Творча лабораторія - школа професіоналізму

Кіровоградська міська централізована бібліотечна система

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

Узагальнююча довідка з досвіду роботи бібліотек – філій

 Кіровоградської МЦБС

за матеріалами творчих  лабораторій

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зміст

 

1.     Вступ.

2.     Клубні об’єднання в бібліотеках

Ø     Інтелектуально - дозвілевий клубу "Веселка"

Ø     Шлях до оздоровлення і довголіття

Ø     Презентація "Клубу веселих Пізнайок  і допитливих Чомучок"

3.     Прем'єра книги

Ø     Прем'єра книги Катерини Рибченко «Наука для онука»

Ø     Прем'єра книги Ольги Полєвіної "Изнанка счастья"

Ø     Прем'єра книги Лариси Кокіної  «Назустріч сонцю».

4.     Диспут як форма самовизначення

Ø     Цивільний шлюб: Так чи Ні

Ø     Чи  є просто дружба з батьками

Ø     Сенс життя людини

5.     Усний журнал : повернення із забуття

Ø     Карнавал тварин

Ø     Багато є в тобі щедрот, моя Вкраїна чорноброва

Ø     Шкідливі звички – шлях у безодню

Ø     Європа – наш великий спільний дім

6.     Виставка: нові акценти

Ø     Нащадки козака Завади

Ø     Я – молодь!

Ø     Місто на сивому Інгулі

Ø     …А музика звучить

7.     Турнір: від корисного через цікаве

Ø     Перлини зоряного неба

Ø     Турнір ввічливості

Ø     Сім чудес світу

8.     Заключне слово

                  Додатки

 

Вступ.

ХХI століття — століття освіти.

У зв'язку з цим особливої актуальності набуває проблема якості підготовки бібліотечних фахівців. Сьогодні бібліотечна практика і постійна  поява в ній  інновацій вимагають регулярного відновлення професійних бібліотечних знань.

Існує думка, що кожного року бібліотекар має оновлювати 5% теоретичних і 20 % практичних професійних знань. У США, наприклад, встановлено навіть своєрідна одиниця виміру старіння  знань фахівців — так званий період піврозпаду компетенції, коли в  результаті появи нової інформації компетентність фахівців знижується наполовину. Протягом останніх десятиліть цей період різко скорочується. Якщо застарівання 50 %  знань фахівця — випускника 1940 р. наставало через 12 років, то для випускника 1960 р. — вже через 8-10 років, а для нинішніх випускників  настане лише через 2-3 роки!

Тому фахівці Кіровоградської МЦБС  бачать перспективи свого поступального розвитку через практичне навчання персоналу. На базі всіх філій працівники відділу ІМР проводять творчі лабораторії. У ролі педагогів виступають методисти і бібліотекарі. Використання проблемного підходу в навчанні, коли мислення й особистість  фахівця постійно розвиваються, приводить  бібліотекаря в статус учня – дослідника і справді творця майбутнього — свого і своєї бібліотеки. Зміна ролей «навчаючий» і «який навчається» має свої плюси: це дозволяє нам диференціювати навчання, бути уважнішим до проблем один одного в одній і тій самій ситуації, на ходу корегуючи свою поведінку і тактику взаємодії для досягнення цілі навчання. Ми намагаємося не перетворити життєрадісний процес освоєння нового в нудний ритуал. Відкритість, довіра, взаємне збагачення знаннями і досвідом - такі правила будь-якого нашого заходу системи підвищення кваліфікації.

Творча лабораторія – простір, де є і навчання, і обмін думками і досвідом , а також отримання  професійної і емоційної підтримки.

Методи роботи лабораторії: професійні слухання, дискусії, обмін досвідом, практичні заняття, тренінги.

 

                

     

З лютого по жовтень 2009 року в бібліотеках – філіях Кіровоградської МЦБС пройшли цикли творчих лабораторій за  6 темами:

·                   Клубне об'єднання у бібліотеці  -  (ф.19,18, 8)

·                   Прем'єра книги  -( ф.  15, ЦБ,1) 

·                   Диспут як форма самовизначення –( ф.11,17,2 )

·                   Усний журнал : повернення із забуття (ф.4,12,21,7)

·                   Виставка: нові акценти - ( ф.16,5,13,10)

·                   Турнір: від корисного через цікаве ( ф.9,14,6)

 Аудиторія творчої лабораторії нараховувала понад 80 людей

 

     Заняття у творчій лабораторії були побудовані на інтерактивних методиках, використовувалися форми навчання дорослих, де основна роль у виробленні рішень належить самим учасникам занять. Головним досягненням творчої лабораторії можна вважати формування у свідомості  бібліотекарів образу їхньої майбутньої діяльності, усвідомлення ними необхідності радикальних змін, навчання пошуку нестандартних, перспективних форм роботи, розвиток фахової активності, освоєння досвіду кращих бібліотек. При розробці програм курсу був використаний проблемний підхід.

 

 

 

Клубні об’єднання в бібліотеках

 

Завданням творчої лабораторії «Клубні об’єднання в бібліотеках»  організатори бачили розширення дозвіллєвої функції бібліотеки, справедливо думаючи, що не можна розглядати бібліотеку лише як інформаційний центр. Реалізації суспільної і культурної функцій бібліотек сприяє клубна і гурткова робота, що має свою специфіку і вимагає спеціальних знань.

