Що таке “гідропоніка”?


Без води не було б життя на землі. Відповідно не було би ніякої гідропоніки, не кажучи вже про людей, які могли б нею займатися.  Вода є життєво важливою складовою, кожної, без винятку живої клітини. У рослин вона забезпечує створення внутрішнього тиску на оболонку клітин, перешкоджаючи тим самим зів’яненню листків.  І вода ж забезпечує транспортування поживних речовин та енергії у вигляді розчинених у ній солей і вуглеводів по всій рослині. Цей проект “Гідропоніка в Україні” розповість Вам про воду, про те, як її подавати, розподіляти, підтримувати якість води та збагачувати її поживними речовинами, життєво необхідними рослинам для росту.  Вогонь і вода за природних умов спільно справляють свій вплив на ґрунт, насичуючи його поживними речовинами. Так, в результаті лісової пожежі деревина перетворюється на попіл. Деревний попіл багатий на калій – одну з основних поживних речовин рослинного світу. Коли ідуть дощі, то це прискорює розпад гілок та опалого з дерев листя. Тварини й комахи також полегшують цей процес шляхом поїдання решток рослин і виділення органіки з екскрементами, що проникають далі, у нижні шари ґрунту. Органічна речовина у ґрунті розкладається біологічним шляхом на основні солі, що складають основну поживу для рослин.  А далі дощі, що випадають, допомагають розчинити ці солі, забезпечуючи їхню доступність для всмоктування коренями рослин. Для того, щоб рослина могла одержати добре збалансований раціон, усе в природі мусить бути в довершеній гармонії. Ліси повинні подеколи вигорати, тваринам необхідно харчуватися, не повинні бути задовгими перерви між дощами, мусить також перегнивати деревина, а належні мікроорганізми  повинні завжди бути наявними у ґрунті готові будь-якої миті стати до роботи. Очевидно, що нечасто, якщо взагалі коли-небудь можна потрапити у ситуацію, за якої схожі ідеальні умови відтворювалися би більш-менш регулярно. З погляду  ботаніки фактично мабуть єдиним прикладом на Землі майже ідеальних природних умов залишаються тропічні ліси. Не проґавте можливості відвідати тропічний ліс, якщо у вас хоча б раз випаде така нагода!


Тепер, коли став зрозумілішим природний процес росту рослин, стає очевидним, що суть гідропоніки полягає у збагаченні води тими ж самими поживними елементами, що є в  природі.  Мова йде саме про створення та використання “поживного розчину”, який був би ідеально врівноваженим для ваших рослин. Для більшості гідропонних систем характерним є зберігання поживного розчину у закритій системі. Таке проектне вирішення захищає його від випаровування чи витоку. Такий ощадливий та раціональний підхід до витрат водних ресурсів робить гідропоніку найкращим методом для застосування в охоплених посухою регіонах у світі, як результат, вона швидко завойовує симпатії як зручний метод садівництва, що заощаджує земельні ресурси.

Оскільки вам доведеться опановувати науку й ремесло “водного землеробства”, незайвим було би довідатися склад Вашої води. Налагодьте контакт з районною водопостачальною організацією (водоканалом) та попросіть у них інформацію щодо якісного складу води. Якщо ж вода надходить зі свердловини, то вам швидше за все доведеться самому надіслати її до лабораторії на аналіз.  Найважливішим  параметром, від якого залежить якість води, є її відносна “жорсткість” або “м’якість”.   Поняття “жорстка” вода означає, що вона містить багато розчинених мінеральних солей, у першу чергу, карбонату кальцію, що його подеколи помічають у вигляді нальоту на трубах з гарячою водою або у вигляді осаду в чайнику. У м’якій воді зазвичай розчинено дуже мало твердих часточок і речовин. Дистильована (або деіонізована) вода чи вода, що пройшла через фільтр зворотного осмосу – всі ці види води вважаються «м’якою» водою. Більшість наявних у продажу поживних речовин для гідропоніки виробляється для м’якої води. Однак, якщо у вас тверда вода, то на ринку є низка поживних речовин, виготовлених і для твердої води.

