Wydarzenia

    
    

       Wydarzenia w bibliotece - 2017r.        

          Prezentacja multimedialna na potrzeby projektu
                     Społecznik: ,,Pałace, dwory i ruiny''

Dnia 8 listopada br. odbyła się w Szkole Podstawowej w Malechowie lekcja biblioteczna z udziałem pracownika Gminnej Biblioteki Publicznej w Malechowie. Bibliotekarz został zaproszony przez nauczycieli - koordynatorów szkolnego projektu Społecznik celem przekazania grupie uczniów - realizatorów tego projektu informacji na temat istniejących i nieistniejących już poniemieckich pałaców, dworów oraz ich ruin. W tramach tej lekcji grupa gimnazjalistów miała okazję zapoznać się podczas prezentacji multimedialnej (wykorzystano unikatowe zdjęcia, grafiki i obrazy) z historią powstawania pałaców i dworów zakładanych przez zamożne zniemczone rody pomorskie, które przekształciły się w ziemiaństwo (pokazane zostały ich herby rodowe). Bibliotekarz wyjaśnił również czym są pałace i dwory.
Uzupełnieniem tej lekcji było przedstawienie przez bibliotekarza innych źródeł w postaci albumów i wycinków z prasy na temat historii naszej gminy
A oto wykaz pałaców i dworów w naszej gminie z okresem ich powstania i rodami
założycielskimi:
 Pałac w Ostrowcu (XVII w.; von Podewils)
 Pałac/dwór w Żegocinie (XVII/XVIII w.; von Blumenthal)
 Dwór w Niemicy (XVIII w.; von Kleist)
 Dwór w Kosierzewie (XIX w. von Bonin)
 Pałac w Sulechówku (XIX w.; von Schlieffen)
 Pałac w Kusicach (XIX w.; von Schlieffen)
 Dwór w Borkowie (XIX w.; von Natzmer)
 Nowy dwór w Karwicach (XIX w. von Grützmacher)
 Pałac w Podgórkach (XIX w.; von Blumenthal)
 Dwór w Bartolinie (XIX w.)
 Dwór w Laskach (XX w.; Glagau)
 Nowy dwór w Darskowie (XX w. von Schlieffen)
 Nowy dwór w Kosierzewie (XX w.)
 Dwór w Białęcinie

************************************************************************************************************

       Teatrzyk TAK w Szkole  Podstawowej w Malechowie

W dniu 03.10. br. Gminna Biblioteka Publiczna w Malechowie zaprosiła Teatr TAK z Krakowa ze spektaklem Koziołek Matołek wyrusza w świat z elementami języka angielskiego do Szkoły Podstawowej im. mjr. Ryszarda Markiewicza ps. ,,Mohort'' w Malechowie. W przedstawieniu ochoczo uczestniczyły dzieci z kl. ,,0'' przy Przedszkolu w Malechowie oraz klasa pierwsza i czwarta.
Dzieci w trakcie spotkania uczyły się liczyć, rozróżniać kolory, poznawały angielski alfabet, brały aktywny udział w spektaklu śpiewając i bawiąc się wspólnie z aktorami. Zabawa była przednia, wszyscy w znakomitych humorach wrócili na lekcje.
Dziękujemy również pani ze świetlicy Szkoły Podstawowej za udostępnienie sali i pomoc w jej przygotowaniu.



********************************************************

                                       Uwaga Konkurs !

 
 

Link do albumu zdjęć: https://photos.app.goo.gl/Ub1sWaEociHBIYwb2

********************************************************
    
                        Wakacje w bibliotece 2017


Tegoroczne wakacje w Gminnej Bibliotece Publicznej w Malechowie upłynęły pod znakiem  gier i zabaw. Dużym powodzeniem cieszyły się gry i zabawy na komputerze. Dzieci miały możliwość brania udziału w grach planszowych i edukacyjnych rozwijających wyobraźnię i zainteresowanie. Wśród takich gier można wymienić m.in ,,Alarm dla Warszawy'', ,,Znaj znak'' nadesłane przez IPN. Ponadto dzieci chętnie grały w warcaby, ,,chińczyka'', ,,Asy przestworzy'' i wiele innych gier. Dzieci mogły sprawdzić się też w układaniu kostki Rubika. Nie zabrakło również chętnych do wykonywania prac plastycznych metodą dowolną. Był też czas na śpiewanie piosenek z podkładem muzycznym w wersji karaoke i zabawa z pluszowymi misiami. Miłośnicy militariów mogli zapoznać się z budową i zasadą działania plastikowej repliki pistoletu i karabinka AK-47 na kulki, które przywiózł ze sobą bibliotekarz (wyciąganie i wkładanie magazynka, przeładowywanie, celowanie i strzelanie ,,na sucho'' bez kulek pod kontrolą bibliotekarza). Za pośrednictwem GBP w Malechowie chętne dzieci miały również okazję wyjazdu na wycieczkę do Szczecina i obejrzenia cyrku Pomponi w Malechowie.



********************************************************

       Narodowe Czytanie ,,Wesela'' Stanisława Wyspiańskiego
                      w Szkole Podstawowej w Lejkowie


Dnia 2 września w sobotę w Szkole Podstawowej w Lejkowie odbyło się Narodowe Czytanie  ,,Wesela'' Stanisława Wyspiańskiego pod patronatem pary prezydenckiej RP. Na zaproszenie organizatorów  placówki przybyli liczni zaproszeni goście - nauczyciele, rodzice, dzieci i bibliotekarze naszej gminy. W tutejszej bibliotece w kameralnym nastroju odbyło się czytanie - również z udziałem bibliotekarzy, wybranych scen z ,,Wesela''.




************************************************************************************************

   Prezentacja multimedialna w gimnazjum o dziejach
                    gminy Malechowo do 1945r.

W dniach 6,7,12 i 13 czerwca 2017r. odbyła się cykliczna prezentacja multimedialna o historii gminy Malechowo do 1945r. którą przygotował bibliotekarz GBP w Malechowie. Miała ona na celu spopularyzować historię lokalną i ocalić od zapomnienia to, co kiedyś było na terenie naszej gminy. W prezentacji zawarta została kolej wąskotorowa, która niegdyś przebiegała przez naszą gminę oraz interesująca historia poszczególnych wiosek podparta starymi zdjęciami, mapami administracyjnymi z podziałem dawnego powiatu sławieńskiego na gminy, mapkami poszczególnych miejscowości z oryginalnymi niemieckimi nazwami wsi oraz herbami rodów pomorskich władających tymi terenami. Na slajdach młodzież gimnazjalna mogła z dużym zainteresowaniem dopatrzyć się, jak do momentu wkroczenia na te tereny Armii Czerwonej żyła niemiecka ludność cywilna, jak wyglądały budowle użyteczności publicznej m.in. szkoły, pałace, dwory, folwarki, kościoły, sklepy, poczty, gospody, mleczarnie, piekarnie i wiele innych oraz jakie działały stowarzyszenia. Gimnazjaliści mogli dowiedzieć się również  jak wioski zmieniały swoich właścicieli na przestrzeni dziejów. 


Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/gpcCTmnoPrBfuFQ8A

***************************************************************************
      

     Prezentacja multimedialna z okazji Dnia Przyjaciela
                                  w gimnazjum


Dnia 9 czerwca przypada Dzień Przyjaciela. Jest świetną okazją, żeby okazać przyjacielowi
lub przyjaciółce wdzięczność za wsparcie w trudnych życiowych chwilach, dzielenie się radosnymi chwilami i bycie obecnym w naszym życiu. Jest takie powiedzenie, że ,,Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie'' i właśnie przyjaciel jest osobą niezastąpioną, bez którego życie nie miałoby sensu. Z tej okazji bibliotekarz GBP w Malechowie przedstawił tego dnia w gimnazjum w formie prezentacji multimedialnej, dla którego warto mieć przyjaciela przy boku. Przypomniał również, że utrzymywanie więzi z przyjacielem przynosi wiele korzyści, ale z drugiej strony jest wielką odpowiedzialnością, żeby nie utracić tej bliskiej osoby, ponieważ przyjaciel
to nie jest ta sama osoba co kolega czy koleżanka.


Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/pcJmbPh32LVtAX1w8

************************************************************************************************************

  

    Gminny konkurs sportowy ,,Co wiem o piłce nożnej''

D
nia 7 czerwca 2017r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Malechowie odbył się Gminny konkurs sportowy ,,Co wiem o piłce nożnej''. W konkursie wzięło udział 12 uczniów ze szkół podstawowych z Ostrowca, Lejkowa i Niemicy, którzy przeszli pomyślne eliminacje szkolne. Celem konkursu była popularyzacja piłki nożnej jako dziedziny sportu, pogłębianie wiedzy na temat zasad i przepisów gry w piłkę nożną, kojarzenie postaci i pojęć związanych z futbolem, rozpoznawanie znanych klubów piłkarskich i poszerzenie wiedzy na temat historii słynnych meczów piłkarskich. Uczniowie zmierzyli się z testem pisemnym, który ujawnił ich bardzo wysoki poziom wiedzy i umiejętności, co zaskoczyło komisję jury. Po zaciętej rywalizacji aż pięcioro uczniów otrzymało bardzo wysoką, identyczną ilość punktów na teście. Rozstrzygnięcie miała przynieść dopiero dogrywka. Po niezwykłej i pełnej emocji dogrywce  jury w składzie: p. Mariusz Małysz - nauczyciel wychowania fizycznego w gimnazjum i p. Robert Baran - bibliotekarz GBP w Malechowie postanowili przyznać pierwsze trzy miejsca. Zwycięzcą konkursu został Michał Kowalczuk - uczeń kl. IV SP w Niemicy. Drugie miejsce zdobył Patryk Królikowski - uczeń kl. VI SP w Lejkowie, a trzecie miejsce zajął Hubert Zosiuk - uczeń kl. VI SP w Ostrowcu. Laureaci konkursu otrzymali cenne nagrody rzeczowe i dyplomy  a pozostałym uczestnikom wręczone zostały dyplomy za uczestnictwo w konkursie. Nie obyło się bez słodkiego poczęstunku. W międzyczasie uczestników konkursu odwiedził Kierownik Referatu Oświaty Kultury
i Sportu p. Tadeusz Chylewski oraz Wójt Gminy Malechowo p. Radosław Nowakowski.
Wszystkim zwycięzcom jak i pozostałym uczestnikom gratulujemy wiedzy na temat piłki nożnej i aktywnego zaangażowania się w konkursie.
Organizatorzy konkursu dziękują wszystkim bibliotekarzom za zorganizowanie eliminacji w szkołach i przyjazd z dziećmi na gminny konkurs sportowy. Składają również gorące podziękowanie p. Mariuszowi Małyszowi za aktywny udział, zaangażowanie i współpracę  w ramach komisji jury.  


Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/WhVo7iADihHmbrSe8

************************************************************************************
  

    Wspomnienie o Zbigniewie Wodeckim w gimnazjum

Dnia 22 maja 2017r. odszedł na zawsze Zbigniew Wodecki. Miał 67 lat. Był powszechnie znanym muzykiem multiinstrumentalistą, który grał na trąbce, skrzypcach i fortepianie. Występował również w wielu polskich filmach i był jurorem w programie ,,Taniec z gwiazdami''. Ostatnie jego lata życia to ciągłe koncertowania i występy. Zagościł nawet do Sławna w 2011r. Pozostawił po sobie wiele nagrań i albumów z których największą sławę i popularność przyniosły mu utwory takie jak: ,,Zacznij od Bacha'', ,,Chałupy welcome to'' (hit lata 1985r.),   ,,Z tobą chcę oglądać świat'', ,,Izolda'' i oczywiście ,,Pszczółka Maja''. Został za swą działalność na polu kultury odznaczony prestiżowymi nagrodami i odznaczeniami. Dnia 24 maja bibliotekarz GBP w Malechowie nakreślił gimnazjalistom w formie prezentacji multimedialnej pt. ,,Pamięci Zbigniewa Wodeckiego'' portret biograficzny tego znanego kompozytora, jego osobowość i najistotniejsze osiągnięcia. Nie zabrakło również innych ciekawostek na temat Wodeckiego. Prezentację wzbogaciły ścieżki dźwiękowe najpopularniejszych, nieśmiertelnych piosenek z jego repertuaru (,,Zacznij od Bacha'',
,,Chałupy welcome to'', ,,Pszczółka Maja'').


Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/PzYZ38eUALFXDJJu7

************************************************************************************************

          ,,Baśnie, bajki i bajeczki'' - zajęcia biblioteczne
                             z przedszkolakami
Dnia 17 maja 2017r. grupa najmłodszych przedszkolaków z grupy ,,Krasnale'' odwiedziła mury Gminnej Biblioteki Publicznej w Malechowie, aby zapoznać się z bliska z baśniami, bajkami i bajeczkami dla najmłodszych. Bibliotekarz przeczytał przedszkolakom na głos wybrane utwory z książek  a następnie zadał maluchom zagadki mające na celu odgadnięcie znanych bohaterów bajek i baśni, z których to zagadek przedszkolaki wywiązały się znakomicie. Po zagadkach przyszedł czas na wyświetlenie ulubionych bajek i baśni z internetu. Po ich obejrzeniu dzieci układały w formie wyklejanki bajkowe puzzle. Później przyszedł czas na zabawę taneczną w rytm ulubionych piosenek z internetu dla dzieci, które sprawiły przedszkolakom największą frajdę. Na zakończenie dzieci obdarowane zostały słodkim poczęstunkiem.

Link do albumu zdjęć:
https://goo.gl/photos/xMDQAKnx6dQnA2hu6

************************************************************************************************

       Spotkanie autorskie z panią Magdą Omilianowicz

Na zaproszenie bibliotekarzy GBP w Malechowie dnia 16 maja 2017r. zawitała ponownie pani Magda Omilianowicz - dziennkarka, autorka wielu reportaży i felietonów o tematyce społecznej i podróżniczej. Jej opowieści są owocem wielu spotkań z ciekawymi ludźmi, którzy znaleźli niezwykły sposób na życie. W trakcie spotkania autorskiego pani Magda przedstawiła obecnym gimnazjalistom i zaproszonym gościom w formie prezentacji slajdów ciekawe i intrygujące postacie z którymi przeprowadziła wywiad. Wśród nich był m.in. Leszek Pękalski, seryjny morderca zwany ,,Wampirem z Bytowa'', o którym powstała książka autorstwa pani Omilianowicz pt.. ,,Bestia. Studium zła''. Reporterka przedstawiła również wszystkim obecnym życie na wyspie Lanzarote, którą zamieszkiwała przez trzy lata. Na kanwie tych przeżyć i wnikliwych obserwacji wydana została najnowsza jej książka pt. ,,Lanzarote - witajcie w raju''. Spotkanie autorskie zakończyło się ciekawymi pytaniami zadawanymi przez gimnazjalistów. Na zakończenie pani Magda rozdała autografy.


Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/ox93PsPAEMNo23rj8

************************************************************************************************

                           
,,Jak powstaje książka?''
           - zajęcia biblioteczne
z przedszkolakami

W
dniach 10-11 maja 2017r. bibliotekarze GBP w Malechowie w ramach Dni Otwartych Bibliotek zaprosili przedszkolaków z grup ,,Sowy Mądre Głowy'' i ,,Piraci'' na zajęcia biblioteczne poświęcone tematyce powstawania książek.                                                            Na wstępie bibliotekarz  poinformował maluchów o organizacji pracy bibliotekarzy, do czego służy biblioteka, wspomniał o różnorodności książek na półkach, zaprezentował karty katalogowe, karty wypożyczeń, karty czytelnika oraz podkreślił o zasadach wypożyczania książek i zachowania się w bibliotece. Następnie przedstawił krótko budowę książki zwracając uwagę na obchodzenie się nią po wypożyczeniu. Po przeczytaniu wiersza Marcina Przewoźniaka pt. ,,Kłopoty w bibliotece'' bibliotekarz wyjaśnił jak ważny jest porządek w bibliotece a z kolei maluchy miały odgadnąć bajkowych bohaterów tego wiersza. W trakcie prezentacji multimedialnej bibliotekarz pokazał przedszkolakom drogę powstawania książki od pomysłu autora aż do trafienia do rąk czytelnika. Przy okazji mogły dowiedzieć się, że odbywają się spotkania pisarzy z czytelnikami w bibliotece w ramach spotkań autorskich a bajki książkowe można też obejrzeć na ekranie jako adaptację filmową. W ostatniej części zajęć przedszkolaki własnoręcznie naklejały kolorowe ozdoby na zakładki książkowe które stawały się ich własnością. Zajęcia biblioteczne zakończyły się słodkim poczęstunkiem.

**************************************************************************************

       Prezentacja multimedialna o świętach majowych
                              w gimnazjum


Dnia 4 maja 2017r. bibliotekarz GBP w Malechowie w ramach współpracy ze szkołą przypomniał młodzieży gimnazjalnej w formie prezentacji multimedialnej trzy majowe święta państwowe, które obchodzimy w kraju - Święto Pracy (1 maja), Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (2 maja) i Święto Konstytucji 3 Maja. Pierwsze ze świąt, które obchodziliśmy w Polsce od 1950r.  nawiązuje do wystąpienia robotników w Chicago 1 maja 1886r., którzy walczyli o swoje prawa. Dzień Flagi, który obchodzimy od 2004r. ustanowiony został na pamiątkę zatknięcia polskich flag 2 maja 1945r. przez żołnierzy 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki w zdobytym Berlinie. Święto to miało również popularyzować wśród Polaków tożsamość narodową i symbole narodowe - godło, flagę i hymn. Z kolei Święto Konstytucji       3 Maja obchodzone było oficjalnie po raz pierwszy w niepodległej Polsce w 1919r. Po II wojnie światowej zostało zniesione w czasach PRL i ponownie przywrócone w wolnej demokratycznej Polsce w 1990r. Święto to obchodzimy na pamiątkę uchwalenia 3 maja 1791r. pierwszej          w Europie a drugiej na świecie postępowej konstytucji, która była owocem wysiłku i starań króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i wielu światłych reformatorów, którzy zasiedli          w obradach Sejmu Czteroletniego.


Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/KeAc9Qp9gtChimrZ6

************************************************************************************************************
 
      ,,Dlaczego warto czytać książki'' - prezentacja
                     multimedialna w gimnazjum


W związku z obchodami w gimnazjum Dni Książki i Praw Autorskich bibliotekarz GBP             w Malechowie wyświetlił 28 kwietnia 2017r. tytułem podsumowania prezentację multimedialną o zaletach i korzyściach obcowania z literaturą drukowaną. Dzięki nawykom czytania książek staje się bardziej dojrzalszy, samodzielny, z bogatszym zasobem słownictwa, wyobraźnią i przede wszystkim - rozwija się jego osobowość. Dobra literatura potrafi nie tylko wciągnąć, ale i zdrowo uzależnić (w odróżnieniu od gier komputerowych czy Facebooka). Krótko mówiąc - przynosi same korzyści. Czytając w wolnych chwilach potrafimy nie tylko zabić nudę, ale jeszcze dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. ,,Gwoździem'' prezentacji był pokaz okładek atrakcyjnych książek, które mogły by przyciągnąć młodzież.


Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/siNNY6DFQjZN5DrR6

********************************************************
   

      Spotkanie autorskie Jana Wyrwasa z seniorami

Na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Malechowie przyjechał 26 kwietnia 2017r.     do naszej gminy Jan Wyrwas - pisarz, poeta, podróżnik i filozof z Koszalina. Podczas spotkania   z członkami Klubów Seniora na sali konferencyjnej w Urzędzie Gminy pan Wyrwas zaprezentował przybyłym na to spotkanie seniorom owoc wielomiesięcznej podróży po Palestynie - prezentacje multimedialną pt. ,,Medytacyjna podróż do Ziemi Świętej''.
Prezentacja ta zawiera wiele interesujących miejsc, które odwiedził autor.


Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/6oRuLfk66kFLNpfg6              

***************************************************************************

  49 Turniej Recytatorski ,,Ptaki, ptaszki i ptaszęta polne''

We wtorek 25 kwietnia 2017r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Malechowie odbyły się eliminacje gminne do 49 Turnieju Recytatorskiego ,,Ptaki, Ptaszki i Ptaszęta Polne''.
W turnieju udział wzięło 35 uczniów Szkół Podstawowych z Lejkowa, Niemicy i Ostrowca oraz młodzież gimnazjalna z Malechowa. Rywalizacja była na bardzo wysokim poziomie, wszyscy uczestnicy przepięknie recytowali swoje utwory. Komisja miała dylemat, kogo wybrać z tak świetnego grona. Po długiej i burzliwej naradzie jury w składzie: p. Jolanta Sendera,
p. Dariusz Czesnowski, p. Robert Baran oraz gościnnie wielokrotny laureat Turnieju 

Recytatorskiego i przyjaciel biblioteki Adam Powarzyński postanowiło przyznać nagrody
w 3 kategoriach.
      ,,Ptaszęta Polne''
   1. Aleksandra Królikowska (SP Niemica)
   2. Daria Dęga (SP Lejkowo)
   3. Michalina Szewczyk (SP Ostrowiec)
   
      ,,Ptaszki''
   1. Julia Wagner (SP Niemica)
   2. Izabela Hołowaty (SP Ostrowiec)
   3. Klaudia Krzyżaniak (SP Lejkowo)

      ,,Ptaszęta Polne''
    1. Alicja Adach (gimnazjum Malechowo)
    2. Kinga Strzelecka (gimnazjum Malechowo)
    3. Natalia Połczyńska (gimnazjum Malechowo)

Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody. Ponadto przyznano 6 wyróżnień
w kategoriach ,,Ptaki'', ,,Ptaszki'', i ,,Ptaszęta Polne dla: J. Zawadzkiej, K. Kasper,
Z. Kobylskiej, H. Ostrowskiej oraz M. Procajło.
Wszystkim uczestnikom Turnieju serdecznie gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów.


Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/rZ4Y5Seizcwu5nCV9

**************************************************************************


    
Prezentacja multimedialna
w gimnazjum o zbrodni
              katyńskiej i katastrofie smoleńskiej


Kwiecień jest miesiącem Pamięci Narodowej, który upamiętnia zbrodnię sowiecką dokonaną na polskich oficerach w Katyniu i innych miejscach masowych mordów elity narodu polskiego na wschodzie w kwietniu 1940r. Jest również miesiącem, kiedy 7 lat temu - 10 kwietnia 2010r. doszło w Smoleńsku do tragicznego w skutkach katastrofy samolotu rządowego Tupolew z parą prezydencką i elitą narodu polskiego którzy lecieli na obchody 70 - lecia zbrodni katyńskiej. Wszyscy zginęli - 96 osób. Żeby przypomnieć tamte tragiczne dla narodu polskiego wydarzenia bibliotekarz GBP w Malechowie dokonał 11 kwietnia 2017r. odsłony multimedialnej w gimnazjum zatytułowanej: ,,Katyń 1940 - Smoleńsk 2010''


Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/1CwoSGRPEU2iYoJw9


********************************************************

                   74 rocznica akcji pod Arsenałem

Dnia 26 marca minęła 74 rocznica najsłynniejszej akcji Grup Szturmowych Szarych Szeregów czyli odbicia z rąk gestapo podharcmistrza Jana Bytnara ,,Rudego''. Wydarzenie to opisywane jest w książce Aleksandra Kamińskiego pt. ,,Kamienie na szaniec'', które również doczekało się dwóch adaptacji filmowych pt. ,,Akcja pod Arsenałem'' i ,,Kamienie na szaniec''. W związku z tym, że ,,Kamienie na szaniec'' jest lekturą w gimnazjum bibliotekarz GBP w Malechowie wystawił 29 marca prezentację multimedialną pt. 26 marzec 1943r. Akcja pod Arsenałem - brawurowe odbicie ,,Rudego'' przez Szare Szeregi. W rytmie podkładowych piosenek harcerskich młodzież gimnazjalna z zainteresowaniem mogła prześledzić udział ,,Zośki'', ,,Rudego'' , ,,Alka'' i wielu innych harcerzy w walce z okupantem hitlerowskim w ramach ,,małego sabotażu'' i dywersji (m.in. napisy na murach, zrywanie hitlerowskich flag, ulotki, malowanie ,,kotwicy'', wybijanie szyb wystawowych, akcje kinowe, rozbrajanie okupantów
i inne). Jednak największą akcją zbrojną Szarych Szeregów było odbicie z rąk gestapowców aresztowanego i poddanego brutalnemu śledztwu ,,Rudego'', która zakończyła się pełnym sukcesem, choć za cenę życia trójki harcerzy i wielu rozstrzelanych warszawiaków w masowej egzekucji. Decyzję o odbiciu ,,Rudego'' podjął jego przyjaciel Tadeusz Zawadzki ,,Zośka'',
który w szczegółach opracował plan akcji, ale akcją Grup Szturmowych dowodził Stanisław Broniewski ,,Orsza''. Warto dodać, że ostateczną zgodę na odbicie ,,Rudego'' (słynne: ,,Trzaskać!'') wydał major AK Jan Kiwerski - przyjaciel Szarych Szeregów, który później objął dowództwo nad 27 Wołyńską DP AK. z 28 uczestników akcji pod Arsenałem wojnę przeżyło zaledwie ośmiu.

 
************************************************************************************************************

                 Zajęcia biblioteczne z przedszkolakami
                         na temat powstawania książki


Dnia 27 marca 2017r.Gminną Bibliotekę Publiczną odwiedziły przedszkolaki z grupy ,,Krasnale'', które pragnęły się dowiedzieć, w jaki sposób powstaje książka i kto ją tworzy.
Na początku zajęć bibliotekarz wyjaśnił przedszkolakom czym jest biblioteka i co się w niej znajduje, co to jest książka i z czego jest zbudowana, oraz w jaki sposób trafia na półkę. Bibliotekarz pokazał dzieciom księgę inwentarzową, gdzie wpisywane są do rejestru
zakupione książki oraz druki biblioteczne. Mogły też zobaczyć, że książki są odpowiednio ułożone na półkach, żeby łatwiej je można było odnaleźć. Przy okazji miały zapamiętać,
że w bibliotece obowiązuje cisza. Po przeczytaniu przez bibliotekarza wiersza
M. Przewoźniaka maluchy miały odgadnąć bajkowe postacie oraz zwrócić uwagę, jak ważną rolę odgrywa porządek w bibliotece. W drugiej części zajęć przedszkolaki dowiedziały się na podstawie pogadanki i prezentacji slajdów jak powstaje książka, gdzie mogły dowiedzieć się o pracy pisarza, autora oraz pracy zespołu osób w redakcji wydawniczej (korektor, ilustrator, redaktor techniczny, drukarz, introligator), skąd gotowa książka trafia do hurtowni a z hurtowni bezpośrednio do księgarni lub biblioteki. Przy okazji z zaciekawieniem obejrzały krótkie filmiki
z internetu o pracy w drukarni i introligatorni. W kolejnej części przedszkolaki zgadywały zagadki o bajkowych bohaterach i miały trafnie wskazać na podstawie ilustracji odpowiednią książkę z tymi bohaterami. W ostatniej części zajęć maluchy miały za zadanie wykonać własnoręcznie zakładki do książek, które mogły później ze sobą zabrać.
Na zakończenie po pełnych emocjach zajęć przedszkolaki otrzymały w nagrodę słodki poczęstunek.

**************************************************************************************************************************************

         Prezentacja multimedialna ,,W wiosennym klimacie...''

Wiosna kojarzy nam się z budzeniem się przyrody do życia - wypuszczaniem pąków na drzewach, marcowymi ,,kotkami'', rozkwitaniem zieleni na łąkach, sennymi kwiatami,
przylotem bocianów i innych ptaków, brzęczeniem pszczół, wiciem wianków, topieniem Marzanny. Wraz z przyrodą również człowiek budzi się do życia. Na pierwszy dzień wiosny kalendarzowej - 21 marca 2017r. bibliotekarz GBP w Malechowie zaprezentował gimnazjalistom motywy wiosenne uwzględniając piękno przyrody wiosną, różnorodność roślin, sylwetkę Pani Wiosny, wiosenne inspiracje. Żeby wprawić młodzież gimnazjalną w prawdziwie wiosenny nastrój i poprawić samopoczucie, do prezentacji został dodany rytmiczny podkład muzyczny starych i nowych przebojów.


Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/w55Heus8TLsR9cbT9

**************************************************************************************************************************************

       Prezentacja multimedialna o zdobyciu Kołobrzegu
                                 18 marca 1945r.

Dnia 17 marca w gimnazjum w Malechowie bibliotekarz GBP w Malechowie zaprezentował pokaz multimedialny upamiętniający 72 rocznicę zdobycia Kołobrzegu przez jednostki 1 Armii Wojska Polskiego. Prezentacja ta zawierała przebieg ciężkich walk ulicznych o poszczególne punkty oporu zakończony symbolicznymi zaślubinami z morzem 18 marca. Nie mogło zabraknąć licznych ciekawostek na temat sprzętu walczących stron, obiektów militarnych, które zachowały się do dnia dzisiejszego (stare pruskie forty, szańce zamienione w punkty oporu) i innych punktów oporu. Gimnazjaliści oglądali prezentację w rytm popularnych piosenek dawnego Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu.

