Історія ЦБ

 

            Безліч людей кожного дня проїжджають і проходять  повз кіровоградську  центральну міську бібліотеку. Одні байдуже проходять мимо, інші з нетерпінням  рахують хвилини до відкриття, комусь пригадується  бурхливе студентське життя та години, проведені в читальному залі бібліотеки. Але мало хто з них знає, що незабаром бібліотеці виповниться 40 років. Коли цього віку  досягає людина, це –півжиття позаду. Коли  ж такий ювілей відзначає бібліотека, це –час підведення підсумків  і час роздумів про майбутнє. На погляд психологів, пам’ять людини вибіркова, вона більш зберігає хороше і в меншій мірі – погане. Тому, напередодні ювілею, не будемо багато  говорити про нелегкі часи, а зосередимось на тому, що викликає радість і гордість, згадаємо тих, хто своєю  працею  писав історію  нашої бібліотеки.

Сторінки історії центральної бібліотеки

            Отже, 18 грудня 1967 року обласне управління культури видало наказ про відкриття  міської  бібліотеки для дорослих. Рік 1967 – ювілей Великої Жовтневої революції, і тому бібліотеці дали ім’я  50 –річчя Жовтня. Наказ про відкриття бібліотеки за адресою вул. Башкірська,1-а видали, але приміщення на першому  поверсі п'ятиповерхового будинку  спочатку призначалося для магазину "1001 дрібниця". Приміщення не було пристосовано під бібліотеку, тому  весь 1968 рік тривала реконструкція.

            Перша завідуюча бібліотекою  Інеса Вікторівна Зимогорова розпочала свою діяльність з підбору кваліфікованих кадрів, придбання  бібліотечних меблів (для чого її було відряджено до Львову),  формування книжкового фонду. Збирали з "миру по нитці", допомагали міські  бібліотеки.  На момент відкриття  бібліотеки  книжковий фонд  склав 4354 екземплярів книг.

            7 січня 1967 року   бібліотека  була  відкрита для читачів, до послуг яких були  абонемент і читальний зал на 36 місць. Колектив складався  з 3 осіб:      

                        Завідуюча бібліотекою –Іраїда Раєва

                        Бібліотекар читального залу - І.В.Зимогорова

                        Бібліотекар абонементу –Т.Г.Долганова.

На жаль, ми не знайшли прізвища  першого читача, але серед перших був Володимир Юрійович Ганзін, який і сьогодні відвідує нашу бібліотеку .

            В ті  роки книжковий фонд поповнювався великою кількістю політичної літератури, але все ж художня переважала. Статистичні дані  підраховувались на звичайній дерев’яній рахівниці. Масові заходи були заполітизованими, але завжди бібліотекарі намагались знайти гарну книгу, добре слово для кожного читача.

            На кінець 1969 року  в бібліотеку записався 1541 читач, а книжковий фонд становив 9056 екземплярів книг, брошур і журналів.

            Всі бібліотекарі наших філіалів  добре знають Марію Опанасівну Гальченко, але не всім відомо, що починала вона з посади бібліотекаря  в нашій бібліотеці, і було це у 1969 році. Декілька місяців у 1973-1974 роках Марія Опанасівна виконувала обов’язки завідуючої  бібліотеки. З 1978 року і по сьогоднішній день М.О.Гальченко працює заввідділом комплектування МЦБС.

            З 16 травня 1974 року по 6 березня 1978 року завідуючою нашої бібліотеки була Юлія Йосипівна Орлова.

            Передивляючись звіти бібліотеки за 1975 рік, ми бачимо, що штат складався вже з чотирьох осіб:

                        Завідуюча бібліотекою – Ю.Й.Орлова

                        Завідуюча читальним залом – І.В.Зимогорова

                        Завідуюча абонементом – М.О.Гальченко

                        Бібліотекар абонементу – В.І.Шеїна.

Фонд бібліотеки складав 28433 екз., а кількість читачів – 3527.

