Show Results

16th National Welsh Corgi Specialty Show

March 7th & 8th 2015 

BEST EXHIBIT IN SHOW

CH. DYGAE WHAT A FEELING - Mrs D Baillie (Welsh Corgi Pembroke)

 

RUNNER-UP BEST IN SHOW

SUP CH NIRENO GOLDFINGER - Mr RH & Mrs VJ Hutton (Welsh Corgi Pembroke)


 Best Baby Puppy In Show

AZIAH AN UNEXPECTED JOURNEY - Mrs LR Bettison  (Welsh Corgi Pembroke)

Best Minor Puppy In Show

ANBENLY LOVE SONG - Mrs MJ Watson/ Mrs A Anagnostis /Mr M Watson  (Welsh Corgi Pembroke)

 Best Puppy In Show

NEWPRY AUDREY JEAN - Mrs N Newett  (Welsh Corgi Pembroke)

 Best Junior In Show

AZIAH THE MOST CURIOUS THING - Mrs L R Bettison  (Welsh Corgi Pembroke)

 Best Intermediate In Show

CH. CORMEAD DIRT GIRL - Ms C Matthews  (Welsh Corgi Cardigan)

 Best Aust. Bred In Show

CH BOJOJAMILE BLOWING IN THE WIND (AI) -  R H &  V J Hutton  (Welsh Corgi Pembroke)

 Best Open In Show

CH. DYGAE WHAT A FEELING - Mrs D Baillie  (Welsh Corgi Pembroke)

 Best Veteran 7 - 9 Yrs. In Show

SUP CH ANBENLY KIWI LASS - MISS T/MR J WALKER/MISS J HAMILL  (Welsh Corgi Pembroke)

 Best Veteran 10+ Yrs. In Show

CH. SARLAINE UROCK MY WORLD - Bekaa Kennels  (Welsh Corgi Pembroke)



Welsh Corgi Cardigan

Class 1       Baby Puppy Dog
1st  - WYNFEL KINGS RANSOM - Mr P & Mrs J Roberts


Class 2        Minor Puppy Dog
1st - KALORA ORIGINAL SIN - Kalora Kennels


Class 3        Puppy Dog
1st - CORMEAD PIED PIPER  -  Ms Carol Matthews

Class 4       Junior Dog

1st - CH BETHWYN NOBEL QUEST - Bethwyn Kennels

2nd - CH THRODICE CELTIC STORM - Mrs J Brady & Mr A & Mrs G McQuire


Class 10     Australian Bred Dog

1st - CH BETHWYN PENDRAGON -  Mrs H West

2nd - GR CH AFONWEN LUVS TWO WIN - Afonwen Kennels

3rd - NZ CH CH  SARASOTA THE ROUSE - Mr Peter C.C.P. & J A Brady

4th - CH BETHWYN WINTERS TALE - Ms C A Matthews


Class 11     Open Dog

1st - CH KARDIBROKE FINISHING LINE (AI) - Mr J & Mrs L Harris


Class 12.1  Veteran Dog 7 - Under 10 Years

1st - GR CH BETHWYN BECKROW BEQUEST - Bethwyn Kennels

2nd - GR CH AFONWEN RUN N ON COLD - Afonwen Knls.                         

 

Welsh Corgi (Cardigan) Dog Challenge

GR CH BETHWYN BECKROW BEQUEST - Bethwyn Kennels

 

Welsh Corgi (Cardigan) Reserve Dog Challenge:

GR CH AFONWEN RUN N ON COLD - Afonwen Knls.



Class 1a     Baby Puppy Bitch

1st - WYNFEL GENTLE PERSUASION - Mr P & Mrs J Roberts

2nd - WYNFEL MORE THAN WORDS - Mr P & Mrs J Roberts

3rd - CEDWYN DIAMONDS FOREVER - Mrs H West

 

Class 3a     Puppy Bitch

1st - KALORA OPTICAL ILLUSION - Kalora Kennels

2nd - AFONWEN UP THE ANTE - Afonwen Kennels

 

Class 4a     Junior Bitch

1st - CH MANDENE DIAMONDS IN THE SKY - Mrs J Brady

2nd - KALORA NAWTILICIOUS - Kalora Kennels

3rd - CH LYNANN CADILLAC ROSE - Mrs J Brady

 

Class 5A     Intermediate Bitch

1st - CH. CORMEAD DIRT GIRL - Ms c Matthews


Class 10A   Australian Bred Bitch

1st - CH. KARDIBROKE FROZEN MEMORIES (AI) -  Mr J & Mrs L Harris

2nd - CH DOSSLYNNE AQUAMARINE - Bethwyn Kennels

3rd - CH AFONWEN AMORE - Afonwen Knls.


