Regulamin szkoły

Polska‌ ‌Szkoła‌ ‌Sobotnia‌ ‌

Polish‌ ‌Saturday‌ ‌School‌ ‌/‌‌ ‌‌Ysgol‌ ‌Bwylaidd‌ ‌ar‌ ‌y‌ ‌Sadwrn‌ ‌

Swansea‌ ‌/‌ ‌Abertawe‌


  1. Polska Szkoła Sobotnia stawia sobie za cel zapewnienie uczniom bezpieczeństwa, stymulacji i pomocy w nauczaniu, możliwości towarzyskich kontaktów z rówieśnikami, stawiania dobrego przykładu oraz zrozumienia potrzeb dzieci.

  2. W swojej działalności chcemy stanowić przykład pozytywnej postawy i braku tolerancji dla jakiejkolwiek dyskryminacji. W związku z tym szkoła jest otwarta dla wszystkich spełniających kryteria wiekowe.

  3. Zajęcia w Szkole odbywają się w soboty roku szkolnego w godzinach 09:30 do 12:30. W trakcie przerw dzieci spożywają przekąski przyniesione z domu i mają okazję do interakcji z uczniami z klasy oraz zabaw zespołowych na świeżym powietrzu (o ile pozwala na to pogoda oraz dostępność bezpiecznego miejsca takiego jak plac zabaw, boisko, teren zielony).

  4. Zajęcia odbywają się w salach wynajętych przez Zarząd szkoły.

  1. Nasza Szkoła podporządkowuje się regułom i zasadom obowiązującym w wynajętym miejscu.

a. Palenie w budynku i na terenie przyległym do budynku (wejście) jest zabronione.

b. Szkoła korzysta z sal oraz toalet mieszczących się na parterze.

c. Uczniowie nie powinni sami przebywać na korytarzu. W trakcie przerwy uczniom wolno przebywać jedynie w ich sali wykładowej lub wyjść na zewnątrz/boisko/plac zabaw tylko razem ze swoją klasą i pod opieką dyżurnych rodziców/nauczyciela lub asystenta nauczyciela.

d. Przekąski przynoszone przez dzieci powinny być spożywany wyłącznie w czasie przerwy przy stołach w salach. Prosimy o nieprzynoszenie napojów gazowanych oraz przekąsek, które trudno będzie sprzątnąć po upuszczeniu na podłogę np. jogurt, serki, przekąski w postaci płynnej.

Ponadto uczniowie mają obowiązek:

e. dotrzeć na zajęcia na czas tzn. godz 9:30

f. zachowywać się wzorowo i ostrożnie

g. mieć szacunek dla innych

h. utrzymywać porządek i czystość

i. zgłosić niewłaściwe zachowanie innych osób do osoby dorosłej.

  1. Przed rozpoczęciem i po zakończeniu zajęć lekcyjnych nauczyciele sprawdzają sale i inne pomieszczenia oraz wyjścia ewakuacyjne, z których Szkoła korzysta. W przypadku zaistnienia takiej potrzeby, potencjalne zagrożenia bezpieczeństwa zostają natychmiast usunięte przez nauczycieli lub dyżurnych. W wypadku gdy zagrożeń nie można usunąć natychmiastowo, nauczyciel podejmuje decyzję czy zajęcia powinny się odbyć. W przypadku gdy zajęcia nie mogą się odbyć, nauczyciel ma obowiązek poinformować rodziców i nie wpuszczać dzieci na teren zagrożony. Wyznaczona osoba informuje administrację budynku i komitet wykonawczy.

  2. Po zakończeniu lekcji dzieci oddawane są w ręce rodziców / opiekunów. Jakiekolwiek zmiany w rutynie odbioru dzieci ze szkoły, takie jak zmiana osoby odbierającej dziecko lub czasu odbioru muszą być zgłaszane z wyprzedzeniem (najpóźniej rano danego dnia) do administracji szkoły (najlepiej poprzez email podany na stronie szkoły lub wiadomość przez fb szkoły) i nauczyciela.

  3. W trakcie każdych zajęć wyznaczeni wcześniej rodzice pełnią dyżur. Rodzice zobowiązani są do odbycia przynajmniej jednego dyżuru w ciągu roku szkolnego.

  4. W czasie każdych zajęć na korytarzu musi być obecny jeden dyżurujący rodzic pilnujący aby dziecko np. idące do toalety, nie opuszczało budynku albo nie zabłądziło. Obowiązki dyżurnych sa opisane w osobnym dokumencie, znajdującym się na stronie szkoły.

  5. W Szkole obowiązują odpowiednie standardy zachowania uczniów w stosunku do siebie nawzajem oraz nauczycieli i rodziców dyżurujących. Ewentualne szkody wyrządzone przez ucznia bądź inną osobę muszą zostać natychmiast naprawione i pozostają odpowiedzialnością ucznia/rodziców lub tej osoby, włącznie z całkowitym pokryciem powstałych kosztów.

