Бібліотека-філія №18

         Засновано бібліотеку-філію №18  у 1979 році  у 101-му мікрорайоні, як міську громадську бібліотеку для дорослих. Першою завідуючою стала  Мартиненко Раїса  Василівна, якій прийшлось починати з перевезення меблів та стелажів і розстановки книг. Допомагали їй в цьому читачі, які дуже полюбили веселу і працьовиту бібліотекарку. З 1981 року приходить до неї працювати бібліотекарем  Несен Ангеліна, яку сьогодні знають як відому журналістку нашого міського телебачення.                                     

           Так як бібліотека знаходилась у приміщенні клубу «Будівник», то  клуб з бібліотекою стали  тісно співпрацювати. На той час при клубі  була циркова та  танцювальна студії, духовий оркестр, вокально-нструментальний ансамбль та краща у СРСР агітбригада «Майстерок», тож комплектувалась бібліотека літературою з інформацією для робітників клубу і технічною літературою для представників усіх робітничих професій. Ця література і сьогодні у своїй більшості актуальна та користується попитом.

           Якщо зважити на те, що 101-й  мікрорайон – це район робітничих гуртожитків , навіть сьогодні, то вся робота бібліотеки була акцентована на робітничу категорію.

            Кожного вечора демонструвалися у клубі кінофільми, а  перед сеансами  працівники клубу разом з бібліотекарями і вихователями гуртожитків  проводили часто різні масові заходи та  знайомили людей з новою інформацією, новими надходженнями до бібліотеки. Планували і координували роботу усі разом. Так як основний контингент бібліотеки – це  будівельники, то  і заходи були присвячені їм: конкурси до Дня будівельника, усні журнали і виставки . Але у гуртожитках проживало і багато інтелігенції – лікарів, педагогів. Тож для них організовувались літературні вечори;  багато читачів у ті часи знали і любили поезію.

         Сьогодні ситуація кардинально змінилась: у фаворі розважально-інтелектуальні форми роботи.  

 

          Коли , у 1984 році, Раїса Василівна перевелася до філії №13, ближче  до дому,  напрямок роботи бібліотеки залишився таким самим, тільки змінювались працівники: Бербець Світлана (зараз працює на обласному радіо), Лукіна Ніна Іларіонівна, Чижикова Віра Миколаївна, Шеїна Олена, Копилова Світлана.

          З 1992 року завідуючою філії №18 стає Резніченко Віра Володимирівна. Часи змінились: ліквідовано клуб, гуртожитки стали малосімейними будинками без вихователів і  будь-яких масових заходів. Приміщення клубу почало руйнуватись, а в ньому -  єдиний працюючий заклад - бібліотека теж відчула  запустіння.

          У 101-му мікрорайоні не залишилось  ніяких  культурно-освітніх  закладів окрім бібліотеки. Бібліотекарі звернули увагу на те, що люди до них приходять сім’ями, тож було вирішено створити нововведення – сімейний формуляр і зорієнтувати всю роботу бібліотеки на  підвищення психолого-педагогічної культури батьків, надання допомоги молодим сім ям, відродження традиції сімейного читання та дозвілля.

      

        1999 рік. Бібліотека переїжджає у нове відремонтоване приміщення по вулиці Жадова, 7 і отримує статус бібліотеки сімейного читання.  Це стає можливим завдяки підтримці тодішнього начальника відділу культури Полячка О.І.

       Така підтримка і увага накладає і велику відповідальність. Тож бібліотекарі Мартинова Тетяна та Резніченко Віра  з новими силами розпочали роботу у новому приміщенні. Спочатку провели опитування і створили  сімейний клуб «Злагода», а потім разом з читачами, яким ця ідея  сподобалась, розробляли теми заходів. Цей період став відродженням бібліотеки у 101–му мікрорайоні. Про роботу бібліотеки сімейного читання  почали писати  у місцевих періодичних виданнях, показувати по телебаченню. На радіо зазвучали імена талановитих дітей, яких наша бібліотека   представила на місцевих конкурсах юних талантів. Це – поетесса Канцер Ксенія, художники  Маркович Дарина, Габелко Юлія, Кочерга Люба, майстриня ужиткового мистецтва  Дічкова Катерина   та кращі читачі Панарін Сашко і Васильєв Раман.

                   

          Клуб діяв до 2006 року. За цей час було проведено багато цікавих зустрічей з різними спеціалістами – лікарями, педагогами, психологом, дільничим інспектором та різними цікавими людьми. Найпопулярнішими  формами  роботи були обміни думок, сімейні конкурси, дні сім ї, народознавчі вечори, вікторини, ігри, ситуативні завдання та психологічні тестування.

              

          Протягом останніх років традиційними  стали конкурси : «Тато, мама, я – читаюча сім’я», «Через бібліотеку – у майбутнє», «Від роду до народу». У них брали участь сім’ї  найбільш активних користувачів з дітьми різного віку – це родини Дейкун, Габелко, Старухіних, Сорок, Ткаченко, Панаріних та ін.

