Aktualności 2012/2013 rok

Nasze działania zakończone sukcesem

opublikowane: 6 lis 2013, 06:11 przez SOSW Włodawa   [ zaktualizowane 6 lis 2013, 06:12 ]

 

Działamy lokalnie, myślimy globalnie. Edukacja społeczności z wykorzystaniem eko-kalendarzy.

opublikowane: 17 cze 2013, 06:50 przez SOSW Włodawa   [ zaktualizowane 6 gru 2013, 09:13 ]

Pożegnaliśmy już II klasę zawodową to nie znaczy, że to koniec naszych działań projektowych. Młodsi uczniowie biorą sprawy w swoje ręce, prowadząc kampanię "Kupuj odpowiedzialnie drewno i papier" z wykorzystaniem eko-kalendarzy.

                                     

 Kalendarze trafiają do Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie.

Biblioteka to miejsce, do którego przychodzi wiele osób, zawiesiliśmy kalendarz w widocznym miejscu. Mamy nadzieję, że mieszkańcy Włodawy zwrócą na niego uwagę i zapoznają się z hasłami odpowiedzialnego konsumenta zasobów leśnych- mówią uczennice Sylwia Górecka i Andżelika Zarczuk.
 
Odwiedziliśmy Urząd Gminy we Włodawie.
 
Sekretarz Urzędu Gminy we Włodawie- Andrzej Kratiuk był pełen uznania dla naszej pracy, kalendarze zawisły w widocznym miejscu w urzędzie. Bardzo nas to cieszy. Pracownicy urzędu zerkając w kalendarz będą poznawać ekologiczny dekalog. Mamy również nadzieję, że nie będzie on obojętny dla setki osób, które codziennie odwiedzają urząd.
 
 W Zarządzie Rejonowym PCK.

 Jako członkowie koła SK PCK odwiedziliśmy również Prezesa Zarządu Rejonowego PCK- panią Danielę Baj. Efekty naszej pracy bardzo podobały się Pani Prezes i kalendarz znalazł swoje miejsce na ścianie urzędu.
 
                          Punkt Informacji Turystycznej we Włodawie.

 Kolejnym miejsce, gdzie duży jest przepływ ludzi i informacji to Biuro Informacji Turystycznej we Włodawie. Mieści się na tej samej ulicy co nasza szkoła. Pracownicy biura z miłą chęcią powiesili nasz kalendarz w biurze. Dziękujemy!
 
Antykwariat we Włodawie

 Antykwariaty to idealne miejsca umożliwiające ograniczenie konsumpcji produktów z papieru i ponowne używanie już wydrukowanych materiałów: książek, prasy, albumów. Te miejsca, niestety coraz rzadziej odwiedzane, mają ogromny potencjał ekologiczny i edukacyjny. Sylwia i Dominika wieszają kalendarz w antykwariacie dla tych którzy chcą żyć" zielono".
 Lasy Państwowe Nadleśnictwo Sobibór

 

Warto podkreślić, że kampanię ekologiczną z wykorzystaniem kalendarzy prowadzimy wspólnie z Nadleśnictwem Sobibór, sponsorem kalendarzy i cennych nagród w konkursie " Przytul drzewo i zrób zdjęcie"

 

Kalendarze przesłaliśmy także do siedziby Polskiej Zielonej Sieci w Krakowie,do Towarzystwa dla Natury i Człowieka w Lublinie oraz  do szkół biorących udział w projekcie na terenie całego kraju.

Koordynator działań: Marta Uźniak

 

 

 

 
 

 
 

Absolwenci Ośrodka uczestnicy projektu "Kupuj odpowiedzialnie drewno i papier"

opublikowane: 14 cze 2013, 03:35 przez SOSW Włodawa   [ zaktualizowane 15 cze 2013, 23:01 ]

Uczniowie klasy II ZSZ oraz II ULO rozstali się ze szkołą. Do domu zabierają jednak cząstkę projektu- kalendarz ekologiczny zawierający hasła odpowiedzialnego konsumenta zasobów leśnych. Uczniowie będą pokazywać kalendarz rodzicom, dziadkom, znajomym rodziny przyczyniając się do poszerzenia zasięgu słusznej kampanii "Kupuj odpowiedzialnie drewno i papier". Przez kolejny rok eko-hasła będą docierać do wielu osób.Fundatorem kalendarzy są Lasy Państwowe Nadleśnictwo Sobibór.