Class 11A   Open Bitch

1st - GR CH KARDIBROKE FROST IN SPRING (AI) - Kalora Knls.

2nd - GR CH BETHWYN GWENHYWFAR - Bethwyn Kennels

3rd - CH AFONWEN LUVS TWO DANCE - Afonwen Knls.

4th - CH SARASOTA FIELD OF POPPIES - Mr P & Mrs J Roberts

 

Welsh Corgi (Cardigan) Bitch Challenge

GR CH KARDIBROKE FROST IN SPRING (AI) - Kalora Knls.

Welsh Corgi (Cardigan) Reserve Bitch Challenge

GR CH BETHWYN GWENHYWFAR - Bethwyn Kennels

 

Welsh Corgi (Cardigan) BEST OF BREED:

GR CH KARDIBROKE FROST IN SPRING (AI) - Kalora Knls.

Welsh Corgi (Cardigan) RUNNER-UP BEST OF BREED

GR CH BETHWYN BECKROW BEQUEST - Bethwyn Kennels

 

Best Baby  Puppy of Breed

WYNFEL KINGS RANSOM - Mr P & Mrs J Roberts

 Best Minor Puppy of Breed

KALORA ORIGINAL SIN - Kalora Kennels

 Best Puppy of Breed

KALORA OPTICAL ILLUSION - Kalora Kennels

 Best Junior of Breed

CH MANDENE DIAMONDS IN THE SKY - Mrs J Brady

 Best Intermediate of Breed

CH. CORMEAD DIRT GIRL - Ms c Matthews

 Best Aust. Bred of Breed

CH. KARDIBROKE FROZEN MEMORIES (AI) -  Mr J & Mrs L Harris

 Best Open of Breed

GR CH KARDIBROKE FROST IN SPRING (AI) - Kalora Knls.

 Best Veteran 7 - Under 10 Yrs.

GR CH BETHWYN BECKROW BEQUEST - Bethwyn Kennels



Welsh Corgi Pembroke

Class 1       Baby Puppy Dog

1st - AZIAH AN UNEXPECTED JOURNEY - Mrs LR Bettison

2nd - PRICEWEY FOX ON THE RUN - Mrs M. Price

3rd - BOJOJAMILE BUTLER RHETT BULTER (nbt) -  Mr RH & Mrs VJ Hutton

 

Class 3        Puppy Dog
1st - DYGAE LIMITED EDITION - Mrs Diane Ballie 

2nd - NEWPRY MARLON BRANDO - Mrs Nicole Newett

3rd - DYGAE DOUBLE OR NOTHING - Mrs Diane Ballie

4th - ANBENLY BYE BYE BLACKBIRD - MJ&M Watson & A Anagnostis


Class 4       Junior Dog

1st - CYMTARAN DOCKERS DYNAMITE - Mrs S M Lippiatt

2nd - DAWCO WANDA BE A FIREBIRD - Mrs A Anagnostis & Mrs M J Watson

3rd - DYGAE DONE AND DUSTED - Mrs Diane Ballie

4th - BOJOJAMILE BRAVEHERT (NBT) - Mr RH & Mrs VJ Hutton


Class 4       Intermediate Dog

1st - CH BROOKEHAVEN TRADE SECRET (IMP USA) - Mrs D Baillie


Class 10     Australian Bred Dog

1st - CH TYNYCOED LOUIS VUITTON - Mrs M Price

2nd - CH DYGAE BRAVE STAR - Mrs D Baillie / F Baird

3rd - CH VANHARON WISHES GRANTED - Mrs C Vaughan


Class 11      Open Dog

1st - SUP CH NIRENO GOLDFINGER - Mr RH & Mrs VJ Hutton

2nd - CH MERTHYR OLIVER SILVER FERN (AI) (IMP NZ) - Mr & Mrs Watson & M. Watson

3rd - CH WESTEND DOCKERS DREAM - Mrs S M Lippiatt

4th - NZ CH SUP CH DWYNELLA SKYE WALKER (IMP NZ) - P & K Flynn

 

