Aktualności 2011/2012 rok

 

15 lipca dzień bez Telefonu Komórkowego

opublikowane: 29 maj 2013, 05:22 przez SOSW Włodawa   [ zaktualizowane 9 cze 2013, 11:29 ]

W Wakacje pamiętaj, aby 15 lipca wyłączyć telefon na 24 godziny. Spróbuj oderwać się od tego nieodzownego urządzenia. Zachęcamy do odpoczynku np. wśród drzew i przypominamy o naszym konkursie fotograficznym.

       Wchodź do lasu jak do własnego domu-uczestniczki projektu "Kupuj odpowiedzialnie drewno i papier"

Zestawy piśmiennicze od Polskiej Zielonej Sieci

opublikowane: 1 lip 2012, 22:37 przez SOSW Włodawa   [ zaktualizowane 24 gru 2013, 07:16 ]

Mali ekolodzy z klasy I i II gimnazjum zostali obdarowani  przez Polską Zieloną Sieć ekologicznymi zestawami piśmienniczymi.
 
I Love LAS( Kocham las)
 
Wykonany na zestawie grawer jednego z logotypów Polskiej Zielonej Sieci też jest przyjazny środowisku.
...i przypomina, że staliśmy się najlepszymi "obrońcami lasów" w Polsce.:)
 Długopis + ołówek automatyczny z drewna bukowego FSC w kartonowym pudełku

Specyfikacja:

  • etui wykonane jest z grubego kartonu z recyklingu
  • długopis i ołówek wykonany jest z drewna bukowego FSC
Dodatkowo uczniowie otrzymają zestawy sadzonek, a najaktywniejsi wezmą udział w wymianie międzynarodowej i spotkają się z dziećmi, które realizowały analogiczny projekt.

Przytul drzewo i zrób zdjęcie- kampania Kupuj odpowiedzialnie drewo i papier

opublikowane: 21 cze 2012, 06:38 przez SOSW Włodawa   [ zaktualizowane 1 kwi 2013, 08:44 ]

Sylwia, Dominika, Patrycja i Mariola mają propozycje na Wakacje.
 
Dziewczyny  zapraszają waszyskich uczniów SOSW we Włodawie do robienia ciekawych fotografii z drzewami podczas wakacji. Najciekawsze zdjęćia będą umieszczone w naszej galerii.
 
 
 
Przytulcie największe, najpiękniejsze drzewko. Może być to drzewko, które wiąże się z jakimiś wspomnieniami. Przytulcie to, które rośnie w Waszym ogródku lub to które rośnie przed szkołą. Przytulajcie grupowo i pojedynczo:) Zróbcie zdjęcie i prześlijcie na adres e-mail: martasylwia@poczta.fm.
 
 
Niektórzy twierdzą, że spacerując po lesie, poddajecie się sylwoterapii (w łacinie silvestris znaczy „leśny”), czyli leczeniu za pomocą przebywania wśród drzew? Podobno drzewa mają na nas bardzo pozytywny wpływ. 
Dąb dodaje energii, poprawia koncentrację i uodpornia na stres.
Sosna z kolei ułatwia oddychanie chorym na katar i uspokaja skołatane nerwy.
Lipa może polepszyć nastrój osób smutnych.
A przytulanie się do brzozy odstresowuje.
12 nagrodzonych fotografii znajdzie się równiez w kalendarzu edukacyjnym na 2013 r.wydanym przez Nas:)

OGÓLNOPOLSKI SUKCES UCZNIÓW Z SOSW WŁODAWA

opublikowane: 16 cze 2012, 10:36 przez SOSW Włodawa   [ zaktualizowane 18 cze 2013, 05:42 ]

W dniu 14.06.br. w Warszawie odbyła się ogólnopolska gala finałowa konkursu „Kupuj odpowiedzialnie drewno i papier” organizowana przez Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć w ramach europejskiego projektu. Na gali spotkały się wybrane szkoły, których działania ekologiczne zostały ocenione, jako najlepsze w poszczególnych województwach. Województwo lubelskie reprezentował Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy we Włodawie. Uczniowie Ośrodka mogą poszczycić się faktem, że zajęli II miejsce na szczeblu ogólnopolskim rywalizując w finale wyłącznie ze szkołami masowymi.
Jury doceniło mini-projekt  klasy I i II gimnazjum z Włodawy i wybrało film, (na którym dzieci uwieczniły wybrane eko- dokonania) spośród wielu prac jakie napłynęły ze szkół z całej Polski.( 60 szkół w kraju) 