 

Ogólnopolska gala II edycji konkursu „Kupuj odpowiedzialnie drewno i papier”

opublikowane: 8 cze 2013, 08:45 przez SOSW Włodawa   [ zaktualizowane 15 cze 2013, 04:27 ]

7.06.2013r. w Warszawie odbyła się ogólnopolska gala konkursu ”Kupuj odpowiedzialnie drewno i papier” w której mieliśmy przyjemność uczestniczyć. Przez ostatnie kilka miesięcy w 12 województwach w 60 szkołach ponadgimnazjalnych wybranych do realizacji II edycji projektu” Kupuj odpowiedzialnie drewno i papier”, trwały prace nad przygotowaniem jak najciekawszej kampanii edukacyjno-promocyjnej (w tym medialnej)  na rzecz zrównoważonej gospodarki leśnej.  Realizujący projekt zespół projektu leśnego z naszego Ośrodka  we Włodawie przez cały rok szkolny aktywnie rozpowszechniali dobre praktyki w zakresie odpowiedzialnej konsumpcji drewna i produktów papierniczych w różnych grupach społeczności szkolnej i  lokalnej, wykazując się wieloma innowacyjnymi pomysłami. Do etapu ogólnopolskiego zakwalifikowało się tylko 12 szkół z całego kraju, a ich delegacje  spotkały się na gali finałowej w Warszawie:

lubelskie: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. ks. Jana Twardowskiego we Włodawie

dolnośląskie: I Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu

kujawsko-pomorskie: Zespół Szkół Nr 22 w Toruniu

łódzkie: Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska im. M. Kopernika w Radomsku

małopolskie: Zespół Szkół Gastronomicznych Nr 1 w Krakowie

mazowieckie: Liceum Ogólnokształcące im. Bitwy Warszawskiej w Urlach

pomorskie: II Liceum Ogólnokształcące w Kwidzynie

podkarpackie: Zespół Szkół Nr 1 w Sanoku

podlaskie: Zespół Szkół im. Armii Krajowej w Brańsku

śląskie: Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych w Żywcu

wielkopolskie: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kaliszu

zachodniopomorskie: ZSO w Gryfinie, I LO im. A. Omieczyńskiego w Gryfinie

 

 

Podczas gali w Warszawie okazało się, że I miejsce należy do naszej klasy I i II ZSZ w specjalnym Ośrodku we Włodawie. Nasza delegacja w składzie: Patrycja Woźniak i Iza Mikulska wraz ze szkolnym koordynatorem projektu panią Martą Uźniak odebrała ogrom nagród. Uroczystego wręczenia nagród dokonała Magdalena Noszczyk(koordynator ds. edukacji Polskiej Zielonej Sieci). Szkoła otrzymała odtwarzacz Blu-ray, pakiet płyt edukacyjnych, bon na sadzonki drzew i krzewów oraz zestawy piśmiennicze z certyfikowanego drewna dla uczniów.  Najcenniejsza z nagród to wycieczka zagraniczna do jednego z państw biorących udział w projekcie w celu wymiany doświadczeń z rówieśnikami prowadzącymi analogiczne działania. Konkurs „Kupuj odpowiedzialnie drewno i papier” finansowany ze środków Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

   
 Na gali  zorganizowana była zabawa integracyjna, która pomogła wskazać zwycięzców, odbyła się również projekcja  filmów uczniowskich.
  
Warszawa (po gali zwiedziliśmy naszą stolicę:)
    
  

Wystawa zdjęć "Kupuj odpowiedzialnie drewno i papier"

opublikowane: 8 cze 2013, 08:23 przez SOSW Włodawa   [ zaktualizowane 16 cze 2013, 11:18 ]

Zespół projektu "Kupuj odpowiedzialnie drewno i papier" zaprasza do obejrzenia zdjęć. Mamy nadzieje, że nasza wystawa zachęci wszystkich do refleksji nad konsumpcją zasobów leśnych.

"Przytul drzewo!" ułatwi to powrót do równowagi z naturą, czyli do równowagi z całym naszym organizmem.(sylwoteriapia)

 

 fot.1Przemek i Oskar wykazali się dużą kreatywnością:) fot.2 Radosna Dominika zaprasza do oglądania zdjęć
 

 

 

 

 

 

Konkurs" Przytul drzewo i zrób zdjęcie" rozstrzygnięty!

opublikowane: 4 maj 2013, 02:56 przez SOSW Włodawa   [ zaktualizowane 27 lis 2013, 03:45 ]

Rozstrzygnięto powiatowy konkurs fotograficzny” Przytul drzewo i zrób zdjęcie”. Konkurs zorganizowany był przez zespół uczniów biorących udział w projekcie " Kupuj odpowiedzialnie drewno i papier" we współpracy z Lasami Państwowymi Nadleśnictwa Sobibór. Celem konkursu było uwrażliwienie na piękno przyrody o każdej porze roku, zwrócenie uwagi na rolę drzew w naszym życiu oraz zmobilizowanie młodzieży powiatu włodawskiego do działań na rzecz odpowiedzialnej konsumpcji i zrównoważonej gospodarki zasobami leśnymi. 

