Робота бібліотек Кіровоградської МЦБС з юнацтвом

Всі бібліотеки – філії Кіровоградської міської централізованої бібліотечної системи працюють з юнацтвом, але кожна філія має свою специфіку з такою категорією користувачів.

Міська центральна бібліотека знаходиться в безпосередньому оточенні шістьох навчальних закладів: ЗОШ № 26, № 34, комерційного і будівельного технікумів та двох вузів: КІРУЕ і КІК.

Головне сьогодні – формувати громадянина суверенної України, який би глибоко знав минуле і сучасне своєї держави, вітчизняну і світову культуру. В нашій бібліотеці пріоритетним напрямком роботи з юнацтвом є національно – патріотичне виховання і працює клуб для допризовної молоді "Ати – бати". Вихованню в юнаків почуття патріотизму, шани і поваги до ветеранів Великої Вітчизняної війни, воїнів – афганців сприяють уроки мужності. Під час проведення цих уроків юнаки зустрічаються з ветеранами війни і праці, учасниками бойових дій. ( вечір вшанування "В боях за наше місто", урок мужності "У вогні палала рідна Україна", патріотична година "Афганістан – моя кривава рана").

Про престиж військового, армійські проблеми, контрактну службу, стан української армії, особливості призову дізнаються юнаки під час зустрічей з представниками військкомату, з якими ми працюємо вже декілька років. Досить часто погляди юнаків на службу в армії під час таких зустрічей змінюються з негативних на позитивні, і це не може не радувати ( патріотична година "Будь готовим до захисту Вітчизни", історична година "Погони честі: історія розбудови Збройних сил України").

Молодь знайомиться з історією українського народу, обрядами, звичаями під час проведення таких заходів як вечорниці, народознавчі свята, краєзнавчі екскурсії. Так, під час проведення заходу "І прийдуть до тебе три свята у гості" усі присутні були зачаровані дивовижним, яскравим виступом тріо бандуристок "Орія" з Обласного центру дитячої та юнацької творчості.

В бібліотеці накопичуються і зберігаються відомості з місцевої історії, створюються прес – досьє, яких у нас вже є біля 20. Підборки краєзнавчих матеріалів використовуються і бібліотекарями під час проведення заходів, присвячених історії нашого краю, і користувачами бібліотеки для поповнення своїх знань. Молодь охоче бере участь у вікторинах, конкурсах, присвячених нашому краю і видатним землякам.

(Літературний портрет Євгена Маланюка "Повернувся переможцем", поетична година присвячена Валерію Гончаренку "Поет – це слово, це його життя", вечір – портрет "Родина Тарковських і наш край", етнопанорама "Нас всіх ріднить земля Кіровоградська").Цікавою для молоді є така форма масової роботи, як мандрівка – подорож "Цікаві адресати", "Де був створений перший український професійний театр?", "Найвизначніші відкриття та дослідження".

У ХХІ столітті, як не мріяли фантасти, проблеми зі здоров'ям не зникли, а навіть, навпаки, збільшились. Бібліотека – не лікарня, вона не може вилікувати наркомана, заборонити куріння і вживання алкоголю, і тим не менш, не має права бути осторонь від цих глобальних проблем. Ми за допомогою книг, періодичних видань, зустрічей з лікарями – фахівцями, допомагаємо своїм читачам вирішувати проблеми зі здоров'ям, викорінювати шкідливі звички, роз'яснюємо переваги здорового способу життя. (Година моралі "Молодь в оманному світі спокус", гра – імітація "Суд над пачкою сигарет", година спілкування "Наркоманія – це плаха", урок – застереження "Про СНІД на повен голос").

Для профілактики злочинності бібліотекарі проводять зустрічі молоді з юристами, морально – правові бесіди, години відвертості, правові експрес – ігри, екскурсії до історії права.( Година правових знань "Навчитися жити за Конституцією важливіше, ніж її прийняти", вікторина "Екзаменує Світлофор Моргайко", правовий лабіринт "Як я знаю свої права").

Екологічне виховання – теж важливий напрямок у роботі бібліотеки. Так, дуже цікава інформація до Всесвітнього Дня водних ресурсів була підготовлена і використана в екологічній бесіді "Закрути міцніше кран – щоб не витік океан". Бібліотекарі розповіли про цінність води, про важливість її збереження, про дуже цікавий і єдиний в Україні Музей Води, про інформаційну матрицю води ( з яскравими ілюстраціями). Сьогодні охороною навколишнього середовища зацікавлена молодь і тому ми проводимо такі заходи як: екологічна гра "Зелена команда", година реквієм "Біль і крик душі під знаком Чорнобиля", година цікавих повідомлень "У битві одвічній між злом і добром наша планета – долоня відкрита".

