівською футбольною академією – справжньою спортивною перлиною на території України – «Мункач футбольна академія» (Мукачівський район, с. Дерцен)

Відвідування Великоберезького закладу загальної середньої освіти ім. Добраі Петера Великоберезької сільської ради ознаменувалося знайомством зі збереженими давніми традиціями ткацтва, що його бережливо зберігає і наповнює новим змістом директор Тихомир Гейці( Берегівський район, с. Великі Береги)

У Закарпатськиому угорському інституті імені Ференца Ракоці ІІ відбулося спілкування за круглим столом з питань підвищення якості освіти представників корінних народів і національних меншин. Увечері для гостей відчинив свою браму Мукачівський замок „Паланок”, де було влаштовано видовищне драматичне дійство знайомства з історією краю та замку.

19 серпня з вітального слова голови Закарпатської обласної державної адміністрації Анатолія Полоскова розпочалася робота на Всеукраїнському серпневому форумі «Освіта України 30 без бар’єрів: вектори якості та успіху» (у форматі онлайн (конференційна зала готелю «Ужгород»).

У формі обміну думками проходив стратегічний діалог, під час якого відбулося розроблення стратегії щодо забезпечення освітніх прав корінних народів, національних меншин з вивчення української та рідної мов.



Відповідно до плану роботи кафедри філософії та суспільно-гуманітарних наук КЗ "ЗОІППО" ЗОР 29 квітня 2021 року відбувся семінар «Педагогічна майстерня: Інструменти для розвитку критичного мислення та медіаграмотності на уроках словесності» для вчителів зарубіжної літератури та російської мови, літератури. Омельченко Л.В. презентувала колегам структуру сучасного інтерактивного уроку з розвитку критичного мислення, наголосивши на методичній творчості учителя й активізації навчально-пізнавальної діяльності учнів. Відмітила, що формування ключових та предметних компетентностей в учнів здійснюється через систему дидактичних завдань. Застосовуючи цю технологію, ми не тільки йдемо в ногу з часом, а й робимо уроки не тільки змістовнішими, а , в першу чергу, діяльнісними, що допомагає учням швидше засвоювати навчальний матеріал. Учасники семінару активно та творчо співпрацювали над створенням інтерактивних обкладинок для творів, фактчекінгу даних щодо діяльності письменника, розрізненню суджень і фактів, постановки відкритих та закритих запитань. Омельченко Л.В ознайомила вчителів із новітніми засобами фактчекінгу, а саме: онлайн ресурсами зі встановлення правдивості візуалізованих даних, надала методичні рекомендації щодо використання прийомів критичного мислення на уроках словесності та застосування новітніх онлайн-ресурсів для розвитку медіаграмотності. У кінці семінару проведено калейдоскоп педагогічних ідей, де вчителі висловили свої думки з приводу проблеми семінару. У підсумку відмітили високу результативність та практичність проведеного заходу. Учасникам семінару запропоновано матеріали для використання у подальшій роботі.

9 лютого 2021 року відповідно до графіку було проведено онлайн-консультацію в межах реалізації Мiського проєкту щодо органiзацiї освiтнього процесу з використанням технологiй змiшаного та дистанцiйного навчання в закладах загальної середньої освiти м. Запорiжжя щодо питання якісного наповнення електронного освітнього контенту платформи. Для учасників – вчителів зарубіжної літератури – консультацію провела старший викладач кафедри філософії та суспільно-гуманітарних дисциплін Омельченко Л.В. Під час заходу було проаналізовано якість створених розділів, сторінок курсу «Зарубіжна література», актуальність використання віджетів, правильність формування тематичної стрічки на сторінці розділу. Адже успішне ведення курсів передбачає не тільки створення, а й представлення цих матеріалів у зручному для використання вигляді – тобто продуманий дизайн розділів. На зустрічі було обговорено особливості оновленого інтерфейсу платформи. Зустріч було продовжено у вайбер, де Приходько Світлана Анатоліївна поділилася своїм досвідом у створенні тематичних картинок до розділів, педагоги дійшли згоди щодо можливості удосконалення зовнішнього вигляду курсу.

Плідна праця кафедри філософії та суспільно-гуманітарних дисциплін у питанні впровадження медіаграмотності продовжується вже другий рік. І цього разу Л.В Омельченко 10.11.21 запросила на майстер-клас:«Інструменти для розвитку критичного мислення та медіаграмотності на уроках словесності» вчителів російської мови та літератури, зарубіжної літератури в межах заходів з нагоди Всесвітнього дня науки в ім’я миру та розвитку (World Science Day for Peace and Development).

Тренінг складався з двох частин. У першій медіапедагог Н.Ф.Мандзій познайомила учасників з поняттям «медіаграмотність» та за допомогою онлайн-інструментів педагоги виявили найпопулярніші види медіа, з яких вони отримують інформацію. Усі пересвідчилися, що інформація у соціальних мережах не завжди корисна й важко розпізнати те, наскільки можна довіряти відповідям на питання, які учні шукають в онлайн-довідниках. У другій частині майстер-класу Л.В Омельченко наголосила на тому, що інформації багато і тому запам’ятовуються тексти, що мають яскрвий інтерфейс(емоційний, візуальний) та/або простий зміст, а ефективним засобом боротьби з шаблонним/кліповим мисленням є розвиток критичного мислення. Для того, щоб потренуватися відрізняти інформацію й маніпуляцію, факти і судження вчителям було запропоновано проаналізувати сторітелінг у вигляді онлайн-коміксу, де потрібно було назвати тільки факти. Учасники пересвідчились: судження називати легше, ніж факт! Тренінг завершився рефлексією щодо переваг медіаграмотності та аналізом отриманих знань про інструменти критичного мислення .