Бізнес з Гідропонікою


Багато хто мріє про роботу, яка би замість стресу приносила лише задоволення, таку наприклад як садівництво. Разом з тим, небагатьом вистачить волі щоб розпочати власний агробізнес. Якщо у Вас є така мрія, то наступний розділ книги допоможе Вам подивитись на цей бізнес з практичної точки зору, а також отримати непоганий теоретичний досвід, що допоможе Вам зробити свій вибір та обрати правильний шлях до успіху.

Чимало ресторанів та торгових точок будуть купувати гідропонну продукцію високої якості за умови, що вона постачатиметься вами постійно. Якщо Ви маєте бажання отримувати прибуток від Вашого саду, то маєте спочатку вивчити місцевий ринок і визначитись з тим, що Вам потрібно вирощувати. Не намагайтесь конкурувати з ким-небудь. Визначте ті трави, ягоди чи овочі, яких бракує на ринку, і які зможуть забезпечити Вам найбільший прибуток. Ви можете це зробити шляхом невеличкого опитування проведеного серед власників місцевих ресторанчиків та невеликих магазинів. Наприклад, у Вашому регіоні найперспективнішим може виявитись вирощування зелені, зокрема, петрушки, або кулінарних трав таких як базилік чи шпинат.

Звичайно, такі овочі як помідор і перець завжди користуються попитом, але для вирощування вони потребують значно більшої території і потрібно набагато більше часу для збору врожаю. Вирощування живих квітів методом гідропоніки для продажу також може бути дуже прибутковою справою, однак, потрапити на цей ринок досить важко, і квіти ростуть довше ніж трав’яні рослини. Насправді, вирощування й торгівля травами є дуже вигідною справою, оскільки, найпопулярніші кулінарні трави – це листяні рослини, які дуже швидко ростимуть у вашому гідропонному саду. Отже, давайте поглянемо як ми можемо знайти ринок збуту для нашої городини.

Штучне освітлення в гідропоніці

У природі рослини залежать від енергії сонця. Завдяки процесу, що має назву фотосинтез, сонячне проміння перетворюється у вуглеводи (сахари), щоб забезпечити енергію для росту рослини. Ці вуглеводи (сахари) використовуються як необхідні (необхідні компоненти) в процесі, що називається дихання, надлишковий цукор також зберігається для більш пізнього використання. Фотосинтез стає можливим завдяки хлорофілу, що міститься в середині клітин листя. Хлорофіл дає рослинності її характерний зелений колір. Світло уловлюється хлорофілом, активуючи процес фотосинтезу. Всередині хлорофілу, світлова енергія поєднується з діоксидом вуглецю та води для виробництва кисню та цукру. Цукор потім окислюється ( або метаболюється) у процесі дихання (або респірації), виробляючи двоокис вуглецю, воду та енергію для росту.  Надлишки кисню і води викидаються листям у повітря.  Отже, на зростання рослини прямо впливають колір, інтенсивність та тривалість світла, яке отримує організм.

Немає нічого кращого за Сонце, коли справа стосується вирощування рослин, проте нові типи освітлення з високою інтенсивністю розряду зробили цілком життєздатним і вирощування рослин в приміщенні. Багато із вас знайомі з флуоресцентними лампами, спеціально розробленими для вирощування рослин в приміщенні. Ця продукція добре підходить для несвітлолюбних рослин, коли очікуються посередні результати. Але що, як ви бажаєте отримати максимальний потенціал росту ваших улюблених рослин в приміщенні? Чи доповнити сонячне світло у вашій теплиці? Ваша відповідь на ці питання – використовувати освітлення газорозрядними лампами. Ці освітлювальні системи складаються з лампи, рефлектора та блоку живлення (баласту) і розроблені, щоб забезпечити максимальний вихід фотосинтетичної активної радіації (випромінювання, що ініціює процес фотосинтезу).  Системи з газорозрядними лампами освітлюватимуть ваш сад з такою інтенсивністю і якістю світла, що отримані результати будуть вражаючими. Газорозрядні лампи використовуються у всьому світі, у комерційних теплицях передовими садівниками, оскільки вони забезпечують переваги, які неможливо отримати застосовуючи флуоресцентні лампи та лампи розжарювання. Лампи високого тиску дозволяють фермерам збільшувати врожаї, забезпечувати ринок продукцією вчасно, а також поставляти його взимку, що робить його більш цінним на ринку споживачів. Лампи високого тиску є настільки ефективними, що навіть після сплати рахунків за електроенергію вигода від них очевидна. Однак, газорозрядні лампи залишаються дорогим задоволенням для любителів гідропоніки, вони розраховані все ж таки на професіоналів. Разом з тим, якщо у Вас є можливість придбати газорозрядне освітлення – Вам безумовно варто це зробити.

