053 Zprávičky

aneb Co se děje v herním světě

RPG Knihovna - Archiv - O projektu - Novinky - Ankety - Download

V tomto případě se nejedná o překlad ze zahraničních zdrojů, nýbrž o tuzemskou produkci - materiál je převzat z RPG sekce stránek mého bratra

 

V tomto článku se s vámi chci podělit o velmi užitečnou a praktickou činnost, která prohlubuje hráčův pocit zapojení do vašeho světa. Metodu tzv. zpráviček skutečně vřele doporučuji!

 

 

Co jsou to „zprávičky“?

 

Zprávičky jsou krátké, stručné novinky z vašeho světa, o nichž se postava měla možnost dozvědět během poslední hry. Nejčastěji jde o drby, kterých mezi lidmi koluje spousta. Mohou to být také různá mýtická vyprávění, příběhy z minulosti, emotivně laděné medajlonky cizích postav, nejnovější zprávy obchodníků atp.

 

Každý hráč pak dostane každý víkend jednu zprávičku a je jedno, jestli tento víkend hraje nebo ne. Zprávičky by se neměly týkat hlavní zápletky, ale měly by dokreslovat bohatost vašeho světa. Zprávičky jsou nejvíce o druhých lidech, o jejich touhách a úspěších či nezdarech. Prohlubují váš svět, protože vás nutí zamýšlet se nad širším okolím postav. Hráči pak získávají pocit, že nejsou jediným středobodem vašeho světa a vidí kolem sebe další lidské osudy. Každý člověk řeší nějaké své osobní „zápletky“.

 

Důležitou vlastností zpráviček je, že jde pouze o informace, o kterých se postava měla možnost během poslední hry dozvědět! Proto mohou být zprávičky falešné(!) a proto také uvádím u každé zprávičky její zdroj! Zprávičky vlastně umožňují dohrávat poslední hru. Každý ví, že na všechny dialogy prostě není při hře čas. Postavy tráví spoustu chvílí s cizími postavami a je pravděpodobné, že se s nimi o něčem bavily! O čem si povídaly, když spolu třeba celý den cestovaly a pak seděly u táborového ohně?

 

Charakter zpráviček

 

-         krátké (používám formát A6 a písmo vel. 10)

 

-         na začátku nesmí chybět jméno zdroje a čas, kdy postava zprávičku zaslechla

 

-         zprávičky jsou informace přímo z poslední hry

 

-  novinky ze světa, vyprávění z minulosti, mýtické příběhy, medajlonky postav, informace o organizacích, zajímavých místech atd.

 

-   témata zpráviček jsou spíše drobná, velmi úzce zaměřená (protože lidé se většinou baví o konkrétních problémech ve svém okolí – málokdy „filosofují“ nad obecnými otázkami!)

 

-        neměly by příliš souviset s hlavní zápletkou (hráč by pak mohl namítat, že kdyby věděl informaci ze zprávičky už na hře, tak by třeba jednal jinak)

 

-         každý víkend pro každého hráče jedna

 

 

Výhody zpráviček

 

-         hráč si udělá představu i o běžných rozhovorech mezi lidmi, na které během hry není čas

 

-         hráčská postava už není středobodem světa

 

-         hlubší prokreslení cizích postav

 

-         drobné informace dělají svět pestřejší

 

-         otevírají případně nové zápletky

 

-         hráč ani po dlouhé době nehraní neztrácí kontakt se svou postavou

 

-         hráč nelituje toho, že nemůže hrát, protože se těší na zprávičku :-))

 

Jako doprovodné obrázky pro příklad jsem použil zprávičky hraničáře Adyra.

 

diskuse