1998-2003.

A 2003-as évkönyv köszöntője és iskolatörténete.

Köszöntő

%

Harmincöt év – fél emberöltő. Iskolánk 1968. szeptember elsején nyitotta ki a tudományok birodalmának ajtaját, sok-sok tudásra, szépre szomjas tanuló előtt, s azóta több száz, több ezer tanuló hagyta el intézményünket.

A megnyitásának 35. évfordulóját ünneplő Honvéd Utcai Általános Iskola tantestülete, vezetése nevében szeretettel köszöntöm az olvasót, s tisztelettel ajánlom figyelmébe Emlékkönyvünket.

Kiadványunk negyedik már a sorban, és értelem szerint csak az előző hárommal együtt ad teljes képet az iskola történetéről, az itt dolgozó és a már nyugdíjba vonult kollégákról, az eredményekről, az emlékekről, a végzett tanulókról. 1998 óta sok változás történt az iskola életében. Talán legfontosabb, hogy

  • a tízosztályos általános iskolából 2001 óta ismét nyolc évfolyamos általános iskola lettünk,
  • 2000-től emelt szinten, magasabb óraszámban oktatjuk az idegen nyelvet,
  • két korszerűen felszerelt számítógépes teremben, csoportbontásban oktathatjuk az informatikát,
  • 2002-től korlátlan hozzáféréssel használhatjuk az internetet és sok új technikai- illetve szemléltetőeszközt alkalmazhatunk a mindennapi iskolai és oktatómunkában,
  • korszerű lett a fizika-kémia laboratórium és nyelvi labort is kialakítottunk.

Mindezek a fejlesztések nem jöhettek volna létre, ha nem állítottunk volna fel magunkkal szemben egyre magasabb követelményszintet, ha nem kaptunk volna anyagi támogatást a Somogy Megyei Közoktatási Alapítványtól, ha Kaposvár Megyei Jogú Város vezetése nem ilyen elkötelezett az oktatási terület fejlesztése iránt, ha nincs ilyen jó, az iskolát minden törekvésében támogató szülői hátterünk.

Köszönetet mondok Szita Károly polgármester úrnak, valamint az Oktatási, Tudományos és Kulturális Bizottságnak, hogy anyagilag támogatták az emlékkönyv kiadását.

Kiadványunkat szeretettel ajánlom mindazoknak, akik valamilyen módon kötődtek, vagy jelenleg is kötődnek iskolánkhoz, akik figyelemmel kísérik az itt folyó munkát.

Kaposvár, 2003. november

Kraliczki Zoltán

Az iskola története

1998 – 2003

&

1998-tól folytatódott az a munka, amely addig is jellemezte iskolánkat: a lehetőségek szerint többet és többet adni minden egyes ránk bízott tanulónknak.

Iskolánk tantestületében változások történtek, az elmúlt öt esztendőben négyen mentek nyugdíjba. Név szerint és időrendben: Molnár László és Garai Lajosné 1999-ben, míg dr. Bárdos Tamásné és Péter Lászlóné 2002-ben ment nyugdíjba. Molnár László helyén Szlavicsek István matematika – technika szakos tanár, Garai Lajosné helyén Horváth Tiborné matematika-testnevelés-informatika szakos tanár, dr. Bárdos Tamásné utódjaként Kovács Henriett, napközis angol nyelvtanító, illetve Péter Lászlóné helyén Baloghné Bánáti Zsuzsa dolgozik. A kisgyermekét nevelő Baloghné helyettesítésére Tomityné Csöndör Patríciát alkalmaztuk. A gyesen lévő Szabóné Maretics Veronikát Horváthné Vámos Emília, Batke Nórát pedig Csima Zsuzsanna helyettesíti.

Az iskola vezetésében 2002-ben történt változás. Dr. Biszak Jánosné lemondott, helyére Tarlósi Miklós matematika–fizika–informatika szakos tanár került. Majorné György Gizella 1990-től folyamatosan alsós-napközis igazgatóhelyettes.

Legfájdalmasabb vesztesége tantestületünknek, hogy 2003 májusában elhunyt szeretve tisztelt kolléganőnk Horváthné Szita Sarolta. A 2003/2004-es tanévtől tagja tantestületünknek Hoppárné Bánfai Rita tanítónő.

