o nás

Bretaňský ohař dlouhosrstý - Epagneul breton


Vítejte na stránkách chovatelské stanice z Mackovy hory!
Julie z Taranky


Jmenuju se Lída.
Prvního Bretoňáka jsem si pořídila v roce 2000, jmenoval se Archer Tankaram z chovu MVDr. Josefa Noska. V té době jsem však ještě vůbec netušila, že někdy budu chovatelkou jakéhokoli plemene. Archer byl krásný a statný pes, kterého jsem si pořídila jako prvního psa ve svém životě vůbec, a to pouze pro radost a lásku ke psům. Bohužel tato radost trvala jen tři roky a jednoho nešťastného dne ho srazilo auto.
Nechci a myslím, že ani nemusím popisovat pocity, které následovaly. Jisté bylo, že musím mít okamžitě nového Bretoňáka. Ale nikde nebylo jediné štěně (tedy v ČR). Za svojí plnohodnotnou náhradu Julii z Taranky vděčím paní Heleně Dvořákové, předsedkyni Klubu Bretaňských ohařů. Julie je velmi temperamentní fenka, která od počátku svého života vynikala touhou lovit a lovit. Byla prostě nezkrotná :-)
Chovatelskou stanici jsem si založila v lednu roku 2006, kde Julie byla "základním stavebním kamenem". Od té doby měla dva krásné vrhy štěňat a nyní se chystá ke třetímu. Moc se s manželem a babičkou (oba jsou moji úžasní pomocníci) těšíme, protože se k tomu obvykle přidá ještě vrh koťátek od naší krásné kočičky Jůlinky (pozor nepleťte si Julii a Jůlinku :-D ) a pak je to opravdu požitek (nebo snad opravdový chaos??)
No a aby holkám nebylo tak smutno, nechala jsem si ze svého vrhu ještě Trixinku a Berryho.

Z naší chovatelské stanice pochází několik úspěšných jedinců, kteří i nadále působí v chovu a jsou jak exteriérově úspěšní na výstavách tak i na loveckých zkouškách a soutěžích.

Vrh "A" - čtyři štěňata, 1 x bo pes, 1 x bo fena, 2 x čb fena
Z vrhu "A" byl úspěšným psem Archer (ano první odchovaný pes pojmenovaný po mém prvním andílkovi), bílooranžový pes, které se úspěšně účastnil soutěžních memoriálů, například Josefa Luxe - pořádaný klubem BO, absolvoval velmi úspěšně zkoušky vloh ohařů, zkoušky z vodní práce a byl připraven na podzimní zkoušky. Bohužel ho potkal týden před zkouškou stejný osud jako jeho předchůzce a jmenovce.
Další je úspěšná bílooranžová fenka Augia, která podědila po své matce Julii nezkrotný temperament a chuť k práci. Brázdí jednu soutěž za druhou, tedy Memoriály a Field-Trials a s přehledem se umisťuje na předních pozicích, většinou na prvních dvou :-) Nebuďme zbytečně skromní. Augia se připravuje na mistrovství světa, držme jí palce! Augia už měla také svůj první vrh v chovatelské stanici z Taranky.
A v neposlední řadě se musím zmínit o exteriérově úspěšné černobílé fence Arwen, která je velmi podobná své matce Julii. Arwen je pilířem v chovatelské stanici Black barbarian, kde úspěšně odchovala dva vrhy a nyní očekává třetí.
Čtvrté štěně, čb fenka Arga nebyla uchovněna, protože si ji nový páníček vzal pouze pro radost sobě a své rodiny.

Vrh "B" - šest štěňat, 1 x bo fenka, 5 x čb pes
Fenka Beatrix je plyšáček a mazlík v naší ch.s. Je to rovněž náruživá lovkyně, úspěšně složila zkoušku vloh ohařů a rovněž byla výborně oceněna na výstavách. 
Berry, čb pejsek,je můj.  Je velmi úspěšný jak na výstavách tak i na zkouškách a soutěžích. V roce 2009, během jednoho víkendu se umístil jako druhý nejlepší ve zkoušce vloh ohařů a druhý den vyhrál klubovou výstavu na Konopišti jako nejkrásnější pes výstavy. (nač ta skromnost, že? :oD ) Téhož roku si odnesl z výstav ještě dvě vítězství a úspěšně absolvoval i Memorial Josefa Luxe. Opravdu mi ten rošťák dělá radost!!! A abych nezapomněla, už je českým šampionem krásy :-)
Dalším pašákem je Bonn, i on je velice pěkný pes, který má nemalé úspěchy na výstavách a složil zkoušku TAN. Držíme palce jeho paničce, aby si s ním troufla i na další zkoušky.
Bacén je plemeníkem v Belgii, nevím co dodat, má kolem sebe spoustu soukmenovců a jeho panička říkala, že je krásný a že nemá na nic čas, protože se věnuje fenkám :-)
No a Baden si běhá po Beskydech a dělá radost svému pánovi a Bormo, ten si odběhl na delší dobu a už nepřiběhl, škoda :-/