Засаджування гідропонної системи


Коли Ваша розсада чи насіння проросли і пустили коріння, їх можна пересаджувати у гідропонну систему. Якщо ви використовували штучний грунт  або інший коркоподібний чи кубоподібний стартовий субстрат, то Вам потрібно, лише перенести рослину у систему та запустити її. Якщо ви використовували розсипний субстрат, такий як перліт чи кокосове волокно, то Вам потрібно буде запобігти попаданню крихт чи волокон субстрату у систему. Для цього слід використати синтетичну сіточку або марлю, яку розмістити у горщику, щоб не дозволити розсипному матеріалу падати у систему і засмічувати її. Я експериментував із тканиною, що використовується для виготовлення фільтрів для акваріумів, і переконався, що хороший шар фільтрувальної тканини між кокосовим волокном і горщиками системи добре діє. Сьогодні існують також прокладки для горщиків, виготовлені з кокосового волокна. Щоб пересадити рослини в гідропонні системи, описані далі в цій книзі, потрібно зробити маленьку ямку в керамзиті, помістити туди нові рослини і обережно засипати навколо корінців керамзит. Помістіть ваші рослини в горщики системи і спробуйте розмістити корінці якнайближче до дна. Заповніть місце навколо корінців/губки/куба керамзитом, щоб закріпити рослини.При першій пересадці рослин у гідропонну систему, слід забезпечити для них освітлення слабше від звичного, щоб вони могли адаптуватися до зміни місця і відновили свій ріст. Уважно стежте за рослинами після пересадки, якщо вони поникли, слід знизити  інтенсивність освітлення. Протягом декількох днів поливайте рослини зверху поживним розчином. Таким чином, волога потраплятиме до коріння, доки воно розростеться. На малюнку зліва зображена зелень салату і насіння базиліка після того, як їх пересадили у горщики для поміщення у гідропонну систему. Зазвичай перед поміщенням рослин у систему і під високоінтенсивні газорозрядні лампи я близько трьох днів тримаю їх в горщиках за межами системи під флюоресцентними лампами і поливаю зверху.

Якщо Ви вирощуєте вдома і у вас газорозрядні лампи, або ви вирощуєте надворі, непоганою ідеєю буде розмістити пророслі насінини чи пагінці біля вікна (але не на прямому сонячному світлі) чи підняти лампу у два разі вище ніж зазвичай. Вже через 2-4 дні можна збільшувати яскравість світла. Як тільки коріння рослин діставатиме до розчину, стережіться, рослини почнуть рости як шалені!

Клонування в гідропоніці

 Ще одним методом, який використовується для посадки та поповнення вашого саду, є розмноження черенкуванням (клонування). Хоча термін «розмноження черенкуванням» звучить як науковий термін з програми новин, садоводи роками застосовують цю, насправді, нескладну технологію вирощуючи рослини. Спочатку від здорової рослини відрізається невеликий  пагін, який потім пускає власне коріння. Оскільки, цей метод не залежить від репродуктивної системи рослин, тому, клонований пагін буде просто копією рослини, яка знову буде проходити всі стадії розвитку. Розмноження черенкуванням набуло популярності серед домашніх садоводів, бажаючих зберегти усі якості найулюбленішого сорту рослин. Для того, щоб пагони пустили коріння, необхідно дотримуватись наступних правил:

1.         Температура в кореневій зоні повинна становити +25С.

2.         Температура повітря повинна становити +23С, а вологість повітря – 90-100%

3.         Наявність непрямого неяскравого флуоресцентного світло (60 Вт/м²)

4.         Підживлення коренів здійснюється  поживним розчином 25% концентрації.

5.         Для пришвидшення росту коріння можна застосовувати спеціальні кореневі гормони.

6.         Сприскування листків пагону (при бажанні) поживним розчином 15% концентрації.