Tantetületünk stabil, az aktuális cserélődéseket optimálisan megoldottuk, szakos ellátottságunk mindig 100 %-os volt. 2001-ben az iskola ismét nyolc évfolyamos oktatási intézmény lett. Ettől az évtől kezdve ismét tíz napközis csoportban neveltük, oktattuk az ellátást igénylő tanulókat. A tanulószoba indításával kétszer is próbálkoztunk, de kellő számú jelentkező hiányában nem tudtuk folyamatosan működtetni.

A személyi feltételek javítását szolgálta, hogy évről évre több pedagógust iskoláztunk be szakmai tanfolyamokra, újabb diploma megszerzésére. Új szakképesítést szerzett eddigi végzettsége mellé négy kollégánk (Hauser Miklósné – könyvtáros; Horváth Tiborné és Tarlósi Miklós oktatási informatikus, míg Varga Éva középiskolai informatika tanár), öt pedagógusunk szakvizsgázott öt év alatt (dr. Biszak Jánosné, Majorné György Gizella, Balassa Lászlóné, Kraliczki Zoltán és Fenyvesi Istvánné). Tíz kollégánk megszerezte a kötelezően előírt 120 pontot. Tantestületünk igényes szakmai tudással rendelkezik.

Az elmúlt öt évben jelentős erőfeszítéseket tettünk az iskolai oktatás és nevelés színvonalának emeléséért. A közoktatásról szóló törvény előírásaival összhangban az 1998/1999-es tanévtől kezdve az iskolai munka alapját az önállóan kidolgozott helyi pedagógiai programban határoztuk meg. Ettől kezdve a Nemzeti alaptanterv szellemében, a helyi igényeket figyelembe véve három kiemelt célt határoztunk meg iskolánknak, önmagunknak. Ezek:

  • Az emelt szintű idegen nyelvi képzés személyi és tárgyi feltételeinek megteremtése, 2000-től a harmadik évfolyamon történő indítással.
  • Az egészséges életmódra és környezetvédelemre nevelés eredményességének fokozása.
  • Az informatikai képzés feltételeinek továbbfejlesztése, az oktatás színvonalának emelése.

Mindegyik területen jelentős eredményeket könyvelhetünk el.

Az emelt szintű (magasabb óraszámban történő) nyelvoktatást a szülői igényekkel teljes összhangban módosítottuk, és nemcsak német nyelvből, hanem angol nyelvből is indítottunk 2000-től kezdve egy-egy csoportot. A csoport tanulói már hatodik osztályosok. Ehhez pályázati pénzekből korszerű nyelvi laboratóriumot is berendeztünk.

Az egészséges életmódra és környezetvédelemre nevelés eredményesebbé tételét szolgálták azok a rendezvények, programok, amelyek mára iskolai hagyományrendszerünk szerves részét alkotják. Pl. az őszi környezetvédelmi hét programja, az úszásoktatás kiszélesítése három évfolyam tanulóira, a vándortáborozások, a DADA oktatás, a Föld és a Víz Világnapjának színvonalas megünneplése, a hasznos anyagok és káros termékek szelektív gyűjtésébe történő bekapcsolódás stb.

Az informatikai képzés tárgyi feltételeinek megteremtésében részben az IPC számítógépes iskola, részben a saját fejlesztés segített. Az InterPC iskola 1998-tól kezdte meg működését iskolánkban, s ehhez teljes korszerűsítést hajtott végre egy tanteremben, míg a másikat mi magunk rendeztük be. Ehhez járult még hozzá, hogy a személyi feltételek jelentősen javultak, mára három kollégánknak van szakképesítése erre a fontos feladatra.

Az iskola tárgyi-technikai fejlődése igen jelentős volt az elmúlt öt esztendőben. Az 1997-es tetőborítás teljes felújítását további nagy értékű felújítások követték. Megtörtént az iskola nyugati és déli homlokzata összes ablakának a kicserélése korszerű, hőszigetelt ablakokra, a tornaterem teljes padozatának felújítása, az alsós és a felsős WC blokkok komplett felújítása.

Szülői felajánlásokból (személyi jövedelemadó 1 %-a), báli bevételekből és részben önkormányzati támogatással az alsó tagozaton valamennyi tanteremben kicseréltük a padokat és székeket, új padokat kapott a matematika szaktanterem, és felújított padokkal rendeztünk be több felsős tanteremet is.