 
Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/E2Sgoqeec11kYWEc6


**************************************************************************************************************************************

 
                 Obchody Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych
                               w gimnazjum

W dniach 1-10 marca 2017r. obchodzone były w gimnazjum im. mjr. Ryszarda Markiewicza ps.
,,Mohort'' w Malechowie Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W zaplanowanym programie obchodów - w ramach współpracy ze szkołą - dołączyła również Gminna Biblioteka Publiczna
w Malechowie jako jeden z partnerów projektu. Jeden z bibliotekarzy zaplanował w gimnazjum
przeprowadzenie oddzielnego konkursu pt. ,,Szlak bojowy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK'', który miał na celu ukazać wysiłek i trudną walkę partyzantów 27 WDP AK na Wołyniu i Lubelszczyźnie zakończoną ich rozbrojeniem przez Sowietów a przy okazji spopularyzować sylwetkę patrona szkoły. Gimnazjaliści biorący udział w tym konkursie mieli oprzeć swoją wiedzę na dwóch źródłach - poniedziałkowej prezentacji multimedialnej o historii wołyńskiej dywizji oraz internecie. Prezentacja multimedialna i konkurs zostały wcześniej uzgodnione z nauczycielami odpowiedzialnymi za przedsięwzięcie - panią Martą Perzyńską i panią Elizą Wróblewską - Hencel. Konkurs historyczny odbył się 7 marca we wtorek w gimnazjum w którym wzięło udział 4 gimnazjalistów: Martyna Narkowicz, Grzegorz Paniuk, Kacper Sękowski i Michał Pielich. Zwycięzcą konkursu został Michał Pielich. Zarówno zwycięzca jak i pozostali uczestnicy konkursu otrzymali na uroczystym apelu dyplomy i nagrody rzeczowe. Bibliotekarz uczestniczył również - jako zaproszona osoba - we wspólnym spotkaniu z kombatantem, panem Dominikiem Zalewskim i w grze strategicznej ,,Dywizjon 111'' zorganizowanej przez
IPN ze Szczecina.

   

Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/uVreJ8CWSMZRir9q8

**************************************************************************************************************************************


             Międzynarodowy Dzień Kota z przedszkolakami
                                      w bibliotece

Dnia 17 lutego wszystkie koty na świecie obchodziły swoje święto - Światowy (Międzynarodowy) Dzień Kota. Dzień ten obchodzony jest, żeby móc podkreślić znaczenie kotów w życiu codziennym człowieka i uzmysłowić jak trudny jest los bezdomnego kota i propagować niesienie im pomocy. W dniach 2, 10 i 13 marca na wspólne świętowanie Dnia Kota zostały zaproszone przedszkolaki z przedszkola w Malechowie: ,,Sowy'', ,,Krasnale'' i ,,Piraci''. Podczas wspólnej pogadanki przedszkolaki dowiedziały się o życiu kotów: ich zachowaniu, pożywieniu, higienie i roli jaką odgrywają w życiu człowieka. Na podstawie slajdów przedszkolaki mogły zauważyć różnorodność ras kotów oraz kocich bohaterów ze znanych bajek (książkowych, filmowych). W międzyczasie przeczytane zostały wybrane wiersze i zagadki o kotach oraz wyświetlone bajki i piosenki o kotach z internetu.
Przedszkolaki z ochotą przystąpiły do kolorowania swoich ulubionych kotków i jednocześnie oglądały różnorodne książki o kotkach a na zakończenie otrzymały w nagrodę słodki poczęstunek.

 

Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/bP9A8JRfRC4G73SQ6

************************************************************************

       Prezentacja multimedialna o kotach w gimnazjum

Dnia 17 lutego obchodzony był na całym świecie Międzynarodowy Dzień Kota. Pomimo sporego upływu czasu była okazja, żeby pokazać młodzieży gimnazjalnej wiele ciekawostek
na temat kociego świata. Dnia 1 marca 2017r. bibliotekarz GBP w Malechowie Robert Baran zaprezentował krótką historię roli i znaczenia kotów w starożytnym Egipcie, stereotypowego postrzegania kota w średniowieczu i w późniejszych okresach jako najbardziej znienawidzonego zwierzęcia, wcielenia zła (przesądy i zabobon) i w konsekwencji ich tragicznego losu. Pokazana została galeria najciekawszych kotów rasowych wraz z ich kocim życiem, oraz drapieżnych, dziko żyjących kotów (np. lew, tygrys, pantera, żbik, ryś). Nie zabrakło również najpopularniejszych kotów prezentowanych w Internecie i słynnych kotów historii świata np. kot Simon z Medalem Dickina za odwagę. Koty stały się bohaterami w literaturze i filmie. Ich nazwy przyjęły się w różnych typach wozów bojowych, samolotach czy okrętach wojennych. Dla ciekawostki słynny kot Felix czy inne koty zostały uwidocznione na kadłubach samolotów myśliwskich bombowych jako logo rozpoznawcze formacji bojowych. Dziś koty to symbolika maskującej odzieży wojskowej, markowego obuwia i odzieży sportowej, napojów energetyzujących, batoników, nazw aptek i wiele innych. Pod wpływem przesądów wiele osób do dnia dzisiejszego uważa czarnego kota za zwierzę przynoszące pecha. Wiele kotów doczekało się po śmierci godziwego pochówku i pomników. Na temat kotów powstało wiele znanych powiedzeń i przysłów. Młodzież gimnazjalna z wielkim zainteresowaniem obejrzała prezentację multimedialną, gdzie wiele ciekawostek przykuło wręcz ich uwagę. Pamiętajmy, że
Międzynarodowy Dzień Kota miał celu zwrócenie uwagi i uwrażliwienie na trudny los wielu kotów, które są nadal pozbawiane życia, lub trafiają do schronisk dla zwierząt.

    

Link do zdjęcia:https://goo.gl/photos/BKtsWvYen8snPYJNA

**************************************************************************************************************************************


                       Ferie zimowe 2017 w bibliotece

Tegoroczne ferie zimowe w Gminnej Bibliotece Publicznej w Malechowie odbyły się pod hasłem: Stop dla nudy. Dla odwiedzającej bibliotekę młodzieży nie zabrakło zajęć i różnych form rozrywki. Odbywały się gry i zajęcia na komputerze, gry planszowe i karciane, układanie puzzli oraz zajęcia plastyczne. Nawiązując do tematyki zimowej dzieci wykonały bałwanka Olafa. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia związane z wiedzą o naszej gminie na zasadzie prezentacji, zadawanych pytań, na które dzieci znały odpowiedzi. Zagrały przy okazji w grę planszową Obywatel w urzędowym labiryncie. Odbyły się też zajęcia multimedialne związane z Walentynkami, Międzynarodowym Dniem Kota i wynalazkami. Nie zabrakło też dużo dobrej muzyki rozrywkowej. Młodzież świetnie się zaprezentowała podczas wyświetlania muzyki karaoke i prezentacji multimedialnej Dzień Pozytywnej Energii z podkładem muzycznym popularnych przebojów. Dzieci miały okazję wyjść do gimnazjum na zajęcia z robotyki a w międzyczasie pojechać do Multikina w Koszalinie na projekcję filmu Sing. Na zakończenie ferii zimowych, który odbył się w Tłusty Czwartek wszystkie dzieci biorące udział w zajęciach bibliotecznych otrzymały słodki poczęstunek oraz dyplomy i drobne upominki. Dzieci również wzięły udział w karnawałowym balu przebierańców, który odbył się w gimnazjum w Malechowie.
Bibliotekarze Gminnej Biblioteki Publicznej w Malechowie dziękują radnej z Malechowa Pani Anecie Wiącek za zakupienie pączków i napojów dla dzieci.



Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/dXMwCMoQgK88d5my6



**************************************************************************************************************************************


                                        Walentynki w gimnazjum

Walentynki to nic innego jak coroczny dzień zakochanych przypadający 14 lutego.            Sama nazwa święta pochodzi od patrona - św. Walentego i kojarzy się z Kupidynem (Amorem) - starożytnym bóstwem zakochanych ze skrzydełkami u ramion zakończonym w kołczan ze strzałami. Zwyczajem walentynkowym jest obdarowywanie siebie kartkami w kształcie serca    z wierszami lub wyznaniami miłosnymi albo drobnymi upominkami.
Dnia 10 lutego bibliotekarz GBP w Malechowie - Robert Baran postanowił uświetnić                w gimnazjum ten dzień przygotowując walentynkowa prezentację multimedialną podpartą walentynkową muzyka nastrojową. Spośród znanych i lubianych utworów młodzież gimnazjalna mogła posłuchać i wczuć się w klimat takich nagrań jak: Biały miś; Granica (Top One), Oh Julie ( Shakin' Stevens), One way ticket (Eruption), Marzenie (Denis), Żono moja (Masters), Pierwsza miłość (Imperium), Hello (Joy), Ile czekać mam (Playboys).



Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/hJW8f7Cz3cyiYcFD7 


************************************************************************************************************


                  Dzień Pozytywnej Energii w gimnazjum

Obcowanie z dobrą muzyką na co dzień nastraja człowieka do życia. Muzyka łagodzi obyczaje i działa terapeutycznie niczym lekarstwo. cza nam moc pozytywnej energii, uprzyjemnia nam spędzone chwile i zapewnia przy tym doskonałą rozrywkę. Dzięki niej mijają smutki, zapominamy o problemach. Sprawia, że pojawia się na twarzy uśmiech, doskonały nastrój, przez co optymistycznie podchodzimy do życia.
Taki był cel prezentacji muzycznej z barwną i ciekawą prezentacją multimedialną promującą muzykę rozrywkową w wykonaniu bibliotekarza Gminnej Biblioteki Publicznej w Malechowie pana Roberta Barana. Na przerwach międzylekcyjnych dnia 6 lutego młodzież gimnazjalna miała okazję nie tylko posłuchać ale i pobawić się rytm starych, dobrych, kultowych przebojów dyskotekowych lat 80' i tych najnowszych ,,z górnej półki''. A było czego posłuchać. Zabrzmiały
takie stare rytmiczne nagrania jak: Touch by touch zespołu Joy, Happy children P. Liona,
C'est La Vie (sa, sa, sa selavi) zespołu Foreign Currency, Ten O' clock Postman zespołu Secret Service, Glasses man w wykonaniu Kena Laszlo, Toonight Michaela Bedforda, oraz specjalnie dobrane na tą okazję niektóre wykonania zespołów Disco Polo.
Gimnazjaliści pozytywnie odebrali muzyczne rytmy. A wszystko to uświetniła prezentacja multimedialna mająca podziałać na wyobraźnię młodzieży: efekty dyskotekowe, zalety muzyki, prezentacja znanych zespołów lat 80' i późniejszych, odrobina humoru i inne pozytywne symbole.



Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/FaoMcXPofXwZJ7qn9   
   


**************************************************************************************************************************************


     Prezentacja multimedialna o Auschwitz w gimnazjum

Dnia 27 stycznia minęła 72 rocznica oswobodzenia największego obozu koncentracyjnego
w Oświęcimiu - Brzezince. Mimo upływu lat pamięć o pomordowanych w tym obozie przez hitlerowców jest wciąż żywa. Co roku do Oświęcimia przyjeżdżają rzesze ludzi z całego świata, żeby naocznie zobaczyć ogrom zbrodni ludobójstwa. Bibliotekarz Gminnej Biblioteki Publicznej w Malechowie wyświetlił w gimnazjum prezentację pt. ,,Oświęcimskie piekło'', gdzie pokazane zostały metody masowego uśmiercania ludzi zwożonych z całej Europy, oraz wyniszczania ich poprzez niewolniczą pracę, głodowe posiłki, tortury i eksperymenty pseudomedyczne obozowych lekarzy. Podkreślony został fakt istnienia w obozie ruchu oporu przejawiający się ukrywaniem zagrożonych więźniów, udanymi ucieczkami czy buntem więźniów ze specjalnego komanda. Celem prezentacji jest również uświadomienie młodzieży jak należy zachować się będąc na wycieczce w byłym obozie zagłady.



**************************************************************************************************************************************

          Wychowankowie SP Lejkowo z kolędą w bibliotece

 Dnia 30 stycznia naszą bibliotekę odwiedzili kolędnicy, którzy przybyli z opiekunem,
panią Ewą Pietraszewską, dyrektorem placówki - panią Mirosławą Turczyn i towarzyszącymi rodzicami.
Kolędnicy z najmłodszych klas zaprezentowali się z jak najlepszej strony przygotowując na tą okazję krótki występ artystyczny z podkładem muzycznym. W zamian otrzymali gorące podziękowanie. W międzyczasie mogli dowiedzieć się krótkiej historii funkcjonowania biblioteki.


                            ********************************************************

        Wydarzenia w bibliotece - 2016r.



                    Rozstrzygnięcie gminnych konkursów
                        o Henryku Sienkiewiczu


W związku z przypadającym w 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Malechowie zorganizowali dwa konkursy: plastyczny na najciekawszy portret lub karykaturę Henryka Sienkiewicza skierowany do szkół podstawowych (SP Niemica, SP Lejkowo, SP Ostrowiec) i gimnazjum gminy Malechowo, oraz literacki pt. ,,Co wiem o Henryku Sienkiewiczu?'' skierowany do młodzieży gimnazjalnej.
Na konkurs plastyczny napłynęły do 18 listopada ogółem 43 prace plastyczne (5 prac w kategorii klas I-III SP, 20 prac w kategorii klas IV-VI SP, oraz 18 prac z gimnazjum). Jednocześnie konkursie literackim, który odbył się 18 listopada w gimnazjum w Malechowie wzięło udział 10 chętnych gimnazjalistów.
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego nastąpiło na początku grudnia.
Jury w składzie: Elżbieta Babirecka (przewodnicząca), Beata Kucharska i Robert Baran (członkowie) wysoko ocenili nadesłane prace plastyczne i postanowili wyłonić zwycięzców  oraz wyróżnić najlepsze prace.

W I kategorii (kl. I-III SP) I miejsce zajęła Roksana Ogieł (kl. III SP Niemica), a wyróżnienie otrzymała uzanna Choduń (kl. III SP Niemica).
W II kategorii (kl. IV-VI SP) I miejsce zajęła Wiktoria Kaczyńska (kl. VI SP Lejkowo), II miejsce zdobyła Oliwia Romankiewicz (kl. IV SP Niemica), a III miejsce uzyskała Klaudia Jung (kl. V SP Niemica). Ponadto wyróżnienia otrzymali: Sandra Galińska (kl. IV SP Niemica), Zuzanna Rusak (kl. V SP Lejkowo) i Dagmara Skibińska (kl. VI SP Lejkowo).
W III kategorii (gimnazjum) I miejsce zajęła Hanna Żurowska (kl. III), II miejsce uzyskała Anita Kacprzak (kl. III), III miejsce zajęła Wiktoria Gawin (kl. III). Ponadto wyróżnienia uzyskali: Julia Zawadzka (kl. I), Paula Modlińska (kl. III), Izabella Mikołajczak (kl. III) oraz Beata Kropkowska (kl. III).
Przystępując do konkursu literackiego gimnazjaliści byli gruntownie przygotowani, wykazali się wysokim poziomem wiedzy, zrozumieniem tematyki konkursu i wolą walki o czym świadczą uzyskane na teście punkty.
Po zaciętym i niemal wyrównanym pojedynku zwyciężczynią konkursu literackiego została Julia Poborska (kl. I). Z kolei wysokie wyróżnienia otrzymali: Martyna Narkowicz (kl. II), Urszula Lichota (kl. III) i Michał Pielich (kl. III).
Zwycięzcy i wyróżnieni na tych konkursach otrzymali na szkolnych apelach nagrody rzeczowe. Ponadto wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali dyplomy za udział w konkursach.

Bibliotekarze GBP w Malechowie gratulują wszystkim zwycięzcom i wyróżnionym w konkursach, życząc im dalszych sukcesów, oraz dziękują wszystkim uczestnikom w sienkiewiczowskiej imprezie kulturalnej.
Jednocześnie wszystkie nadesłane prace plastyczne trafiły na wystawkę, które można podziwiać w bibliotece.


Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/rziHPKs7uZmCaXsAA


**************************************************************************************************************************************
 
                Przedszkolaki w krainie Pluszowego Misia

W dniach 15-17.11.2016r. grupy przedszkolaków z Malechowa odwiedziło naszą bibliotekę, żeby móc razem obchodzić przypadający 25 listopada Dzień Pluszowego Misia.   Przedszkolaki mieli okazję dowiedzieć się o historii tego święta i jak nazywał się pierwszy      na świecie pluszowy miś. Bez pluszowego misia ani rusz, ponieważ miś jest sympatyczny         i jest przyjacielem człowieka. Przedszkolaki wymieniały te pluszowe misie, które najbardziej zapamiętały i podkreśliły, że najbardziej znanym misiem jest Kubuś Puchatek. Potrafiły wymienić również jego przyjaciół. Na podstawie wiersza pt. ,,Naprawiamy misia'' bibliotekarz  zachęcił dzieci do szanowania swoich pluszaków. Z myślą o nich zaprezentowane zostały książki z bajkami o różnych misiach, które przedszkolaki z zaciekawieniem oglądały.
Przedszkolaki mogli wykazać się także umiejętnością kolorowania kolorowanek przedstawiających misie i ich przyjaciół, które zostały umieszczone w bibliotecznej wystawce.
Za tak duże zainteresowanie i zaangażowanie się w zajęciach o pluszowych misiach przedszkolaki otrzymały w nagrodę ski poczęstunek.
Bibliotekarze Gminnej Biblioteki Publicznej w Malechowie serdecznie dziękują wszystkim przedszkolakom z grup: ,,Krasnale'', ,,Piraci'', ,,Sowy Mądre Głowy'' i ich wychowawcom        za przybycie do biblioteki z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. Spotkanie przebiegło     w przyjaznej i atmosferze i było naprawdę ,,misiowo'' udane. Mamy nadzieję,  że w następnym roku spotkamy się ponownie.

                                           Pluszowy miś,
                                           To fajny miś
                                            I chętnie się każdy bawi nim dziś,
                                            Wszyscy takiego misia chcą mieć,
                                            Bo fajnym pluszowym niedźwiadkiem jest.
                                            Do przytulania i do zabawy,
                                            Zawsze jest przy nas nasz miś kochany.
                                            Jest przyjacielem w smutniejszej chwili,
                                            No i potrafi nam czas umilić.



Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/s58PNN4VuUfcvNCk9


**************************************************************************************************************************************


             Dni z Henrykiem Sienkiewiczem w gimnazjum

Dnia 15 listopada 2016r. przypadła 100 rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza - niezwykle popularnego i cenionego przez wiele pokoleń powieściopisarza, nowelisty publicysty, dziennikarza, laureata literackiej nagrody Nobla, który tworzył swoje
dzieła dla Polaków ,,ku pokrzepieniu serc'', które podtrzymywały na duchu Polaków pod zaborami. Jednocześnie rok 2016
jest ogłoszony  przez Senat Rokiem Sienkiewicza. W związku z tym jeden z pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej w Malechowie przygotował (w ramach współpracy ze szkołą) na tą okazję prezentację multimedialną o życiu i działalności tego znanego noblisty zatytułowaną: ,, 2016-Rokiem Henryka Sienkiewicza'', którą wyświetlił dnia 16 listopada. Celem tego było przybliżenie jego biografii pod kątem najistotniejszych momentów w życiu i twórczości oraz literackich osiągnięć. Warto wspomnieć, że wiele jego powieści (m.in. ,,W pustyni i w puszczy'', ,,Krzyżacy'', ,,Quo vadis'', ,,Trylogia'' - ,,Ogniem i mieczem'', ,,Potop'', ,,Pan Wołodyjowski'') i nowel (m.in. ,,Janko Muzykant'', ,,Bartek  Zwycięzca'', ,,Latarnik'') doczekało się adaptacji filmowych, na których wychowało się wiele pokoleń Polaków. prezentację multimedialną uświetnił podkład muzyki filmowej w stylu sienkiewiczowskim (,,Rzeka marzeń'', ,,Dumka na dwa serca'', ,,W stepie szerokim'') z których szczególnie jedna - ,,Hej sokoły'' - podbiła serca części młodzieży gimnazjalnej. Z kolei w piątek 18 listopada bibliotekarz GBP w Malechowie przeprowadził w sali lekcyjnej konkurs w formie testu pisemnego ,,Co wiem o Henryku Sienkiewiczu?''. Na wcześniejszy apel wicedyrektora polonisty pani Elizy Wróblewskiej-Hencel odpowiedziało chęcią uczestnictwa 10 gimnazjalistów, którzy otrzymali przygotowane pytania
i zagadnienia związane z konkursem.
Jednocześnie przy współpracy z nauczycielem plastyki - panią Dorotą Manijak napłynęły również prace plastyczne
młodzieży gimnazjalnej związane z konkursem plastycznym ,,Portret Henryka Sienkiewicza''                  



Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/wxooKvFMKY2TQVBG8


**************************************************************************************************************************************


     Prezentacje multimedialne o tematyce Niepodległości
                              w gimnazjum

Dnia 15 listopada 2016r. bibliotekarz Gminnej Biblioteki Publicznej w Malechowie zaprezentował młodzieży gimnazjalnej w ramach podsumowania Narodowego Święta Niepodległości pokaz multimedialny pt. ,,Drogi do Niepodległości 1794-1918'' oraz ,,Józef Piłsudski - od młodości do niepodległości 1867-1918''. Celem prezentacji było ukazanie
trudnej drogi narodu polskiego, który dnia 11 listopada 1918r. odzyskał wolność po 123 latach niewoli pod zaborami. Ukazane zostały postacie z kart naszej historii, które przyczyniły się
do podtrzymywania ducha narodu polskiego i wniosły ogromny wkład w narodziny II RP
po zakończeniu I wojny światowej. Całość prezentacji uświetnił podkład piosenek patriotycznych, które miały na celu krzewienie patriotycznych postaw wśród młodzieży. Jednocześnie chętni gimnazjaliści mieli możliwość rozwiązania przygotowanego testu:
,,Co wiem o narodowym święcie Niepodległości?'', który miał miejsce w szkolnej bibliotece
o godz.12:45. Za poprawne rozwiązanie testu zostaną przyznane dodatkowe punkty.



Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/BsDzoF1DMGuUjkkC8

************************************************************************************************************

      ,,Major Ryszard Markiewicz ps. Mohort - nauczyciel, 
                        obrońca
Wołynia, patriota''
             - prezentacja multimedialna w gimnazjum