Техніка клонування:

1. Вибираємо здорову верхівку рослини, яку будемо клонувати. Вона має бути 8-12 см у довжину й не повинна складатися більше, ніж із двох зав’язей листя (включаючи верхівку). Завжди вибирайте молоді зелені верхівки з найбільш здорових відростків.

 

2. Відрізаємо верхівку стерильним ножем або бритвою і відразу ж занурюємо у посудину з розведеним живильним розчином кімнатної температури або у підготовлений спеціальний розчин для клонування.

3. Коли рослина у воді робимо ще один свіжий зріз під кутом 45 градусів безпосередньо над попереднім зрізом. Це гарантує, що жоден повітряний пухирець (емболія) не залишиться у стеблі, що може перешкоджати споживанню води й живильних речовин.

4. Після цього, занурюємо зрізаний кінець у обраний Вами гель або порошок для клонування та швидко, але обережно вводимо рослину на 1,5-2 см у субстрат для зав’язі. Для зразка використано штучний грунт Perfect Starts («чудовий старт»).

Тепер час помістити розсаду в піддон («розсадник»), який накривається прозорою кришкою чи ковпаком для збереження вологи, світло має бути не дуже яскравим. Старайтесь підтримувати температуру у «розсаднику» на рівні 22-27С°, вологість 90-100% і м’яке освітлення (20 Вт флуоресцентна лампа).

Через два-три тижні розсаду можна пересаджувати на постійне місце або під інтенсивніше освітлення, де вона може рости до часу безпосередньої висадки у гідропонну систему чи теплицю.

Починаємо з насіння

Для більшості рослин способом розмноження є насіння. Насінина формується всередині жіночої квітки після запилення її чоловічою квіткою. Все насіння спочатку має вигляд пилкового зерна, що за допомогою вітру чи комах з чоловічої квітки потрапляє на приймочку маточки в жіночій квітці. Там воно перетворюється на ембріон з щільним захисним покривом. Коли закінчиться уже остаточне формування, то тоді, за допомогою вітру, дощу чи птахів насіння переноситься в певне місце, де, при сприятливих умовах, продовжує своє формування в рослину.  Якщо Ви плануєте вирощувати рослини в приміщенні, які не є двостатевими, то Вам доведеться побути в ролі бджоли, тобто, запилювати їх вручну, щоб вони дали свої плоди або насіння. Опилення можна здійснити за допомогою звичайного сухого пензля просто “полоскотавши” відкриті квітки, таким чином сприяючи перенесенню пилка з однієї квітки на іншу. Для забезпечення сприятливих умов для розвитку насіння та/або пагонів рослини, можна використовувати рослинний мілкий піддон розмірами  25х25см або 25х50см.

Зберігати високу вологість у піддоні можна за накривши його прозорою кришкою чи ковпаком.

Що вам ще необхідно буде зробити, так це обрати середовище для розвитку та середовище для росту вашої рослини. Середовище для розвитку – це місце де ви вирощуватимете насіння та ростки, доки вони достатньо не виростуть для пересадки їх в гідропонну систему. Вам безумовно треба буде зайнятись пересадкою, оскільки невелике середовище для розвитку насіння є досить малим для дорослої рослини. Займатися ж розсадою ви будите вже в середовищі для росту. Пророщувати насіння можна в штучному ґрунті, кубиках з мінеральної вати та кокосовому волокні. Також непоганими середовищами є вермікуліт та перліт, хоча, при роботі з вермікулітом слід бути обережним у ньому є волокна азбесту.

Штучний грунт (наприклад – Perfect Starts) для проростання насіння виготовляється з органічного компосту, якому надається певна структура та форма. Їх можна використовувати в гідропонних системах для пророщування насіння та пагонів, та в подальшому пересаджувати в будь-який момент у будь-яку гідропонну систему. Таке середовище захищає коріння та не дає стеблу закупорюватись. Для отримання детальнішої інформації перегляньте розділ про гідропонне середовище.

Уникайте використовувати грунт щоб пророщувати насіння, тому, що грунт не є стерильним може мати в собі шкідників чи інфекцію, які можуть задати шкоду всьому саду. Перед використанням, полийте обране Вами середовище для пророщування насіння розчином поживних речовин 50% (п’ятдесяти відсоткової) концентрації. Утримуйте його вологим, але не надмірно, до того часу поки насіння не пустить коріння. Якщо ви використовуєте для пророщування насіння кокосові волокна, які продаються у висушеному стані, то просто замочіть їх у 50% розчині поживних речовин.