Клуби діляться на :

Ø      науково - технічні

Ø      культурно – розважальні

Ø      художньо – творчі

Ø      політичні

Ø      спортивно - оздоровчі

Ø      колекційні

Ø      сімейно - побутові 

Ø      екологічні

Ø      природничонаукові

Ø      соціально – демографічні

Ø      професійні

 Аматорські об'єднання і клуби за інтересами сприяють організації змістовного дозвілля населення, створюють умови для живого людського спілкування, беруть участь  у популяризації досягнень вітчизняної і світової культури, літератури, мистецтва, науки, формують світогляд, виховують естетичний смак, прищеплюють навички самоврядування і самоосвіти, розвивають ініціативу і підприємливість.

 

 

Інтелектуально-дозвілевий клубу "Веселка"

 

Творча лабораторія за темою «Клубні об’єднання в бібліотеках» пройшла у філії №18. Бібліотекарі показали роботу  дитячого інтелектуально - дозвілевого клубу «Веселка», який вже 5-й рік існує у бібліотеці.

  Екскурсія «Бібліотека сімейного читання" у вигляді слайдової відеопрезентації, короткий анонс заходів клубу «Веселка» мала неабиякий успіх у учасників лабораторії, сподобалась вона оригінальністю  викладення матеріалу.

 Керівник  дитячого інтелектуально - дозвілевого клубу «Веселка»  показала захід - дитяче свято до дня Святого Валентина «Ти + Я».  Проведено огляд інтерактивної книжково-предметної виставки  «Ти + Я = Любов»

 

     
         

 В її організації і оформленні брали участь діти бібліотеки, які писали про свої вподобання щодо зовнішності та характеру хлопчиків і дівчаток, які їм подобаються, на листівках і прикріплювали їх на виставці.

Сценарій був розроблений  і адаптований для дитячого віку бібліотекарями, а костюми учасників – це спільна робота батьків і дітей. Конкурс власноруч виготовлених «валентинок» завершив свято

Круглий стіл «Клубні об’єднання в бібліотеці»  завершив цей комплексний захід. На ньому бібліотекарі обмінялися досвідом роботи своїх клубних об'єднань.  Усім учасникам творчої лабораторії роздали буклети «З досвіду роботи клубу «Веселка» та видавничу продукцію бібліотеки: запрошення, рекламні листівки та інформаційні списки. Бажаючі мали змогу цей захід переписати собі на електронні носії.

 

 

Шлях до оздоровлення і довголіття

На базі  бібліотеки – філії №8 пройшла творча лабораторія «Клубне об’єднання в бібліотеці», де було показано засідання жіночого клубу за інтересами «Клуб цікавих зустрічей». На засіданні клубу  проведено ярмарок рекомендацій «Шлях до оздоровлення і довголіття».

Члени клубу разом з запрошеними бібліотекарями філій №№10,15,16,21,ЦБ розглянули питання:

"Раціональне харчування"

"Значення води в житті людини".

Особливо сподобалася присутнім розповідь – дегустація "Чай для тих, хто любить чай". Бібліотекар Кизилова В. провела огляд літератури "Шлях до оздоровлення і довголіття".

Готуючись до цього засідання клубу, колектив бібліотеки сам багато чому навчився, і колеги з інших філій теж отримали безліч цікавої і корисної інформації щодо проведення клубних засідань.

 

 

 

 

 

 

Презентація "Клубу веселих Пізнайок і допитливих Чомучок"

 

Співробітники філії №19  запросили колег з інших бібліотек системи на творчу лабораторію «Клубне об’єднання в бібліотеці», щоб поділитися своїми професійними знахідками, познайомити з цікавими темами і незвичайними формами засідань.

            Кожен знає, що дитина – маленький дослідник, допитливе створіння, яку цікавить усе, з чим вона зустрічається. Тому у неї виникають численні запитання до дорослих. Часом нелегко батькам дати вичерпну відповідь. І тут на допомогу їм приходять бібліотекарі.

 Вже кілька років при бібліотеці працює клуб «Веселих Пізнайок і допитливих Чомучок». Саме батьки і діти взяли активну участь в презентації роботи клубу, демонструючи, що вони вміють і чого навчилися в різних образах: ведучих, героїв казкової реклами, творчих сценаристів, винахідливих костюмерів.

Задіявши усі види реклами: наочної, друкованої, відео, господарі заходу  розкрили зміст роботи клубу, показали його актив. Так, в програмі творчої лабораторії глядачі оцінили виступ артгрупи «Випробування на сміливість і кмітливість», відправилися у морську  подорож «Шукаємо героїв книг», побачили новий рекламний стенд «Клуб скликає друзів», а також отримали на згадку яскравий рекламний буклет «Допитливим  - відповіді й веселі відкриття».

В житті бібліотеки – філії №19 з’явилося таке нове поняття як відеокліп, який надає особливого  емоційного забарвлення будь – якому заходу. Перші спроби в цьому напрямку оцінили   колеги, яким  презентували  слайд -  шоу «Реклама бібліотеки», «Клуб «Веселих Пізнайок і допитливих Чомучок» запрошує».

Засідання круглого столу

(пройшло на засіданнях творчої лабораторії в бібліотеках – філіях 8,18,19)

Обговорення тем

 

 • “Як правильно вибрати профіль клубу, його тематику?”,
 • “З чого почати організацію?”,
 • “Як краще провести засідання?”,
 • “З ким бібліотекар повинний координувати клубну роботу?”,
 • “У чому відмінність гуртка від клубу за інтересами”,
 • “Види гуртків - бібліотечний, літературний, театральний, пізнавальний і ін.”,
 • “Які документи повинен вести бібліотекар?”

Прем'єра книги

Останнім часом традиційну форму проведення масового заходу “прем'єра книги” називають “презентація книги”.

 Тому для цього заходу використовуються звичні форми роботи: книжкова виставка, присвячена автору; читання уривків книги, їх обговорення; автограф-сесія (якщо автор бере участь у заході, і бажає в його рамках продати книги).