Legjelentősebb beszerzéseinket a szülői támogatásokkal tudtuk megvalósítani. Így ma már van az iskolának korszerű hangosító felszerelése, digitális fényképezőgépe, több CD- lejátszós magnója, felújítottuk a diákotthont (világítás, szellőzés), nagyon sok napközis játékot és sportszert vásároltunk, számítógépeket vettünk, függönyökkel és képekkel láttuk el a korábban szintén szülői segítséggel berendezett ebédlőinket, füvesítettük az udvar középső, salakos részét.

A korábbi iskolaszerkezet (10 osztályos általános iskola) megszűnése óta jelentősen csökkent a tanulólétszám. Addig, amíg 1998-ban 10 évfolyamon 18 osztályban 469 tanuló volt, addig 2003-ban nyolc évfolyamon 16 osztályban már csak 403 tanuló kezdte meg a tanévet. A legnagyobb gondunk, hogy az óvodákból egyre kevesebb gyermek érkezik az első osztályokba. Az 1998/99-es tanévben még 59 első osztályost, az elmúlt évben már csak 44-et, 2003-ban 46-ot írtunk be. A létszámok jelentős csökkenéséhez az is hozzájárult, hogy évfolyamonként változó számban, de minden évben több tanulónk a nyolcosztályos vagy hatosztályos gimnáziumban tanul tovább.

Kimutatás a tanulólétszám alakulásáról az adott tanév végén

1997/1998. 16+2 osztályban 435 tanuló + 34 szakiskolás tanuló

9 napközis csoportban 260 tanuló

1998/1999. 16 + 1 osztályban 463 tanuló + 16 szakiskolás tanuló

9 napközis csoportban 246 tanuló

1999/2000. 16+2 osztályban 455 tanuló + 38 tanuló a 9 – 10. osztályban

9 napközis csoportban 232 tanuló

2000/2001. 16+1 osztályban 427 tanuló + 21 tanuló a 10. osztályban

9 napközis csoportban 221 tanuló

2001/2002. 16 osztályban 429 tanuló

10 napközis csoportban 236 tanuló

2002/2003. 16 osztályban 409 tanuló

10 napközis csoportban 256 tanuló

2003/2004. 16 osztályban 403 tanuló

10 napközis csoportban 226 tanuló

A létszámok egyértelműen jelzik, hogy a népesedési mutatókkal összhangban évről évre csökken a létszámunk. Ma azért kell további erőfeszítéseket tenni, hogy azok közül a tanulók közül, akik ide iratkoztak be elsős korukban, iskolánkban is fejezzék be tanulmányaikat.

A tanulólétszám csökkenésével párhuzamosan nem csökkent a pedagóguslétszám. Ma is 38 fő dolgozik a tantestületben. A jövőben, az óraszámok és a napközis tanulók létszámának további csökkentése miatt várható, hogy néhány fővel kevesebb lesz a tantestület létszáma.

Az iskola alapozó, felkészítő munkája jó színvonalú, a továbbtanulási eredmények is ezt támasztják alá. Az alábbi táblázat jól tükrözi, hogy tanulóink döntő többsége érettségit nyújtó középiskolában tanul tovább az általános iskola elvégzése után.

Iskolánk a helyi pedagógiai program nevelési részének 1998-as megfogalmazásától kezdve „funkciógazdag iskolának” hirdette magát, melynek hétköznapi értelmezése annyit jelent, hogy mindig nagy hangsúlyt fordítottunk a sokféle programmal megvalósítható nevelésre. A tanulók képzése a tanórákon túl a kialakult hagyományrendszerünkben testet öltő számtalan cselekvési formával, sokszínű tanórán kívüli tevékenységgel, több alsós és felsős szakkörben, sportfoglalkozásokon valósult meg.

Az elmúlt öt évben a sok tartalmi változás mellett legtöbbször az okozott feszültséget a tantestületben, hogy a tanórákat kiegészítő iskolai programok, a sok-sok felmenő rendszerű szaktárgyi vetélkedő és verseny nagy energiákat emésztett fel. A rendezvények, események főleg a tavaszi időszakban okoztak időzavart, mert több tanulónknak – természetesen a legtehetségesebbeknek – alig jutott ideje a tanulásra. Ezzel a gonddal együtt is büszkék vagyunk arra, hogy több olyan eseménysor (hagyományőrzés: lucázás, farsangi maszkázás, májusfa kitáncolás; a környezetvédelmi hét eseményei: udvartakarítás, zöld sarkok kialakítása; a Víz Világnapjáról való megemlékezés: vízi vetélkedő stb.) épült be iskolánk hétköznapi tevékenységébe, amely számtalan pozitív élménnyel gazdagította a tanulók életét.