            У різні часи в бібліотеці працювали  читацькі об’єднання різноманітних напрямків. Так, в 1974 році літературно-творча студія "Маяк" запросила  на своє перше  засідання поетів – початківців. Керівник студії О.Рудяков, студент педагогічного інституту ім. О.С.Пушкіна,  згуртував  любителів поетичного слова, організовував зустрічі з поетами, письменниками і журналістами нашого міста.

            До речі, з 17.05.1974 р. по 01.04.1977 р. в нашій бібліотеці працювала бібліотекарем Валентина Федорівна Левочко, нині відома  кіровоградська журналістка.

            З плином часу невпинно вносились корективи у життя, і у вересні 1977 року всі міські бібліотеки  об’єднались  у міську централізовану бібліотечну систему (МЦБС).

            На базі абонементу та читального залу було створено відділ обслуговування центральної бібліотеки ім. 50 – річчя Жовтня. Штат складався з 4 осіб:

                        Заввідділом обслуговування (06.03.1978-26.07.1979рр.)- Алла Георгіївна Сохранна

                         Старший бібліотекар – І.В.Зимогорова

                         Бібліотекарі: Л.О.Широухова

                                           Л.А.Пастернак.

            Змінювалась бібліотека, змінювався й читач, але  незмінним залишався  нерозривний зв’язок  між ними. Кожного дня, кожного нового побачення бібліотекарі намагалися  бути вірними провідниками читача у дивовижний, безмежний світ Знань і Просвітництва. Так, свій високий професійний рівень довела Людмила Олександрівна Широухова і була переведена на посаду зав. відділом обслуговування, яку обіймала з 07.06.1979 по 17.12.1982 рр.

            З 1980 року при бібліотеці почав працювати "Клуб цікавих зустрічей" . На засідання клубу запрошувались видатні люди міста: ветерани, поети, письменники, актори, художники, музиканти, журналісти і просто цікаві люди такі, як В.Ю. Ганзін, авіаційний технік. Він займався  стендовим моделюванням і на засідання клубу приносив моделі літаків та пароплавів.

            У грудні 1982 року Ленінський райвиконком міста Кіровограда присвоїв площі , поблизу якої знаходиться наша бібліотека, назву  Дружби Народів. Таким чином, не змінюючи місце розташування, бібліотека змінила адресу на Площу Дружби народів,6.

            З січня 1983 року посаду заввідділом обслуговування було замінено на посаду головного бібліотекаря. З 09.02.1983 по 26.12.1992 років цю посаду обіймала  Людмила Борисівна Золотаренко. За її участі "Клуб цікавих зустрічей"  активізував свою роботу. З 1989 року посаду головного бібліотекаря було знову замінено на посаду заввідділом.

            На 90-ті роки припав, можливо, найскладніший період  в історії бібліотек. При поганому бюджетному фінансуванні  бібліотеці довелось вирішувати задачу елементарного  виживання. Траплялось, що ми не мали змоги  оформити передплату  на газети і журнали.  Поповнити фонди  новинками літератури являло собою нездійсненну мрію. Змінились і деякі напрями роботи. Формується такий напрямок, як бібліотечний маркетинг, вводяться платні послуги. Установився зв’язок зі ЗМІ, за допомогою  яких створювався позитивний імідж бібліотек. Почали активно співпрацювати з учбовими закладами міста.

            У січні 1993 року колектив очолила Ірина Михайлівна Кононенко, а штат складався  з 5 осіб:

                        Заввідділом (1993-1995рр.) – І.М.Кононенко

                        Головний бібліотекар – Т.Г.Ушацька

                        Бібліотекарі: С.В.Стрілець,

                                                  В.М.Богданова,

                                                   І.А.Вівсяна.

            У серпні 1993 року  Т.Г.Ушацька перейшла працювати  в центральну дитячу бібліотеку, а головним бібліотекарем  стала Лариса Василівна Лук’янець (зараз  - заввідділом інформаційно-методичної роботи).

            За керівництва І.М.Кононенко  в бібліотеці почав працювати  юнацький клуб "Тільки для дівчаток". Метою клубу було естетичне виховання дівчат – учениць ЗОШ №26. (Зараз Ірина Михайлівна живе в Саратові і очолює централізовану бібліотечну систему  міста).