Інші форми роботи залежать від технічних можливостей бібліотеки – фотосесія, відео-супроводження, музичний ряд.

Але найголовніше – не забудьте зробити прес-реліз (інформаційне повідомлення, що містить в собі новину про організацію, організатора для публікації в ЗМІ чи іншого оприлюднення) запланованого заходу.

 

 

 

Прем'єра книги Катерини Рибченко «Наука для онука»

 

20 березня 2009 року в бібліотеці - філії №15 відбулась презентація книги Катерини Рибченко «Наука для онука».

  На цю зустріч було запрошено автора - К.Рибченко, поетесу Є. Меншикову, учнів 4-Б класу ЗОШ №22, бібліотекарів інших філій системи та читачів.

 

  
   

 

  Відкрила презентацію К. Натальченко, завідуюча філією №15. Далі взяла слово Є. Меншикова. Саме їй, керівнику літературної студії «Парус» , подрузі

К. Рибченко, випала нагода розповісти про поетесу, її творчий шлях та внутрішній світ .Потім дали слово автору, яка відкрилась, що надихнув її на написання книги онук, невтомний «вождь червоношкірих».

  Її виступ уважно слухали учні, адже вірші з цієї книжечки вони вже знали напамять.

   Твори К. Рибченко так сподобались дітям, що вони виконали цілу виставу, взявши з собою в актори свої улюблені іграшки.

   Для дорослих глядачів К. Рибченко презентувала свої нові книги: "Земний уклін тобі, Вкраїно» та «Листая жизни календарь».

 

 

Прем'єра книги Ольги Полєвіної "Изнанка счастья"

 

25 березня 2009 року в стінах  центральної бібліотеки проходила творча лабораторія «Прем’єра книги». Вона складалася із комплексу заходів: виставки, бібліографічного огляду, виступу бібліотекарів, автора книги, друзів та прихильників творчості Ольги Полєвіної.

             

   

          

   

  

На виставці була представлена не тільки сама книга та відгуки, рецензії на неї, але й фотодокументи, предмети, що розкривають тему книги і особистість поетеси. Ці предмети були гарним доповненням до романтичного образу автора і допомагали читачам увійти в особливий світ  жінки-поета.

Присутні задавали питання стосовно творчості, планів на майбутнє і отримали вичерпні відповіді.  Закінчився захід автограф-сесією.

 

 

 

Прем'єра книги Лариси Кокіної  «Назустріч сонцю».

 

19 березня 2009 року у приміщенні бібліотеки – філії №1 міської централізованої бібліотечної системи в рамках творчої лабораторії відбулася презентація книги Лариси Кокіної  «Назустріч сонцю».

Це третя збірочка її віршів і пісень, яка лунає струною її вірної подруги гітари.

Головний бібліотекар філії №1 в своєму вступному слові  «Серце відкрите для радості і болю» розповіла  запрошеним короткі біографічні відомості про поетесу  Кокіну, а також презентувала її книгу «Назустріч сонцю».

Члени юнацького клубу «Контакт», випускники ЗОШ №29, читали вірші та обговорювали творчість поетеси.

Велике враження на присутніх справила виставка – персоналія  «Крізь відстані й віхи», присвячена творчості кіровоградської поетеси Кокіної Л.

 

        

 
   

Як підсумок творчого заходу була проведена автограф - сесія та фотосесія.

Бібліотекарі філії № 1 організували прес – досьє "Поетична чайка".

 

Жваво пройшло засідання круглого столу  на творчих лабораторіях в бібліотеках – філіях 1,15 та ЦБ.
Обговорювалися теми

Ø      Для чого потрібна презентація

Ø      Чи сприяє презентація створенню іміджу

Ø      Чи існують певні правила проведення презентації книги

Ø      Що потрібно враховувати перед початком підготовки презентації

Ø      Чи погоджуєтеся ви з думкою, що глобальною метою презентації є переконання

Ø      Які фактори впливають на ефективність презентації (ведучий, аудиторія, час і місце проведення)

Ø      Які вимоги до ведучого

 

 

Диспут як форма самовизначення

 

Диспут - це гнучка та мобільна освітня форма, яка сприяє творчому підходу до поєднання традицій та новацій у бібліотечній справі, забезпеченню регулярного поновлення професійних та загальних знань, обміну досвідом.

Наші бібліотеки в роботі з читачами часто звертається до такої форми , як диспут.   Дискусійні методи  удосконалюють навики спілкування, навчають  користувачів переконливо й точно висловлювати свою думку. Тож під час творчих лабораторій бібліотекарі  ділилися з колегами накопиченим досвідом.

 

 

Цивільний шлюб: Так чи Ні

 

У квітні 2009 року колективом   бібліотеки – філії №2 була підготовлена та проведена творча лабораторія «Диспут як форма самовизначення».

Присутнім показали  DVD-фільм, створений до 55-річчя бібліотеки

ім. Тобілевича. Головний бібліотекар виступила з методичними рекомендаціями «Диспут: методика проведення», було випущено і роздано буклети «Диспут як форма самовизначення».

      Обговорити переваги цивільного шлюбу над офіційним і навпаки спробували  на диспуті «Цивільний шлюб: Так чи Ні»

      Учасниками диспуту були студенти технікуму механізації сільського господарства.

На етапі підготовки до диспуту бібліотекарі поцікавилися, як же ставляться  до цивільного шлюбу  оточуючі: провели анкетування «Моє ставлення до цивільного і законного шлюбів. Плюси і мінуси обох».

Аналіз анкети показав, що прихильниками цивільного шлюбу в основному виступає молодь, в нашому випадку майже 100%.