Class 12.1  Veteran Dog 7 - Under 10 Years

1st - SUP CH BOJOJAMILE BEAN SERIOUS (AI) - RH & VJ Hutton

2nd - CH. DYGAE BOLD STAR - Mrs D Baillie / F Baird


Class 12.2  Veteran Dog Over 10 Years

1st - CH. SARLAINE UROCK MY WORLD - Bekaa Kennels

 

Welsh Corgi (Pembroke) Dog Challenge

SUP CH NIRENO GOLDFINGER - Mr RH & Mrs VJ Hutton

 

Welsh Corgi (Pembroke) Reserve Dog Challenge

DYGAE LIMITED EDITION - Mrs Diane Ballie

  

Class 1A     Baby Puppy Bitch

1st - BOJOJAMILE BEHIND THE NEWS (nbt) - RH & VJ Hutton

2nd - PRICEWEY FOXY LADY - Mrs M Price

3rd - KINGROWAN ESTHER STARLOU - Mr M Cronin

 

Class 2A     Minor Puppy Bitch

1st - ANBENLY LOVE SONG - Mrs MJ Watson/ Mrs A Anagnostis /Mr M Watson


Class 3A     Puppy Bitch

1st - NEWPRY AUDREY JEAN - Mrs N Newett

2nd - WYNFEL DOUBLE FORTUNE (AI) - Mr P & Mrs J Roberts

3rd - NEWPRY GRACE KELLY - Mrs D Baillie

Class 4A     Junior Bitch

1st - AZIAH THE MOST CURIOUS THING - Mrs L R Bettison

2nd - DYGAE RISKY BUSINESS - Mrs D Baillie

3rd - CH BOJOJAMILE BETTER ODDS (nbt) - R H &  V J Hutton

4th - DYGAE DIAMOND DUST - Mrs D Baillie


Class 5A     Intermediate Bitch

1st - CH KAMIRI BLACK VELVET - Mrs N Newett & Mrs D Baillie

2nd - CH VANHARON WISHES FOR MY GIRL - Mr P & Mrs J Roberts & Mrs C Vaughan

3rd - KINGROWAN VANESSA LOU - Mr M Cronin

 

Class 10A   Australian Bred Bitch

1st - CH BOJOJAMILE BLOWING IN THE WIND (AI) -  R H &  V J Hutton

2nd - CH DYGAE BARBARELLA - Mrs D Baillie 

3rd - KINGROWAN ANGEL LOU - Mr M Cronin

4th - CH. TYNYCOED LADY LUCK - Mrs M Price  


Class 11A   Open Bitch

1st - CH. DYGAE WHAT A FEELING - Mrs D Baillie

2nd - GR. CH. KINGROWAN STARLIGHT LOU - Mr M Cronin

3rd - CH BOJOJAMILE BIT OF A RUMOR (nbt) - RH & VJ Hutton

4th - CH. AZIAH GIFT OF A THISTLE - Mrs LR Bettison


Class 12.1A Veteran Bitch 7 - Under 10 Years

1st - SUP CH ANBENLY KIWI LASS - MISS T/MR J WALKER/MISS J HAMILL

2nd - CH ANBENLY BAVARIAN PRINCES - MRS MJ WATSON/ MRS  A ANAGNOSTIS / MR M WATSON

 

Welsh Corgi (Pembroke) Bitch Challenge

CH. DYGAE WHAT A FEELING - Mrs D Baillie


Welsh Corgi (Pembroke) Reserve Bitch Challenge

CH BOJOJAMILE BLOWING IN THE WIND (AI) -  R H &  V J Hutton

 

