Bursa Szkolna‎ > ‎

Aktualności bursowe

rok szkolny 2018/2019

Zapowiedzi wydarzeń …

  • działania podejmowane przez Bursowy Klub Wolontariatu "DOBRO-CZYNNI"
  • wycieczka "Poznajemy zawód zoologa - pszczelarza" - przełożona na wiosnę 

Zajęcia cykliczne
  • zajęcia sekcji: plastycznej, kulinarnej, teatralnej, artystycznej, sportowej i in.
  • zajęcia fitness 
  • zajęcia komputerowe (w tym bezpłatna pomoc w nauce, zwłaszcza z matematyki)
  • zajęcia sportowe w bursowej siłowni, na boiskach lub w sali gimnastycznej ZST, na basenie
  • spotkania Bursowego Klubu Wolontariatu "DOBRO-CZYNNI"
  • spotkania Bursowego Klubu Fotografów 
  • sekcja przyrodniczo-ekologiczna
Propozycje czytelnicze:

  • zapraszamy do biblioteki
Wydarzenia z tego miesiąca …

 LUTY 2019 

26 lutego (wt) - wojewódzki konkurs ortograficzny
4-osobowa reprezentacja bursy pod opieką p. Anny Matej uczestniczyła w Drugim Wojewódzkim Konkursie Ortograficznym "Kocham polszczyznę". Konkurs został zorganizowany przez Bursę Szkolną w Nr 3 w Lublinie. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Pierwsze 3 nagrodzone miejsca zajęli uczestnicy z Lublina. Organizatorzy przyznali, że tegoroczne dyktando było dosyć trudne. Katarzyna Słyk, Agnieszka Drąg, Aleksandra Figura i Weronika Mastalerz dzielnie zmagały się z dyktowanym tekstem.  Najlepszym znawcą ortografii z naszej bursy okazała się Katarzyna Słyk. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! [FOTO]7 lutego (cz) - akcja "WYLOSUJ ANIOŁA"

Po raz kolejny w bursie została zorganizowana akcja "WYLOSUJ ANIOŁA". Mieszkańcy bursy przygotowali tradycyjnie kartki dla chorych dzieci, przebywających w szpitalu onkologicznym w Lublinie. Akcja ma na celu wsparcie oraz wywołanie uśmiechu na twarzach małych pacjentów. Na kartkach pojawiły się wesołe rysunki lub zdobienia oraz pozytywne słowa wsparcia i życzenia zdrowia dla dzieci, które leczą się na chorobę nowotworową.


5 lutego - Dzień Bezpiecznego Internetu
W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 
w naszej bursie przeprowadziliśmy wizualną kampanię informacyjną – w różnych miejscach naszej placówki wyeksponowaliśmy plakaty propagujące akcję. W holu bursy wywieszona została gazetka ścienna przybliżająca młodzieży zasady bezpiecznego korzystania z Internetu oraz procedury reagowania na przejawy zagrożeń dostrzeżonych lub doświadczonych w Sieci.
W ramach akcji zorganizowaliśmy dwa konkursy. Jeden z nich był konkursem plastycznym – uczestnicy mieli za zadanie wykonanie plakatu na temat bezpieczeństwa w Internecie. 
Drugi konkurs to było wyzwanie – zadaniem było powstrzymanie się od korzystania z Internetu przez 48 godzin (w weekend poprzedzający Dzień Bezpiecznego Internetu). W obu konkursach do wygrana były atrakcyjne dla naszych podopiecznych nagrody – bony prezentowe do Empiku.
Wyzwanie polegające na wylogowaniu się z Sieci, niespodziewanie okazało się „hitem” naszych działań. Gdy propagowaliśmy wśród młodzieży tę inicjatywę – część wychowanków dokonywało „autodiagnozy” – zdarzało się, że sami przyznawali, iż nie wyobrażają sobie wytrzymania nawet jednego dnia bez korzystania z Sieci.
Śmiałkowie, którzy podjęli wyzwanie, mieli wiele ciekawych refleksji po weekendzie offline. 
Byli zaskoczeni tym, jak silnie odczuwali potrzebę zalogowania się do Sieci, jak dużej kontroli własnych odruchów wymagało od nich wytrwanie w wyzwaniu. Co ciekawe wyzwanie było międzypokoleniowe. Udział w nim wzięli także wychowawcy. Dla dorosłych wytrwanie w postanowieniu pozostawania offline przez 48 godzin było równie trudne, jak dla młodzieży. Różni nas rodzaj aktywności online, ale problemy z jakimi się stykamy, włącznie z koniecznością kontrolowania poziomu swojego zaangażowania w życie wirtualne są tożsame dla wszystkich grup wiekowych. Mamy nadzieję, że podjęte przez nas aktywności będą owocne.

