Aktualności 2013/2014 rok

Eko-kampania z wykorzystaniem własnego poradnika.

opublikowane: 4 cze 2014, 06:02 przez SOSW Włodawa   [ zaktualizowane 25 cze 2014, 10:09 ]

Lasy znikają z powierzchni Ziemi z prędkością 13 mln ha na rok - tempo, przy którym zachowanie naturalnej równowagi naszej planety jest niemożliwe. Wycinane są zwłaszcza pierwotne lasy Amazonii, doliny Konga, Azji Południowo-Wschodniej, Ameryki Północnej i Syberii. Dewastacja lasów następuje głównie w wyniku rosnącego zapotrzebowania na drewno i papier. Nasza konsumpcja napędza zarówno nielegalną wycinkę, jak i odpowiada za nieodpowiedzialną eksploatację lasów.

„Biblioteki to idealne miejsca umożliwiające ograniczenie konsumpcji produktów z papieru i ponowne używanie już wydrukowanych materiałów: książek, albumów, prasy. Te miejsca, niestety coraz rzadziej odwiedzane, mają ogromny potencjał ekologiczny i edukacyjny. Książki wypożyczane wielokrotnie służą kilku pokoleniom, a wizyta w bibliotece może okazać się wciągającym poszukiwaniem rzadkich egzemplarzy”.

Powyższy aspekt ekologiczny i wiele innych uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. ks. Jana Twardowskiego we Włodawie opisali w swoim eko-poradniku. Publikacja wpisuje się w szereg prowadzonych w szkole działań w ramach międzynarodowego projektu „Edukacja ekologiczna konsumentów na rzecz zrównoważonej gospodarki leśnej”. Młodzi aktywiści leśni rozpowszechniają poradnik na terenie całego województwa lubelskiego. Można znaleźć go również  w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie.

Uczennice z włodawskiego Ośrodka, autorki pracy: Agata Moniuk, Regina Koppe i Dominika Grzeszczuk wraz z opiekunem projektu panią Martą Uźniak przekazały ekologiczny poradnik na ręce pani Małgorzaty Zińczuk-kierownikiem Działu Udostępniania Zbiorów i Informacji Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie. Dołączył on do  zbiorów biblioteki. Uczniowie dzielą się w nim przeprowadzonymi akcjami ekologicznymi, ekotrendami oraz pomysłami na małe zmiany w najbliższym otoczeniu. Książka zachęca do poprawy nawyków konsumenckich (szczególnie w przypadku drewna i papieru). Zawarte w nim przykłady dobrych praktyk na rzecz ochrony lasu mogą być pomocne w prowadzeniu kampanii ekologicznych w szkołach. Warto podkreślić, że publikacja została wysoko oceniona przez zagranicznych ekspertów, a pomysł na kampanię ekologiczną z jego wykorzystaniem przyniósł dla zespołu uczniów wygraną: I miejsce w międzynarodowym konkursie „Do the right thing, save the forests!”. Ponadto publikacja powstała na papierze produkowanym w 100 % z makulatury. Tym samym udowodniono, iż papier ekologiczny nie słusznie kojarzy się z gorszą jakością.

Gdzie jeszcze można spotkać poradnik?
Starostwo Powiatowe we Włodawie
Urząd Gminy we Włodawie
Urząd Miasta we Włodawie
Lasy Państwowe Nadleśnictwo Sobibór
 Antykwariat
Księgarnia

Festyn integracyjny z udziałem Nadleśnictwa Sobibór.

opublikowane: 30 maj 2014, 21:41 przez SOSW Włodawa   [ zaktualizowane 6 cze 2014, 04:55 ]

