Bursa Szkolna‎ > ‎

Aktualności bursowe

rok szkolny 2018/2019

Zapowiedzi wydarzeń …

 • działania podejmowane przez Bursowy Klub Wolontariatu "DOBRO-CZYNNI"
 • konkurs fotograficzny "Mroźne zdjęcia" ogłoszony przez klub "Foto-Bursa",
  trwa plebiscyt na Facebooku na najciekawsze zdjęcie w ocenie mieszkańców
 • wycieczka "Poznajemy zawód zoologa - pszczelarza" - przełożona na wiosnę

Zajęcia cykliczne
 • zajęcia sekcji: plastycznej, kulinarnej, teatralnej, artystycznej, sportowej i in.
 • zajęcia fitness 
 • zajęcia komputerowe (w tym bezpłatna pomoc w nauce, zwłaszcza z matematyki)
 • zajęcia sportowe w bursowej siłowni, na boiskach lub w sali gimnastycznej ZST, na basenie
 • spotkania Bursowego Klubu Wolontariatu "DOBRO-CZYNNI"
 • spotkania Bursowego Klubu Fotografów 
Propozycje czytelnicze:

 • zapraszamy do biblioteki
Wydarzenia z tego miesiąca …

 STYCZEŃ 2019

9 stycznia (śr) - zajęcia "Pomagamy pszczołom"

9 stycznia odbyły się w bursie zajęcia otwarte "Młodzież bursy dzieciom - Pomagamy pszczołom". Zajęcia zostały zorganizowane przez wychowawcę bursy p. Annę Ostrowską w ramach działania sekcji przyrodniczo-ekologicznej w bursie.
Uczestnikami spotkania były dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 11 w Puławach pod opieką wychowawcy klasowego oraz młodzież bursy. 

4 stycznia 2018 (pt) - odmieniona stołówka
Ten fakt warto odnotować. Stołówka od dawna wymagała zmian. Pierwszy zwiastun nastąpił pod koniec ubiegłego roku. Najpierw dotarły nowe krzesełka, które spakowane w paczkach wymagały trochę pracy portierów i chłopców. Na pewno są wygodniejsze i oczywiście ładniejsze. Potem zakupione zostały nowe firanki. A 4 stycznia do bursy przyjechały od dawna wyczekiwane stoły do stołówki. Chłopcy wspólnie z panem portierem wymienili stare stoły na nowe.  Dzięki temu stołówka zupełnie zmieniła wygląd. [FOTO]
 
tak było
 
 a tak jest obecnie


 GRUDZIEŃ 2018


19 grudnia 2018 (śr) - jasełka i kolacja wigilijna

Tradycyjnie jak co roku odbyło się spotkanie jasełkowe przygotowane przez sekcję kulturalną pod kierunkiem p. Gabrieli Kapusty. Były scenki sytuacyjne, przepiękne kolędy, a następnie składanie życzeń świąteczno-noworocznych z opłatkiem. Na uwagę zasługuje fakt, że w tegorocznym przedstawieniu bożonarodzeniowym wzięli udział również wychowankowie z Ukrainy, co jest dla nas bardzo miłe.
Po oficjalnej części programu wigilijnego wszyscy przeszli do stołówki, gdzie panie z kuchni bursowej przygotowały szwedzki stół z typowymi potrawami wigilijnymi. Zatem był barszczyk czerwony z pierogami z kapustą i grzybami, karp, śledzie, kapusta z grzybami, kluski z makiem, kompot z suszu.
Wcześniej stołówka została odświętnie udekorowana przez mieszkańców bursy - stoły inaczej ustawione, przykryte białymi obrusami oraz ustawione stroiki.  [FOTO]

19 grudnia 2018 (śr) - rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszą dekorację świąteczną pokoju

Do konkursu zgłosiło się kilka pokojów.
Komisja konkursowa nagrodziła 3 pokoje, których mieszkańcy otrzymali upominki po jasełkach.


4 grudnia (wt) - konkurs o AIDS i HIV
Nasza reprezentacja uczestniczyła w XIX Międzyinternackim Konkursie Wiedzy o AIDS i HIV, organizowanym tradycyjnie przez Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii. Konkurs odbywał się w dwóch formach:
      • test wiedzy, w którym wzięło udział 38 uczniów, w tym 4 osoby z bursy: Weronika Mastalerz, Natalia Olszowa, Eryk Kozak i Tomasz Kulig
      • praca plastyczna - Dawid Kurant i Adrianna Szkup
W bieżącym roku rywalizacja była wyjątkowo trudna z powodu dużej konkurencji. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. W teście wiedzy najlepsze okazały się przedstawicielki internatu szkoły lotniczej w Dęblinie.
Natomiast w kategorii pracy plastycznej komisja najwyżej oceniła pracę Dawida Kuranta. Za zajęcie I miejsca Dawid otrzymał dyplom oraz kartę prezentową o wartości 100 zł. Gratulujemy!!! [ FOTO ]

4 grudnia 2018 - konkurs dot. zasad dobrego wychowania
Rozstrzygnięty został konkurs na temat zasad dobrego wychowania - wygrała Milena Zdziebłowska.
Na wyróżnienie zasłużyły również: Ulyana Veraksa i Kateryna Tofan, które pomimo różnic językowych i kulturowych całkiem dobrze poradziły sobie w teście.