Офіційно оформляти стосунки підуть:

Ø      по любові-74%

Ø      готовий будувати "курінь" для коханої - дружини, але не для

співмешканки-11% (відповіли за родом занять представники бізнесу)

Ø      назустріч своїй обраниці,обранцю-8%

Ø      одружуються за традицією (так було у  тата з мамою)-6%

 Всі ці питання стали версіями обговорення на диспуті.

 Захисники різних точок зору в своїх виступах висловлювали свої думки, вичерпно пояснюючи і обґрунтовуючи їх, прагнули довести неправильність протиставленої точки зору і одночасно відстоювали свою.

Підсумки дискусії показали, що все ж , хоча і з невеликою перевагою, перемогла думка: сказати цивільному шлюбу "Ні".

Огляд літератури «Чоловік і жінка: шлях до гармонії»  провела бібліотекар Цуканова Н.В. Також вона роздала учасникам диспуту буклети Кіровоградської обласної  інформаційної служби з актуальних питань жіноцтва «Створюємо сім’ю разом».

 

 

 

 

 

Чи  є просто дружба з батьками

 

Робота по підготовці творчої лабораторії  в бібліотеці – філії № 11  проводилася поетапно:

Ø      Підготовка консультації „Диспут як форма самовизначення”

Ø      Підготовка пакету методичних матеріалів для учасників  творчої 

    лабораторії

Ø      Підготовка показового заходу

·        Визначення теми (тему  диспуту „Чи  є просто  дружба з батьками?” підказав аналіз паралельного анкетування:   „Ти і твої батьки” та   „Ми і наші діти”)

·        Розробка питань, винесених на обговорення

·        Розробка та оформлення книжкової виставки „Тато + Мама = Я”

·        Підготовка рольових ситуацій

·        Визначення домашнього завдання для учасників диспуту

·        Підготовка учасників до обговорення теми диспуту

·        Запрошення психолога

·        Написання оголошення та памяток для учасників

·        Оформлення залу

 

             

    

 

Питання, які  обговорювались на диспуті:

Ø      Чи впливають батьки на вибір ваших друзів?

Ø      Чи дратує вас піклування батьків?

Ø      Мама чи подруга – хто ближчий?

Ø      Вас лякає гнів батьків чи їхній смуток?

                            

    

                             

                           

АНКЕТА

Шановний учасник опитування!
Твоя щирість, відвертість, повнота заповнення анкети забезпечить наукову вірогідність висновків щодо проблем, які турбують молоде покоління.
Анкета анонімна, проти тебе спрямована не буде. Заздалегідь вдячні тобі за співпрацю.
Вкажи, будь ласка, деякі відомості про себе:

1.                 Стать: чол., жін.

2.                Вік (повних років)

За що мене можна любити _________________________________

За що мене можна сварити___________________________________

 

Сенс життя людини

Бібліотекарі філії №17 підготували і провели в рамках творчої лабораторії диспут "Сенс життя людини", на який запросили школярів ЗОШ №10 та їх наставників, членів клубу "Сусіди". Кожний мав змогу висловити свою думку, спираючись на факти минулого і сучасності. Усі присутні взяли участь у психологічній грі "Дерево мрій".

До заходу була оформлена виставка "Класики про сенс  життя".

                        

  

 

 
    По закінченню заходу відбулася жваве обговорення серед колег. Дійшли до думки, що обрана дуже складна тема, тому була розкрита не повністю і обговорення не було активним.

 Інформація про проведений захід була надрукована в місцевій газеті "Новенський вісник".

Усний журнал : повернення із забуття

Усний журнал – своєрідна форма роботи, яка дозволяє яскраво, емоційно донести до учасників важливу інформацію. Усний журнал вигідно відрізняється від інших заходів широтою і свіжістю інформації, цікавістю форм організації роботи, широким простором для самостійності і творчості учасників. Особливість цієї форми роботи в тому, що проводиться вона безпосередньо самими учасниками.

Карнавал тварин

 

 

При  відкритті творчої лабораторії в бібліотеці  №21 завідуюча філії В.Пічкуренко надала присутнім інформацію про бібліотеку.  

Про методику підготовки та проведення усного журналу та про особливості його підготовки  розповіла бібліотекар Т.Видюк.

 Підготовча робота включала в себе: оформлення книжкових  виставок «А хто в лісі живе, а що в лісі росте», «Тварини - герої книг», були проведені калейдоскопи цікавинок «Живі барометри в природі», «Пам'ятники тваринам».

Присутні були запрошені на перегляд усного розважально-пізнавального журналу «Карнавал тварин».

 

 

   

                          

 

Мета проведення: розширення знань читачів про тваринний світ України, виховання усвідомлення необхідності берегти природу, розвивати творчі здібності(акторські, художні, пластичність).

Журнал складався з 5 сторінок:

1 сторінка «Острів допитливих» запросила на вікторину «Що? Де? Коли?». Команди змагалися в передбаченні погоди та в знанні пам'ятників тваринам. Використовуючи матеріали виставок, учасники провели аукціон «Тварина - герой художнього твору».

2 сторінка «Згадаємо їх імена».

Слайд-шоу «Книга совісті людської» познайомило з тваринами Червоної книги України, діти дізналися про історію створення Червоної книги, змагалися в знанні зникаючих видів тварин.

3 сторінка «Галерея творчих портретів» дала можливість розкрити творчі здібності читачів. Команди змагалися в створенні колективної аплікації «Веселий ярмарок тварин», в написанні твору на тему «Тварина, яку я приручив»,  а також в конкурсі художників.

                                                  

 

 
   

4 сторінка «Театральна».

Учасники намагалися пластикою і звуками передати привітання домашніх тварин, зображали ображену тварину (використовуючи вірші І.Франка та В.Лучука).

