Жінка – берегиня роду (До Міжнародного жіночого дня)

Отправлено 8 мар. 2012 г., 00:39 пользователем Вадим Разумов   [ обновлено 8 мар. 2012 г., 00:43 ]

Жінка – берегиня роду (До Міжнародного жіночого дня)     Жінка завжди була охоронцем домашнього вогнища, матір’ю, уособлювала в собі ніжність, доброту. І разом з тим, була наполегливою, принциповою та рішучою. 
     Є багато прикладів, коли жінка ставала консолідуючим фактором у суспільстві, об’єднувала непоєднувані протиріччя, ставала справжнім лідером та досягала успіхів у обраній справі. Історії відомі імена київської княгині Ольги, француженки Жанни д’Арк, української письменниці Лесі Українки, наших відомих сучасниць колишньої глави уряду Великобританії Маргарет Тетчер, улюбленої багатьма української письменниці і поетеси Ліни Костенко, а також багатьох інших видатних жінок. 
     Міжнародний жіночий день має давні традиції. Його відзначали ще в Стародавньому Римі як матрони, так і їхні рабині. Перші отримували подарунки від чоловіків, другі – вихідний. І ті, й інші вирушали до храму Вести – хранительки домашнього вогнища. Дійство мало величезне значення, оскільки жіноцтво утверджувало свої принципи.
     У слов’ян укоренилась інша традиція – святкувати День матері. У ті далекі часи жінки навіть подумати не могли, що обмежуються їхні права. А права слабкої половини людства, як відомо, зводилися до обов’язків материнства та збереження домашнього вогнища.
Згодом і ці традиції відійшли у минуле. 8 березня 1857 року кілька сотень робітниць текстильних та взуттєвих фабрик Нью-Йорку провели страйк і демонстрацію – вони вимагали 10-годинного робочого дня, поліпшення умов праці й однакової з чоловіками заробітної платні. Як і передбачалося, поліція розігнала демонстранток. Однак страйкарі й не думали здаватись – об’єдналися в профспілку. На честь цих подій на міжнародній конференції жінок-соціалісток у Копенгагені 1910 року виступила Клара Цеткін.
     Допитливі історики навіть з’ясували, що 8 березня 1857 була неділя. Наступного тижня в нью-йоркських газетах ніхто не згадував про таку резонансну акцію з сотнями прогресивних дам на вулицях і агресивною поведінкою поліції. Книжки про феміністський та робітничий рух у США теж, хоч як дивно, замовчують цей інцидент. І коли 1908 року на з’їзді соціалістичної партії США було ухвалено резолюцію відзначати в останню неділю лютого День американських жінок, ніхто з делегаток не згадував страйк піввікової давності; просто взяли довільний день року.
Натомість Клара Цеткін уже орієнтувалася на американське жіноче свято. Більше того, спочатку вона пропонувала відзначати день жіночої солідарності без відриву від чоловічого колективу – «під час проведення травневих свят». Історія  1 Травня теж, як відомо, бере початок зі страйку робітників у Чикаго 1886 року. І також на конфлікті з поліцією. 
     1913 року жінки Російської імперії вперше приєдналися до своїх закордонних подруг у прагненні відзначити Міжнародний жіночий день. Цікаво, що восьмому березня на європейських календарях у нас тоді, за старим стилем, відповідало 23 лютого. 
Comments