Międzynarodowa wymiana młodzieży-Hiszpania 2014r.

Viva Espana, Ole` !

Odkrywaj, poznawaj, pokazuj najciekawsze i najpiękniejsze miejsca naszego kontynentu.

 

Podróże, dla jednych to tylko dobra zabawa, a dla drugich okno na świat, który dziś stwarza nieskończenie wiele możliwości. Dzięki nim możemy się rozwijać, bo faktem jest, że podróże kształcą. 

 

 

W dniach 02.04-06.04.2014r. uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. ks. Jana Twardowskiego we Włodawie uczestniczyli w wymianie międzynarodowej  w Hiszpanii.  Wycieczka była nagrodą za zajęcie      I miejsca w drugiej edycji  ogólnopolskiego konkursu „ Kupuj odpowiedzialnie drewno i papier” oraz za aktywną działalność                       w międzynarodowym projekcie o tej samej nazwie.

Młodzi aktywiści leśni z Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w latach 2011-2014 aktywnie prowadzili kampanię edukacyjno-promocyjną w tym medialną na rzecz ochrony lasów. W tym celu wydano kalendarz ekologiczny, na bieżąco prowadzono uczniowską eko-stronę internetową,  kręcono filmy o tematyce przyrodniczej oraz opracowano ekologiczny poradnik, w którym uczniowie udokumentowali współpracę z instytucjami państwowymi tj. ze Starostwem Powiatowym we Włodawie oraz z Lasami Państwowymi Nadleśnictwa Sobibór. Najaktywniejsze uczennice: Sylwia Górecka oraz Dominika Grzeszczuk pod opieką szkolnego koordynatora projektu Marty Uźniak w nagrodę uczestniczyły w wymianie międzynarodowej.  

 

 Szkolne delegacje z Polski, Rumunii i Hiszpanii spotkały się w przepięknej Murcji (Hiszpania) w celu  wymiany doświadczeń związanych z realizacją europejskiego projektu leśnego. Uczestników projektu  z różnych krajów połączył wspólny cel: ochrona lasów świata. Uroczyste powitanie uczestników wymiany odbyło się w centrum miasta, podczas  festiwalu filmowego o lasach świata. Uczniowie z różnych krajów mieli wówczas okazję zaprezentować swoje ekologiczne pomysły, wspólnie obejrzeć wystawę projektu leśnego oraz poznać zwycięzców europejskiego konkursu Do the right thing, save the forests!”.

(W roku 2014 uczniowie z SOSW Włodawa zaprezentowali własny poradnik ekologiczny. Został on bardzo wysoko oceniony przez członków jury. Dodatkowo pomysł na dystrybucję eko-poradnika w środowisku lokalnym tak spodobał się zagranicznym ekspertom, że postanowili przyznać dla Ośrodka I miejsce: http://www.forestintheworld.org/contest/ )

Każdy dzień podczas wymiany był pełen  nowych wrażeń i  doświadczeń. Młodzi ekolodzy z Ośrodka mieli możliwość nawiązywania międzynarodowych przyjaźni podczas wspólnych posiłków i wycieczek przyrodniczych. Wspólnie odwiedzono Centrum Edukacji  El Valle - de Murcia, a w tym  Arboretum, gdzie znajdują się unikatowe gatunki drzew i krzewów z różnych stron świata.  Zwiedzanie rezerwatu  Las Salinas w San Pedro del Pinatar, umożliwiło obserwację ptactwa śródziemnomorskiego np. stad flamingów.

 Odbyły się również zajęcia z przewodnikiem w Parku Bateria de Las Cenizas. Miejsce to bogate pod względem różnorodności biologicznej pozwoliło uczniom poznać specyfikę lasu śródziemnomorskiego. Młodzież zapoznała się z budową geologiczną regionu oraz sposobami gospodarczego wykorzystania zasobów naturalnych. Uczniowie odbyli także niezwykłą podróż wzdłuż pięknego wybrzeża Morza Śródziemnego. W miejscowości Cabo de Palos poznali tradycyjne potrawy kuchni śródziemnomorskiej. Wspólna wędrówka wzdłuż malowniczej doliny rzeki z miejscowości Abaran okazała się niezapomnianym przeżyciem, tym bardziej, że uwieńczeniem tej wyprawy był spływ rzeką Segura.

