Статті з газет

В Центральной городской библиотеке (пл. Дружбы народов, 6) работает Информационно-ресурсный центр, в котором в течение двух часов в день, с 14-00 до 16-00, со вторника по пятницу желающие могут бесплатно пользоваться услугами Интернета. Программа проходит при поддержке ОУНБ им. Д.Чижевского.

Русский блок. — 2003. — № 5-6.

 

 

 

 

 

В Центральной городской библиотеке (пл. Дружбы народов, 6) работает информационный центр, предоставляющий бесплатно услуги Интернета. Обращаться со вторника по пятницу с 14.00 до 16.00.

Ведомости плюс. — 2003. — № 26.

 

 

 

 

 

 

 

Как живешь, библиотека?

В 2001 году в библиотеке появился компьютер — это кардинально изменило ведущуюся тут работу.

Ну а теперь — самое главное. В ЦБС теперь каждый желающий читатель может бесплатно воспользоваться услугами Интернета - ежедневно со вторника по пятницу, с 14.00 до 16.00. Ведется предварительная запись желающих расширить свои информационные горизонты. Центр предоставляет также возможность войти в базу "Лига:Закон", в которой представлены тексты всех украинских нормативных документов, перепроверенные Министерством юстиции.

Так что теперь у нашей старой знакомой ЦБС начинается новая жизнь.

Валентина Бажан

Репортер. — 2003. — 9 июня.

 

 

 

 

 

Озброюємось Інтернетом

У центральній міській бібліотеці відбулася презентація інформаційно-ресурсного центру, в якій взяли участь директори обласних бібліотек, керівники районних регіональних центрів, лідери громадських організацій. Центр відкрито за фінансової підтримки обласної інформаційної служби з актуальних проблем жіноцтва.

Інформаційно-ресурсний центр на період дії проекту буде забезпечувати своїх користувачів доступною і безкоштовною інформацією шляхом популяризації книжкового фонду та використання новітніх технологій.

У бібліотеці відкрито Інтернет, діє комп'ютерна правова система "Ліга:Закон", яка дає змогу оперативно вивчати і використовувати правову інформацію.

Послуги Інтернету — доступні і безкоштовні для всіх користувачів бібліотеки.

Вечірня газета. — 2003. — 18 липня.

 

 

 

 

Ділова інформація для всіх бажаючих

Днями в Кіровоградській центральній бібліотеці по вулиці Дружби народів, 6 відбулася презентація центру ділової інформації. За словами його керівника, методиста бібліотеки Лариси Лук'янець, тут будь-яка ділова інформація є доступною для кожного відвідувача. У центрі можна скористатися мережею Інтернет, літературою правознавчого, ділового характеру, крім того, тут зібрано найповнішу інформацію з усіх районів області. Фахівці бібліотеки радо зустрінуть пенсіонерів, студентів, безробітних, допоможуть знайти відповіді на будь-які питання. Тим більше, що послуги центру ділової інформації надаються безплатно.

Кіровоградська правда. — 2004. — 2 березня

 

 

 

 

 

 

 

Три комп'ютери - на все місто

Міську бібліотечну систему організовано 1977 року. Зараз до неї входять 20 бібліотек-філій, із яких 5—дитячих. Працюють у них 78 працівників. 1 працюють не лише як бібліотекарі, а і як організатори різноманітних свят і конкурсів, лектори, пропагандисти здорового способу життя, популяризатори (серед українців її доводиться до цього часу популяризувати) української мови. Сьогоднішнябібліотека, особливо у віддалених куточках міста, — це своєрідний клуб, де збираються і дорослі, і діти.Як повідомила директор Кіровоградської централізованої бібліотечної системи Світлана Тимків, найбільшою проблемою бібліотечної системи є застарілий книжковий фонд. Із 550 тисяч книг половина не відповідає ні запитам читачів, ні вимогам сьогодення. На придбання нових книг грошей немає. Окрім тих, які заробляють самі бібліотеки. Сума зібраних за платні послуги грошей за перше півріччя цього року склала 23077 гривні. Із них шістнадцять тисяч витрачено на купівлю нової літератури (одна тисяча екземплярів).

