Hatě Tovačov

O hanáckém spolku Hatě  Tovačov 

Hanácký spolek „ Hatě  Tovačov je organizace zabývající se udržováním lidových tradic oblastí Hané. Sdružuje mladé lidi, kteří se učí lidové písně a tance a poté s radostí předvádějí ostatním lidem krásu hanáckého folkloru. Ta se projevuje nejen tanci a písněmi, ale také bohatě zdobenými lidovými kroji. 

Co jsou to hatě?  Jsou to rohože na blátě z rákosí nebo proutí, které se pokládaly na rozbahněnou cestu. V okolí Tovačova je hodně vody - rybníky potoky, řeky, blata, i  močály.

Historie

Hanácký spolek Hatě  Tovačov vznikl v září v roce 1995  jako pokračování dřívějších tovačovských folklorních počinů. Ve své činnosti navazuje na hanácké soubory, které v minulosti působily v Tovačově pod vedením Milady Ženčákové a zejména v regionu Hané významné sběratelky hanáckého folkloru, krojů, výšivek, písní, tanců, keramiky Xavery Běhálkové. U vzniku  hanáckého spolku Hatě Tovačov stála současná vedoucí Zdeňka Ludvová a paní Ivana Otáhalová, později i Jana Hošková. Vedení hudební části souboru se ujala učitelka zdejší hudební školy paní Hana Raábová. Na začátku soubor tvořilo 7 tanečních párů. Počet tanečních párů se během let měnil, tanečníci přicházeli a odcházeli. Někteří zůstali celou dobu a soubor se pro ně stal součástí života.

Hanácký spolek Hatě Tovačov také žije pořádáním různých společenských akcí, jako je v první řadě každoroční Hanácké bál, dále Vodění medvěda a Kácení máje. Jedenkrát ročně se také koná v Tovačově přehlídka folklórních souborů Tovačovské fěrtóšek. V roce 2011 natáčel pořad  pro ČT- Folklorika "Františka Terezie Emerencie Xavera Běhálková a její odkaz" o významné sběratelce hanáckého folkloru, která se narodila v Tovačově.  V roce 2012 se stal spolek  spolupořadatelem III.Setkání Hanáků  v Tovačově na Svatováclavských hodech s hejtmanem Olomouckého kraje Ing.Martinem Tesaříkem 28.9.2012.  Na tuto akci přijelo do Tovačova 33 hanáckých souborů se 665 Hanáků.

Nabízí

Nabízíme zpestření jakékoliv vaší společenské akce naším vystoupením. Vystoupení se může účastnit různý počet tanečníků, podle Vašich požadavků a možností. Nemusí se vždy jednat pouze o tanec, jsme ochotni doprovázet například slavnostní průvod nebo se ukázat všude tam, kde by hanácký kroj neměl chybět.

 V repertoáru máme taneční pásma, z nichž každé trvá asi 15 minut:

  • Hanácká beseda
  • Moravská beseda
  • Řeznické tance - Zabijačka
  • Masopust 
  • Hanácké tance z Tovačovska
  • Barokní tance na hudbu J.P.Vejvanovský
  • Mapa Hané - hanácké tance z různých oblastí Hané

 Současnost

Ešle se kluk alebo holka a máš 15-25let, doma Tě jož nebavi, sedět pořád u té bedny, chceš si užit trocho mládi a trocho té srandy, přindi meze nás. Naučime Tě po našem tancovat. Podiváš se s nama do světa, no a pomožeš nám udržovat ty tradice, protože všecko nestiháme jak je potřeba. Přiberem i novy chlape a nebo rovnó cely tanečni páre. Tož se podivéte na naše stránke Hatě Tovačov , nandite si kontakt a ozvite se.

Film o minulosti a současnosti folkloru v Tovačově

23.4.2011-10,15h ČT2 vysílání pořadu Foklorika z Tovačova i na http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1102732990-folklorika/311295350120008/


Comments