            У 1995 році на завідування відділом обслуговування  знову повернулась Л.Б.Золотаренко. З 1998 року при бібліотеці  було організовано  літературно-мистецький  гумористичний клуб "Салон мадам Грицацуєвої", хазяйкою якого стала Людмила Борисівна. На засідання клубу запрошувались письменники-гумористи, поети, місцеві барди та гості, які полюбляють і шанують гумор, вміють розповідати анекдоти, гуморески, люблять веселий відпочинок. Гості мадам  Грицацуєвої разом зустрічали Новий рік, Різдво, розігрували інсценівки та анекдоти на День сміху, навіть виїжджали на природу святкувати ніч на Івана Купала.

            Читачам презентувались оригінальні виставки: "Він і вона", "Попелюшка виходить у світ", "Сміх та й годі".

            Бібліотека набувала більш привабливого вигляду, організовувались вечори – реклами, конкурси. Для учнів ЗОШ № 26 бібліотека стала другим навчальним корпусом, в якому завжди кваліфіковано допомагали підготувати урок, написати реферат, підшукати цікаву інформацію. У бібліотеці проводились відкриті уроки, читацькі конференції, зустрічі з письменниками рідного краю, бібліотечні екскурсії, бесіди, вікторини…

            Одним з основних напрямків роботи міської центральної бібліотеки є патріотичне виховання. Задля виховання молоді в дусі відповідального ставлення до власної долі і долі держави, військово-патріотичного виховання майбутніх захисників Вітчизни, при бібліотеці з січня 2000 року почав працювати юнацький допризовний клуб "Ати-бати". Для юнаків проводились  вечори-зустрічі з ветеранами Великої Вітчизняної війни,  воїнами-афганцями, військово-патріотичні конкурси, ігри, конкурси козацької слави, уроки патріотизму.

            З листопада 2003 року завідуючою відділом обслуговування було призначено Олену Володимирівну Федоренко, яка значну увагу приділяла координації роботи бібліотеки з міськими організаціями. Акцент у своїй роботі бібліотека ставила на залученні нових читачів, на пошуці інноваційних  форм масових заходів. Клуб "Ати-бати" продовжував працювати в напрямку патріотичного виховання молоді. Олена Володимирівна започаткувала зустрічі допризовної молоді з представниками військкомату.

            В ті роки штат бібліотеки складався з 5 осіб:

                        Заввідділом (06.11.2003 – 01.08.2005рр.) – О.В.Федоренко

                        головний бібліотекар – Л.І. Астаф’єва

                        бібліотекар абонементу –О.В. Монзалевська

                        бібліотекар юнацької кафедри – С.М. Бондаренко

                        бібліотекар читального залу – Н.О. Михайленко.

            З серпня 2005 року відділ обслуговування очолила Ельвіра Андріївна Малюк і разом з колективом успішно продовжує традиції, закладені попередниками. Задля покращення обслуговування читачів, абонемент було розподілено на зони: дитячо-юнацьку та  обслуговування дорослих. По-іншому розташували стелажі  на абонементі і в читальному залі, зробили ремонт приміщень. Зовнішній вигляд змінився на краще і бібліотека стала привабливішою для читачів. Враховуючи запити, бібліотекарі активно поповнюють книжковий фонд новою, цікавою, потрібною літературою. Активізувалась робота бібліотеки з багатьох напрямків: профорієнтаційного, морально-етичного, краєзнавчого.

             Намагаючись якомога продуктивніше організувати дозвілля, об’єднати людей не за професією, а за станом душі, в бібліотеці у 2007 році за ініціативи знаної в місті майстрині – вишивальниці  Наталії Костянтинівни Ніжнікової,  було організовано клуб "Ниточка" для любителів декоративно-ужиткового мистецтва. Тут кожен отримує можливість відпочити в затишній атмосфері щиросердної гостинності, обмінятися новинами, поспілкуватися з цікавими співрозмовниками, зустріти старих і знайти нових друзів, обговорити з ними різноманітні питання, в тому числі й прочитані книги. Ми розуміємо. що для немолодих і самотніх людей дуже важлива турбота, добре відношення, дружнє спілкування, яке А.Сент-Екзюпері назвав "єдиною справжньою розкішшю".