  6. W przypadku niewłaściwego zachowania dziecka, użyte będą wszelkie możliwe pozytywne środki zachęcające do poprawy. Jeśli te środki nie okażą się skuteczne należy:

a. poinformować rodzica /opiekuna, który bierze odpowiedzialność za dziecko,

b. w nagłych przypadkach, gdy dziecku grozi niebezpieczeństwo, każda obecna osoba dorosła może podjąć akcję zapobiegającą temu niebezpieczeństwu,

c. w przypadku powtarzającego się niewłaściwego zachowania, rodzice zostaną zaproszeni na rozmowę z nauczycielem. Jeśli wszystkie inne środki zawiodą, Szkoła ma prawo oficjalnie udzielić upomnienia. W ostateczności jeśli i to nie wpłynie na zmianę zachowania ucznia, rodzice wraz z uczniem zostaną zaproszeni na rozmowę z Komitetem Wykonawczym.

d. W Szkole zabrania się stosowania jakichkolwiek formy kar fizycznych, gróźb lub niestosownych wyrażeń w stosunku do uczniów. Zasady te obowiązują również uczniów w stosunku do kolegów i koleżanek, nauczycieli i innych osób dorosłych.

e. Szkoła nie toleruje znęcania się i obrażania wartości i dumy własnej żadnej osoby, w jakiejkolwiek postaci.

  1. Szkoła współpracuje blisko z rodzicami, aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa i warunków nauczania. Szkoła zachęca do rozwiązywania ewentualnych problemów poprzez rozmowy z nauczycielami. W przypadku gdy jest to niemożliwe skargi i zażalenia powinny być składane na ręce Komitetu Wykonawczego. Komitet zbada wszystkie okoliczności związane ze złożoną skargą i podejmie decyzję. Decyzja Komitetu jest ostateczna.

  2. Szkoła podejmuje wszelkiego rodzaju starania, aby zapewnić bezpieczeństwo uczniom. Mimo naszych najlepszych starań guzy i siniaki/niewielkie obrażenia mogą powstać jako naturalna część zabawy i są nieuniknione. Niewielkie obrażenia będą ocenione i opatrzone przez nauczyciela prowadzącego lub asystenta przeszkolonego w udzielaniu pierwszej pomocy, a rodzice powiadomieni. W przypadku, gdy obrażenie okaże się poważne, nauczyciel lub administratorzy zadzwonią natychmiast do rodziców i powiadomią pogotowie.

  3. W szkole są przynajmniej dwie osoby sprawujące piecze nad bezpieczeństwem i zdrowiem oraz jedna odpowiedzialna za ewakuacje w wypadku zagrożenia pożarem.

  4. Komitet wykonawczy szkoły zapoznał się z planem ewakuacyjnym budynku i przeszkolił w tym względzie nauczycieli oraz asystentów.

  5. W szkole obowiązują zasady ochrony dziecka. W przypadku, gdy nauczyciel ma jakiekolwiek obawy względem zdrowia czy bezpieczeństwa dziecka powinien zastosować procedury przyjęte przez Szkołę.

  6. W związku z trybem działania Szkoły i krótkim czasem trwania zajęć, ani nauczyciele ani rodzice dyżurujący nie będą podawać lekarstw uczniom. W przypadku, gdy podanie lekarstwa nie jest możliwe przed rozpoczęciem lub po zakończeniu zajęć, lekarstwo może być podane jedynie przez rodziców/opiekunów.

  7. Dzieci, które są chore lub nie czują się dobrze, nie powinny przychodzić do szkoły.

  8. W związku z epidemią koronawirusa, szkoła dołoży wszelkich starań, aby zminimalizować ryzyko zarażenia takie jak: ograniczona ilość dzieci w klasie, unikanie mieszania się dzieci pomiędzy klasami, zapewnienie środków do dezynfekcji rąk, prowadzenie zajęć na świeżym powietrzu, jeśli pozwoli na to pogoda. Szkoła natomiast NIE MOŻE UDZIELIĆ GWARANCJI, że nie dojdzie do zarażenia w czasie zajęć.

  9. W sytuacji, gdyby u dziecka (lub członka rodziny dziecka) wystąpiły objawy zarażenia koronawirusem (gorączka i/lub kaszel i/lub utrata węchu/smaku; u dzieci objawem zarażenia mogą być też wymioty lub biegunka) rodzic zobowiązuje się do powiadomienia szkoły. W razie PODEJRZENIA ZARAŻENIA u dziecka lub członka rodziny szkoła bezwględnie ZABRANIA OBECNOŚCI dziecka na zajęciach.

Aktualizacja 4 września 2020

Komitet Wykonawczy