5 сторінка «Бібліографічна».

Бібліотекар провів огляд літератури про тварин.

На завершення заходу діти отримали пам'ятки про правила поведінки на природі.

 Бібліотека розробила Програму творчої лабораторії та пам'ятку «Усний журнал: поради постановникам»(для учасників)

 

Багато є в тобі щедрот, моя Вкраїна чорноброва

 

     Творчу лабораторію на тему: „Усний журнал: Повернення із забуття” підготувала і провела бібліотека.

      „Багато є в тобі щедрот, моя Вкраїна чорноброва” – таку назву мав усний журнал, який пройшов у рамках творчої лабораторії на базі бібліотеки – філії №12.

 Його сторінки були присвячені відродженню традицій і звичаїв українського народу:

      „Народна пісня, зоряна, незгасна”

      „Коли бабусі наші дівували”

      „За звичаєм давнім”

      „Чим хата багата”

    Незабутнє враження  у присутніх залишилось від виконання дитячим ансамблем „Мальвочки”  українських народних пісень.       

 

   

 

Відбулося „Свято першого закосичення”, а ще запрошені могли роздивитися виставку чудових українських рушників, хусток, жіночих прикрас, які були представлені на книжковій виставці „Зазирнемо до бабусиної скрині”.

 

  

    

                     

             

Україна багата своїми національними стравами, а кожна справжня українка повинна вміти їх смачно  приготувати і гарно пригостити. Тому для присутніх бібліотека провела майстер – клас по приготуванню українських налисників з сиром.

 

Шкідливі звички – шлях у безодню

 

В бібліотеці – філії №7  підготували і провели  усний журнал «Шкідливі звички – шлях у безодню». Куріння, вживання алкоголю і наркотиків – ця тема дуже гостро стоїть сьогодні в суспільстві. У процесі підготовки бібліотекарі провели бесіду з учнями «На гачку у нікотину», опитування «Моє побажання рідним, які мають шкідливі звички», анкетування «Моє ставлення до куріння».

 

 

З результатами опитування та анкетування були ознайомлені батьки на батьківських зборах ЗОШ № 33, де велась розмова про шкідливі звички дітей. Колектив бібліотеки розробив заходи популяризації здорового способу життя, оформив книжкову виставку «Обери здоров’я, обери життя», видав листівку «Не пробувати і не торкатися! Не брати і не зачіпати!». Участь у проведенНі усного журналу взяли завідуюча відділом по роботі з дітьми Ленінського райвиконкому та інспектор по роботі з підлітками Ленінського райвідділу міліції.

 Сторінки усного журналу:

Ø      «Тютюн – дорослий вибір»;

Ø      «Алкоголь – ворог людства»;

Ø      «Божевілля з власної вини»;

Ø      «Ми за здоровий образ життя»

розкрили негативний вплив наркотиків, алкоголю, тютюну на дитячий організм. А бібліографічний огляд літератури «За здоровий спосіб життя» познайомив присутніх з літературою по даній темі.

 

 

 

Європа – наш великий спільний дім

 

Бібліотекарі філії № 4 підготували для  учасників творчої лабораторії усний журнал «Європа – наш великий спільний дім».

Редколегія журналу підготувала інформацію про Європу в цілому, про місце України в Європі та про історію Європейського Союзу.

Перед заходом для колег , які були присутні на нашій творчій лабораторії, бібліотекарі надали методичні рекомендації по підготовці та проведенню усних журналів.

   

 

     Після підведення підсумків бібліотекар читального залу зробила огляд книжкової виставки «Європа в серцях українців». Головним недоліком усного журналу було те, що вікова категорія учнів була замала для такої інформації, але їм захід сподобався. 

      

   

 

 

 

Виставка: нові акценти

 Виставка – інформаційна основа для роботи. Перше враження про бібліотеку і уміння бібліотекаря популяризувати книжку складається у читача при знайомстві з книжковими виставками в бібліотеці , незалежно від її статусу й величини фонду. Виставкова робота було і залишається одним  із найцікавіших напрямів.

 

Нащадки козака Завади

 

Колективом бібліотеки – філії №10  була проведена творча лабораторія  «Виставка: нові аспекти» - презентація  циклу книжкових виставок «Нащадки козака Завади», «Спортивна гордість Завадівки», «Люди, яких поважають».

 

Проведена велика пошукова робота, читачі та жителі мікрорайону охоче відгукнулися на пропозицію допомогти в зборі історичного матеріалу.

 

         

  

Було описано життя 630 осіб.

Зібрано:

Ø      рідкісних документів, грамот, фотоматеріалів;

Ø      кубків та медалей;

Ø      предмети побуту.

Героями виставок стали  - перша дівчина комсомолка, активна учасниця колективізації, відомий в Кіровограді музикант, Герой Радянського Союзу, герої праці, кавалери орденів Леніна і просто солдати Великої Вітчизняної війни.

           

   

           

Учасники творчої лабораторії відмітили  цінність зібраного матеріалу. Колектив бібліотеки і надалі планує продовжувати пошукову роботу по відтворенню історії рідного краю.

Я – молодь!

 

У бібліотеці – філії №16 також пройшла творча лабораторія «Книжкова виставка: нові акценти».

Під час заходу була проведена екскурсія по бібліотеці, представлено слайд-шоу книжкових виставок, презентація книжкової виставки «Я – молодь!».

  

  

 Взявши таку тему виставки, бібліотекарі  намагалися допомогти молоді у вирішення деяких проблем, а саме: навчання, працевлаштування, дозвілля. Крім книг, на виставці було представлено багато буклетів, оголошень, плакатів.

