Центральна дитяча бібліотека

Центральна дитяча бібліотека

Режим роботи бібліотеки

 

Вівторок - п’ятниця: 9.00-17.00

Субота: 9.00-16.00

Неділя-понеділок: вихідні дні

Останній день місяця: санітарний

 

Технічна характеристика приміщення

 

Загальна площа – 185 кв. м

 

Структура бібліотеки

 

Відділ обслуговування дошкільників та учнів 1-5 класів

·        абонемент

·        читальний зал

Відділ обслуговування учнів 6-9 класів

·        абонемент

·        читальний зал

 

 Технічне оснащення

 

комп'ютери – 2; сканери -1;  принтери – 2; ксерокси -1;

телевізори – 1; програвачі – 2; магнітофони – 2

 

 

Книжковий фонд станом  на 1.01.2008 р.  – 30231 прим.

 

Книговидача – понад 55000 прим.

 

Читачі – 2800

 

Кількість відвідувань за рік – понад 23000

 
 
Центри спілкування користувачів
 
клуб «Наталка»,  театр книги «Буратіно»,  гурток «Книжкова лікарня»
 

 

 

ІСТОРІЯ   БІБЛІОТЕКИ

 

            Бібліотеки, як і люди, кожна має свою історію. 15 квітня 1952 року виконавчий комітет Кіровоградської міської Ради депутатів трудящих прийняв рішення «Про відкриття на околицях міста бібліотек  для кращого обслуговування населення»  у відповідності з народногосподарським планом СРСР.

            Як наслідок, згідно рішення за №1098 виконкому міськради,  5 вересня 1952 року  в районі Новоолексіївки розпочала своє існування дитяча бібліотека ім. П. Морозова. Очолила  бібліотеку ГАЙДАМАЧЕНКО Раїса Петрівна, 1928 року народження, українка, член ВЛКСМ, освіта вища спеціальна, тільки-но закінчила Харківський бібліотечний інститут. Молода завідуюча, сповнена сил та енергії, взялася за ремонт приміщення, невеликого за площею - всього 45 кв. м.  Зобов’язана вона була це зробити в місячний строк. Але так склалися обставини, що закінчувати ремонт довелося ДЕОРДІЄВІЙ (БУХАРІНІЙ) Ганні Федорівні, 1917 року народження, українці, безпартійній, випускниці Кіровоградського педагогічного інституту ім. О. С. Пушкіна.

            Штат бібліотеки на той час складався з 3-х чоловік: завідуюча, бібліотекар, прибиральниця. За перший рік роботи  фонд бібліотеки налічував 6 тис. примірників і з кожним наступним збільшувався. Держава піклувалася про  розвиток бібліотек, збільшуючи асигнування на придбання книг, тим часом  як ціни на книжкову продукцію зменшувалися.

Бібліотека під керівництвом Ганни Федорівни спрямовувала свої зусилля на культурно-просвітню роботу і тим самим заслужила популярність серед населення мікрорайону.  Учні місцевої школи  були постійними читачами та учасниками масових заходів (лекції, бесіди, читання, тематичні вечори). На очах  закоханої в свою справу завідуючої виросло не одне покоління читачів і серед них вона зуміла виділити Шалабіну Тамару,  яка ще з початкових класів проявляла чималий інтерес до книги, до роботи бібліотекаря. Тамара Андріївна і очолила бібліотеку в 1974 році, коли Ганна Федорівна пішла на заслужений відпочинок.

             За 22 роки сумлінної праці  Бухаріну Г. Ф. не один раз міськрада та обласна бібліотека ім. А. Гайдара нагороджували грамотами та почесними листами.

         У 1974 році дитяча бібліотека ім.П.Морозова отримала нове приміщення в тому ж районі по вул.Соколовській 5, 6.

             Нове приміщення мало значно більшу площу - 190 кв. м. і розташовувалося у 2 корпусах. З розширенням площі бібліотеки змінилася і її структура, збільшився штат: завідуюча, зав. абонементом, зав. читальним залом, бібліотекар абонементу, прибиральниця.  Тепер бібліотека має змогу приймати одночасно більшу кількість читачів. А взагалі їх кількість зросла до 3-х тисяч. В читальному залі для учнів груп  продовженого дня (школи № 7, 16, 17, 32) регулярно проводяться масові заходи. Фонд бібліотеки нараховує 30 тис. примірників.

              В 1977 році було проведено централізацію мережі державних бібліотек м. Кіровограда. В 1979 році б-ка ім. П. Морозова була реорганізована в міську центральну дитячу бібліотеку із фондом 38000 примірників. Бібліотека мала таку структуру:

         * абонемент 1-4 класів

         * абонемент 5-9 класів

         * читальний зал

            Штат співробітників складав 5 чоловік, як і раніше. Очолювала бібліотеку Бойко Ольга Василівна.

            На цьому витку історії функції бібліотеки розширюються. Вона стає методичним і координаційним центром з питань бібліотечного обслуговування дітей і підлітків дитячих бібліотек МЦБС.

              В 1988 році ЦДБ переселилась у нове приміщення, збудоване за типовим проектом у житловому будинку по вул. Попова, 20, корп. 5

(102 мікрорайон Космонавтів). Її урочисте відкриття відбулося 4 листопада 1988 року. У обласній телевізійній передачі „День за днем” виступила заступник директора по роботі з дітьми Савенко Л.М., яка в своєму інтерв'ю розповіла про бібліотеку і запросила всіх бажаючих дітей стати її читачами. ЦДБ  стає центром дозвілля для юних жителів мікрорайону та учнів шкіл №18, №31, №35. В ній функціонують читацькі обєднання за інтересами: театр книги „Буратіно”, гурток „Книжкова лікарня”. Дітей приваблює в бібліотеку її яскраве оформлення - літературні герої та фрагменти улюблених творів, створені художницею МЦБС А.І. Братславскою,  вражали уяву читачів. Юні любителі природи проводили багато часу в нетрадиційному, як для такого закладу, зоологічному куточку.