Welsh Corgi (Pembroke) BEST OF BREED

CH. DYGAE WHAT A FEELING - Mrs D Baillie

 

Welsh Corgi (Pembroke) RUNNER-UP BEST OF BREED

SUP CH NIRENO GOLDFINGER - Mr RH & Mrs VJ Hutton

 

Best Baby Puppy of Breed

AZIAH AN UNEXPECTED JOURNEY - Mrs LR Bettison

Best Minor Puppy of Breed

ANBENLY LOVE SONG - Mrs MJ Watson/ Mrs A Anagnostis /Mr M Watson

Best Puppy of Breed

NEWPRY AUDREY JEAN - Mrs N Newett

Best Junior of Breed

AZIAH THE MOST CURIOUS THING - Mrs L R Bettison

Best Intermediate of Breed

CH KAMIRI BLACK VELVET - Mrs N Newett & Mrs D Baillie

Best Aust. Bred of Breed

CH BOJOJAMILE BLOWING IN THE WIND (AI) -  R H &  V J Hutton

Best Open of Breed

CH. DYGAE WHAT A FEELING - Mrs D Baillie

Best Veteran 7 - Under 10 Yrs.

SUP CH ANBENLY KIWI LASS - MISS T/MR J WALKER/MISS J HAMILL

Best Veteran 10+ Yrs.

CH. SARLAINE UROCK MY WORLD - Bekaa Kennels



Sweepstakes

Judge - Mr Hanno Dijkhorst (Netherlands) 

Best Exhibit In Sweepstakes

            GR CH BETHWYN BECKROW BEQUEST - Mrs S Hadley

Runner Up Best In Sweepstakes

            AZIAH THE MOST CURIOUS THING (AI) -  Mrs L R Bettison

3-6 months (11 entered, 1 absent)

1st BOJOJMILE BEHIND THE NEWS (R & V Hutton) - Pembroke

2nd AZIAH AN UNEXPECTED JOURNEY (LR Bettison) - Pembroke

3rd WYNFEL GENTLE PERSUASION (P & J Roberts) - Cardigan

4th BOJOJAMILE BUTLER RHETT BUTLER (R & V Hutton)


6-9- months (1 entered) 

1st KALORA OPTICAL ILLUSION (Kalora Kennels) - Cardigan


9-12 months (11 entered, 3 absent)

1st NEWPRY AUDREY JEAN (N Newett) - Pembroke

2nd DYGAE DONE AND DUSTED (D Baillie) - Pembroke

3rd DYGAE LIMITED EDITION (D Baillie) - Pembroke

4th NEWPRY GRACE KELLY (D Baillie) - Pembroke


12-18 months (9 entered)

1st AZIAH THE MOST CURIOUS THING (AI) (LR Bettison) - Pembroke

2nd CH BOJOJAMILE BETTER ODDS (R & V Hutton) - Pembroke

3rd CYMTARAN DOCKERS DYNAMITE (M Lippiatt) - Pembroke

4th DYGAE RISKY BUSINESS (D Baillie) - Pembroke


Veteran 7-9 months (4 entered, 1 absent))

1st GR CH BETHWYN BECKROW BEQUEST (Bethwyn Kennels) - Cardigan

2nd SUP CH BOJOJAMILE BEAN SERIOUS (AI) (R & V Hutton) - Pembroke

3rd SUP CH ANBENLY KIWI LASS (T & J Walker / J Hamill) - Pembroke

4th GR CH AFONWEN RUN N ON COLD (Afonwen Kennels) - Cardigan




Welsh Corgi Club Championship Show - 8th March 2014

Judge: Mrs G Cook (VIC), Entry – 26


SHOW SPECIALS

Best in Show - CH VANHARON WISHES FOR MY GIRL (Roberts/Vaughan) 

R/Up in Show - CH SARASOTA CALIMOCHO (Luttrell)

Baby in Show - DYGAE HIDDEN STAR (Baillie)

Puppy in Show - SARASOTA XARELLO (Luttrell)

Junior in Show - CH CORMEAD DIRT GIRL (Matthews)

Intermediate in Show CH VANHARON WISHES FOR MY GIRL (Roberts/Vaughan)