Na konkurs wpłynęło 48 zdjęć dzieci i młodzieży uczącej się na terenie powiatu włodawskiego.

Kryteria oceny zdjęć obejmowały: zgodność z tematem konkursu, pomysłowość, oryginalność i innowację twórczą w wykonywaniu fotografii, wrażliwość na przyrodę, a także jakość zdjęcia. Jury  dokonało oceny zdjęć i postanowiło przyznać ex aequo dwa miejsca I, II i III oraz 5 wyróżnień.

 

 
 
  
 
 
   
 

 

Skład Jury:

Michał Wolny- Towarzystwo dla Natury i Człowieka Lublin

Andrzej Milaniuk- Nadleśniczy Lasy Państwowe Nadleśnictwo Sobibór

Danuta Korczyńska- specjalista służby leśnej w Nadleśnictwie Sobibór

Marta Socha- Nadleśnictwo Sobibór

Fundatorem kalendarzy i wielu cennych nagród w konkursie są Lasy Państwowe Nadleśnictwo Sobibór.

 

 
     
Fotografie wymienionych uczniów znalazły się w kalendarzach tematycznych na rok szkolny 2013/2014.

Kalendarze zawierają hasła odpowiedzialnego konsumenta zasobów leśnych oraz eko-święta i posłużą w prowadzeniu kampanii społecznej na rzecz lasu. Będziemy przekazywać je rodzicom, dziadkom, urzędnikom, społeczności. W ten sposób młodzież z naszej szkoły będzie edukować dorosłych, a akcja dotrze do kolejnych osób. W poszerzeniu zasięgu akcji pomogą nam pracownicy Nadleśnictwa Sobibór,  razem będziemy prowadzić edukację ekologiczną w Polsce wschodniej z wykorzystaniem kalendarzy.

     

 fot. UROCZYSTE OGŁOSZENIE WYNIKÓW(wręczenie nagród przez Nadleśniczego-Andrzeja Milaniuka oraz panią Dyrektor Ośrodka- Irenę Dejer)

     

Dziękujemy serdecznie za pomoc i bezcenne wsparcie dla Nadleśniczego i pracowników Nadleśnictwa Sobibór!

 kalendarz można zobaczyć w zakładce eko-kalendarz na naszej stronie internetowej.

 

Trochę eko- informacji ze świata z okazji Dnia Ziemi

opublikowane: 26 kwi 2013, 22:39 przez SOSW Włodawa   [ zaktualizowane 12 maj 2013, 04:34 ]

Eko bilet:)13.04-18.04.2013r. mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w wymianie międzynarodowej we Włoszech, zorganizowanej przez PZS. Podczas wycieczek obserwowaliśmy jak gospodaruje się papierem i drewnem w tym kraju . Czy wiecie, że bilety PKP są wykonane z papieru posiadającego certyfikat FSC? Pewnie wiele osób nie wie, co znaczy taki certyfikat. Certyfikacja służy przede wszystkim konsumentom, którzy chcą dowiedzieć się, skąd pochodzą oraz w jaki sposób zostały wyprodukowane towary, które kupują. Dzięki temu znakowi wiemy, że producent  podporządkował się pewnym regułom dotyczącym pozyskiwania surowców, przetwórstwa, pakowania, transportu czy dystrybucji

Jak myślicie może to fajny sposób propagowania oszczędności papieru i drewna? Może warto zrobić coś, żeby i w naszym kraju były takie bilety.
  
Zdj. Natalia Baranowska i Patrycja Iwaniuk- uczestniczki projektu " Kupuj odpowiedzialnie drewno i papier"
 
W okolicach Bolonii znajduje się gospodarstwo agroturystyczne Bio-agriturismo Dulcamara , gdzie prowadzone są eko- zajęcia dla uczniów. Można tu także zjeść pyszny posiłek oczywiście bezmięsny.
 
 
 fot. M jak makaron:)))
Braliśmy również udział w prezentacji projektu Gaia realizowanego przez Urząd Miasta Bolonii. Prezentacja projektu przekonała nas, jak ważne jest sadzenie drzew "zielonych płuc Ziemi".
*Dla ciekawych LOT uruchomił ofertę kalkulatora emisji CO2 – każdy może sam obliczyć, jak bardzo jego podróż zanieczyściła atmosferę.
 