 Ponadto uczniowie poznawali obyczaje, tradycję i kulturę Hiszpanii. Uczestniczono w warsztatach etnograficznych z wyplatania sizalu oraz w zajęciach  w gospodarstwie ekologicznym. Tam wcielając się w hiszpańskiego ogrodnika, zrywano pomarańcze i robiono świeże soki.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy we Włodawie jest placówką, która wyrównuje szanse edukacyjne, rozwija zdolności i zainteresowania. Warto podkreślić, że w  roku szkolnym  2013r. uczniowie Ośrodka również uczestniczyli w wymianie międzynarodowej (Bolonia, Włochy). Celem  międzynarodowych spotkań była promocja współpracy wśród młodzieży realizującej projekty edukacyjne oraz wspólna edukacja w zakresie zrównoważonej konsumpcji i odpowiedzialnej gospodarki zasobami leśnymi.

Wyjazd odbył się dzięki współpracy Ośrodka z Polską Zieloną Siecią oraz ACSUR (Murcja, Hiszpania). Kierownikiem polskiej delegacji była Magdalena Noszczyk (PZS, Kraków). Wyjazd finansowany ze środków Unii Europejskiej.

www.forestintheworld.org/o wymianie międzynarodowej w Hiszpanii  

  Dziękujemy serdecznie  Organizatorom wymiany w Hiszpanii.
Udział w niej był dla nas źródłem ciekawych i niezapomnianych doświadczeń.
 

Międzynarodowa wymiana młodzieży w Hiszpanii 2014r.

 

 
 
 
 
 

 
  
 
 Każdy dzień podczas wymiany był pełen  nowych wrażeń i  doświadczeń. Młodzi ekolodzy z włodawskiego Ośrodka  mieli możliwość nawiązywania międzynarodowych przyjaźni podczas wspólnych posiłków i wycieczek przyrodniczych.
 
 
 

 

Centrum Edukacji  El Valle - de Murcia, a w tym  Arboretum, gdzie rozpoznawano gatunki drzew z różnych stron świata.

 

 
 

 Zwiedzono rezerwat  Las Salinas w San Pedro del Pinatar.
Tam uczniowie mieli możliwość obserwować stada flamingów i innych ptaków wędrownych.

Las Salinas de San Pedro

Uczestniczono w zajęciach z przewodnikiem w Parku Bateria Las Cenizas. Miejsce to bogate pod względem różnorodności biologicznej pozwoliło uczniom poznać specyfikę lasu śródziemnomorskiego oraz zobaczyć drzewo zagrożone wyginięciem-Tetraclinis Articulata.

zdj. Delegacja z Polski: Sylwia Górecka, Dominika Grzeszczuk pod opieką Marty Uźniak (Włodawa) oraz Dominik i Karolina ( Radomsko), kierownik grupy Magdalena Noszczyk ( Polska Zielona Sieć)

 

Podróż po wybrzeżu Morza Śródziemnego. W miejscowości Cabo de Palos  próbowano śródziemnomorskiej kuchni.

 

  300 słonecznych dni w roku!!!

 
   

Ponadto uczniowie mieli możliwość poznać obyczaje, tradycję i kulturę Hiszpanii. Uczestniczono w warsztatach etnograficznych z wyplatania sizalu

..oraz w zajęciach w gospodarstwie ekologicznym. Tam wcielając się w hiszpańskiego ogrodnika, zrywano pomarańcze i robiono świeże soki.

 

 

  
 

 

więcej o regionie Murcji

Comments