Бібліотекарі використали нові підходи до оформлення виставки: замість традиційного стелажа – імпровізований паркан, на якому розміщено оголошення «Шукаю роботу», «Пропоную роботу», матеріали розділу «Дозвілля» представлені у вигляді контрасту ( добре-погано).  Бажаючі могли залишити свої відгуки на листі ватману, прикріпленому до стіни. Це також нестандартний підхід.

Бібліотекарі філій 1, 2, 6, 7, 17, 15, 18, присутні на творчій лабораторії, жваво обговорювали наступні питання:

 

Ø      “З яких етапів складається виставкова робота?”,

Ø      “Як правильно відібрати документи для виставки?”,

Ø      “Які предмети й аксесуари можна використовувати?”,

Ø      “Якою повинна бути її структура?”,

Ø      “Як правильно оформити виставку?”,

Ø      “Навіщо бібліотечній виставці потрібна реклама?”,

Ø      “У чому полягає особливість виставки нових надходжень?”,

Ø      “Особливості виставок до знаменних і пам’ятних дат”,

Ø      “Що представляє собою жанрова виставка?”,

Ø      “Як правильно оформити виставку на допомогу освоєнню навчальних програм?”,

Ø      “Що являє собою виставка-дискусія?”,

Ø      “Нетрадиційні виставки”,

Ø      “Навіщо потрібні виставки “забутих книг?”,

Ø      “Різні види виставок – “діалог”, - “вікторина”, - “кросворд”, - “конкурс”, - “хоббі”, - “досьє”, - “гра”, - “ательє” і ін.

 

Місто на сивому Інгулі

 

Бібліотекарі філії №5 підготували та провели творчу лабораторію «Виставка: нові акценти», на якій презентували книжкову виставку – пошук «Місто на сивому Інгулі» краєзнавчого  напрямку.  Була розроблена програма творчої лабораторії:

Ø      Екскурсія по бібліотеці   

Ø      Ознайомлення з роботою бібліотеки

Ø      Консультація «Оформлення книжкових виставок»

Ø      Презентація книжкової виставки - пошуку «Місто на сивому Інгулі»

Ø      Музична пауза

Ø      Круглий стіл

Ø      Анкетування

Бібліотека – філія №5  – для тих, хто цікавиться історією краю. Тому і виставка «Місто на сивому Інгулі» презентує читачам книги відомих краєзнавців, з якими бібліотекарі  співпрацюють.

 Один з розділів -  «Кущівські Знахідки» -   приваблює старовинними речами, знайденими в кущівських  будинках.

Бібліотекарі  провели велику пошукову та роз’яснювальну роботу, щоб зібрати ці старовинні речі, щоб з їх допомогою  дати молоді уявлення про побут  предків. Тут також представлені легенди про заснування найстарішого поселення нашого міста - Кущівки.

 

Прикрасою виставки став розділ «Безцінна спадщина майстрів», який презентує книгу – макет Вадима Смотренко «Художній  метал Елисаветграду».        
Наше місто славилося унікальними ковалями. Колись воно було щедро прикрашене їх витворами – металевим мереживом. В.В. Смотренко десятиріччями збирав відомості про це мистецтво, замальовував візерунки.  Його колекція нараховує понад 100 експонатів - це  оригінальні ескізи, зроблені ним власноруч.

               

   

Розділ виставки «Допоки пам’ятаємо – живемо», присвячений Кіровоградщині та кіровоградцям періоду Великої Вітчизняної війни.  Тут також розташовані речі часів війни, знайдені на  Кущівці.

Під час презентації виставка була озвучена піснями В.Смотренко, які автор виконував, акомпануючи собі на гітарі.

Творчу лабораторію відвідали бібліотекарі МЦБС, які в зошиті відгуків «Ваша думка про виставку» залишили свої  враження та  побажання.

 

 

 

…А музика звучить

Виставка газетної шпальти, виставка – колекція, виставка – роздум, виставка – презентація – таким розмаїттям зустрів колектив бібліотеки - філії №13 своїх колег, що завітали на творчу лабораторію. Найбільший інтерес викликала виставка "…А музика звучить", матеріали якої розповідали про музичних геніїв нашого міста, різні стилі та напрямки музичної культури. Світ музичних інструментів презентували музиканти родини Довгих.

 

  

 

   До творчої лабораторії працівники філії підготували пам'ятки, розробили консультації та виступи.

 

Турнір: від корисного через цікаве

 

Перлини зоряного неба

 

« Перлини зоряного неба » - так називався турнір, що пройшов у бібліотеці – філії №6. Була обрана саме ця тема , тому що, по – перше, 2009 рік був проголошений Роком Астрономії, по – друге ,  бібліотека носить ім’я першого в світі космонавта , по – третє , саме за цією темою дуже часто звертаються читачі.

  

  

              

            У турнірі брали участь 2 команди 11 класу НВК № 26  . Турнір складався з декількох турів :

Ø      « Привітання » 

Ø      « Знайомство »

Ø      « Розминка »

Ø      « Конкурс капітанів » 

Ø      « Умільці ».

Та найбільше сподобався всім присутнім конкурс « Космічне дефіле » , в якому учасники власноруч виготовили костюми « космічної моди » та цікаво їх презентували. Школярі добре підготувались: виготовили емблеми , плакати , придумали девіз команди.

          У кожної команди була група підтримки – діти з ДЮЦу НВК № 26 , які виконували пісні та  «Танок маленьких зірочок ».

          На турнір була запрошена гостя – астролог Л.В.Кречетова , яка розповіла , що астрологія тісно пов’язана з астрономією , її знання допоможуть передбачити події та пізнати свою долю . Всі конкурсанти , учасники та гості отримали призи.

