12. SSI

Społeczna Służba Instruktorska

Cel i zadania

Społeczną Służbę Instruktorską ( SSI ) tworzą instruktorzy ogrodowi na wszystkich szczeblach struktury organizacyjnej PZD. Ich zadaniem jest upowszechnianie wiedzy i nowości ogrodniczych, pomoc działkowcom we własciwym zaplanowaniu i zagospodarowaniu działki oraz prowadzeniu zdrowej uprawy roślin i właściwej ochrony środowiska.

Instruktorzy ogrodowi

Zadania inspektorów ogrodowych szczegółowo określa Regulamin Rodzinnego Ogrodu Działkowego. Do ich zadań należą w szczególności:

  • - poradnictwo i instruktaż,
  • - propagowanie wiedzy i oświaty ogrodniczej,
  • - upowszechnianie literatury i prasy ogrodniczej,
  • - uczestnictwo w pracach zarządu i komisji problemowych ogrodu wg potrzeb,
  • - uczestnictwo w szkoleniach organizowanych przez jednostki nadrzędne.

Instruktorami okręgowymi Społecznej Służby Instruktorskiej PZD w rejonie włocławskim są:

- Leszek Konefał - ROD Mostki

- Mirosław Piechocki - ROD Zalesie

W ROD”Zalesie” we Włocławku na inspektorów ogrodowych powołano:

- Jadwigę Lewandowską działka nr 129

- Grzegorza Markiewicza działka nr 42

Szczegółowe zasady realizacji zadań w ogrodzie wraz z terminami tematycznych spotkań podawane będą do publicznej wiadomości na bieżąco w gablotach informacyjnych oraz na stronie internetowej naszego ogrodu.

Wydawnictwa ogrodnicze

ROD”Zalesie” zgromadził bogatą kolekcję wydawnictw związkowych omawiających wszystkie problemy związkowe a w szczególności serwujące szeroką gamę porad praktycznych niezbędnych we właściwym zagospodarowaniu działek oraz uprawach roślin i zwalczaniu szkodników. Są to:

- Biuletyny Informacyjne _ patrz strona internetowa KR PZD

- miesięcznik „Działkowiec” - http:// www.dzialkowiec.com.pl/www/

- roczne numery specjalne Działkowca,

- afisze tematyczne itp.

wydawnictwa te dostarczane są systematycznie (po 2 egz.) przez KR PZD - stąd literatura ta dostępna jest w biurze ROD lub w wypażyczani biblioteki ogrodowej.

Biblioteka ogrodowa

Wychodząc na przeciw postulatom działkowców, ROD „Zalesie” uruchomił działalność ogrodowej biblioteki. W tym celu zgromadzono kilkadziesiąt pozycji wydawniczych „Działkowca” zawierających bogatą informację i praktyczne porady na temat urządzania ogrodów, drzew, krzewów i roślin ozdobnych oraz preparatów zwalczających choroby roślin i szkodniki.

Biblioteka będzie czynna w sezonie - w każdą sobotę w godz.11:00 – 13:00 w biurze ogrodu.

Porady ogrodnicze - Jak zwalczać szkodniki

Kret

Owadożerny ssak zamieszkujący łąki i pola. Kret odżywia się dżdżownicami, larwami owadów i drobnymi kręgowcami które lokalizuje dzięki słuchowi oraz włoskom czuciowym na pysku i ogonie czułym na drgania. Na głębokości 20 - 50 cm wykonuje system podziemnych tuneli rozciągających się na długość 100 - 200 m i terytorium 2000 - 6000 m2. Preferuje gleby żyzne i wilgotne. Korytarze drąży z prędkością 12 - 15 m/godz, wypychając jednorazowo 100 - 150 g ziemi (tzw. kretowiny) które następnie kontroluje co kilka godzin. Żyje 2 - 4 lata, samica rodzi w okresie wiosennym 2 - 7 młodych.

W Polsce objęty ochroną gatunkową częściową. Nie jest chroniony m.in. na terenie ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek, lotnisk,stadionów itp.