Цього року міським бібліотекам виділено десять тисяч гривень державної допомоги. На ці гроші уже здійснено поточні ремонти у всіх філіях.

У центральній бібліотеці МЦБС створено публічний ( центр регіональної інформації, в якому читачі можуть користуватися документами районних та місцевої адміністрацій. Із травня 2003 року при Центральній бібліотеці І працює Інформаційно-ресурсний центр, відвідувачі якого, читачі бібліотеки, користуються Інтернетом (у Центральній бібліотеці до Інтернету підключено три комп'ютери). Завдяки існуванню можливості виходу у всесвітню мережу бібліотекарі замовляють необхідну читачам літературу. Бажано було б, щоб і у бібліотеках-філіях були : комп'ютери із проведеним виходом у Інтернет, але за тихгрошей, які отримує МЦБС на свій розвиток, це нереаль­но. А ще необхідно підняти зарплати бібліотечним працівникам, які отримують найменше грошей із усіх категорій працівників, але ж працюють не менше за інших.

 

Юрій ЛІСНИЧЕНКО

 

 

 

 

 

Чи модно бути громадянином?

Громадянином України бути модно, стильно й красиво, - вважає нинішній президент. Чи підтримують цю думку кіровоградці?

Різні судження звучали в залі Центральної міської бібліотеки, де проходив День громадянської освіти. Запрошені на нього представники громадських організацій, органів влади, працівники міських бібліотек, студенти висловлювали свій погляд на проблему. Відсутність правди у всьому, а внаслідок цього незначна громадська позиція переважної більшості людей,роз’єднаність громадян, низький рівень довіри до будь-яких організацій та інституцій (крім церкви), намагання переважної більшості прилаштуватися до існуючих обставин і вирішувати свої проблеми насамперед власними силами – все це не сприяє розвитку громадянського суспільства.

Під час проведення заходу піднімалися питання лідерства, третього сектору в Україні. Присутні прослухали лекцію – консультацію „Толерантність – важлива риса демократичного суспільства”. Найбільше зацікавлення аудиторії викликали ділові ігри та тренінги.

А для студентів будівельного технікуму тренери Обласної жіночої інформаційної служби провели заняття „Запобігання торгівлі людьми” з переглядом відеофільму„Куплені – продані”.

Кінцевою метою громадянської освіти є досягнення такого рівня свідомості, який можна охарактеризувати так: ”Від того, що і як я роблю, як поводжу себе і за що голосую, залежить доля мого народу, моєї держави, моя власна, моїх близьких. Я відповідаю за все. Я все повинен робити по закону і по совісті”.

Хочеться вірити, що в Кіровограді є люди активні, які бажають створити свою громадську організацію, впровадити в життя власні проекти, знають, як можна вирішити проблеми, котрі не може розв’язати держава.

Тоді однією з перешкод може бути відсутність інформації. Проте зараз цю перепонуусунено. На базі великих бібліотек діють інформаційно – ресурсні центри.

Є такий і при Центральній міській бібліотеці. Тут ви знайдетебібліотечку теоретичної і методичної літератури, що постійного оновлюєтьсята поповнюється новими матеріалами; папки, де зібрані матеріали про діяльність громадських організацій, списки рекомендованої літератури, тематичні картотеки, нормативно – правові документи. Складається бібліографія з короткою анотацією кожного джерела. Робота спрямована на підвищення інформаційного забезпечення громадських організацій. Користувачі отримують інформацію чи консультацію безпосередньо від працівників центру, листуванням або за допомогою телефонного зв’язку.

Отримання ж доступу до мережі Інтернет, до величезної кількості віддалених інформаційних джерел ,можливість користуватися ними так, як якби вони фізично перебували в межах бібліотеки, не тільки підвищує ефективність інформаційної діяльності, а й значно впливає на сам зміст бібліотечної роботи.