SOSW we Włodawie otrzymał II miejsce za dużą ilość podjętych działań wybranych z Pakietu edukacyjnego jak i swoich własnych pomysłów. Uczniów wyróżniono za prowadzenie kampanii zbiórki makulatury, kampanii bookcrossingowej, za aktywny udział  w wojewódzkich konkursach ekologicznych oraz za założenie i aktualizowane na bieżąco strony internetowej projektu, na której promowali i rozpowszechniali dobre praktyki w zakresie odpowiedzialnej konsumpcji drewna i produktów papierniczych w różnych grupach społeczności lokalnej. Szkołę doceniono także za nawiązanie dobrej i stałej współpracy z mediami oraz instytucjami samorządowymi i państwowymi. Jury zaimponował niezmiernie wysoki poziom aktywizacji uczniów, ich ambicja i zaangażowanie, czym gimnazjaliści z SOSW wyróżnili się spośród innych szkół. Wszystkie placówki miały taką sama ilość czasu na wykonanie poszczególnych działań, Ośrodek we Włodawie zrobił najwięcej. Całoroczna praca uczniów została doceniona i nagrodzona wielkim uznaniem komisji. 

                                
 Dyplomy i nagrody odebrały uczennice: Sylwia Górecka oraz Patrycja Iwaniuk wraz ze szkolnym koordynatorem projektu panią Martą Uźniak. Laureaci pojadą w ramach wymiany młodzieży do jednego z państw biorących udział w projekcie. Spotkają się tam z rówieśnikami prowadzącymi analogiczne działania.  Dodatkowo zespół klasy    I i II gimnazjum otrzymał zestawy przyborów szkolnych z certyfikowanego drewna oraz zestawy sadzonek drzew i krzewów.

Galę ogłoszenia wyników konkursu uświetnił Robert Cyglicki prowadzący kampanię leśną w Greenpeace Poland, który opowiedział o działaniach Greenpeace w Polsce i na świecie na rzecz lasów. Oficjalną część gali zakończyła wycieczka do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Konkurs organizowany był w ramach międzynarodowego projektu „Edukacja ekologiczna konsumentów na rzecz zrównoważonej gospodarki leśnej”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pobyt uczniów w stolicy.

opublikowane: 16 cze 2012, 00:54 przez SOSW Włodawa   [ zaktualizowane 13 cze 2013, 10:06 ]

 Dnia 14 czerwca 2012r. Patrycja Iwaniuk i ja- Sylwia Górecka miałyśmy możliwość pojechać do Warszawy. Podróż i wyżywienie ufundowała nam Polska Zielona Sieć dzięki wsparciu Komisji Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W Warszawie odbyła się gala finałowa konkursu „ Kupuj odpowiedzialnie drewno i papier”. Był to dla nas szczęśliwy dzień, nasze ekologiczne działania zostały bardzo wysoko ocenione i zajęliśmy II miejsce w Polsce!!! Otrzymaliśmy mnóstwo pochwał od komisji konkursowej oraz cudowne nagrody. Teraz odliczamy dni do zagranicznego wyjazdu.Oficjalną cześć gali zakończyliśmy zwiedzając Warszawę.
Oto nasze zdjęcia.

Zwiedzaliśmy SEJM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ oraz ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE

   

   

 
 
NAD WISŁĄ
 
 

Najlepsi z najlepszych!

opublikowane: 23 maj 2012, 10:11 przez SOSW Włodawa   [ zaktualizowane 8 kwi 2013, 07:45 ]

 

 Hura hura hura!!!! Z przyjemnością informujemy, że gimnazjaliści Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Włodawie zostali zwycięzcami konkursu na szczeblu wojewódzkim.

Nasze wszystkie ekologiczne przedsięwzięcia zostały uwiecznione na filmie, który stanowił zarazem pracę konkursową. Jury doceniło naszą aktywność i pomysłowość w realizacji działań i wybrało Ośrodek, spośród wielu szkół do reprezentowania województwa lubelskiego w finale ogólnopolskim w Krakowie. Te wszystkie osiągnięcia to wynik rzetelnej i systematycznej pracy zarówno Nas-uczniów jak i  nauczycieli. Projekt ” Edukacja ekologiczna konsumentów na rzecz zrównoważonej gospodarki leśnej”, który wpisuje się  w międzynarodowy projekt ,,Kupuj odpowiedzialnie drewno i papier” i jest realizowany przy wsparciu Komisji Europejskiej przez związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć.

                 

 
sprawozdanie sporządziła  Patrycja Iwaniuk   
                                         

Kampania medialna- działania w ramach projektu " Edukacja ekologiczna konsumentów na rzecz zrównoważonej gospodarki leśnej"

opublikowane: 8 maj 2012, 10:21 przez SOSW Włodawa   [ zaktualizowane 15 cze 2013, 06:39 ]

 
Szkolni redaktorzy : Sylwia Górecka, Dominika Grzeszczuk, Jowita Ochnio, Patrycja Iwaniuk, Iza Mikulska pod nadzorem nauczyciela koordynującego projekt leśny, przekazywał informacje z prowadzonych działań do mediów m.in. Radio Włodawa, TV Włodawa prasa : Dziennik Wschodni, Nowy Tydzień, informacje można również znaleźć na stronach Starostwa Powiatowego we Włodawie, portalach internetowych oraz w ogólnopolskim czasopiśmie ( miesięczniku) " Biblioteka w szkole".
 