5 lutego (wt) - wyjazd na stok w Kazimierzu Dolnym

Z inicjatywy Szymona Wnuka 12-osobowa grupa bursowych wielbicieli "Białego szaleństwa" pod opieką p. Zbigniewa Szczawińskiego i p.dyr. Beaty Nowak wyjechała na stok w Kazimierzu Dolnym. Dopisała pogoda i humory, a przede wszystkim było pod dostatkiem białego puchu. Można określić, że było to fantastyczne przedpołudnie na nartach lub snowboardzie i z zabawami na śniegu. Wszyscy wrócili bez kontuzji, choć każdy "szalał" na swój sposób. Na stoku okazało się, że potrafimy się integrować i wzajemnie pomagać. [FOTO] STYCZEŃ 2019

31 stycznia (cz) - koncert w hospicjum
Grupa wolontariuszy z Bursowego Klubu Wolontariatu "Dobro-czynni" udała się do Hospicjum w Puławach ze świąteczną wizytą. Dziewczęta zaśpiewały dla podopiecznych placówki kilka tradycyjnych kolęd. Nie zabrakło też piosenek zimowych. Skoczna piosenka "Kulig" zgromadziła na korytarzu kilku chorych i wywołała na ich twarzach uśmiech. Na naszych również. Tym bardziej, że słuchacze mogli chociaż na chwilę zapomnieć o chorobie. [FOTO]
31 stycznia (cz) - zimowe kompozycje roślinne
"Ogród zimą" - dekoracje roślin atrakcyjnych zimą do wykorzystania w kompozycjach roślinnych.
Rozmawialiśmy i oglądaliśmy rośliny o kolorowych pędach, ozdobnych zimozielonych liściach,
ozdobnych zimą ze względu na owoce.
Do wykorzystania były rośliny ozdobne, a także pojemniki do układania kompozycji o przedziwnych kształtach,
w tym specjalnie spreparowana tykwa przywieziona z wycieczki do ogrodu botanicznego.
Zdaniem młodzieży było takie wykorzystanie roślin w kompozycji, które eksponuje,
naczynie do kompozycji oryginalne ze względu na swój kształt.
Zajęcia przygotowała p. Anna Ostrowska. [FOTO]

28 stycznia (cz) - wspólne kolędowanie
W czwartek 28 stycznia nasza świetlica stała się prawdziwą salą koncertową. Pojawiła się profesjonalna scena z całym systemem ciekawie zaprojektowanej scenografii. Wszystko za sprawą wspólnego kolędowania. Przygotowania do koncertu trwały kilka tygodni. Mnóstwo czasu poświęcono na przygotowanie odpowiednich plakatów, zaproszeń, a także biletów wstępu. Wybór odpowiedniego repertuaru śpiewanych utworów również okazał się niełatwym wyzwaniem.
Zaangażowana młodzież bursy dała z siebie wszystko i zaprezentowała swoje umiejętności sceniczne. Widownia nagrodziła artystów gromkimi brawami.
Po wysłuchaniu koncertu zebrani goście mogli spędzić miłe chwile przy kawie i ciasteczku. Wśród gości pojawili się byli i aktualni pracownicy bursy, w tym nasi emeryci i renciści. Spodobał się pomysł wspólnego kolędowania i zapewne wielu będzie oczekiwać powtórki w przyszłym roku. [FOTO]

