Wina‎ > ‎

Wina słodkie

„Słodycz prawdziwych win słodkich pochodzi z cukru gronowego, którego źródłem może być tylko i wyłącznie sama jagoda winogrona.”


Aby uzyskać maksymalną słodycz moszczu, z którego później powstanie słodkie wino, winiarz zbiera winogrona w późniejszym okresie niż tradycyjny zbiór winogron. Następnie umieszcza je na specjalnie do tego przygotowanych matach z wikliny lub w plastikowych skrzynkach. STOIE – bo tak Włosi nazywają miejsca do „suszenia” owoców gronowych, umieszcza się zawsze w suchych , ale przewiewnych pomieszczeniach. Istotą procesu jest utarta wody przez winogrona co w konsekwencji podnosi koncentrację cukru. Kiedy owoce osiągają pożądany poziomu słodyczy (mierzy się zawiesistość soku) poddaje się je wyciskaniu. Tak uzyskany moszcz to baza do przyszłego słodkiego wina.

Dalszy proces produkcji wina słodkiego jest bardzo zbliżony do win białych wytrawnych. Różnica polega na zatrzymaniu fermentacji alkoholowej w odpowiednim momencie. Odbywa się to najczęściej poprzez obniżenie temperatury, w której drożdże nie mogą „pracować” i przetwarzać dalej cukier na alkohol. To właśnie ilość cukru resztkowego pozostawionego w winie decyduje o jego słodyczy.

WINO DLA PRZYJACIÓŁ oferuje Państwu dwa najbardziej znane na świecie wina słodkie z Włoch: Ramandolo DOCG z Nimis (region Friuli) oraz Vin Santo DOC z Toskanii. Obydwa wina wytwarzane są tradycyjnymi, zapisanymi w procedurach produkcji, metodami. Gwarantuje to, że są absolutnie doskonałe.