              Візитна картка бібліотеки -  «Куточок сімейного читання» на якому представлена література по педагогіці та психології сімейних відносин, а також для сімейного читання і дозвілля.
              Один з принципів діяльності бібліотеки – бути відкритими для сім’ї, відродити традиції сімейного читання, організацію сімейного спілкування і дозвілля батьків і дітей. Правильно організувати цю роботу допомогли результати анкетувань, міні-опитувань, аналізи формулярів читачів.

             Картотека «Новини для родини» постійно поповнює  новими картками   рубрики : Домоводство, Сімейна медицина, Сімейне право, Сімейне виховання, Дозвілля родини, Ігротека, Ми любимо читати, Ваші захоплення, Психологія та ін.

            Для родин  ми зробили прес-досьє «Особливості сімейного виховання» (поради дорослим і дітям) та альбом «МІКС : відчуй себе психологом» (самозапис користувача бібліотеки з проблем, які його хвилюють і відповіді-поради читачів, як вийти із скрутного становища). Працівники бібліотеки вивчають інтереси родин, надають їм необхідну інформацію, допомагають розкрити свої таланти та поділитись здобутками.

          Ми пропагуємо літературу, яка виховує культуру почуттів і душевну чутливість у родині. Наша бібліотека є одним із місць культурного, інтелектуального дозвілля сучасної української родини. Відродження престижу батьків та родинних традицій – головний акцент на масових заходах у бібліотеці.

          Останнім часом соціальна політика уряду помітно активізувалась. Більше уваги приділяється питанням підвищення добробуту родини, пропаганді досвіду щасливих сімей, організації дозвілля молоді. Наша бібліотека не залишається осторонь, за допомогою ми звернулися до наших місцевих депутатів – Віктора Луценка і Олександра Мільто. Їх допомога стала неоціненною і дуже дієвою: це і вирішення нагальних проблем бібліотеки, і участь в підготовці та проведенні заходів для дітей.

        

         Нещодавно у нашому мікрорайоні відкрився дитячо-юнацький клуб «Скіф». Ми активно з ним співпрацюємо і разом проводимо святкові масові заходи.

          Народознавство – один з пріоритетних напрямків роботи нашої бібліотеки. Це щорічні обов’язкові заходи до дня Святого Миколая, Різдва на Великодня.

           З 2007 року відкрито новий дитячий клуб «Веселка» при нашій бібліотеці  (керівник - П’янусова Алла Вікторівна), його мета – розвивати творчі здібності дітей, підвищувати їх інтелектуальний рівень, вміння спілкуватися і бути активними. Завдання бібліотеки – прилучення дітей до книги, розвиток інтересів і надання посильної допомоги у вирішенні дитячих проблем.

             

         Окрім планових занять клубу – це народознавчі  свята, ігри-тренінги, театральні інсценування, техно- та оздоровчо-пізнавальні ігри – проводимо обов’язковий щорічний фестиваль дитячої творчості. Юні художники, поети, декламатори та майстри ужиткового мистецтва несуть до бібліотеки свої роботи, допомагають робити виставки і разом з бібліотекарями готуються до свята. Такий підхід до роботи цікавий і дітям, і бібліотекарям.

              

          Наша філія відкрита для всіх. Мальовничо оформлене запрошення до Країни казок – дитячої літератури для наймолодших відвідувачів бібліотеки, що приходять з батьками.                                                                          

       Екскурсії для них проводить бібліотекар абонементу Резніченко Ірина Ігорівна.

             

         На базі нашої бібліотеки проводилось багато семінарів-практикумів: ми завжди раді поділитися досвідом роботи зі своїми колегами.

                

        Обслуговуванню людей похилого віку та самотніх ми теж надаємо пріоритети. Для них організовано обслуговування на дому : прихід бібліотекаря для них – важлива подія.

       Особлива увага – відкритому доступу читачів до фонду бібліотеки. Самостійно вибрати книгу на бібліотечних полицях прагнуть усі читачі незалежно від віку та професії.

       Цього року конкурс сімейних читацьких формулярів  визначить найбільш читаючу родину, яка отримає квиток  Почесної читаючої сім’ї 101-го мікрорайону.

         

       Отже, залучаючи сім'ї до бібліотеки, допомагаємо у відродженні найкращих традицій сімейного читання. Неабияку роль відіграє створення комфортних умов для користувачів: зручний режим роботи та атмосфера доброзичливості і затишку.

         Хочеться, щоб бібліотека і книга допомагали людям жити в мирі, любові та злагоді!

          
 

           Наша адреса: 25031  м. Кіровоград, вул.. Жадова, 7

                                 Їхати авт. №5, 116а, 274, 284а, 150 і 155 до зупинки 101-мікрорайон. 

            Наш телефон: 8 0522 365918