30 maja w Ośrodku odbył się już XIV Festyn Integracyjny.  Jednym z ciekawych gości, którzy uświetnili uroczystość byli przedstawiciele Lasów Państwowych Nadleśnictwa Sobibór.
Pracownicy Nadleśnictwa Sobibór w składzie: Danuta Korczyńska, Grzegorz Mazur, Jarosław Skiba, Marek Kazimieruk zorganizowali dla wszystkich uczniów bardzo interesującą lekcję  z zakresu edukacji leśnej. Poprzez zabawy, rysunki, gry i konkursy z cennymi nagrodami promowali proekologiczne zachowania na rzecz zrównoważonej gospodarki leśnej. Pogadanki skierowane były zarówno do dzieci i młodzieży jak też osób dorosłych, nauczycieli. Wszystkie dzieci uczyły się  właściwych postaw wobec lasu i gospodarki leśnej. Dodatkową atrakcją było bogactwo eksponatów i pomocy naukowych, które udostępnili pracownicy Nadleśnictwa Sobibór.
Pamiętajmy, że las jest doskonałym filtrem powietrza, wielkim producentem tlenu, tworzy przestrzeń do wypoczynku rekreacji i turystyki daje współczesnemu człowiekowi możliwość odpoczynku od wszelkich odmian cywilizacyjnego stresu.

5 Maja-Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego

opublikowane: 30 maj 2014, 21:40 przez SOSW Włodawa   [ zaktualizowane 4 cze 2014, 02:15 ]

Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Włodawie włączyli się w obchody Światowego Dnia Ochrony Środowiska Naturalnego sadząc drzewa i krzewy na placu przed Ośrodkiem.
 
Celem akcji była edukacja dla rozwoju zrównoważonego i podnoszenie świadomości ekologicznej społeczności szkolnej w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi. Wspólne sadzenie drzew, przyczynia się do zwiększenia zalesienia i zadrzewienia oraz do zmniejszenia skutków globalnego ocieplenia.
Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego od wielu lat integruje społeczności wokół inicjatyw lokalnych jak sadzenie drzew,  zakładanie ogrodów, otaczanie opieką starych drzew
Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Włodawie w przeciągu dwóch lat, dzięki wsparciu finansowemu Polskiej Zielonej Sieci posadzili już ponad 200 drzew. Uwaga! Średnio typowe drzewo absorbuje odpowiednio 1 tonę dwutlenku węgla na każdy metr sześcienny przyrostu i produkuje przy tym 727 kg życiodajnego tlenu.
Akcja umożliwia bezpośrednie i konkretne działanie na rzecz środowiska i ochrony klimatu. Sadzenie drzew jest jednym z najbardziej opłacalnych, skutecznych i prostych sposobów przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Drzewa i lasy to niezbędne narzędzia regulacji klimatu. Pochłaniają dwutlenek węgla, spowalniają spływ wód powierzchniowych. Aby zmniejszyć, a następnie zatrzymać zmiany klimatu, jedną z najważniejszych spraw jest wspólne działanie w tym kierunku. Ziemia jest naszym wspólnym domem, o który możemy zadbać tylko my sami, nikt inny za nas tego nie zrobi.

Pomysł uczniów z Ośrodka jest przykładem dobrych praktyk w dziedzinie nieformalnej edukacji obywatelskiej.

Poszukujemy produktów pochodzących ze Sprawiedliwego Handlu.

opublikowane: 12 kwi 2014, 13:04 przez SOSW Włodawa   [ zaktualizowane 17 kwi 2014, 03:17 ]

Podróżując po Hiszpanii (podczas wymiany międzynarodowej 2-6.04.2014r.)poszukiwaliśmy produktów pochodzących ze Sprawiedliwego Handlu. Kupując banany i inne owoce tropikalne, orzechy, czekoladę czy kawę, sprawdzaliśmy czy na opakowaniach widnieje znak FAIRTRADE.

 

 
FAIRTRADE jest systemem certyfikacji, w którym produkty są monitorowane na każdym etapie łańcucha produkcji: od producenta poprzez eksporterów, importerów, przetwórców aż do końcowego produktu. Znak FAIRTRADE jest dla konsumentów gwarancją, że produkt, który kupują spełnia standardy społeczne, gospodarcze i środowiskowe ustalone przez organizację certyfikującą (np. zakaz pracy dzieci, uprawa z poszanowaniem środowiska naturalnego, terminowe płatności, długofalowe kontakty).