State Bred in Show - CH SARASOTA CALIMOCHO (Luttrell)

Aust Bred in Show - CH KINGROWAN REGAL WEST (McGinn/Cronin)

Open in Show - CH MERTHYR OLIVER SILVER FERN (Watson) 



Cardigan Results (13 entries / 2 absent)

Best of Breed/Challenge Dog

CH SARASOTA CALIMOCHO (Luttrell)

Runner up Best of Breed/Challenge Bitch

CH CORMEAD DIRT GIRL (Matthews)

Reserve Challenge Dog

SARASOTA SMOKE SCREEN (Luttrell)

Reserve Challenge Bitch

CH SARASOTA TEQUILA SUNRISE (Luttrell)



Dogs

Junior Dog

1st - SARASOTA SMOKE SCREEN (Luttrell) also Res Ch Dog

State Bred Dog

1st - CH SARASOTA CALIMOCHO (Luttrell) also Ch Dog, Best of Breed, State Bred in Show and Runner Up Best in Show

Australian Bred Dog

1st - CH BETHWYN WINTERS TALE (Matthews) also Aust Bred of Breed


Bitches

Puppy Bitch

1st - SARASOTA XARELLO (Luttrell) also Puppy of Breed & Puppy in Show

Junior Bitch
1st - CH CORMEAD DIRT GIRL (Matthews) also Ch Bitch/ Runner Up Best of Breed, Junior of Breed & Junior in Show

Intermediate Bitch

1st - CH SARASOTA FIELD OF POPPIES (Luttrell) also Intermediate of Breed

State Bred Bitch

1st - CH SARASOTA TEQUILA SUNRISE (Luttrell) 

2nd - SARASOTA BIKINI MARTINI (Roberts) 

Australian Bred Bitch 

1st - SARASOTA BLUE CURACAO HSAd (Luttrell)

2nd - CH KARDIBROKE LAKKA LIQUEUR (AI) HT (Luttrell)

Open Bitch 

1st - CH SARASOTA REVEILLE (Roberts) also Open of Breed


Pembroke Results (13 entries / 2 Absent)

Best of Breed/Challenge Bitch

CH VANHARON WISHES FOR MY GIRL (Roberts/Vaughan) 

Runner up Best of Breed/Challenge Dog

CH MERTHYR OLIVER SILVER FERN Imp NZ (Watson) 

Reserve Challenge Dog

CH TYNYCOED LOUIS VUITTON (Price)

Reserve Challenge Bitch

NZ CH & AU CH MERTHYR EVER SO PRETTY (Imp NZ) (Watson)


Dogs

Intermediate Dog

1st - CH TYNYCOED LOUIS VUITTON (Price) also Reseve Challenge Dog

State Bred Dog

1st - CH VANHARON WISHES GRANTED (Vaughan)

Aust Bred Dog

1st - CH KINGROWAN REGAL WEST (McGinn/Cronin) also Aust Bred in Show

Open Dog

1st - CH MERTHYR OLIVER SILVER FERN (Imp NZ) (Watson) also Challenge Dog, Runner Up of Breed and Open in Show


Bitches

Baby Puppy Bitch

1st - DYGAE HIDDEN STAR (Baillie) also Baby Puppy in Show

Junior Bitch

1st - ANBENLY SILVER FERN (Watson)

Intermediate Bitch

1st - CH VANHARON WISHES FOR MY GIRL (Roberts/Vaughan) also Challenge Bitch, Best of Breed, Intermediate in Show and Best in Show

State Bred Bitch

1st - CH ANBENLY BAVARIAN PRINCESS (Watson)

Australian Bred Bitch

1st - VANHARON GOLDEN WISHES (Vaughan) 

Open Bitch

1st - NZ CH & AU CH MERTHYR EVER SO PRETTY (Imp NZ) also Reserve Ch Bitch

2nd - CH VANHARON SYMPHONY N BLAK (Vanharon) 




Welsh Corgi Club Championship Show - 11th May 2013

Judge: Mrs B G Lewis (NSW), Entry – 37


SHOW SPECIALS

Best in Show - CH DYGAE NORMA JEAN (Newett/Baillie) 