Запорука успішного проростання насіння

Зі свого досвіду роботи із багатьма різноманітними методами вирощування насіння, я розробив простий і надійний спосіб успішного проростання.

1. Заздалегідь зволожте середовище вирощування 50% розчином поживних речовин, рН якого – 6.0.

2. Підтримуйте температуру кореневої зони приблизно +25С, температуру повітря +23С і вологість повітря 70-90%.

3. Необхідно легке світло (60 Вт/м²) поки не з’явиться більшість паростків, потім збільшити.

4. Підживлювати рослини 50% розчином поки яскравість світла не збільшиться.

5. Відразу відкиньте слабкі пагони та ті, що погано ростуть.

6. Пересадити розсаду на виробничу площу, як тільки з’явиться друга розетка справжніх листків.

Мати з підігрівом для саджанців являються найкращим шляхом для пришвидшення проростання, особливо Ви вирощуєте не під час сезону. Також вони корисні під час розмноження клонуванням, про нього розповідається у наступному розділі. Замочуючи зерна у розчині води та 10% розчині перекису водню, Ви теж пришвидшуєте проростання насіння.

Інструкція з вирощування найпопулярніших рослин

Таблиця, яку Ви зможете побачити нижче демонструє оптимальні умови для вирощування рослин у гідропонних системах. Старайтесь дотримуватись зазначених показників і Ваші результати перевершать Ваші сподівання. Використовуйте високоякісний розчин поживних речовин та забезпечуйте зону росту рослин достатньою кількістю світла, повітря та вологи. На упаковках з тим чи іншим насінням можуть бути вказані додаткові параметри, яких слід дотримуватись при вирощуванні.

ВАЖЛИВОКонцентрація розчину поживних речовин (PPM/TDS) зазначена в таблиці є універсальною, яка застосовується за загальним правилом. Однак,якщо ви користуєтесь спеціально придбаним розчином поживних речовин, дотримуйтесь рекомендацій виробника даного розчину для використання з тими чи іншими рослинами.

 

Рослина умови освітлення тип газорозрядної лампи температура pH PPM/TDS
Африканський бузок (фіалка) яскраве розсіяне 250/400/1000Вт ДНаТ)   тепло 6.0-7.0 840-1050
Базилік інтенсивне освітлення. 250/400/1000Вт (ДРИ) тепло 5.5-6.5 700-1120
Квасоля інтенсивне освітлення. 400/1000 Вт тепло 6 1400-2800
Броколі Середньої інтенсивності інтенсивне освітлення 400 Вт прохолодно 6.0-6.8 1900-2450
Стручковий перець (кайєннський, чилі) інтенсивне освітлення. 400/1000 Вт (ДРИ) тепло гаряче 6 1260-1540
Огірок середньої яскравості  світло 1000 Вт гаряче 5.5-6.0 1100-1750
Баклажан яскраве світло 1000 Вт гаряче 6 1200-2450
Салатний цикорій Радіккіо Середньої інтенсивності 400/1000 Вт прохолодно 5.5 1100-1680
Салат-Латук Середньої інтенсивності 250/400/1000Вт (ДРИ) прохолодно 6.0-7.0 560-840
Душиця, Майоран, Орегано інтенсивне освітлення. 400/1000 Вт тепло 6.9 1120-1400
Диня інтенсивне освітлення. 400/1000 Вт гаряче 5.5-6.0 1400-1750
М’ята Середньої інтенсивності інтенсивне освітлення 250/400/1000Вт (ДРИ) тепло 5.5-6.5 1400-1680
Окра, Бамія Середньої інтенсивності 400/1000 Вт тепло 6.5 1400-1680
Орхідея – Цимбідіум яскраве (2000-3000 Fc) світло 400/1000 Вт (ДРИ) день + 32С  

ніч +13С

7.0-7.5 300-500
Орхідея – Дендробіум яскраве затінене світло 400/1000 Вт (ДРИ) день +27  

ніч +16С

5.5-6.0 300-500
Орхідея – Пафілопедіум2000-6000Fc світла400/1000 Вт (ДРИ)день +29  