Jak się pozbyć kreta? Po preparaty chemiczne sięgajmy w ostateczności, najpierw próbujmy wypłoszyć zwierzaka metodami bezkrwawymi.A więc:

Podziemne zapory

Pod trawnikiem na głębokości 10cm układamy specjalną siatkę przeciw kretom która będzie dla kreta barierą nie do przejścia. Podobnie jak głęboka na 60cm podmurówka ogrodzenia lub wykopany wzdłuż niego rów zasypany gruzem.

Wibrujące wiatraczki

Wkopane w ziemię wiatraczki, druty mocno naprężone na wbitych w grunt palikach nie tylko wydają dźwięki ale również wibrując na wietrze przenoszą drgania do ziemi.

Skuteczne też są puste butelki zgłębione w gruncie tak, by w ich szyjkach, skierownych do góry, wiał wiatr.

Aksamitka i czosnek

Aksamitka, czosnek, bazylia, komosa, żywotnik czy czarny bez posadzony w rzędach między roślinami odstraszają kreta zapachem i wydzielanymi substancjami..

Kreciołapki

Pułapki o wydłużonym kształcie mające wejście po obu stronach i zapadki skutecznie blokujące wydostanie się przechodzącemu przez nie kretowi.

Naturalne bariery

Preparaty zawierające naturalne olejki zniechęcające kreta do żerowania w ogrodzie. Kupujemy w formie koncentratów - sporządzamy z nich wodny roztwór i opryskujemy nim teren zaatakowany przez krety.

Nęcące przynęty

Trujące przynęty w formie granulatu lub proszku .Kretom bardzo smakują a wsypane do korytarza wabią zwierzaki, które po czasie giną. Można też odpalać świece dymne wkładając je jednocześnie do wszystkich kopców..

Turkuć podjadek

Jeden z największych owadów w Polsce, większość czasu spędza w ziemi. Owad wszystkożerny.

Samica po intensywnym żerowaniu składa w maju lub w czerwcu do 300 jaj którymi się opiekuje a dla zapewnienia im ciepła podgryza korzenie roślin rosnących nad gniazdem aby uschły i odsłoniły dostęp promieni słonecznych. Larwy wylęgają się po 3 tygodniach.

Turkuć kopie rozgałęzione i krzyżujące się wąskie korytarze bezpośrednio pod powierzchnią ziemi.

Jak tępić?

- wykładać na trasie jego wędrówek świeże gałązki olszy czarnej która je skutecznie odstrasza,

- wkopać do ziemi na całą głębokość kilka lub kilkanaście słoików do których turkuć wpada i nie może się wydostać,

- międzyrzędzia przykryć wykładzną PVC lub papą i o różnych porach dnia szybko ją podnosić wyłapując uciekające szkodniki,

- miejsca na powierzchni ziemi, mocno podziurawione, podlewać dużą ilością wody z dodatkiem oleju jadalnego i obserwować ziemię. Tam gdzie porusza się turkuć odkryć i zniszczyć,

- usypać na gołej ziemi niedużą górkę z kompostu lub obornika i przykryć ciemną folią lub papą. Raz w tygodniu przekopać dokładnie kompost w poszukiwaniu szkodników,

- pod koniec maja i w czerwcu turkucie robią płytko pod ziemią kuliste gniazda które po namierzeniu należy zniszczyć

- we wrześniu zakopać do ziemi większą ilość obornika końskiego na głębokość ok. 1m. Co tydzień odkopać i przeszukać obornik

- odstraszająco na turkucia działa zapach porozkładanych gałązek olchy lub rozlany wywar z kory olchowej

- chemiczne zwalczanie jest najskuteczniejsze. Na ogół stosuje się Basudin 10G lub Diazinon 10G w dawce 0,5 kg na 100m2 dobrze wymieszane z glebą na głębokość 5cm. Na trawnikach zaleca się podlewać preparatem Basudin 25EC(0,15%) zużywając ¾ l cieczy na 1m2 trawnika.