             Завдяки енергійності і знанням молодих спеціалістів, що увійшли до нового штату (Савенко Л.М., Манжула Т.С., Ушацька Т.Г., Казакова Т.М., Ткаченко О.Г) бібліотека успішно розвивається.  Бібліотекарі шукають нові форми роботи: ігри-драматизації, політбаталії, літературні мандрівки.

               На початку 90-х фонд ЦДБ активно поповнюється новими книгами з історії України, творами українських авторів.  При комплектуванні   пріоритет надається українськомовним виданням, що сприяє національному відродженню держави.

            Багато уваги приділяється в цей період моральному та естетичному вихованню. В 1994 році при бібліотеці відкривається клуб за інтересами „Наталка”, основне завдання якого -  допомогти юним обрати правильний шлях у житті. У клубі проходять заняття, різноманітні за формою і тематикою, яку підказує саме життя:

·        Тренінг впевненості „Хочу, можу й буду”;

·        Година спілкування „Неформали: стан душі чи виклик суспільству”;

·        Психологічний практикум „Поради Дейла Карнегі”;

·        Диспут „Ти рульовий чи пасажир в своєму житті”;

·        Шок-урок „За помилки мої лиш я плачу”;

·        Зустріч з народними митцями „Дорога вічна до краси”;

·        Модний калейдоскоп „Новини з подіуму”

             До проведення заходів залучаються психологи, медики, правоохоронці, народні умільці, дизайнери, візажисти – всі, з ким цікаво поспілкуватися юним.

              Переживаючи тяжку фінансову скруту  90-х років, коли фонд бібліотеки поповнюється слабо, працівники бібліотеки, люди високо професіональні, розуміють, що в таких умовах не втратити читачів,  зацікавити, задовольнити їх запити допоможуть нові ідеї, нестандартні рішення. Проводячи масові заходи по пропаганді книги, бібліотекарі звертаються до  елементів театралізації. В 1998 році було  розповсюджено досвід роботи бібліотеки з цього питання («Застосування елементів театралізації при проведенні масових заходів»).

             Зростанню авторитету бібліотеки  сприяє і цікава  робота в театрі книги „Буратіно”, дружний колектив якого налічує понад 20 творчо обдарованих  дітей. За віковою категорією вони розділені у 2 трупи: старша – учні 7-9 класів, молодша – учні 3-5 класів. Юні актори власноруч виготовляють декорації та костюми. Вони працюють із понад 20-ма ляльками і ставлять по 3-4 спектаклі на рік. У репертуарі театру багато різноманітних вистав, які мають важливе виховне значення – в п'єсах, поставлених на основі художніх творів, розкриваються теми дружби, товариськості,  взаємодопомоги, толерантності :

·        «Котик і півник»;

·        «Колобок у новій казці»;

·        «Бременські музиканти»;

·        „Незвичайні пригоди в лісовій школі”

·        «Руда шахрайка»;

·        «Пан Коцький»;

·        „Червона Шапочка про толерантність”

              В доробку театру є також бібліотечні уроки «Перший день у бібліотеці», «Як Мальвіна Буратіно книгу берегти навчала»; уроки з правового виховання  та валеології «Знай свої права, або пригоди Буратіно на новий лад», «Азбука безпеки», „Один вдома”.

 

              Сьогодні ЦДБ своїми основними завданнями вважає:

·        формування моральних і духовних цінностей у дітей;

·        забезпечення їх художньо-естетичної освіченості,

     розвиток творчих здібностей (створюється інформаційно-

     естетичний центр „Сходження до прекрасного”);                                                            

·        сприяння розвитку освіти та самоосвіти, організація

     ділового читання школярів;

·        впровадження нових, прогресивних форм роботи

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              

              У бібліотеці ведеться видавнича робота: готуються рекомендаційні та інформаційні бібліографічні посібники, буклети, пам’ятки.

У 2007 році розпочато роботу по створення  електронних каталогів та картотек.

Покращення технічного оснащення бібліотеки дозволяє надавати

користувачам додаткові послуги: ксерокопіювання, сканування, пошук інформації в Інтернет.

           ЦДБ добре знають в нашому місті.  Вона є організатором загальноміських конкурсів „Найкращий читач року”, фестивалів дитячої та юнацької творчості. Найулюбленіше свято читачів, День захисту дітей, традиційно проводиться під відкритим небом. Виїзні акції „Книжка - у дарунок”, „Подаруй дітям посмішку” організовувались для дітей дитячого будинку „Барвінок” та обласної дитячої лікарні. Діяльність закладу висвітлюється в  засобах масової інформації.

          За вагомий внесок у розвиток бібліотечної справи трудовий колектив ЦДБ: Громадська Т.І., Волкова Л.В., Казакова Т.М.,  Чорна Г.О.   під керівництвом Ушацької Т.Г. неодноразово нагороджувався грамотами, подяками та цінними подарунками.

 

 

 

 

 
Адреса: Україна,  25031   м. Кіровоград,  вул. Попова, 20,  корп.5

Телефон: 55-70-07

Comments