 

Uwaga! Zacznijmy przyglądać się etykietom produktów spożywczych oraz metkom ubrań. Sprawiedliwy Handel pozwala kupować produkty, które gwarantują, że ludzie, którzy pracowali przy ich powstawaniu, byli uczciwie traktowani i wynagradzani

Drobnym rolnikom i pracownikom plantacji certyfikat daje trzy główne korzyści: stabilne ceny, premie Fairtrade (często przeznaczane na zakup urządzeń podnoszących efektywność pracy) oraz strategiczne partnerstwo z FLO (Fairtrade Labelling Organizations International).

Uczestnictwo w wymianie międzynarodowej umożliwiło uczniom udział w zajęciach w gospodarstwie ekologicznym, w którym przestrzegane są zasady zrównoważonego rozwoju. Tam wcielając się w hiszpańskiego ogrodnika, zrywano pomarańcze i robiono świeże soki.

więcej na stronie: http://fairtrade.org.pl/
 
Zawsze jest dobry czas, aby zmienić swoje nawyki konsumenckie.
Zachęcamy do wspólnego poszukiwania i kupowania produktów ze znakiem FAIRTRADE

ŚWIATOWY DZIEŃ SPRAWIEDLIWEGO HANDLU 10 MAJA 2014

 
 

Sprawieldiwy handel- dobre praktyki różnych szkół i miast

W naszym Ośrodku nie tylko przekazujemy wiedzę, ale chcemy zainteresować uczniów i ich rodziców różnymi działaniami. Idea Sprawiedliwego handlu jest bardzo obywatelską inicjatywą w związku z tym chcemy aby wpisywała się w edukację szkoły.

Wydaliśmy eko-poradnik na rzecz ochrony lasów.

opublikowane: 24 lut 2014, 23:35 przez SOSW Włodawa   [ zaktualizowane 18 mar 2014, 09:18 ]

My-uczniowie Ośrodka  okazaliśmy się specjalistami w dziedzinie globalnej edukacji ekologicznej. Udowodniliśmy to realizując założenia międzynarodowego projektu: „Edukacja ekologiczna konsumentów na rzecz zrównoważonej gospodarki leśnej".
Nasze aktywne działania doceniła zarówno ogólnopolska, jak i europejska komisja projektu. Dlatego chcieliśmy opowiedzieć o naszej „przygodzie” z projektem oraz udostępnić wskazówki właściwego postępowania, podając przykłady własnych eko-działań. W tym celu wydajemy eko-poradnik,  umożliwia nam ona kontynuowanie działań ekologicznych. Jest to kolejny wartościowy pomysł na kampanię społeczną pod hasłem „Refleksja nad konsumpcją zasobów leśnych (drewno i papier)”.

Jako młodzi aktywiści leśni będziemy rozpowszechniać poradnik wśród konsumentów na terenie całego województwa lubelskiego. Książka zachęca do zmiany nawyków konsumenckich (szczególnie w przypadku zakupu drewna i papieru). W wersji elektronicznej można znaleźć ją  na naszej stronie  internetowej-zakładka Konkurs europejski II edycja, (książka autorstwa Patrycji Iwaniuk, Dominiki Grzeszczuk, Sylwii Góreckiej, Agaty Moniuk i Reginy Koppe pod kierunkiem opiekuna projektu mgr Marty Uźniak). Na stronie internetowej dzielimy się własną pracą  i szerzymy ekologiczne założenia na skalę ogólnopolską.

Ponieważ dla powodzenia działań na rzecz ochrony środowiska kluczowe jest zaangażowanie kolejnych ludzi,  zachęcamy do przeczytania naszej publikacji. Mamy nadzieję, że i w Was wyrośnie mocne drzewo eko-stylu bycia.

 

 EKO-PORADNIK  Przyłącz się! Współdziałamy z:


Uwaga Konkurs!

opublikowane: 22 gru 2013, 08:35 przez SOSW Włodawa   [ zaktualizowane 22 gru 2013, 08:53 ]

Informacja Polskiej Zielonej Sieci.
Serdecznie zapraszamy wszystkich nauczycieli oraz uczniów z rodzicami do udziału w konkursie na amatorskie wideo o energii, w którym wygrać można kamerę cyfrową o wartości ponad 3000 zł. Jesteśmy bardzo ciekawi głosów młodszego pokolenia na temat związków energii z ekologią, tego jak ekologicznie produkować i używać energii oraz czemu jest to ważne.