Бібліотека надає допомогу юнацтву у засвоєнні учбової програми, бере участь у проведенні уроків етики та сімейного виховання, народознавства, української та світової літератури. ( "Тарасові березини" літературна година, "Батько і мати – два сонця гарячих" година спілкування).

Завжди гостинно відчинені двері відділу обслуговування. До послуг читачів тут безліч історичної, педагогічної, науково – популярної, довідкової та художньої літератури, задовольняються і читацькі запити за учбовими програмами, а любителі гострих відчуттів знаходять тут книги пригодницького характеру та твори світової фантастики. Учбова література допомагає читачам працювати і вчитися, вдосконалювати свої знання в тій чи іншій галузі, розвивати свій творчий потенціал, готуватися до обраної професії.

Бібліотека популяризує творчість не тільки письменників і поетів, але і митців, майстрів народно – ужиткового мистецтва. У нас в бібліотеці постійно експонуються виставки робіт художників, народних умільців. Студенти КІРУЕ з факультету "Дизайн" зустрічались з неперевершеною майстринею з об'ємної аплікації М. Я. Зозулею і також, як сотні відвідувачів виставки робіт цієї майстрині, були вражені українським національним неповторним колоритом і гумором її робіт. Широкого розголосу набула виставка робіт майстрів вишивання та плетіння, яка експонується зараз в бібліотеці.

Місце книги в житті молодих людей змінюється під впливом інформаційних технологій і телебачення, але все ж книгу комп'ютер замінити не зможе. Він є помічником в інформаційному забезпеченні читачів. Електронний варіант будь – якого видання не замінить живого спілкування з книгою. Інтернет доповнює і розширює інформаційні можливості бібліотеки, але молода людина, приходячи до бібліотеки, бажає погортати журнал або яскраво ілюстровану книгу. Наша бібліотека поки що єдина в системі, яка має доступ до мережі Інтернет. Користувачі нашої бібліотеки одержують консультативну, практичну, навчальну допомогу в Інформаційно-ресурсному центрі.

 

Філія № 1 одним із основних напрямків своєї роботи з юнацтвом вважає популяризацію краєзнавства, тому багато уваги приділяється висвітленню історії рідного краю, культурної та літературної діяльності, видатних діячів та письменників – земляків.

Бібліотека тісно співпрацює з Обласним краєзнавчим музеєм, наукові спеціалісти якого часто виступаютьперед молоддю в бібліотеці, а також безпосередньо в музеї проводять масові заходи, зустрічі з ветеранами. Так, у січні до 63-ої річниці визволення м. Кіровограда від фашистських загарбників спільно з науковими співробітниками в музеї був проведений день краєзнавства "Вони визволяли наш край".

Багато років при бібліотеці працює юнацький клуб "Контакт". Головна мета – популяризація літератури, організація змістовного дозвілля. всебічний розвиток інтересів і творчих здібностей молоді. В рамках засідань клубу проходять зустрічі з поетами, художниками, психологом.

В бібліотеці було проведено ряд заходів на допомогу морально – правовому вихованню молоді, а саме:

·                    до Всесвітнього Дня боротьби із захворюванням на туберкульоз була презентована книжкова виставка "Здорова людина - здорове суспільство";

·                    година – застереження "Туберкульоз – хвороба віку", на якій виступила лікар Будянська Р.В.;

·                    година – застереження "Тютюн – ворог здоров'я";

·                    день інформування "Зупинися над прірвою".

 

З метою пропаганди екологічних знань в бібліотеці проходив місячник "Зелений паросток майбутнього". До Дня довкілля було оформлено книжкову виставку "Все задумано мудро в природі, проведений урок – застереження "Сторінками "Червоної книги".

До Дня Святого Валентина проводився інтелектуально – розважальний конкурс з квітами, подарунками і призами.

Для випускників шкіл бібліотека проводить вечори – реклами "Твоя майбутня професія",  на яких виступають викладачі та студенти ДЛАУ, МАУП, професійного ліцею № 2.

До Дня рідної мови була оформлена виставка "Слово рідне, мова рідна" та проведений літературний вернісаж "Нехай же слово золоте печалиться, сміється і цвіте".

 

Філія № 2 основним напрямком в роботі ставить: прагнення стати скарбницею інформації в середині мікрорайону, основним завданням якої є забезпечення інформаційних та освітніх потреб учнівської та студентської молоді. Колективом вивчаються запити користувачів і комплектується фонд відповідно до потреб.

