OTYŁOŚĆ

Topinambur i otyłość
Otyłość to choroba przewlekła charakteryzująca się nadmiernym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej, czego konsekwencją jest pogorszenie jakości życia, niepełnosprawność, czy ryzyko przedwczesnego zgonu. Jest to jedna z niebezpiecznych chorób, która się bardzo szybko rozpowszechnia            w ostatnich dziesięcioleciach. W skali światowej uważana jest za pandemię XXI wieku. W Europie ponad połowa dorosłej populacji w wieku 35-65 lat zmaga się z nadwagą lub otyłością. W USA 20% mężczyzn i 28% kobiet cierpi z powodu otyłości, a jedna trzecia całej populacji ma nadwagę. Nadwaga            i otyłość w Polsce to już epidemia!!! Najnowsze dane mówią, że 61% mężczyzn i 50% kobiet w naszym kraju cierpi na nadwagę lub otyłość. Problem ten dotyczy równie 18% chłopców i ponad 14% dziewcząt w grupie wieku 7 – 18 lat.

Zdolność obniżania masy ciała przez topinambur i produkty na jego bazie ma potwierdzenie naukowe i praktyczne. Badania oddziaływania topinamburu potwierdzają, że znacząco poprawia on metabolizm węglowodanów i tłuszczów, obniża stężenie insuliny we krwi, co wzmaga wrażliwość komórek na ten hormon,     a w konsekwencji obniża masę organizmu. Oczywiście nie mówimy tu o dużym obniżeniu wagi – 20 kg na miesiąc, ale o systematycznym i stopniowym poprawianiu wszystkich rodzajów przemiany materii. Dlatego też wyniki są widoczne po 3-4 miesiącach aktywnej konsumpcji topinamburu jako dodatku do żywności. Choć          w niektórych przypadkach możliwe jest osiągnięcie widocznego zmniejszenia masy ciała już w pierwszym miesiącu. Jest to uzależnione od indywidualnych własności organizmu. Gdy jednak w okresie spożywania topinamburu, lub jego przetworów nasz spadek wagi ciała jest mniejsza niż się spodziewaliśmy, nie oznacza to, że zmarnowaliśmy czas. A to dlatego, że dzięki zawartym w topinamburze inulinie, witaminach i pierwiastkach obniża ryzyko ryzyko wielu schorzeń związanych z otyłością.

Topinambur jest nieocenionym sprzymierzeńcem w odchudzaniu. Wywiera korzystny wpływ na przemianę węglowodanową i lipidową, wspomaga proces odchudzania organizmu, zmniejszając dzięki błonnikowi wchłanianie tłuszczów i cukrów z jelit. Przyspiesza proces trawienia zapobiegając zaparciom, wzmacnia system immunologiczny. Wskazania do zażywania to przede wszystkim: poprawa przemiany materii, profilaktyka  i pomoc w leczeniu cukrzycy, profilaktyka chorób serca i naczyń krwionośnych,  przy zwiększonym obciążeniu fizycznym i psychicznym (stany przewlekłego zmęczenia), w celu utrzymania właściwej mikroflory jelit. Składniki topinamburu działają wzmacniająco na układ odpornościowy. Zawarta w bulwach inulina zostaje przekształcona w organizmie we fruktozę. Ta z kolei nie potrzebuje insuliny do wprowadzania jej do komórek, przez co eliminuje stany wyzwalane przez nadmiar insuliny a prowadzące  do uczucia głodu. Bulwy nie zawierają tłuszczu ani cholesterolu. Produkty na bazie topinamburu są stosowane jako błonnik pokarmowy w preparatach wysokobłonnikowych wspomagających odchudzanie.