Palatin - legendární pahorek římský

Nejkrásnější místo v Římě je legendární pahorek Palatín. Velebnost a krásu tohoto místa navíc umocňuje fakt, že mnoho lidí tom neví. Jinými slovy, přes blízkost Kolosea a Fora Romanum je na Palatinu klid. Osamělé hloučky nelze srovnávat s davy mezi níže položenými památkami. Z Palatína je vidět všechno, co je v Římě nejkrásnější a nejzajímavější. Snad jen Andělský hrad se skrývá za střechami. Na procházku nám stačí jedno odpoledne a nejlépe je začít ji vstupem ze severní strany Fora Romanum, několik desítek metrů od Titova oblouku.

Kolem půvabného jezírka vystoupáme po kamenných schodech na terasu ještě půvabnějších Farneských zahrad. Rybníček, lavička, palmy, spousty zralých citrusů a možnost nádherných pohledů na Koloseum i Forum Romanum. Pokud jsme při návštěvě římského fóra trpěli pocitem zmatku a nepřehlednosti, pohled z teras Palatinu nás tohoto pocitu zbaví. „Jako na dlani“ je příměr naprosto ideální. Pohledy na Kapitol nejsou nijak úchvatné, ale to o tomto římském pahorku platí i z jiných míst. Střechy, osamělé koruny stromů, v pozadí se objevují sochy monumentálního pomníku Viktoria Emanuela nebo kopule samotného chrámu svatopetrského ve Vatikánu. Vrátíme se tedy opět nad římské fórum, a ještě z jiné terasy, a opět… a teprve když se dostatečně „nakocháme panoramaty“, vydáme se do střední části Paltinu. Směrem ke Kapitolu míří cesta k podzemním prostorám, považovaným za rodnou chýši samotného Romula (oproštěné ovšem od bájí o kojící vlčici). Tato podzemní komůrka oku příliš nelahodí, a leckoho by mohly přepadnout pochybnosti o historické věrohodnosti, nicméně Palatín je za rodné místo Romula považován všemi názorovými proudy historie. Centrální část Palatínu je plošina porostlá palmami, borovicemi a piniemi, mezi nimiž nacházíme kamenná a cihelná torza z ranného období císařství, především pak s postavami rodiny Octaviána Augusta, milované manželky Livie a jejího syna Tiberia.

Na okraji plošiny nás zaujme zajímavá drobná stavba, jakýsi kříženec domku dělnické kolonie, venkovského kostelíku a loveckého zámečku. Vydáme se tam. Blížíme se do oblasti sídel rodu Flávijovců.

A uděláme dobře. Dojdeme totiž na jižní okraj Palatinu a pod námi se objeví rozlehlá travnatá plocha, s písčitou cestou kopírující trasu dávných soubojů koněspřežných dvoukolek. Na těchto místech se před zraky Kaligulovými neodvážil zvítězit nikdo jiný, než družstvo zelených. Těsně pod nám jásaly davy patriciů i zmáhajících se plebejců. Pod námi je Circus Maximus. Jsme na jednom z nejkrásnějších míst v Římě.

Červenohnědé rozvaliny nás lákají k podrobné prohlídce, zaujme nás soukromý stadion císaře Domitiána a romantické zbytky lázní Septimia Severa.

Kdyby už tak nebolely nohy, kdyby tak šlo vzlétnout mezi racky a šedohlavé vrány. Nejde to, nohy bolí, křídla nemáme, a tak sestoupáme směrem k pahorku Celius kolem porostlých cihlových oblouků římského akvaduktu k východu na Piazza Aventino. Pamatujeme ovšem na to, že Circus Maximus je nedaleko. Zachováme se podle toho. Dráhu antického stadiónu si projdeme mezi běžci a pejskaři. Nikdo nenadává na běžce ani na psy, turistu tu skoro nepotkáte a místní pohled na Palatín je možná vůbec nejhezčí. Jedno je nám jasné, pokud se do Říma někdy vrátíme, vrátíme se také sem.

Řím
Forum Romanum
Koloseum
Vatikán
Pantheon
Santa Maria Maggiore