ніч +16С

7.0-7.5300-500
Орхідея – Фаленопсисяскраве затінене світло400/1000 Вт (ДРИ)день +24  

ніч +18С

7.0-7.5300-500
Ореганяскраве затінене світло400/1000 Вт (ДРИ)день +85  

ніч +18С

7.0-7.5300-500
Петрушкаінтенсивне освітлення.250/400/1000Вт (ДРИ)тепло6.0-7.01120-1400
Горошок (у стручках, мангетот)інтенсивне освітлення.250/400/1000Вт (ДРИ)тепло5.5-7.0560-1260
Перець – ЧиліСередньої інтенсивності400/1000 Втпрохолодно6.0-7.0980-1260
Розмариняскраве затінене світло400/1000 Вт (ДРИ)тепло гаряче5.5-6.0300-500
Трояндаінтенсивне освітлення.400/1000 Вттепло5.5-6.0700-1120
Шалфей1000-3000fC400/1000 Вт (ДНаТ)тепло5.5-6.01050-1750
цибуля-шалот – зелена цибуляінтенсивне освітлення.250/400/1000Вт (ДРИ)тепло гаряче5.5-6.5700-1120
ШпинатСередньої інтенсивності інтенсивне освітлення250/400/1000Вт (ДРИ)тепло гаряче6.0-7.0980-1260
Патисон- ГарбузСередньої інтенсивності400/1000 Втпрохолодно тепло6.0-7.01260-1610
Полуницяінтенсивне освітлення.400/1000 Втгаряче5.5-7.51260-1680
Солодка столова кукурудзаінтенсивне освітлення.400/1000 Вт (ДНаТ)   тепло61260-1540
Листовий бурякінтенсивне освітлення.400/1000 Втгаряче6840-1680
ЧебрецьСередньої інтенсивності інтенсивне освітлення400/1000 Вттепло гаряче6.0-7.01260-1610
Помідорінтенсивне освітлення.400/1000 Вттепло5.5-7.0560-1120
Кавунінтенсивне освітлення.400/1000 Вт (ДНаТ)   гаряче5.5-6.51400-3500
Цукині – Кабачокінтенсивне освітлення.400/1000 Втгаряче5.81260-1680
Орхідея – Цимбідіумінтенсивне освітлення.400/1000 Вттепло гаряче61260-1680

HPS (ДНаТ) натрієві лампи

MH (ДРИ) – метало галогенні лампи

Гідропоніка як бізнес. Крок 1


Крок 1. Досліджуємо місцевий ринок

Найважливіша річ, яку ви можете зробити, перше ніж починати бізнес на гідропоніці, – це відвідати місцеві ринки та зробити власне неофіційне дослідження. Дізнайтеся, що там продається, проаналізуйте цю інформацію і подумайте, які можливості відкриваються перед Вами. Зверніть увагу на ряди  з пряними травами, щоб побачити, який вибір рослин доступний для покупців, і наскільки продукція свіжа.  У дев’яти випадках із десяти ви будете неприємно здивовані «свіжістю» цих трав! Зверніть увагу на ціни товару і занотуйте їх для себе. Також зробіть собі помітки щодо об’ємів, на які встановлюють ціну за ту чи іншу пряну траву. Зазвичай, свіжі трави продаються «пучками»,  що у більшості  випадків позначає таку кількість рослин, яка легко поміщається у руці.

Роздивіться упаковку та етикетки, які використовуються для свіжої продукції. Коли ви розпочнете цю справу, Вам потрібно буде створити оригінальний імідж для свого бізнесу та продукції.

Відвідайте якомога більше маленьких ринків у своїй місцевості. Упорядкуйте зібрану інформацію таким чином, щоб можна було визначити, яка продукція продається і за якою ціною.

Нижче наведено перелік рослин, які, на мою думку, найкраще продаються, починаючи з найбільш популярних. Встановіть власну ціну для кожного виду трав, відповідно до проведеного вами дослідження.

