Wina‎ > ‎

Wina czerwone


Produkuje się je wyłącznie z ciemnych winogron zwanych często czarnymi lub czerwonymi. Wino to może być w różnych odcieniach czerwieni: od purpury poprzez rubinowy i ceglasty aż po wiśniowy i czarno-czerwony. Wszystko zależy od rodzaju szczepu winogron z jakiego powstaje. Swój kolor (i nie tylko) wino czerwone zawdzięcza skórkom. Dlatego też, podczas fermentacji, poprzez działanie dwutlenku węgla, który jest efektem ubocznym procesu, skórki pękają i moszcz nabiera koloru.

Po zakończonej fermentacji alkoholowej i maceracji, wino dojrzewa w silosach ze stali nierdzewnej lub w drewnianych beczkach o różnej wielkości. Czas dojrzewania jest bardzo różny. Od 3 – 6 miesięcy aż do 24 – 30 miesięcy. Wszystko zależy od szczepu, miejsca produkcji i wymagań jakie stawia przed winiarzem samo wino. Następnie trafia do butelek, gdzie proces dojrzewania może trwać jeszcze wiele lat lub wino może zostać wypite od razu, jak w przypadku win delikatnych.

W związku z tym, iż produkcja win czerwonych jest chyba najbardziej naturalnym procesem jaki zna świat, a powstające wina maja wiele zalet, również zdrowotnych, cieszą się one największym zainteresowaniem.

W ofercie WINA DLA PRZYJACIÓŁ znajdziecie Państwo wina czerwone z pięciu regionów Włoch: Toskanii, Frulii, Veneto, Piemontu i Sycylii. Oprócz jednego dużego i znanego na całym świecie producenta win – MAZZEI, wszyscy pozostali nasi winiarze, to małe rodzinne gospodarstwa.