Filmy mogą zostać wykonane dowolnym sprzętem (np. kamerą, telefonem, aparatem cyfrowym) w formie filmu standardowego lub przygotowane jako wideo-kolaż ze zdjęć z podkładem muzycznym, teledysk do piosenki, lipdub, wideo instruktażowe, wideo-etiuda, artystyczny film z przesłaniem, film animowany, film niemy, reportaż... Jedyny warunek jest taki, że nadsyłane prace pozostaną dziełem audiowizualnym i będą promować dosłownie lub metaforycznie tematykę konkursu.Filmy trwające maksymalnie 3 minuty mają zachęcać do zmiany sposobu traktowania i użycia (lub produkcji) energii na bardziej nowoczesny, ekologiczny i oszczędny, a więc mają mieć wydźwięk edukacyjny, tak jak i cała kampania, której częścią jest konkurs.

Konkurs jest częścią kampanii edukacyjnej Polskiej Zielonej Sieci pt. „Nowocześnie, energooszczędnie, odpowiedzialnie – Inteligentne Sieci Energetyczne. Kampania informacyjna na temat korzyści społecznych z wdrażania ISE.”. Objęty jest Patronatem portalu Filmweb.pl i posiada ciekawe Jury.

Święta ekologa

opublikowane: 9 gru 2013, 07:28 przez SOSW Włodawa   [ zaktualizowane 23 gru 2013, 02:07 ]

Każdy z nas jest konsumentem, kupujemy książki, gazety, meble, papier do drukarek, zabawki drewniane, dekoracje i inne przedmioty, których produkcja wymagała eksploatacji zasobów leśnych. Nawet drobne codzienne zakupy produktów, takich jak np. gazeta, baton czy zeszyt, wpływają w sposób pośredni lub bezpośredni na kondycję światowych lasów.

Poniżej zaproponujemy wam jeden z przykładów działań, jakie może podjąć każdy i każda z nas, aby te wybory w mniejszym stopniu wiązały się z degradacją lasów.

Jednym z najważniejszych elementów zmiany naszej postawy na bardziej odpowiedzialną jest stosowanie w codziennym życiu zasady 3R. Przypominamy, że nazwa wzięła się od trzech pierwszych liter angielskich słów: reduce, reuse i recycle, które kolejno oznaczają: ograniczanie, ponowne używanie, odzyskiwanie.

 

 

zdj. Agata, Regina i Sylwia robią choinki z wykorzystaniem starych magazynów, gazet , książek oraz zużytej tektury i odpadów z temperowanych kredek.
 

zdj. Ozdobiona koralami choinka z gazety:) Czyż nie jest piękna?

Zbliżają się święta i zasadę 3R można wykorzystać projektując własną ekologiczną choinkę.

Zobacz jakie to proste!- zachęca Dominika

Niebawem w zakładce wideo, będzie można zobaczyć film pokazujący krok po kroku jak zrobić takie eko-choinki.

źródło pomysłów; ekonsument.pl

Stawiamy na wiarygodność- kupujemy papier z certyfikatem.

opublikowane: 20 lis 2013, 03:01 przez SOSW Włodawa   [ zaktualizowane 22 maj 2014, 10:32 ]

Czy zastanawialiście się kiedyś co może zrobić konsument, aby nie niszczyć środowiska?

„Certyfikacja ma za zadanie wskazywanie i wspieranie tych produktów oraz usług, które powstały zgodnie z określonymi standardami środowiskowymi i/lub społecznymi. Służy ona przede wszystkim konsumentom, którzy chcą dowiedzieć się, skąd pochodzą oraz w jaki sposób zostały wyprodukowane towary, które kupują. Odnosi się natomiast przede wszystkim do producentów, którzy zdecydowali się podporządkować pewnym regułom dotyczącym pozyskiwania surowców, przetwórstwa, pakowania, transportu czy dystrybucji” źródło www.ekonsument.pl
 
Oto certyfikaty dla produktów pochodzenia leśnego, zwłaszcza dla drewna i papieru.
 