Вже третій рік працівники центру працюютьу цьому напрямку.Нинішній проект має назву «Мережа громадянської освіти - об'єднуємо громадян, громадські організації та місцеву владу».

Центральна міська бібліотекаотримує також прмірники постанов, рішень і розпоряджень від Кіровоградського виконкому, Кіровської і Ленінської районних рад, що дає змогу формувати фонд офіційних видань місцевої адміністрації, опублікованих документів, статистичної інформації про стан економіки, екології, здоров’я, демографії, освіти, культури та інших напрямків. Налагоджено облік офіційних матеріалів, створено довідковий апарат, вивчається ефективність цієї роботи.

Документамивлади користуються різні категорії: державні службовці, вчителі,підприємці, воїни-афганці, чорнобильці, молодь, жінки та пенсіонери.

 

Запрошує молодь до бібліотеки

Лариса Лук'янець,

керівник інформаційно- ресурсного центру

при Кіровоградській МЦБС

 

 

 

 

 

 

 

 

Бібліотека маєсвій сайт

Якщо ви колись пробували розколоти кокос, то знаєте, що зробити це досить важко. Вам доведеться довго мучитися, ви можете розбити всі меблі в домі,  поламати не один молоток, вит­ріпати всі свої нерви і нерви своїх сусідів, відбити всі пальці і, врешті-решт, викинути цілий кокос у відро для сміття. Але для тих, хто знає, як поводити­ся з кокосами, розколоти його не важко.

Так само і зі створенням сайтів, їх розкруткою в пошукових системах і залученням  цільових відвідувачів - ви можете витратити на це купу грошей, нервів і здоров'я, і насамкінець, у відчаї кинути це. Адже сайт - це не тільки красива обгортка,  але і правильна навігація, зручність користування ним, швидкість загрузки, доступність  відвідувачам з різними версія­ми і типами браузерів і, що найголовніше,  це відвідування, при  ­чому цільові.

Все це знайомо і нам, інфор­маційно-ресурсному центру (ІРЦ)  при Кіровоградській  міській бібліотеці. Були пошуки, сумніви, проте на сьогоднішній  день бібліотека має свій сайт.

Але спочатку були комп'ютери, Інтернет... Інтернет, представлений за фінансової  підтримки обласної інформаційної служби з актуальних питань жіноцтва,  надав повноту й опе­ративність задоволенню інфор­маційних, професіональних і  освітніх запитів, залучив до ко­ристування всесвітньою мережею учнів, студентів, держслужбовців, юристів, медичних працівників. Значну частину свого часу і зусиль ІРЦ витрачає на дослід­ження і розробку асортименту послуг, а також оцінку якості обслуговування користувачів. Проведені дослідження показали,  що найбільш зацікавлені в інформаційних послугах учні­вська молодь, інтелігенція, службовці.  Пріоритетною гру­пою є молодь віком 15-25 років. Практика показує, що діти  з незвичайною легкістю адапту­ються у зовсім новому світі глобальних інформаційних мереж.

Найбільш запитувані теми: історія України, політика, законодавство України, екологія, банківська справа, ВНЗ України, астрологія та інші.

Перехід на новий технологічний рівень роботи підвищив  імідж бібліотеки у населення та міської влади. Змінився менталітет бібліотекарів, які відчули підвищення інформаційної куль­тури завдяки ресурсам Інтернет. З відкриттям ІРЦ бібліотека має  можливість оперативно нада­вати будь-яку інформацію читачам, адже відділ працює в до­відково-інформаційному ре­жимі. Отримати можна не лише вторинну інформацію,  а й тек­сти першоджерел.

На базі центру, згідно з пла­ном, проводиться постійне навчання бібліотекарів міста з пи­тань впровадження сучасних інформаційних технологій у бібліотечну справу,  вдоскона­лення системи обслуговування користувачів з використанням мережі Інтернет.