 

Delegaci zespołu"Kupuj odpowiedzialnie drewno i papier" na gali w Lublinie.

opublikowane: 26 mar 2013, 10:51 przez SOSW Włodawa   [ zaktualizowane 7 kwi 2013, 22:39 ]

   26.03.2013r. delegacja  naszego zespołu projektowego została zaproszona do lubelskiego Ratusza na oficjalne ogłoszenie wyników Lubelskiej Nagrody Ekologicznej Suseł 2012r. Zespół reprezentowałam ja Patrycja Woźniak i mój kolega z klasy Kamil Wasylik. Zostaliśmy nominowani  do tej honorowej nagrody ekologicznej dzięki aktywnej realizacji projektu   " Kupuj odpowiedzialnie drewno i papier".

 
Na gali Prezes Towarzystwa dla Natury- Krzysztof Gorczyca dokonał uroczystego podsumowania działań ekologicznych mających miejsce w województwie oraz przekazał dyplom na nasze ręce. Susła niestety nie udało nam się zdobyć:)

         

 

Po spotkaniu zwiedziliśmy piękne miasto Lublin.

   
   

Jak zastosować zasadę 3R przed Niedzielą Palmową?propozycja zespołu "Kupuj odpowiedzialnie drewno i papier"

opublikowane: 23 mar 2013, 01:03 przez SOSW Włodawa   [ zaktualizowane 26 mar 2013, 10:45 ]

„Jednym z najważniejszych elementów zmiany postawy konsumentów na bardziej odpowiedzialną jest stosowanie w codziennym życiu zasady 3R. Jej nazwa wzięła się od trzech pierwszych liter angielskich słów: reduce, reuse i recycle, które kolejno oznaczają: ograniczanie, ponowne używanie, odzyskiwanie.

Ograniczanie konsumpcji do nabywania jedynie tego, co potrzebne, oznacza zmniejszenie zużycia surowców i energii oraz powstawania odpadów ” tak czytamy na stronie www.ekonsument.pl
  

Nasz zespół wpadł  na pomysł, aby na zbliżająca się Niedzielę Palmową przygotować palmy z materiałów z odzysku m.in. skrawków papieru, bibuły, zużytych wstążeczek i opakowań, gałązek,źdźbła zbóż i piór.

      
  
 
                   
 CIEKAWOSTKA: CZY WIESZ GDZIE ZNAJDUJE SIĘ WYSPA WIELKANOCNA?
Wyspa na południowym Oceanie Spokojnym. Należy do Chile. Drzewa rosnące obecnie na wyspie (głównie eukaliptus i akacja) mają ok. 50 lat i zostały przywiezione z Chile. Kiedyś znajdowały się tam lasy tropikalne, ale tubylcy doszczętnie je wycięli budując łodzie, domy i transportując moai.( 887 kamiennych posągów, zwanych moai ). Spowodowało to wyjałowienie gleby i klęskę głodu. Najnowsze badania mówią, że przyczyną zniknięcia drzew był gwałtowny wzrost populacji szczurów, które wyjadały nasiona drzew..Na wyspie występowały palmy prawdopodobnie podobne do palmy kokosowej i  ostatecznie zniknęły około roku 1650.

SEGREGUJEMY ZYSKUJEMY

opublikowane: 17 mar 2013, 11:03 przez SOSW Włodawa   [ zaktualizowane 17 mar 2013, 23:51 ]

 
          

Włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji charytatywno-ekologicznej zbierania nakrętek plastikowych. Aktywujemy do zbierania nakrętek całą społeczność szkolną, wspiera nas Szkolne Koło PCK. ( Rejonowy Zarząd PCK) oraz Wolontariat.Ogłosiliśmy również konkurs ”Zbierasz nakrętki, pomagasz innym”. Największą ilość nakrętek zebrała Magda Krzaczyńska. W tym semestrze nakrętki zostały przekazane dla Stowarzyszenia Lepsze Jutro

Zadawaliście sobie pytanie:Co może zrobić odpowiedzialny konsument?

"Jeśli nie ma możliwości ograniczenia powstania odpadu poprzez ponowne użycie produktu, to rozwiązaniem pozostaje recykling, czyli odzyskiwanie samego surowca w celu przeróbki na całkiem nowy produkt. Aby ułatwić recykling, konieczna jest właściwa segregacja odpadów."-jak czytamy na ekonsument.pl

1-10 of 25