            Колектив, який працює сьогодні у відділі обслуговування центральної бібліотеки, складається з 5 осіб:

                        Заввідділом  Е.А. Малюк

                        головний бібліотекар – Л.І. Астаф’єва

                        бібліотекар абонементу –О.В. Монзалевська

                        бібліотекар юнацької кафедри – І.В. Ковтунець

                        бібліотекар читального залу – Н.О. Михайленко.

            Універсальна за змістом своїх зібрань бібліотека проводить політику комплектування фондів усіма видами інформації: творами друку (книги, журнали, газети, ноти), аудіокасетами, компакт-дисками. Фонд бібліотеки нараховує 49330 екземплярів видань, широко представлена наукова, виробнича, учбова, офіційно-документальна література з усіх галузей знань, твори художньої літератури. Зібрання бібліотеки "говорять" з читачами не лише українською, російською, а й англійською, німецькою, французькою та іншими мовами. Вільно користуватися книжковим багатством  можуть усі громадяни міста.

            Центральна бібліотека – це не тільки відділ обслуговування читачів, але й адміністративний і методичний центр для бібліотек МЦБС. Мета центральної бібліотеки – не тільки інформування  про свою діяльність, але й пропагування роботи всіх філіалів системи. У фойє кожен може ознайомитись зі схемою розміщення бібліотек системи, списком їх адрес і телефонів, інформацією про кращих бібліотекарів і читачів, з історією МЦБС.

 У різні роки директорами МЦБС були :

                        Віра Родіонівна Онуфрієнко(1977-1979рр.)

                        Ольга Василівна Бойко(1979-1994рр.)

                        Аделіна Василівна Посипайко (1994-2002)

                        Світлана Іванівна Тимків (2002 - ).

            В рамках проекту "Мережа громадянської освіти" при центральній бібліотеці у 2003 році був організований Кіровоградський інформаційно-ресурсний центр, підтриманий Національним Фондом Демократії США. Керівником цього центру є Лариса Василівна Залевська. Центр пропонує роботу на комп’ютері, Інтернет, пошук і друк рефератів, курсових, послуги ксерокопіювання та ін.

            З метою акумуляції інформації про наше місто та збору бібліотекою нормативно-правових актів, прийнятих місцевою владою, і надання їх у користування населенню, у 2004 році на базі центральної бібліотеки було створено Публічний Центр Регіональної Інформації (ПЦРІ) "Бібліотека і влада". Центр очолює Головний бібліотекар відділу обслуговування центральної бібліотеки Лариса Іванівна Астаф’єва.

            Бібліотека – це читач! Так-так! Фонди, каталоги, навіть самі бібліотекарі не існували б, якби не було тих, хто зранку збігає на наш ганок, щоб взяти необхідну книгу, отримати інформацію. Ми поважаємо своїх читачів, і це наш головний принцип. Цікаві заходи і виставки, книжкові огляди – це все для них! З головою поринаємо у проблеми читачів, відшукуємо потрібні матеріали, а коли результат досягнено, немає нічого кращого, ніж посмішка читача, отримана в нагороду. Отже, доля нашої  бібліотеки нерозривно пов’язана з Вами, наші читачі, наші дорогі друзі, ось уже 40 років! Для Вас ми були відкриті, з Вами ділили всі печалі і радощі часу!

            Наші двері відчинені для Вас з 11-до 18 години щоденно, крім неділі і понеділка.

 

 

 

            Наша адреса: м. Кіровоград, площа Дружби Народів,6

їхати маршрутними таксі №№1, 6, 7, 9-А, 10, 13, 27, 50, 55, 77, 100, 105,107,112, 120, 150, 155, 500 до зупинки "Магазин 1001 дрібниця", тролейбусами №№ 4,5,10 до зупинки "Швейна фабрика" або "Ринок Полтавський"
 

Наш телефон: 8(0522)24-89-17

Електронна адреса: centlib @ shtorm

Клуб "Ниточка"