Mindezt csak úgy tudtuk megvalósítani, hogy egy többségében jobbat és többet akaró, tenni kész tantestület állt az események élére.

Az iskolai munka eredményességéhez szükséges, hogy minden munkaterületen elkötelezett, a gyermekeket szerető felnőttek dolgozzanak együtt. Iskolánk dolgozói felelősségteljesen, a szolgáltató iskola kritériumainak egyre inkább megfelelve dolgoznak.

Az iskolai jó közérzet elengedhetetlen feltétele a színvonalas étkezés biztosítása. Nálunk az elmúlt években a konyha a tanulók és a felnőtt dolgozók döntő többségének megelégedésére működött. Sok olyan színvonalas rendezvényt tartottunk az elmúlt öt évben, amelyet a konyhai dolgozók munkája nélkül nem rendezhettünk volna meg (különböző megyei versenyek vendéglátása, szülők – pedagógusok bálja, gyermekek farsangi bálja stb.).

A polgármesteri hivatal jelentős anyagi támogatásával felújította a konyhai berendezéseket, melynek eredményeként még magasabb színvonalon tudták szolgáltatásaikat nyújtani. Ezért is szomorúan vesszük tudomásul a város iskolai konyháinak tervezett bérbeadását, melynek meghirdetése napjainkban zajlik.

Az elmúlt öt év egyik jelentős eredménye, hogy a 35. évfordulóra, a jubileumi ünnepségekre teljessé vált az iskola jelképrendszere. A korábban elfogadott iskolajelvény és címer mellé 2002-ben megkaptuk városunk polgármesterétől Kaposvár város zászlaját. 2003-ban pedig Somogy Megye Önkormányzatától megyecímer használati jogot, illetve a Somogyi Hagyományőrző Huszáregyesülettől iskolazászlót kaptunk. Mindazért, amit jelképrendszerünk kiépítéséért a Szülők Közössége és személy szerint Bosnyákné Lőrinczy Ildikó tett, külön is köszönetet mondunk.

Hiszem azt, hogy azok a tanulók, azok a szülők, akik velünk együtt, közösen gondolkodva mindent megtettek a jó együttműködés érdekében, megszerették iskolánkat. Az elmúlt öt év gyorsan elszállt, voltak örömeink, s esetenként bánatunk is. Összességében mégis elmondhatom: jó érzés volt a Honvéd Utcai Általános Iskoláért dolgozni. Sok és felejthetetlen élmény, a tanítványok szeretete ad minden itt dolgozónak újabb és újabb erőt, energiát a holnapok meghódításáért.

Az elmúlt öt évben négy kollégánkat – dr. Bárdos Tamásnét, Garai Lajosnét, Molnár Lászlót és Péter Lászlónét – érte az a megtiszteltetés, hogy nyugdíjba vonulásuk alkalmából megkapták a Pedagógus Szolgálatért Emlékérmet. Legjelentősebb elismerést dr. Király Lajosné kapott 2001-ben. A Magyar Kultúra Napján Aranykatedra Emlékplakett kitüntetésben részesült. Minden kitüntetett pedagógusunk egész életpályájának értékes munkájával nyerte el jutalmát, s ezért valamennyien büszkék lehetünk rájuk.

Elmondhatjuk, hogy harmincöt év alatt kialakult az iskola szellemisége, hagyomány- és szokásrendszere. Ez olyan gazdag, hogy legjelentősebb tennivalónk a jövő időszakában mindezek megőrzése, ápolása lesz. A városhoz való kötődésünk erős és elszakíthatatlan. Az északnyugati városrész kulturális központja vagyunk, s reméljük, az lehetünk a következő évtizedekben is.

Kaposvár, 2003. október 1.

Letölthető a teljes jubileumi évkönyv is pdf formátumban ide kattintva. (~5,6 MB)

Célszerű jobb klikk után a Mentés funkciót választani.