          

Турнір ввічливості

 

У жовтні в  бібліотеці – філії № 9 відбулася творча лабораторія «Турнір: від корисного через цікаве» за таким планом:

Ø      Знайомство з візуальним рядом бібліотеки;

Ø      Презентація виставки «Історія і сучасність рідного краю»;

Ø      Ознайомлення з виставкою «У країні ввічливих наук»;

Ø      Консультація  "Історія виникнення турніру";

Ø      Масовий захід «Турнір ввічливості».
 

Турнір був розрахований на дітей 10-11 років. Їм було дано домашнє завдання і вони з ним справилися на відмінно. Мета турніру: наглядно показати і розказати про правила хорошого тону, поведінку в гостях та в школі, як поводитися з дорослими.

 

Сім чудес світу

 

                      Турнір, який пройшов у філії № 14, мав назву «Сім чудес світу». Спочатку  бібліотекарі розповіли, що таке турнір, а потім надали інформацію про чудеса світу. Учасники, учні ЗОШ № 21,  поділилися на дві команди, які мали назви «Музи» і «Клеопатри».

 

 

       

  Турнір пройшов дуже цікаво. Команди показали високі знання та хорошу підготовку.

 Бібліотекар зробила огляд книжкової виставки – подорожі «Сім чудес світу».

 

  

 

                  Турнір допомагає розширити світогляд, поглибити  знання, заохочує учасників знаходити інформацію з книг та видань за темою турніру, дозволяє висловлювати свою точку зору.

 

 

                 

                                        ЗАКЛЮЧНЕ СЛОВО

 

Сьогодні можна говорити про те, що така форма роботи, як творча лабораторія, дозволила краще дізнатися  про можливості бібліотекарів нашої системи,  усвідомити завдання і специфіку в відповідності до місцевих умов.

Такі заходи дають чудову можливість обговорити наболілі проблеми, вислухати думки колег, дізнатися про те, як живуть і чим "дихають" інші бібліотеки. Організатори зробили усе, щоб заняття пройшли з користю і поєднали в собі теоретичні знання з практичними, давали простір для творчого застосування досвіду колег.

Слухачі творчої лабораторії відзначили високий професійний рівень консультацій працівників відділу ІМР і висловили вдячність організаторам заходів, побажавши, щоб такі акції стали регулярними. Тому було вирішено зробити цю форму підвищення кваліфікації традиційною.

 

 

 

 

 

 

 

  

 

Додаток  №1

Проведення творчої лабораторії

"Масові форми популяризації книги"

на тему "Клубне об'єднання у  бібліотеці"

на базі бібліотеки – філії № 8

(відповідальний головний бібліотекар відділу ІМР Л.Дорошенко)

 

 

 

Час проведення

Назва заходу

Відповідальний

10.00 – 10.10

Відкриття заходу

Л. Дорошенко

10.10 – 10.20

Наша бібліотека – це…

Г .Юрченко

10.20 – 10.40

Знайомство з візуальним рядом бібліотеки

В. Кизилова

10.40 – 11.15

Організація роботи жіночого клубу

Л. Бондаренко

11.15 – 13.00

Майстер -  клас: Засідання клубу на тему "Шлях до оздоровлення і довголіття"

Члени клубу

 • "Раціональне харчування"
 • "Значення води в житті людини"
 • "Чай для тих, хто любить чай"
 • Огляд літератури "Шлях до оздоровлення і довголіття"
 • Тестування

 

13.00 – 13.30

Засідання круглого столу

Л. Дорошенко

13.30 – 14.00

Анкетування

Л. Дорошенко

14.00 – 14.10

Підведення підсумків творчої  лабораторії

Л. Дорошенко

 

Запрошені бібліотекарі філій №№10,15,16,21,ЦБ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток  №2

Проведення творчої лабораторії

"Масові форми популяризації книги"

на тему "Клубне об'єднання у  бібліотеці"

на базі бібліотеки – філії № 18

(відповідальний головний бібліотекар відділу ІМР С.Барамба)

 

 

 

Час проведення

Назва заходу

Відповідальний

10.00 – 10.10

Відкриття заходу

С.Барамба

10.10 – 10.20

Знайомство з візуальним рядом бібліотеки

В. Резніченко

10.20 – 10.40

Засідання круглого столу

С.Барамба

10.40 – 11.15

Організація роботи  клубу "Веселка"

А. П'янусова

11.15 – 13.00

Майстер -  клас:

Члени клубу

 • Відеопрезентація клубу
 • Практичні заняття: ігри, вікторини
 • Огляд картотеки сценаріїв

13.00 – 13.30

Анкетування

С.Барамба

13.30 – 14.00

Підведення підсумків творчої  лабораторії

С.Барамба

 

Запрошені бібліотекарі філій №№11,2,4,9,14,17

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток  №3

Проведення творчої лабораторії

"Масові форми популяризації книги"

на тему "Клубне об'єднання у  бібліотеці"

на базі бібліотеки – філії № 19

(відповідальний головний бібліотекар відділу ІМР Л. Залевська)

 

Час проведення

Назва заходу

Відповідальний

10.00 – 10.10

Відкриття заходу

Л. Залевська

10.10 – 10.30

Екскурсія по бібліотеці "Змінюється світ – змінюємося ми"

Т.Л.Дніпро

10.30 – 11.00

Засідання круглого столу

Л. Залевська

11.00– 11.15

Презентація "Клубу веселих Пізнайок і допитливих Чомучок"

О. Більченко

11.15 – 13.00

 • виступ арт – групи клубу "Випробування на кмітливість і сміливість"

М.Гаврилюк

 

 • перегляд відеокліпу "Нам цікаво тут"

А. Кожухар

 

 • демонстрація  нового стенду "Клуб скликає друзів"