                                                                
                  
 
 
 

Bookcrssingowa półka w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie

opublikowane: 8 maj 2012, 09:46 przez SOSW Włodawa   [ zaktualizowane 18 cze 2013, 12:12 ]

 
Z inicjatywy uczniów biorących udział w " projekcie leśnym" bookcrossingowa półka powstaje równiez  w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie.
Uczennice: Syliwa Górecka, Ola Kamińska, Andżelika Remes pod opieką p. Marty Uźniak nawiązały współpracę z panią Małgorzatą Zińczuk- kierownikiem Działu Udostępniania Zbiorów I Informacji Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie. Pani Małgorzata pomogła nam stworzyć kącik na uwolnione książki, który będzie służył całej społeczności miasta Włodawa.
 
 
W bibliotece zawisł również plakat informujacy o idei bookcrossingu oraz informacja, która wskazuje, że półka powstała z inicjatywy uczniów SOSW we Włodawie z dniem przystapienia Ośrodka do "projektu leśnego".
   
 
 

Włodawa jest miastem o dużym potencjale kulturalnym. Tylko kreatywnymi i nowymi projektami można ten potencjał właściwie ukierunkować, dlatego chcemy wdrożyć ideę bookcrossingu w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie. To, co dla niektórych jest makulaturą, dla innych może być arcydziełem literatury i nie możemy z tym dyskutować. Liczymy jednak na dojrzałość mieszczan i wierzymy, że idea bookcrossingu zostanie jak najlepiej zrozumiana.

Kampania to efekt prowadzonego w szkole europejskiego projektu” Edukacja ekologiczna konsumentów na rzecz zrównoważonej gospodarki leśnej”.

Lekcja Chemii w Straży Pożarnej w ramach projektu Kupuj odpowiedzialnie drewno i papier

opublikowane: 8 maj 2012, 09:33 przez SOSW Włodawa   [ zaktualizowane 16 cze 2013, 11:20 ]

18.04.2012r. Uczniowie realizujący projekt "Kupuj odpowiedzialnie drewno i papier"  odwiedzili Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej we Włodawie .

 
Wizyta to efekt realizowanego w szkole  międzynarodowego projektu” Kupuj odpowiedzialnie drewno i papier”. Podczas spotkania uczniowie uzyskali wiedzę dotyczącą struktury komendy oraz  poznali specyfikę zawodu strażaka.  Dowiedzieli się również jakich zasad przestrzegać w lesie  by nie stwarzać zagrożenia pożarem, jakie negatywne skutki ma wypalanie traw, jak postępować w wypadkach pożarowych i jak postępować z łatwopalnymi substancjami.
      

Każdy z uczniów mógł choć  przez chwilę zrealizować swoje marzenia o byciu strażakiem: przymierzyć  hełm, posiedzieć za kierownicą wozu strażackiego, „ ugasić pożar” , zwiedzić centrum dowodzenia.

Interesującą lekcją była możliwość poznania wyposażenia wozu strażackiego, przeznaczenia poszczególnych narzędzi i sprzętu  oraz bezpośredni kontakt ze strażakami, którzy w niezwykle ciekawy sposób przedstawili  uczniom sekrety swojej pracy.

 

 
 
 
 
 

„ Dzień bez mięsa”

opublikowane: 8 maj 2012, 09:03 przez SOSW Włodawa   [ zaktualizowane 8 kwi 2013, 07:47 ]

 
W marcu Jowita Ochnio, Joanna Tetera, Sylwia Górecka oraz Iza Mikulska  przedstawiły kucharkom oraz społeczności szkolnej postulaty  zachęcające do ograniczonej konsumpcji mięsa. W stołówce szkolnej widać efekty ich pracy – wypisana jest lista najsmaczniejszych zdaniem uczniów dań bezmięsnych (pochodząca z lokalnych tradycji oraz różnych kuchni świata). Projektowalismy również hasła zachęcające do dnia bez mięsa. Hasła te zawieszone zostały w klaso- pracowni kuchennej w szkole.Została również nawiązana współpraca z innymi klasami m.in. z uczniami z Zasadniczej Szkoły Zawodowej o kierunku kucharz małej gastronomii- uczniowie przyrządzali oryginalne bezmięsne potrawy i prezentowali  swoje pomysły podczas obchodów Dnia Kobiet oraz Dnia Wiosny, zapraszając na degustacje rodziców oraz Dyrekcję.
W zakładce - Video można zobaczyć jak wymienione uczennice  przygotowują ekologiczne kanapki.
 
 
 
 NASZE NAJCIEKAWSZE POMYSŁY NA BEZMIĘSNE DANIE ZNAJDZIESZ W ZAKŁADCE EKO-KULINARIA:

1-10 of 17