23 stycznia (śr) - tworzenie lampionów


Świetlica w bursie stała się pracownią artystyczną. Młodzież bursy pod kierunkiem p. Anny Ostrowskiej miała okazję wykonywać lampiony - do celebrowania ważnych i romantycznych momentów naszego życia. Zaletą lampionów było wykonanie z wieloma możliwościami wykorzystania: jako lampion, jako pudełko ozdobne. Aromat lampionów nadawały suszone kwiaty. [FOTO]


21 stycznia 2019 - rozstrzygnięcie konkursu "Mroźne zdjęcia"
Bursowy klub fotografów "Fotobursa" zorganizował konkurs zimowych fotografii. Na konkurs zgłoszono 4 fotografie, który utrwaliły zimowe scenerie. Przeprowadzono internetowy plebiscyt wśród mieszkańców bursy. Zdecydowanie najwięcej głosów otrzymała fotografia wykonana przez Katarzynę Jakubaszek, przedstawiająca kryształki śniegu na tle zachodu słońca. [FOTO]
16 stycznia (śr) - zajęcia "Ogród ks.Izabelli Czartoryskiej w Puławach"

Odbyły się zajęcia "Ogród ks. Izabelli Czartoryskiej w Puławach" prowadzone przez p. Annę Ostrowską.
Młodzież miała okazję poznać rys historyczny ogrodu puławskiego,
na czym polegało nowatorstwo księżnej Izabelli w sztuce zakładania ogrodu,
uczyła się czytania planów i projektów ogrodniczych.
Największe zainteresowanie budziły stare zdjęcia ogrodu z czasów ks. Izabelli [FOTO]

9 stycznia (śr) - zajęcia "Pomagamy pszczołom"

9 stycznia odbyły się w bursie zajęcia otwarte "Młodzież bursy dzieciom - Pomagamy pszczołom". Zajęcia zostały zorganizowane przez wychowawcę bursy p. Annę Ostrowską w ramach działania sekcji przyrodniczo-ekologicznej w bursie.
Uczestnikami spotkania były dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 11 w Puławach pod opieką wychowawcy klasowego oraz młodzież bursy. Poza wiedzą przyrodniczą o pszczołach dzieci miały okazję rozpoznawać produkty pszczele, oglądać użytkowe produkty pszczele, smakować głównego produktu pszczelego miodu.
Największe zainteresowanie wzbudziło stoisko "Jak możemy pomóc pszczołom, gdzie dzieci mogły zobaczyć przykładowe, kolorowe nasadzenia roślin miododajnych i ziół oraz przykładowy domek dla owadów zapylających.
Było to miłe spotkanie uwrażliwiające uczniów na los pszczół, a także okazja do nawiązana współpracy ze szkołą podstawową.
Największą aktywność w przygotowaniu i uczestnictwie w spotkaniu zaprezentowały Kasia Gorecka i Weronika Mastalerz. [FOTO]


4 stycznia 2018 (pt) - odmieniona stołówka
Ten fakt warto odnotować. Stołówka od dawna wymagała zmian. Pierwszy zwiastun nastąpił pod koniec ubiegłego roku. Najpierw dotarły nowe krzesełka, które spakowane w paczkach wymagały trochę pracy portierów i chłopców. Na pewno są wygodniejsze i oczywiście ładniejsze. Potem zakupione zostały nowe firanki. A 4 stycznia do bursy przyjechały od dawna wyczekiwane stoły do stołówki. Chłopcy wspólnie z panem portierem wymienili stare stoły na nowe.  Dzięki temu stołówka zupełnie zmieniła wygląd. [FOTO]
 
tak było
 
 a tak jest obecniePoprzednie miesiące >> [przejdź]

 

 


W poprzednich miesiącach i latach ...
Wydarzenia z życia mieszkańców w bursie szkolnej z poprzednich miesięcy i lat szkolnych 
są przenoszone do Archiwum bursy.
Zapraszamy również na ...
Prosimy o udostępnianie naszego Facebooka swoim znajomym oraz o wystawianie opinii.
 

FOTO-EXPRESS

Comments