О. Більченко

 

 • Клуб запрошує: морська регата "Шукаємо героїв казок"

Члени клубу

13.00 – 13.30

Обмін досвідом "Впровадження нових форм у роботу клубу"

Л. Залевська

13.30 – 14.00

Анкетування

Л. Залевська

14.00 – 14.10

Підведення підсумків творчої  лабораторії

Л. Залевська

 

Запрошені бібліотекарі філій №№1,5,6,7,12,13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток  №4

 

 

Проведення творчої лабораторії

"Масові форми популяризації книги"

за темою "Прем'єра книги"

на базі бібліотеки – філії № 15

(відповідальний головний бібліотекар відділу ІМР Л.Дорошенко)

 

 

 

Час проведення

Назва заходу

Відповідальний

12.00 – 12.10

Відкриття заходу

Л. Дорошенко

12.10 – 12.20

Наша бібліотека – це…

К. Натальченко

12.20 – 12.40

Знайомство з візуальним рядом бібліотеки

Н. Ситник

12.40 – 13.40

Майстер – клас. Презентація книги Катерини Рибченко "Наука для онука"

 

 

 

 • Вступне слово

 

К. Натальченко

 • Думки  про подругу

 

Є.Меншикова

 • Творчі плани та задуми

 

К. Рибченко

 • Уривки з книги "Наука для онука"

Учні 4 – б класу ЗОШ №22

 • Автограф – сесія

 

 

13.40– 14.20

Засідання круглого столу

Л. Дорошенко

14.20 – 14.40

Анкетування

Л. Дорошенко

14.40 – 15.00

Підведення підсумків творчої  лабораторії

Л. Дорошенко

 

Запрошені бібліотекарі філій №№ 5, 7, 8, 4, 21, 12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток  №5

Проведення творчої лабораторії

"Масові форми популяризації книги"

за темою "Прем'єра книги"

на базі бібліотеки – філії № 1

(відповідальний завідуюча відділом ІМР Л. Залевська)

 

 

 

Час проведення

Назва заходу

Відповідальний

11.00 – 11.10

Відкриття заходу

Л. Залевська

11.10 – 11.20

Знайомство з візуальним рядом бібліотеки

К.Кононенко

11.20 – 13.00

Майстер -  клас:

презентація книги кіровоградської поетеси Лариси Кукіної "Навстречу солнцу"

 

 • Вступне слово "Серце, відкрите для радості і болю"

Л.Золотаренко

 • Уривки з творів Лариси Кукіної

Члени юнацького клубу "Контакт"

 • Презентація книжкової виставки "Крізь відстані і віхи"

Р.Васильєва

 • Заключне слово "Низький уклін тобі, наша Чайко"

Л.Золотаренко

 • Автограф – сесія

 

 

 • Фотосесія

 

К.Кононенко

13.00 – 13.20

Анкетування

 

Л. Залевська

13.20 – 14.00

Засідання круглого столу

 

Л. Залевська

14.00 – 14.10

Підведення підсумків творчої  лабораторії

Л. Залевська

 

Запрошені бібліотекарі філій №№11,16,18, 2,13

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток  №6

Проведення творчої лабораторії

"Масові форми популяризації книги"

за темою "Прем'єра книги"

на базі Центральної міської бібліотеки

(відповідальний завідуюча відділу ІМР Л. Залевська)

 

Час проведення

Назва заходу

Відповідальний

14.00 – 14.10

Відкриття заходу

Л. Залевська

14.10 – 15.45

Майстер -  клас:

презентація книги кіровоградської поетеси

 Ольги Полєвіной. "Изнанка счастья"

Е.Малюк

 • Презентація виставки "Творча особистість – Ольга Полєвіна".

І. Ковтунець

 • "У нас є справжня література!  ". Розповідь про творчість письменниці

Л.Астаф'єва

 • "Про білий аркуш і циганську музу ". Переклад творів Ліни Костенко.

І. Ковтунець

 • "Поезія і проза в моєму житті"

Виступ письменниці Ольги Полєвіной.

 

 • Відверта розмова. Діалог письменниці з читачами.

О.Полєвіна.

 • Звучать пісні на вірші Ольги Полєвіной

Учні музичної школи

 • Автограф – сесія

 

О. Полєвіна

15.45 – 16.20

Фуршет

 

 

16.20 – 16.50

Засідання круглого столу

Л. Залевська

16.50 – 17.00

Анкетування

Л. Залевська

17.00 – 17.10

Підведення підсумків творчої  лабораторії

Л. Залевська

 

Запрошені бібліотекарі філій №№  9,14,17,6,19,10

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток№7

 

Цикл творчих лабораторій

Шановні колеги, учасники творчих лабораторій! Висловіть, будь ласка, свою думку з приводу проведення творчих лабораторій  на базі бібліотек – філій. Спасибі!


·         Прізвище

·         Філія

·         У яких бібліотеках Ви побували на творчих лабораторіях?

·         Де найбільше сподобалось?

·         Чи потрібні заняття з підвищення кваліфікації в такій формі ?

 

 

·         Будь ласка, трьома прислівниками в називному відмінку охарактеризуйте ці заняття

 

 

·         На вашу думку, що було сильною стороною творчих лабораторі

 

 

·         На вашу думку, що було слабою стороною творчих лабораторій

 

 

·         Найважливішим результатом участі у цьому проекті для себе вважаю

 

 

·         Я хотіла також сказати, що….

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Матеріал узагальнила  Л.Залевська

Комп'ютерний набір Л.Залевська

 

 

Наша адреса : м. Кіровоград,

площа Дружби народів, 6,

 електронна адреса centlib@shtorm.net

 

 

 

Comments