Fotoalbum‎ > ‎

Zdravé tehotenstvo

(týmto tu ďakujem všetkým zúčastneným, ktorí prispeli aj nemenovite svojími súkromnými zábermi)

    Čo všetko je možné robiť počas tehotenstva u zdravej ženy = zdravého tehotenstva.  K celej tejto téme by som rada odporučila aj knihu: Zdravé tehotenství, přirozený porod od  Ingeborg Stadelmann.  
Tehotenstvo ako iste mnohé viete nie je žiadnou chorobou a aj tieto fotky  sú nie jedným dôkazom toho čo všetko zdravá tehotná žena môže v rámci svojich možností, koníčkov, či starostlivosti o staršie dieťa robiť a to i vo vyššom veku.


Turistika - je známa prospešnosť pohybu v tehotenstve aj v rámci prípravy ku pôrodu. Pohyb by mal byť základom každodenného života tehotnej obzvlášť v dnešnej dobe, kedy máme skôr sedavú či stojacu prácu (ani jedno ani druhé nie je prospešné pre cievny systém a nielen ten).
Výstup na Kriváň či Chopok je však už podľa možností a pocitov každej individuálne ;-)

 
K povedomiu pribúdajú aj mamičky s "tandemovým" dojčením ( ďalšie podobné foto a opisy iných mamičiek mám i pod laktačným poradenstvom). Reči o odvápnení kostí a pod. v tomto smere nie sú vedecky podložené (pri zdravej životospráve je to irelevantné aj pri dedičnej predispozícii). Tiež o riziku potratu, či skoršieho pôrodu vďaka vyplavovaniu oxytocínu pri dojčení je pri zdravom priebehu tehotenstva minimálne.
Naopak, prospieva pri rozvíjaní budúcich súrodeneckých väzieb (pomáha zvládnuť lahšie rozdiel v starostlivosti medzi mladším a starším súrodencom- mini reporelo pre nastávajúcich súrodencov klik tu), dopĺňa staršiemu dieťaťu v období tehotenstva až do pár dní po pôrode kolostrum (zloženie mlieka sa mení individuálne u každej ženy v tehotenstve cca už okolo 16-19tt, práve preto sa niektoré deti prestanú dojčiť aj samé), dojčenie je prirodzenou možnosťou regulácie vyplavovania oxytocínu v tele pri pôrode,nehovoriac o nenarušení vytvárania si vzťahovej väzby medzi dieťaťom a matkou. Viac o tom všetkom i tu:
 http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=654


Počas svojich tehotenstiev som cítila, že toto je vec, ktorú pre nepríjemný pocit tlačenia na panvovú oblasť nezvládam, ale opäť je to individuálne, žiadne bláznovstvo! Naopak byciklovenie si mnohé pochvaľujú až do posledných mesiacov.
Niekoľko žien z rôznych kútov sveta sú na pozretie i tu:
(z nich som si vybrala i túto fotku)

Všeobecné  pravidlo:"mám naozaj v rukách osud ďalšej bytosti" -  platí i pri šoférovaní, lietaní, plavbe/jazde na scootroch, lukostreľbe, ( pingpongu, bedmintone, tenise - len vo forme oddychu, nie výkonného športu!!)... 

  
  

Či už áno či nie, spomeniem najmä plávanie :-), ktoré je najviac obávané pre možnosť infekcie najmä v spoločných bazénoch, jazerách či dokonca aj v mori... Veľkú rolu zohráva imunita - odolnosť tela voči candidóze, mykóze a rôznym baktériám/infekciám. Ak ale máte v horúčavách veľkú túžbu osviežiť sa aj týmto spôsobom, odporúčam urobiť prípadné mini preventívnu ochranu pred možnou nákazou či už napusteným tampónom v olivovom oleji s kvapkou levanduľovej či čajovníkovej silice (ktorá je silne antiseptická, antibakteriálna) a vhupnite do toho !!! ;-) POZOR na prudkú zmenu teploty tela, ktoré na to nie je zvyknuté! 

Veľmi podobný proces nastáva aj pri saune  - tu treba opäť dať na pocity a všetko robiť s mierou, postupne, pozvoľna ak je to niečo nové!

  


       Niečo ku zvieratkám v tehotenstve a obávanej toxoplazmóze.Riziko prenosu toxoplazmózy zo zvieraťa na človeka je známe, že je veľmi malé. Dôvody a viac o tom napísané nájdete aj tu:
http://www.happycat.sk/toxoplazma.htm
Vrelo odporúčam neseparovať od seba zvieracieho "člena" rodiny len kôli tehotenstvu, naopak aj on by mal byť čím skôr začlenený aj pre možnosť animaterapie, alebo canisterapie (veľa o tom sa dozviete aj cez):  http://sk.wikipedia.org/wiki/Canisterapia
 
Jediné športy, či aj len letmé pohybové zapojenie sa v nich, ktoré sa neodoporučujú skúšať v tehotenstve vôbec sú kontaktné športy ako je: volejbal, basketbal, fotbal, hokej, korčulovanie ( myslené v dave ľudí!!! oddychovo ako pri spomínaných nožoch, či ľukostreľbe) florbal, bojove všetky športy (ani aikidó), lyžovanie, skákanie, korčulovanie, atletika, gymnastika - všetko pre vysoké riziko otrasu a poranenia, či väčšieho vypätia (často nie je všetko iba vo vašich rukách a tu sa riziko zvyšuje počtom zúčastnených a podmienkami), ak ste boli doteraz vrcholovou športovkyňou (alebo ste to robili dlhodobe povedzme niečo viac ako len hobby), je oveľa horšie v niečom takomto len tak "uťať" a nerobiť to! Odporúča sa pokračovať podľa vlastných možností a s väčšou ostražitosťou.

Čo majú robiť osoby =športovkyne??? :-)
POKRAČOVAŤ S MIERNEJŠÍM TEMPOM ĎALEJ !!!
Comments