 

На сьогоднішній день ІРЦ пра­цює над реалізацією проекту  "Мережа громадянської освіти: зміцнюємо демократичні зміни".

 

Приходьте до нас за адре­сою: пл. Дружби народів, 6, і  ви отримаєте змогу доторкнути­ся до цивілізації!

 

Л. ДОРОШЕНКО,

менеджер по навчанню ІРЦ

при Кіровоградській МЦБС

 

 

 

 

 

 

Инициатива поощряется

6 декабря в центральной городской библиотеке состоялась ярмарка социальных инициатив, где на суд жюри были представ­лены проекты негосударственных общественных организаций по благоустройству нашего города.

Проведение, ярмарки соци­альных инициатив стало возмож­ным благодаря службе по актуаль­ным вопросам женщин, работаю­щей, в областной библиотеке им. Чижевского. Уже третий год под­ряд при ее поддержке в ЦГБ дей­ствует информационно-ресурс­ный центр, который предоставля­ет читателям бесплатные услуги интернет-сети. В этом году в рам­ках работы центра стартовал про­ект «Система общественного об­разования: учимся работать по новым законам». Ярмарка соци­альных инициатив проводится в городе впервые, но, как выразила надежду директор Кировоградс­кой центральной библиотечной системы Светлана Тымкив, не в последний раз. Ведь это реальная возможность для молодежи воп­лотить в жизнь свои, полезные для всего города, идеи, пообщаться с коллегами, реализовать себя в качестве организатора.

Для участия в конкурсе было подано более 10 заявок от пред­ставителей общественных и партийных организаций, моло­дежи, руководства школ. В них шла речь преимущественно о благоустройстве отдельных тер­риторий, а также о реконструк­ции школьного бассейна, орга­низации художественных выставок и экспозиций, проведении акций «Курению - стоп» и созда­нии школы семейного бизнеса. Оценивали проекты представи­тели Ленинского, Кировского и городского советов, сотрудники отделов семьи и молодежи. Пер­вое место судьи единодушно от­дали проекту,разработанному директором школы №31 Татья­ной Тиханской, который предпо­лагает восстановление плава­тельного бассейна в помещении школы и организацию оздорови­тельных секций. «Серебро» дос­талось проекту Наталии Нижниковой, планирующей создание общества рукодельниц. Третьей, по мнению жюри, стала идея организации при филиале ЦГБ музея космонавтики. Все мини-проекты безусловно достойны финансирования, но победа в данном конкурсе еще не гаран­тирует воплощения идеи в жизнь. Ведь подобных информа­ционно-ресурсных центров в Ки­ровоградской области 15. Вот среди их победителей и состоит­ся окончательный конкурс, кото­рый определит победителя. Фи­нал ярмарки социальных иници­атив состоится в августе следую­щего года в областной библиоте­ке им. Чижевского.

 

Анна Кузнецова.

 

 

 

 

 

 

Бібліотека – центр правової освіти

Шлях побудови правової держави – це підвищення правової обізнаності її громадян. І саме бібліотеки покликані поширювати просвітницькі знання з правознавства серед широких верств населення. Це здійснювалося шляхом складання інформаційних списків, тематичних папок, інформ-досьє тощо, що досить активно використовують у своїй роботі працівники міської централізованої  бібліотечної системи.

Актуальними залишалися і наочні форми роботи: книжкові виставки, інформаційні стенди, правові куточки. Виставки з цієї проблематики експонувалися як окремо, так і були складовою частиною традиційних форм масової роботи: уроків права, правознавчих ігор, круглих столів. 

Так у дитячому відділі бібліотеки-філії №5 МЦБС була відкрита книжкова виставка-протест “Не порушуйте наші права”. Під час огляду цієї виставки працівники бібліотеки прийшли до висновку, що мало дітей знають “Конвенцію про права дитини”, тому додатково була створена інформаційна пам’ятка “Захист прав дитини”.