Специфіка роботи саме нашої бібліотеки в тому, що в основному юнацькою кафедрою обслуговуються учні, студенти ПТУ, технікумів та вузів. Студенти ВПУ №4, ПТУ№ 8, а особливо технікуму статистики, який не має бібліотеки знаходять літературу по економіці, філософії, політології, історії. соціології та іншим дисциплінам саме в нашій бібліотеці. Бібліотека комплектує електронні видання різних серій та напрямків. Серед них тематичні бібліотеки електронних видань МАУП на компакт – дисках.

В бібліотеці протягом багатьох років працює юнацький клуб "Юніор". У 2006 році пройшли такі засідання клубу:

·                    літературно – музична зустріч "О музико, у душу увійди…";

·                    літературний ярмарок "Мода читати – а не читати модне";

·                    засідання клубу "Се любов моя плаче так гірко" (до 150- річчя від дня народження І.Франка);

·                    арт – мозаїка "Картинними галереями світу" ознайомила членів клубу з    картинами, присвяченими музам і художникам, які їх написали.

 

У 2007 році були такі засідання клубу:

·конкурсна програма "Перехрестя кохання, присвячена найромантичнішому святу року "Дню Святого Валентина";

·поетичний вечір "Кобзарем його ми звемо";

·15 березня в бібліотеці молодь грала у Гоголівський КВК "Велич майстра".

 

Філія № 4

У філії № 4 вже багато років відкриває свої двері для підлітків  клуб "Юний правознавець", який ставить собі за мету моральне та патріотичне виховання молоді, правову освіту серед населення, формування здорового способу життя. Заснований клуб був у вересні 1994 року, мав спочатку назву "Людина та закон". Очолила і його працівник читального залу Савчук А.М. Через декілька років назва змінилася на "Юний правознавець", та змінився і керівник – бібліотекар Шейчук Н.М., яка вже понад 10 років проводить цікаві  засідання.

Зі спогадів Шейчук Н.М.: "Коли я розпочала свою роботу в клубі, це був 1996 рік. 90- ті роки загалом були важкими в плані правової освіти. Багато молоді та дорослих не знали навіть азів права. Тоді ми почали активно організовувати зустрічі з дільничними мікрорайону, юристами, адвокатами. І таки зустрічі зі спеціалістами приносили неабияку користь у формуванні правової свідомості. Окрім членів клубу, який складався зі студентів та учнів, заняття стали відвідувати дорослі читачі бібліотеки. Ми навіть взяли під правове шефство п'яті класи і доводили їх до випуску."

В останні роки клуб для підлітків плідно  працює у різних сферах життя. Постійним консультантом є адвокат -  наша читачка  Чернова Т.Н., дуже часто бувають запрошені до дискусії з членами клубу дільничний мікрорайону Лавриненко С.М., співробітники правоохоронних органів. Багато проведено годин державності, круглих столів, правознавчих вікторин, брейн – рингів, консультацій.

В останні роки загострилась проблема дитячої та підліткової злочинності. Тому у 2006 році увага була приділена вихованню моралі та відповідальності молоді.

(Круглий стіл "Будувати життя чи пристосовуватися до нього", інтелект – гра "Розумники і розумниці", брейн – ринг "Магістри юстиції").

На годину спілкування "Молодь. Віра. Мораль" був запрошений священик Ігор Шелест. Чи вірять зараз молоді в Бога? Чи є для них щось святе, чи знають Божії заповіді? Своїми розумними міркуваннями молодь здивувала нас, дорослих.

У 2007 році наш клуб продовжує активно та творчо працювати. У січні традиційно для читачів бібліотеки відбулася презентація виставки "Право і закон". На брейн – ринзі "Юні адвокати", крім звичайних питань з правознавства, були включені питання української, російської та всесвітньої історії. Березневе засідання було присвячене трагічній темі нашого часі "Торгівля жінками – проблема століття". Психолог Марина Тишкевич та юрист Тамара Чернова роз'яснювали аудиторії, як не потрапити в сексуальне та трудове рабство, як поводитися за кордоном. Розповіли про ситуації, за яких можна потрапити в полон, та як з них виходити.

На сьогоднішній день клуб "Юний правознавець " ставить перед собою нові завдання. Це поглиблена індивідуальна та консультаційна робота, реклама клубу, більш тісний зв'язок з суспільними організаціями, ЗМІ, іншими правознавчими клубами. Головний девіз клубу "Спаси та збережи".

