Feltehetően úgy kerültél ide, hogy rákerestél a "szabadkőműves" szóra, akár puszta kíváncsiságból, akár csatlakozási szándékkal. (Ha ez utóbbi vezérelt, vedd fel velünk a kapcsolatot a láblécen látható email címen vagy a Nagypáholy honlapján.) Jelenléted azt jelzi, hogy érdekel ez a számos tévképzettel, félinformációval övezett, előítéletektől sújtott "titokzatos" társaság, ezért röviden bemutatjuk a valódi, összeesküvésektől és világhatalmi törekvésektől mentes szkm-séget, amelynek célja és szervezete teljesen törvényes és nyilvános.
(Oldalunkon a szabadkőműves szót szkm-nek rövidítjük.)
Kattints ide:
A Deák Ferencz, a Testvériséghez páholy a Magyarországi Jánosrendi Symbolikus Nagypáholy védelme alatt dolgozó reguláris testvéri közösség. Kéthetenkénti összejöveteleinket munkának nevezzük, és szigorú rituális előírások - az ún. Schröder-rítus - szerint tartjuk. A rítus (vagy szertartás) közvetíti az őseink által ránk hagyományozott tudást, és teremt lélekemelő, spirituális élményt, szimbólumokba ágyazva.
Honlapunkon olvashatsz arról, hogy kik hozták létre a páholyt, és milyen eredményeket tudhatunk magunkénak.
Kattints ide:
Páholyunk tagjai már a kezdetek (1885) óta a magyar értelmiség legkiválóbbjai közül kerültek ki. Művészek, írók, orvosok, ügyvédek, tanárok, gyárosok és bankigazgatók adták a páholy gerincét, de vasúti hivatalnok vagy cserépfedő mester is testvérekre talált nálunk.
Alapszabály, hogy önmagáról mindenki elmondhatja, hogy szkm., de élő testvérének tagságát senki sem fedheti fel. A páholytagok felsorolása ezért azokra a testvérekre korlátozódik, akik már nincsenek közöttünk; ahogy mi mondjuk: Örök Keletbe Költöztek. Erre a félreinformált társadalom részéről megnyilvánuló méltatlan diszkrimináció (olykor üldözés) miatt van szükség.
Jelenleg a páholy tagjai között ügyvéd, tanár, filológus, fizikus, lelkész és pszichológus éppúgy megtalálható, mint zenész, alkotóművész, ingatlanfejlesztő, banki menedzser, kereskedő, nagyvállalkozó, informatikus, üzletkötő vagy éppen egykori nyomozó.
Kattints ide:
A névadónk Deák Ferenc, a haza bölcse, akiről mindenkinek ugyanaz jut az eszébe: a kiegyezés. Ő a magyar történelem egyik legismertebb, példamutató alakja, akinek tevékenysége minden történelemvizsga központi tétele. Aligha tudnánk az életrajzát illetően olyasmit mondani, amit ne írtak volna meg történészek sokkal tárgyszerűbben és pontosabban. Ezért csak felvillantunk néhány jellemző pillanatot az életéből egy 1903-as esszé révén, valamint térképen követjük az életútját, számba véve az előtte tisztelgő emlékműveket.
Kattints ide:
Munkáinkon a páholytagok időről időre ún. rajzolatokat tartanak. Ezek olyan előadások, felolvasások, bemutatók, amelyekben a rajzolatot tartó testvér a saját érdeklődési körének vagy kutatási területének megfelelő témát dolgoz fel, vagy számot ad a páholyban elsajátított szkm. tudásáról. A rajzolatok alapján történik meg a díjemelés, vagyis a magasabb fokba való beavatás. Mondhatjuk, hogy a testvérek egyfajta vizsgaremeket tárnak a többiek elé.
Ízelítőül közzéteszünk néhány rajzolatot, hogy ha csatlakozni szándékozó kereső vagy, felmérhesd, megfelelsz-e a Deák páholy elvárásainak, illetve hogy a páholy megfelel-e a tieidnek.
Kattints ide:
Amennyiben e honlap nem elégíti ki a kíváncsiságodat, nem válaszol minden kérdésedre, ajánlunk néhány olvasnivalót a tárgykörben, elismert szerzők tollából. (Persze, kérdezhetsz minket is.)
Kattints ide:
Ha oldalunkat kutatási célból kerested fel, talán hasznodra lesz, hogy közzéteszünk pár olyan dokumentumot, amellyel nem sértünk személyiségi jogot vagy egyéb érdeket.
Kattints ide:
Oldalunkon találsz egy Kronológia táblázatot is. Amellett, hogy időrendbe állítja a történelmi és művelődéstörténeti eseményeket (beleértve a szkm-séget érintőket is), komplex rálátást biztosít az összefüggésekre, és segít kontextusba helyezni a történéseket. A bevitt adatok több szempont szerint szűrhetők (kilistázhatók), s így országspecifikus vagy párhozamos kronológiák is összeállíthatók. A táblázat Drive-alapú, és mindenki által szerkeszthető. Úgyhogy ha pontatlanságot találsz, nyugodtan javítsd ki, írj hozzá vagy vegyél el belőle! (Mondjuk, miért akarnál elvenni belőle?)
Kattints ide:
Ezen a térképen nyomon követhető a szkm. páholyok térbeli elhelyezkedése illetve száma az alapításuk szerinti kronológiai rendben, valamint korszakok szerinti rétegzésben. Google-fiókba való belépéssel általad is szabadon szerkeszthető.
Kattints a térkép jobb felső sarkában a teljes képernyő ikonra,
vagy ide:
Jó böngészést, izgalmas kalandozást kívánunk!
"A szeretet sugározzék szívünkből!" - Székely György