До участі у заходах з популяризації правових знань бібліотеки залучали працівників правоохоронних органів, служб у справах неповнолітніх, фахівців-юристів.

До Дня прав людини бібліотекарі провели гру з правознавства “Ми і закон”.

Під час гри було проведено п’ять конкурсів. Особливо дітям сподобався конкурс “Детектив”, де вони  вчилися давати оголошення про розшук однокласників.

На конкурс знавців права “Мир і дружба – не дива, або Знай свої права” працівники бібліотеки-філії №19 запросили кваліфікованого правознавця, який нагадав дітям їхні основні права, зафіксовані у Конвенції ООН про права дитини і гарантовані  Конституцією України. Діти  провели цікаві юридичні паралелі між світом казок і нашим сучасним життям, самі визначили покарання для тих казкових персонажів, які порушили ці права.

Демократизація і гуманізація суспільства передбачає розширення знань з правових питань. Тому з вересня минулого року інформаційно-ресурсний центр при Кіровоградській міській централізованій бібліотечній системі працює за проектом “Мережа громадянської освіти: вчимося працювати за новими законами”.

Так у центральній міській бібліотеці відбувся конкурс “Ярмарок соціальних ініціатив”, де на розгляд журі були подані проекти недержавних громадських організацій. Проведення цього ярмарку стало можливим завдяки Консорціуму інформаційно-ресурсних центрів Кіровоградської області. Мета конкурсу – виявлення кращих соціальних ініціатив серед громадських організацій, установ, громадян певного регіону, спрямованих на вирішення суспільно важливих завдань.

Перше місце журі одностайно віддало проекту, розробленому колективом ЗОШ №31 під керівництвом Т.І.Тиханської. Він передбачає відновлення плавального басейну в приміщенні школи й організацію оздоровчих секцій. “Срібло” дісталося проекту Наталії Нижникової, яка планує створення координаційного центру “Краса врятує світ”. Третьою, на думку журі, стала ідея створення при бібліотеці-філії №6 музею космонавтики.

Забезпеченню прозорості у прийнятті рішень місцевими органами влади сприяє створення при міській центральній бібліотеці Публічного центру регіональної інформації. Оформлено інформаційні виставки, стенди, тематичні полиці: “Влада інформує” тощо. З’явилося багато друкованих матеріалів (постанов, рішень, розпоряджень міської та районних рад), було змінено і розширено схему обліку документів. За минулий рік, зокрема, надійшло більше півтори тисячі постанов, рішень і розпоряджень Кіровоградського міськвиконкому, Кіровської та Ленінської районних рад, що дає змогу формувати фонд офіційних документів місцевої влади та статистичної інформації про стан економіки, екології, здоров’я, демографії, освіти, культури у нашому місті.

 

Лариса Залевська, завідуюча відділом

 інноваційно - методичної роботи МЦБС

Вечірня газета. - 2007. - 23 березня

 

 

 

Працювати стало цікавіше!

Повернення на роботу після трьох років декретної відпустки… Що може бути більш прозаїчним? Я не люблю одноманітності. Цікаве життя - це коли відбуваються зміни, що розширюють світогляд, коло знайомств, змушують вивчати щось нове. І тому вихід на робоче місце не дуже приваблював. Ну що може суттєво змінитися в бібліотеці за три роки? Але...

За цей час в моїй рідній міській центральній бібліотеці були замінені старі комп'ютери на сучасні. А за кошти, зароблені нашими бібліотеками, закуплено більше десятка персональних комп'ютерів, які встановлені у філіях.

МЦБС придбала програму ІРБІС, яка дозволяє автоматизувати всі бібліотечні процеси. А це дуже для нас важливо! За умови збільшення потоку користувачів нашої бібліотеки необхідно якомога швидше виконувати їх запити. Та найцікавіше мене чекало попереду. В лютому минулого року було створено сайт нашої бібліотечної системи - www.kr.cent.library.kr.ua. На ньому викладені різні матеріали від інформації про роботу наших філіалів до рефератів на різні теми. На сьогоднішній день відвідувачами нашого сайту є не тільки жителі України, а й усього світу (Росії, Канади, Греції, Йорданії). За останніми даними, їхня кількість становить майже 9000. А за останній місяць наш сайт взагалі переглянуло більше 3000 людей.

