1968-1988.

Az 1988-as évkönyv bevezetője és iskolatörténete.

BEVEZETŐ

Mintha csak ma lett volna! Gyorsan elrepült az első 20 év! Pedig 20 év alatt közel kétezer tanuló fejezte be tanulmányait iskolánk falai között. Már az első években nevelő-oktató munkánkkal méltó helyet vívtunk ki a város általános iskolái között. Tanítványainkat szívesen látják a megye középfokú intézményei. Ezt jól felkészült nevelőtestülettel és a tárgyi feltételek biztosításával értük el. A szabadidős tevékenységre is mindig nagy figyelmet fordítottunk, ezt bizonyítják kulturális és sporteredményeink. Ez az első összefoglaló szándékú kiadványunk, mégsem szól munkánk valamennyi részletéről. Gazdasági lehetőségeink korlátozták a terjedelmet. Bízzunk abban, hogy a következő összeállítás teljesebb képet ad intézményünkről. A Krénusz János Általános Iskola jubileumi évkönyvét valamennyi érdeklődő szíves figyelmébe ajánlom.

Kaposvár, 1989. november

Varga József igazgató

ÍGY KEZDŐDÖTT...

A Somogyi néplap 1967. szeptember 15-i száma "Váljon közüggyé az iskolaépítés" címmel beszámol Kaposvár iskolahálózatának fejlesztéséről. "Épül egy iskola az északnyugati városrészben. Gyakran máshová irányítják a szakmunkáserőket. Ha ez állandósul, fennáll annak a veszélye, hogy a következő tanévben nem kezdhetik meg itt a tanítást."

Új iskolára pedig nagy szükség volt. Az 1960-as évek elejétől Kaposvár északnyugati részében új lakótelep volt kialakulóban. A megnövekedett gyermeklétszám túlzsúfolttá tette a környék két iskoláját: a Petőfi Sándor és a Berzsenyi Dániel iskolát. Az építkezés 1966-tól 1968. augusztusáig tartott. Augusztus végén a tantestület és a tanulóifjúság birtokba vette a 16 tantermes iskolát.

Az első tanítási évtől, 1968. szeptember l-jétől viseli iskolánk az 1919-ben mártírhalált halt somogyi tanító, Krénusz János nevét. Az elnevezés az MSZMP Somogy Megyei Bizottsága javaslatára történt. Októberben az úttörőcsapat is felvette ugyanezt a nevet.

Környezetünk: Az építkezés idején a Honvéd utcában és a Petőfi utcában még kis családi házak álltak. Időközben ezeket lebontották, négy- illetve tízemeletes otthonok épültek helyette. Az iskola szomszédságába került egy óvoda, egy bölcsőde, valamint egy kazánház is. Közelségük meghatározta helyzetünket. Az építkezés miatt kb. 2002 m -rel kisebb lett udvarunk. Bővítésre, hozzáépítésre így nem nyílt lehetőség. Iskolánk ugyan a lakótelep szívében fekszik, mégis szerényen húzódik meg a kétszintes épület a lakóházak között.

Az épület és az udvar: Az első évben 1968-ban és a következő években néhány - a tervektől eltérő változással kezdett üzemelni intézményünk. A földszinten található kis úttörőszobából 1970-ben (a 3. évben) könyvtár lett. Könyvtárról ugyanis az építkezők megfeledkeztek. Két év után pedig tarthatatlanná vált az üveges szekrényekben tárolt könyvek megfelelő elhelyezése, használata, kölcsönzése, illetve a könyvtár bővítése. Konyhánk - melyet csak ételmelegítésre szántak, már az első évben 300-nál több fő részére biztosított ebédet. Ez a létszám az eltelt 20 év alatt több mint kétszeresére emelkedett. Lehetőségeinkhez mérten azonban évenként korszerűsítettük a kis helyiségeket, a berendezéseket. Így a széntüzelésű kályhánk helyére villanytűzhelyek kerültek, háztartási gépeket vettünk, belső átalakítással készült: mosogatóhelyiség, a konyhai dolgozóknak öltöző, zuhanyozó, zöldségtároló, göngyölegraktár. Szűk helyen készül ugyan az ebéd, de "konyhánk" elismertté vált a városban, sőt azon túl is.

A tanulói létszám növekedésével 1974-ben át kellett térnünk a délelőtti – délutáni oktatásra. Az alagsorban található gyakorlati műhelyek közül az egyiket tanteremnek rendeztük be, azóta is ennek használjuk. 1976-tól átalakítással néhány helyiséget nyertünk. 1976-ban széntüzelésű kazánházunk megszűnt (távfűtésre kapcsolták az iskolát), az alagsorban lévő helyiségből 150 m2 csapatotthont alakítottunk ki. A 3 tanterem nagyságú otthon helyet ad az őrsöknek, rajoknak úttörőfoglalkozások megtartásához, kiállítások szervezéséhez, városi, megyei szintű bemutatóknak, vetélkedőknek. Ugyanakkor kondicionáló helyiségként is használják testnevelő tanáraink. 1980-ban a házfelügyelői lakásból - kisebb átalakítással - rajztanteremlett.

1975-ben a városban elsőként indítottunk el korrekciós osztályt - városi beiskolázással. Helyszűke miatt - a kislétszámú (13-15 fős) osztály a Honvéd u. 3. sz. alatti üzlethelyiségből átalakított teremben tanult. A korrekciós osztályok 1987-ben országos szinten megszűntek, így az 1987-88-as tanévtől ismét valamennyi tanulócsoportunk az iskola épületében dolgozik. 1981-82-től sor került a tantermek, zsibongók, folyosók műanyag burkolására. Társadalmi munkában 5 év alatt készült el a falburkolat (anyaga kb. 250 ezer Ft-ba került), esztétikus, könnyen tisztítható, hosszú ideig tartós.

Az iskola udvara is változott 1968 óta. A belső udvaron kialakítottunk egy röplabda- kosárlabda - és kézilabdapályát. Ezeket, valamint a belső udvarrészt lebitumeneztük. E munkálatokat a KPM Közúti Igazgatósága végezte el. (részben társadalmi munkában) Az évek során több ízben ültettünk fákat. Egyrészük megnőtt, lombjuk alatt tanulóink szívesen játszanak.

A fenti sorok után az évkönyv tartalmazza az iskola eredeti névadójának, Krénusz Jánosnak az életrajzát. Ezt is változatlan formában közöljük ezen az oldalon.