R/Up in Show - VANHARON WISHES FOR MY GIRL (Roberts/Vaughan)

Baby in Show - ANBENLY SILVER FERN (Watson)

Minor Puppy in Show - CORMEAD DIRT GIRL (Matthews)

Puppy in Show - VANHARON WISHES FOR MY GIRL (Roberts/Vaughan)

Junior in Show - VANHARON WISHES GRANTED (Vaughan)

Intermediate in Show - CH TYNYCOED LADY LUCK (Price)

State Bred in Show - CH ANBENLY BAVARIAN PRINCESS (Watson)

Aust Bred in Show - CH TYNYCOED LOUIS VUITTON (Price)

Open in Show - CH DYGAE NORMA JEAN (Newett/Baillie) 



Cardigan Results (22 entries/ 14 absent)

Best of Breed/Challenge Bitch

CORMEAD DIRT GIRL (Matthews)

Runner up Best of Breed/Reserve Challenge Bitch

CH SARASOTA REVEILLE (Roberts)

Challenge Dog

CH BETHWYN WINTERS TALE (Matthews)

Reserve Challenge Dog

KAWERA RUSTIC RAMBLER (Price)


Dogs

Intermediate Dog

1st - CH BETHWYN WINTERS TALE (Matthews) also Ch Dog

2nd - KAWERA RUSTIC RAMBLER (Price) also Res Ch Dog


Bitches

Minor Puppy Bitch

1st - CORMEAD DIRT GIRL (Matthews) also Ch Bitch/ Best of Breed & Minor in Show


Puppy Bitch

1st - CORMEAD KISS ME KATE (Matthews)


Intermediate Bitch

1st - CH SARASOTA TEQUILA SUNRISE (Luttrell) 


State Bred Bitch

1st - CH SARASOTA REVEILLE (Roberts) also Res Ch Bitch & Runner Up Best of Breed


Aust Bred Bitch 

1st - SARASOTA BIKINI MARTINI (Roberts) 


Neuter 

1st - CH COCCOLARE MEGHANA (Price)


Pembroke Results (15 entries)

Best of Breed/Challenge Bitch

CH DYGAE NORMA JEAN (Newett/Baillie)

Runner up Best of Breed/Reserve Challenge Bitch

VANHARON WISHES FOR MY GIRL (Roberts/Vaughan)

Challenge Dog

CH TYNYCOED LOUIS VUITTON (Price)

Reserve Challenge Dog

VANHARON WISHES GRANTED (Vaughan)


Dogs

Junior Dog

1st - VANHARON WISHES GRANTED (Vaughan) also Res Ch Dog & Junior in Show

2nd - DYGAE ROCKET MAN (Newett/Baillie)


Aust Bred Dog

1st - CH TYNYCOED LOUIS VUITTON (Price) also Ch Dog & Aust Bred in Show

2nd - KINGROWAN REGAL WEST (McGinn/Cronin)


Open Dog

1st - CH MERTHYR OLIVER SILVER FERN (Imp NZ) (Watson)


Bitches

Baby Puppy Bitch

1st - ANBENLY SILVER FERN (Watson) also Baby Puppy in Show


Puppy Bitch

1st - VANHARON WISHES FOR MY GIRL (Roberts/Vaughan) also Res Ch Bitch/ R/u in Show & Puppy in Show


Intermediate Bitch

1st - CH TYNYCOED LADY LUCK (Price) also Intermediate in Show


State Bred Bitch

1st - CH ANBENLY BAVARIAN PRINCESS (Watson) Also State Bred in Show

2nd - VANHARON GOLDEN WISHES (Vaughan) 


Aust Bred Bitch

1st - FERGWYN TALMO DAISY HT (Roberts) 


Open Bitch

1st - CH DYGAE NORMA JEAN (Newett/Baillie) also Ch Bitch/Best of Breed & Best in Show/ Open in Show

2nd - CH & NZ CH MERTHYR EVER SO PRETTY (IMP NZ) (Watson) 

3rd - TYNYCOED VIVIEN (Price)


Neuter 

1st - CH PRICEWEY PLAYGIRL (Price) also Neuter in Show




Subpages (1): Critique