Та найголовнішою зміною я вважаю роботу інформаційно-ресурсного центру. Він розпочав свою роботу три роки тому. ІРЦ було створено за сприяння Кіровоградської обласної інформаційної служби з актуальних питань жіноцтва. Основним його завданням є знайомство із законодавством України та інформування з правових питань. На той час послугами центру користувалися в основному люди середнього віку. Звернутися їх до цієї форми змусило життя. Знаходячи відповіді в нашому ІРЦ, вони відстоювали свої інтереси в органах влади.

Сьогодні значну кількість наших користувачів складає молодь. І це приємно. Аналізуючи їх запити, можна зробити висновок, що молоді люди, готуючись до дорослого життя, розуміють: правові знання необхідні, як і знання з математики чи мови. Будучи обізнаним в законодавстві України, значно легше знайти місце в житті, відстояти свої права.

Другу, не меншу частину наших користувачів складають різні соціальні групи читачів. У нашому центрі пенсіонери, інваліди, безробітні, домогосподарки можуть отримати відповіді на запитання, які стосуються їх прав.

Отже, на мене чекала цікава робота. І сьогодні, певно, всі розуміють, що бібліотека - це вже не гори книг і бібліотекарка похилого віку в окулярах. Бібліотека сьогодні - центр, де можна отримати інформацію з будь-якого джерела (книги, цифрові носії, Інтернет) і з будь якої теми.

 

Запрошує кіровоградців

на пл.Дружби народів

Світлана Барамба

Молодіжне перехрестя. - 2007.-  29 березня

 

 

 

 

 

Знову сесія? Тепер інформаційна!

     У центральній міській бібліотеці в четвер відбулася інформаційна сесія в рамках проекту „Мережа громадянської освіти: вчимося працювати за новими законами”. Дійсно, де ще, як не в бібліотеці, знайомитись з усім новим, що приходить в наше життя.

     Програма сесії включала заходи з правової тематики.

    Для працівників бюджетної сфери начальник міськуправління юстиції  Людмила Гуріна прочитала лекцію „Конституційна реформа в Україні: перехід до парламентсько-президентської республіки”. Працівники центру провели презентацію виставки „Вчимося працювати за новими законами”. Нам дійсно треба вчитися й жити за новими законами, тому Людмилі Василівні довелося відповідати на безліч запитань: що таке парламентсько-президентська держава, чому виникають проблеми у сфері взаємодії владних гілок тощо.

    Для студентів була організована зустріч з працівниками центрів зайнятості. Спеціаліст міськрайонного центру зайнятості Вікторія Юрченко розповіла про реалії і перспективи ринку праці в нашому місті, а головний спеціаліст обласного центру зайнятості Юрій Глібко провів діалог „Забезпечення гарантій зайнятості молоді в Україні”. Юнаків та дівчат цікавили питання працевлаштування, отримання державних виплат по безробіттю, можливість влаштуватися на роботу за кордоном. На всі запитання Юрій Анатолійович дав вичерпні відповіді.

     Менеджер інформаційно-ресурсного центру Світлана Барамба провела огляд експозиції „Співдружність незалежних держав” та надала консультацію про те, як слідкувати за новими виданнями і публікаціями.

 

Із задоволенням консультувала студентів

Лариса Залевська

менеджер ІРЦ.

Молодіжне перехрестя. - 2007. - 26 квітня. - С. 11

 

 

 

 

 

Наша адреса: м. Кіровоград, пл. Дружби народів, 6

Телефон 8 (0522) 24 – 89 – 17

Електронна адреса: centlib@shtorm.com