Найпопулярніші кулінарні трави:

Базилік: базилік духмяний (Ocimum basilicum)

Кріп: кріп городній (Anethum graveolens)

Тархун: полин естрагон (Artemesia dracunculus)

М’ята: м’ята перцева (Mentha)

Орегано: душиця звичайна (Origanum)

Солодкий майоран: майоран садовий (Marjorana hortensis)

Щавель:  щавель щитковий (Rumex scutatus)

Розмарин: розмарин справжній (Rosemary officinalis)

Цибуля шніт: цибуля-скорода (Allium schoenoprasum)

Петрушка: петрушка городня (Petroselinum crispum)

Чебрець: чебрець звичайний (Thymus Sage)

Шавлія: шавлія лікарська (Salvia officinalis)

Гідропоніка як бізнес. Крок 2


Крок 2. Якість продукції вирішує багато.

Безумовно, якість продукції є найбільш важливою складовою частиною, яка визначає успіх бізнесу. Але ви на крок попереду за усіх інших, якщо ви вирощуєте за допомогою методу гідропоніки. Разом з тим, Вам необхідно ознайомитись з технологіями гідропоніки, володіти методом гідропонного вирощування дуже добре перед виходом на торговельні ринки. Оскільки дуже важливо отримувати і постачати продукцію вчасно. Іншою складовою успіху є пакування. Після завершення розробки технологій вирощування культур та технологій виробництва, вам слід приділити свою увагу на пакування продукції.

Упаковка для вашого продукту повинна бути перш за все візуально привабливою. Більшість споживчих товарів упаковані в пакети з яскравими зображеннями і кольоровими малюнками. Оскільки ви тільки починаєте роботу і ймовірно не можете дозволити собі ці додаткові витрати, спробуйте не такі дорогі методи пакування, наприклад, прозорий пластиковий пакет чи контейнер з гарним логотипом, що наклеюється. Також доброю ідеєю є використання дирокола, для того щоб зробити у ваших пакетах декілька отворів, для циркуляції повітря і підтримки свіжості продукту. Перед упакуванням не забудьте добре зволожити вашу продукцію водою, це допоможе їй зберегти свою свіжість довше. Використовуйте маленькі кухонні ваги, що б зважити ваші рослини (трави), і упевнитися в рівномірності наповнення кожної з упаковок.

Багато постійних покупців ринків стануть ототожнювати Вашу  упаковку з якістю продукції. Чудовий спосіб створення  і зростання вашого бізнесу – інвестувати деякий час і гроші в створення візуально привабливого пакування “брендового” імені для вашої продукції. Створюючи власну марку, люди будуть визнавати вашу продукцію і, розмовляючи з друзями про свіжість і дивовижність своїх продуктів, вони пригадають про знайому для них, вашу торгівельну марку.

Якщо Ви створите власну марку, то люди, які купували Вашу продукцію і залишились задоволені, наступного разу віддадуть перевагу їй, а також зможуть порадити її своїм знайомим. Створення власної марки також дозволить вам вийти на великі ринки і хоча ви, можливо, не думали про становлення своєї торгівельної марки всенародною, але приємно усвідомлювати,  що ваша кропітка праця працює на вашу репутацію і, в той же час, виводить ваш бізнес на наступний етап розвитку.

Як тільки Ваш високоякісний продукт буде вирощено, навіть якщо він з ваших перших врожаїв, виберіть декілька рослин як зразок, приклейте свій логотип і заявіть про себе та власний товар. Наповнений льодом холодильник, який ви можете брати з собою, буде чудовою ідеєю для збереження продуктів свіжими. Таким чином, коли ви пропонуватимете товар місцевим торгівцям, він буде свіжим та привабливим. Гарною ідеєю буде також виготовлення простих візитних карток, що будуть відповідати маркуванням на продукції.

Скористайтесь сучасними комп’ютерними програмами та графічними редакторами, які можуть стати в пригоді для створення рекламної продукції для започаткування малого бізнесу. Для створення логотипу чи дизайну для Вашої продукції, ви можете використовувати сотні безкоштовних шаблонів і графічних матеріалів. Якщо вам по кишені, можете найняти кваліфікованого дизайнера, який стане прекрасною інвестицією у ваш майбутній успіх. Пам’ятайте, що вам потрібно показати, що  при вирощуванні ваших рослин використовуються лише найкращі поживні речовини, найчистіша вода і ЖОДНИХ інсектицидів, гербіцидів чи пестицидів. Все це сприятиме просуванню вашої марки.