 LISTOPAD 2018 

22 listopada (śr) - Dzień życzliwości


Na kilka dni wcześniej pojawiła się na holu głównym tajemnicza skrzynka. Okazało się, że to skrzynka życzliwości. Wystarczyło wykorzystać gotowe "życzliwości" porozwieszane w różnych miejscach bursy. Jednak wielu mieszkańców zdobyło się na własne teksty.
Okazało się, że inicjatywa cieszyła się dużym zainteresowaniem. To dobrze, że w XXI wieku nie brakuje ludzi życzliwych dla innych.
[FOTO]


16 listopada (pt) - zakończenie Eko-plebiscyt na najbardziej skuteczne sposoby oszczędzania energii w bursie

15 listopada (cz) - otrzęsiny

Tradycyjnie, jak co roku, odbyły się otrzęsiny pierwszaków. Starsi mieszkańcy bursy przygotowali wiele różnorodnych konkurencji. Wszystko było w formie zabawowej i pod nadzorem kadry pedagogicznej. Widać było, że pierwszakom nawet spodobała się ta impreza. Chętnie uczestniczyli w poszczególnych konkurencjach. [FOTO]

15 listopada (cz) - Zamość -przegląd muzyczny "Akustycznie-patriotycznie"
Reprezentacja bursy w składzie: Oleksandra Vyhornitska, Joanna Spyt i Adrian Gajownik pod opieką p.Gabrieli Kapusta i p.Marzeny Mitury wyjechała do Zamościa. W tym pięknym mieście, w Bursie Szkolnej nr 1, odbywał się Przegląd Muzyczny Burs i Internatów województwa lubelskiego: „Akustycznie-patriotycznie”.
Na scenie wystąpiło 12 podmiotów muzycznych, które oceniało profesjonalne Jury. Joanna i Adrian wystąpili w duecie śpiewając piosenkę z filmu „Miasto 44” oraz piosenkę żołnierską „Białe róże”. Oleksandra wystąpiła solo, prezentując dwa utwory o podniosłym, patriotycznym charakterze: "Jest takie miejsce - taki kraj" i "Uwierz Polsko".
Po części konkursowej odbyło się odsłonięcie pamiątkowej tablicy przy dębie, posadzonym z okazji 100-Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W czasie narady Jury uczestnicy mieli okazję do zwiedzenia bursy i skorzystania ze smacznego poczęstunku. Na deser – poznali werdykt. Ku wielkiej radości naszej reprezentacji zwyciężczynią głównej nagrody (w postaci gitary!) została Oleksandra! Do Puław wszyscy wracali w wyśmienitych humorach, przepełnieni satysfakcją z sukcesu naszej przedstawicielki.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! [FOTO]


14 listopada (śr) - rozstrzygnięcie rozwiązania "Eko krzyżówki"
Organizatorem konkursu była sekcja przyrodniczo-ekologiczna  z opiekunem p. Anną Ostrowską. Za rozwiązanie krzyżówki:
- I miejsce - Julia Adach, Katarzyna Gorecka
- II miejsce - Marcelina Nowaczek
- III miejsce - Natalia Mędrek, Karolina Zdunek, Weronika Czarnecka, Natalia Banaszek, Weronika Mastalerz


10 listopada (so) - uroczystość "Podpis dla Niepodległej"
Na zaproszenie starosty puławskiego przedstawicielki mieszkańców bursy Kateryna Holovko i Oleksandra Bondar wraz z opiekunką RMB -p. Moniką Bancerz i dyr. p.Wiesławem Smyrgałą uczestniczyły w uroczystości zakończenia akcji "Podpis dla Niepodległej". Uroczystość ta odbywała się w Sali Pompejańskiej w budynku Starostwa Powiatowego w Puławach. Otrzymaliśmy pamiątkową statuetkę tak jak inne placówki zaangażowane w zbieranie podpisów. Łącznie w całym powiecie zebrano ponad 15 tys. podpisów. Zostały one oprawione i zachowane dla potomnych w dwie grube księgi. Poza częścią oficjalną, tj. okolicznościowymi przemówieniami, wręczaniem statuetek, wspólnym odśpiewaniem hymnu Polski, odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów szkoły muzycznej w Puławach. Po wyjściu pocztu sztandarowego koncert był kontynuowany przez młodych artystów z Młodzieżowego Ośrodka Kultury. [FOTO]


6 listopada (wt) - próbna ewakuacja
Tuż przed godz.20:00 przybyli do bursy strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w celu przeprowadzenia próbnej ewakuacji. Mieszkańcy bursy pod nadzorem wychowawców i dyrekcji sprawnie opuścili wszystkie trzy mieszkalne pawilony. Zgodnie z planem ewakuacji zebrali się przed głównym wejściem do budynku. Po przeliczeniu ewakuowanych oraz sprawdzeniu pomieszczeń można było z powrotem wrócić do pokojów. Panowie strażacy pochwalili za spokojną i sprawną akcję. Zatem możemy czuć się bezpieczni, że w razie prawdziwego zagrożenia każdy będzie wiedział co robić. [FOTO]
Poprzednie miesiące >> [przejdź]

 

 


W poprzednich miesiącach i latach ...
Wydarzenia z życia mieszkańców w bursie szkolnej z poprzednich miesięcy i lat szkolnych są w Archiwum bursy.
Zapraszamy również na ...
Prosimy o udostępnianie naszego Facebooka swoim znajomym oraz o wystawianie opinii.
 

FOTO-EXPRESS

Comments