                        

Forest Stewardship Council® (FSC)                                  Rainforest Alliance Certified (RA)

 

                            
 
 
               
 
Ecolabel (European Flower)                                                  Niebieski Anioł

Zmieniaj nawyki na lepsze. Kupuj odpowiedzialnie elektronikę! nowy projekt PZS

opublikowane: 19 paź 2013, 23:45 przez SOSW Włodawa   [ zaktualizowane 12 maj 2015, 10:26 ]

„Zależymy od siebie nawzajem”- tak brzmiał temat godziny wychowawczej kl. II gimnazjum, dnia 21.10.2013r. Na lekcji poznawaliśmy  surowce potrzebne do produkcji elektroniki, wyszukiwaliśmy miejsca, gdzie są one wydobywane  oraz miejsca,  gdzie są największe fabryki.
   
Efektem lekcji była mapa mentalna pod hasłem: „Jak wyobrażam sobie globalne współzależności- Łańcuch produkcji elektroniki”- lekcja dała nam możliwość globalnego spojrzenia na tą sytuację. Teraz już wiemy co to są „ krwawe minerały”, ale także odpowiedzialne kupowanie i konsumpcja, wiemy także jak utylizować, by ograniczyć potrzebę wydobycia surowców.
  
Łańcuch produkcji elektroniki jest jednym z przykładów globalnych współzależności (ludzie z różnych regionów świata są ze sobą blisko powiązani i wzajemnie od siebie zależą). Każde z ogniw jest niezbędne, aby powstał np. telefon komórkowy (który każdy z nas posiada..). Jednocześnie warunki życia osób na schemacie są skrajnie różne.
Czy takie różnice są sprawiedliwe? gimnazjaliści zachęcają do refleksji..
Bardzo podobał nam się film „Historia elektroniki” który polecamy:
Źródło pomysłów(materiały, scenariusz lekcji): Polska Zielona Sieć www.ekonsument.pl

Palenie jest słabe- także dla środowiska

opublikowane: 17 paź 2013, 22:08 przez SOSW Włodawa   [ zaktualizowane 4 gru 2013, 05:57 ]

Przystąpiliśmy do realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjno-profilaktycznego „Palenie jest słabe”. Pewnie się zastanawiacie co ma to wspólnego ze środowiskiem?

zdj. Sylwester Mitrut (szkolny Ambasador) wraz z koordynatorkami projektu D. Kozłowską i A. Pawlak
W dymie papierosowym znajduje się ponad 4 tyś. substancji chemicznych, a aż 40 z nich ma działanie rakotwórcze. Środowisku palenie papierosów również szkodzi i nie chodzi tu tylko o dym. Negatywny wpływ ma: produkcja papierosów, opakowania po papierosach (w tym folia polipropylenowa, rozkładająca się kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat), sam papieros, który rozkłada się od 3 do 5 lat. Jeden papieros. Tytoń i papier, wydaje się być związany z przyrodą… Tyle, że nie tylko te dwa elementy wchodzą w skład papierosa. Najdłużej rozkłada się oczywiście filtr, ale zagrożeniem są również: tlenek węgla, tlenki azotu, cyjanowodór, substancje smoliste, arsen, ołów itp.

zdj. skład zespołu(Dawid Szaniawski, Dominika Chałupnik, Paweł Klimek i Agata Moniuk)
 
A teraz przypomnijmy sobie te wszystkie wyrzucone papierosy leżące na trawnikach, chodnikach, ścieżkach leśnych - wyliczać można długo. I pomyślmy ile tych szkodliwych substancji wnika do powietrza i gleby zatruwając środowisko..
 
 link do naszej strony internetowej prowadzonej w ramach projektu
Palenie jest słabe: (kliknij i zobacz) https://sites.google.com/site/paleniejestslabe/
 

1-10 of 11