 

 

 

 

Філія № 5.

Бібліотекар цієї філії Соколова В.В. говорить: "В нашій бібліотеці немає кафедри для юнацтва, читачів цієї групи дуже небагато, і все ж ми приділяємо велику увагу роботі з юнацтвом. Основні напрями роботи – краєзнавство і літературознавство. У 2006 році ми проводили анкетування "Як читати книгу?". Особисто я з аналізу анкет зрозуміла, чому більшість школярів старших класів читають дуже мало і тільки за програмою( хоча в дитинстві любили читати). Учні старших класів у школі перевантажені. Лічені вільні хвилини вони бажають провести подалі від книжок, спілкуючись з друзями, на спортмайданчику, тощо. У багатьох вдома є комп'ютери, часи змінилися, нічого не поробиш. Тягнути їх до книжок, все одно що агітувати за каганець проти електричного освітлення. Але, звичайно. треба продовжувати знайомити молодь з кращими зразками літературної творчості, з кращими авторами, їх світоглядом, хоча б для того щоб діти росли більш розвинені, культурні, ніж зараз.

З цією метою ми проводимо інтенсивну індивідуальну роботу серед юнацтва та різноманітні масові заходи. ( Ювілейна година "Творець сатиричного роману" до річниці У.Теккерея, літературна година "Загадковий і великий Микола Гоголь").

На початку цього року ми провели годину духовності "Біблія про сім'ю і родинне виховання".

 

Філія № 6.

Завідуюча філії № 6 Шовенко О.А.говорить: "У 2006 році нам вдалося залучити до бібліотека більше юнацтва порівняно з минулими роками, допомогли нам в цьому анкетування, цікаві заходи, комплектування фонду за шкільною та навчальною програмою, придбання технічних засобів.  Так, наприклад, вдалими та цікавими виявилися заходи з профорієнтації у приватній школі "ОР – Авиер".

Сучасну молодь цікавлять і хвилюють події, які відбуваються в країні, вони не байдужі до суперечок, що точаться навколо української мови, їх цікавлять події історичного минулого нашого народу. На всі ці питаннямолодь мала змогу знайти відповіді у заходах, які проводилися у нашій бібліотеці:

·                    "Наша мова калинова";

·                    "Твій почесний обов'язок" -  зустріч з військовослужбовцем;

·                    "Звеличимо відвагу, з якою вони нам служили" – до Дня партизанської слави.

 

Наші бібліотекарі не стоять осторонь і від проблем молоді – вживання алкоголю та наркотиків, паління, СНІДу. Були проведені години спілкування:

·                    "Про шкідливі звички";

·                    "Паління: мода чи хвороба?"

 

Для розширення знань учнів та студентів юнацька кафедра працює у тісному зв'язку зі школами, технікумами, ВУЗами, презентує книжкові виставки до ювілейних дат письменників.

У нашій бібліотеці молодь має  змогу і відпочити, граючись у "Козацькі розваги", переглядаючи виставки робіт майстринь художньої виставки, виставку дитячих і юнацьких малюнків і поробок, почути живу музику у виконанні гуртка бандуристів ДЮЦу.

Серед наших читачів виявилося немало талановитих і захоплених людей, які цікавляться поезією, літературою і самі пишуть вірші. Тому і виникла пропозиція створити в бібліотеці літературно – поетичний клуб для талановитої молоді. Назвали його "Чайка". Клуб працює з вересня 2006 року. Керує  доцент ДЛАУ, член творчого об'єднання "Парус" і літературно – музичного клубу "Крылья", поет – аматор П.П.Пархоменко.

Члени клубу "Чайка" регулярно виступають зі своїми творами на різних заходах у бібліотеці (звіт перед населенням, вечір відпочинку "Тетяни посмішка ясна", засідання клубу "Співрозмовник" "А жінка в світ приходить для любові").

Спираючись на те, що наша бібліотека носить славетне ім'я Ю.А.Гагаріна, ми звернулися до керівництва ДЛАУ прийняти наш клуб до програми виробничо – учбового комплексу при ній.

Напрямком роботи в цьому році ми вважаємо краєзнавчо – дослідницький. Це пов'язано з відкриттям у бібліотеці експозицій: "Шлях до зірок", "Зіркова вулиця". Цією роботою ми плануємо зацікавити молодь.

 

 

 

 

 

Кіровоградська міська централізована бібліотечна система

Наша адреса: м. Кіровоград, пл. Дружби народів, 6

Телефон 8 (0522) 24 – 89 – 17

Електронна адреса: centlib@shtorm.com

 

Comments