Гідропоніка як бізнес. Крок 3

Крок 3. Вихід на клієнта.

Отже, у вас є добрий товар у гарній упаковці, і ви розумієте ази своєї справи. Що робити далі? Ось, декілька порад. Почніть з маленької крамниці (чим менше, тим краще) – таким чином легше натрапити саме на власника або директора. Якщо вами зацікавляться, постачати товар маленькому підприємству легше, ніж великому бізнесу. Почніть бізнес на гідропоніці з малого, але сподівайтесь на велике! Дізнайтеся, хто є власником або директором, відрекомендуйтеся, попросіть приділити вам трохи часу, і розкажіть про свою чудову продукцію. Нехай зразок (який слід тримати у гарному вигляді за допомогою сумки-термоса) буде завжди з вами. Якщо клієнт бачитиме зразок вашої продукції, товар говоритиме за себе – це допоможе вам, особливо якщо ви ще не маєте досвіду просування товарів. Поясніть, що товар вирощується в екологічно чистих умовах, без використання пестицидів, гербіцидів і інсектицидів; що зразок є такий добрий, тому що вирощувався з використанням найкращих поживних речовин, прийнятих в гідропоніці, і найчистішої води. Також поясніть, що ви знаходитесь в „двох метрах” від цього підприємства, так що перебоїв у постачанні не буде. Пояснивши усе це, найбільш важливим є наступне. Якщо можливо, прямо на місці відкрийте упаковку, щоб продемонструвати чудовий аромат і смак товару. Якщо товар смачний, клієнт зрозуміє, що – ви вмілий садівник. І дійсно, якщо ви мали справу з чистою і ефективною гідропонною системою, ваш товар буде кращим за аналоги, які пропонують ваші конкуренти. По аромату, вигляду і вираженому смаку потенційний покупець зрозуміє, що ви пропонуєте товар вищого ґатунку. Запам’ятайте, якщо його клієнти вертаються до нього, щоб купувати ваш товар, він регулярно замовлятиме його у вас! Якщо клієнту сподобалась ваша продукція, домовтесь щодо її збуту. Якщо клієнт не згоден на передплату, поясніть, що ви з задоволенням погодитесь, якщо гроші будуть виплачуватися вам за фактом реалізації продукції.

Ви маєте бути конкурентоспроможними порівняно з їхніми постачальниками, однак якщо Ваша продукція має значно вищу якість, тоді Ви маєте переваги. Ще я хотів би, щоб Ви пам’ятали, що бізнес на гідропоніці краще починати з невеликих об’ємів, таким чином Ви зможете набути досвіду та завоювати репутацію. Як тільки вони погодяться на першу спробу, та Ви зробите одну поставку та отримаєте оплату за неї, тоді можна вважати себе партнером в бізнесі.

Наступний етап – доставляти все, як Ви і обіцяли. Як тільки Ви отримуєте рахунок – Ви регулярно поставляєте нову продукцію в магазин і особливу увагу звертаєте на те, як Ваша продукція продається і визначайте, що продається краще всього. Зрозуміло, у Вас виникне бажання, щоб продаж цього продукту зростав. Проте, існують різні ринки і Вам доведеться вирішувати, що вирощувати. Поставляйте нові продукти, оскільки люди прагнуть купити свіжі продукти і у великій кількості. Якщо на вітрині залишаються продукти в маленькій кількості, то люди думають, що це не є свіже. З іншого боку, як не крути, продукти можуть закінчуватися швидше, ніж Ви зможете поставляти їх. Це дійсно приємні клопоти!

Наступним кроком у Вашій справі є розширення виробництва і охоплення нових ринків збуту. З насінням проблем у Вас не буде. Необхідно лише слідувати рекомендаціям, що вказані на пакетиках з насінням для того щоб воно проростало та росло якісно. Не забувайте, що отримати інформацію щодо того, що саме вирощувати і продавати ви зможете, якщо відвідаєте місцевий ринок чи магазини, і подивитесь, що там продається. Одночасно порозмовляйте з продавцями, зрозумійте їхні потреби в продукції. Вони з радістю з Вами поділяться, оскільки завжди потребують нових постачальників з якісною продукцією, яку вони зможуть запропонувати своїм клієнтам.