Dnia 26 września 2016r. w gimnazjum w Malechowie na dwóch długich przerwach wyświetlona została projekcja multimedialna poświęcona pamięci patrona – majora Ryszarda Markiewicza ps. ,,Mohort''. Związana jest ona z obchodami Dni Patrona. Pomysłodawcą tej projekcji był bibliotekarz Gminnej Biblioteki Publicznej w Malechowie.                                          Gimnazjaliści mieli okazję obejrzeć historię kariery zawodowej i lata służby wojskowej Ryszarda Markiewicza w okresie międzywojennym (zostaje nauczycielem w szkole w Lubomlu na Wołyniu, uzyskuje stopień chorążego), oraz udział w kampanii wrześniowej 1939r. Podczas okupacji sowieckiej pracuje nadal jako nauczyciel a kiedy na Wołyń wkroczyli Niemcy pracuje jako zwykły robotnik a następnie związuje się od 1942r. z konspiracją w AK, kierując Okręgiem Luboml  pod pseudonimem ,,Marek''. Kiedy w 1943r. dokonuje się tragedia polskiej ludności
na Wołyniu Ryszard Markiewicz postanawia stanąć w obronie Polaków na Kresach obierając sobie nowy pseudonim - ,,Mohort'' (wzorem Szymona Mohorta – XVIII – wiecznego obrońcę Kresów Wschodnich). Razem ze swoim przyjacielem i współpracownikiem, porucznikiem Kazimierzem Filipowiczem ps. ,,Kord'' (oboje byli nauczycielami na Wołyniu) zorganizowali prężny oddział partyzancki zwalczający z powodzeniem UPA w rejonie Lubomla. Kiedy w styczniu 1944r. powstała 27 Wołyńska Dywizja Piechoty AK, ,,Mohort'' został w stopniu podporucznika dowódcą 1kompanii liniowej i zastępcą dowódcy I batalionu, którym dowodził ,,Kord''. Razem z wołyńską dywizją w ramach akcji ,,Burza'' walczył przez 6,5 miesiąca kolejno na Wołyniu (sukces kompanii ,,Mohorta'' pod Sztuniem, okrążenie w Lasach Mosurskich, przebicie się przez tory kolejowe z okrążenia, okrążenie w Lasach Szackich, przedzieranie się przez bagna Polesia Wołyńskiego)   i na Lubelszczyźnie (okrążenie w Lasach Parczewskich, udział kompanii ,,Mohorta''  w wyzwoleniu Kocka).

Finałem tych walk było rozbrojenie dywizji w Skrobowie przez Sowietów 25 czerwca 1944r. i nieoczekiwane represje bezpieki jakie spadły na żołnierzy 27 WDP AK. Ryszard Markiewicz został aresztowany, niesłusznie osądzony i skazany na karę wieloletniego więzienia, które opuścił na mocy amnestii pod koniec 1945r. Po tym wszystkim przeniósł się na Pomorze, gdzie w 1946r. w Malechowie zorganizował Szkołę Podstawową (w budynku na przeciwko Urzędu Gminy), której został kierownikiem do 1963r. Razem z nim pracowała w szkole jego żona – pani Stanisława Markiewicz (w 27 WDP AK była sanitariuszką).

Ryszard Markiewicz dbał o rozwój szkoły, miał na uwadze poprawę doli rodzin chłopskich, aktywnie pomagał byłym żołnierzom wołyńskiej dywizji, którzy osiedlili się na naszych terenach.  Do swojej śmierci aktywnie działał na rzecz Środowiska Żołnierzy 27 WDP AK.

Jego umiłowany patriotyzm, poczucie godności i zasługi na rzecz lokalnego środowiska nie zostały należycie docenione. Pomimo że został w 1960r. zrehabilitowany (przywrócono mu stopień oficerski i odznaczenia), to 3 lata później został uznany za osobę ,,niepoprawną politycznie'' i zwolniony z funkcji kierownika szkoły. Przeniósł się czasowo do Sławna a następnie do Koszalina, gdzie zmarł w 2006r. Za swoje zasługi na rzecz Ojczyzny                     i społeczeństwa otrzymał szereg wysokich odznaczeń.




Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/Zaf6FhMWeYwExAuv7


     ****************************************************************************************************************


    ,,Agresja ZSRR na Kresy Wschodnie 17 września 1939r.''
             - prezentacja multimedialna w gimnazjum

Dnia 17 września mija 77 rocznica najazdu wojsk Armii Czerwonej na ziemie wschodnie II RP.
Był to zadany ,,cios w plecy'', który przypieczętował upadek Polski i przesądził ostatecznie
o utracie Kresów Wschodnich, które już nigdy nie wróciły do naszego kraju. Na skutek agresji ZSRR wielu Polaków zostało zamordowanych przez NKWD lub wywiezionych w głąb ZSRR
i już nigdy nie powróciło do kraju po zakończeniu wojny.
Bibliotekarz Gminnej Biblioteki Publicznej w Malechowie postanowił przypomnieć młodzieży gimnazjalnej tą tragiczną datę i dnia 16 września zaprezentował pokaz multimedialny pt.
,,Agresja ZSRR na Kresy Wschodnie 17 września 1939r.''
W projekcji multimedialnej ukazany został pakt Ribbentrop - Mołotow jako główna przyczyna najazdu ZSRR na Polskę oraz sam przebieg z uwzględnieniem podstępu, popełnianych zbrodni wojennych i siania propagandy antypolskiej ze strony czerwonoarmistów. Godna podkreślenia
jest postawa żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza i innych jednostek, oraz ludności cywilnej, którzy stawili opór przeważającym siłom Armii Czerwonej (obrona Wilna, Grodna, bitwy pod Kodziowcami, Szackiem, Wytycznem, szarża konnej Policji Państwowej pod Husynnem i inne).
W tych tragicznych chwilach sojusznicy Polski - Wielka Brytania i Francja nie przyszli nam
z pomocą (mimo wypowiedzenia przez nich wojny III Rzeszy 3 września 1939r.
Sojusz Niemiec i ZSRR oraz agresja 17 września przyspieszyły załamanie się polskiej obrony.
Obaj agresorzy podzielili nasz kraj na strefy wpływów - Polska znalazła się pod dwiema okupacjami. Tragiczny los spotkał polskich oficerów, którzy po wzięciu do niewoli zostali
w większości wymordowani z polecenia Stalina w 1940r.



Link do albumu zdjęć:
https://goo.gl/photos/z5V78Nipxmn3wM3D6    


**************************************************************************************************************************************


                 ,,Bitwa pod Wiedniem 12 września 1683r.''
           - prezentacja multimedialna w gimnazjum

Dnia 12 września mija 333 rocznica odsieczy wiedeńskiej i słynnej bitwy pod Wiedniem,
która miała miejsce 12 września 1683r. Żeby upamiętnić zasługi króla Jana III Sobieskiego
i podkreślić ogromną rolę polskiej husarii w rozstrzygnięciu bitwy bibliotekarz Gminnej Biblioteki Publicznej w Malechowie stworzył prezentację multimedialną własnego pomysłu historii odsieczy wiedeńskiej
w postaci filmiku zmontowanego z wycinków fragmentów filmowych. Ukazała ona w sposób chronologiczny i rzeczowy przebieg wydarzeń od oblężenia Wiednia przez wojska tureckie wielkiego wezyra Kara Mustafy, po decyzję Sobieskiego o odsieczy wiedeńskiej, trasę pochodu wojsk koronnych pod Wiedeń, objęcie naczelnego dowództwa przez polskiego króla nad siłami koalicji antytureckiej. Pokazanie przebiegu samej bitwy uwidoczniło geniusz taktyczny i strategiczny Sobieskiego, który stanął osobiście na czele husarii do rozstrzygającej szarży na Turków. W efekcie tego Jan III Sobieski rozgromił Turków, uratował Wiedeń i przyczynił się do złamania potęgi Turcji. Scenki filmowe  zostały opatrzone podtytułami oraz ciekawymi komentarzami służącymi jako uzupełnienie projekcji.


************************************************************************************************

                         ,,Bitwy polskiego Września 1939r.''
             - prezentacja multimedialna w gimnazjum

W tym roku minęła 77 rocznica wybuchu II wojny światowej. Co prawda program nauczania historii w gimnazjum nie obejmuje czasów tamtego okresu, to jednak co roku czci się pamięć polskich żołnierzy, którzy walczyli i ginęli w obronie Ojczyzny. Bibliotekarz Gminnej Biblioteki Publicznej w Malechowie przygotował i udostępnił dla gimnazjalistów w  gimnazjum w Malechowie prezentację multimedialną, która miała spopularyzować bohaterstwo, heroizm        i poświęcenie polskich żołnierzy walczących na ,,z góry'' straconych pozycjach z hitlerowską agresją we wrześniu 1939r. - nie raz do samego końca. Drugim celem jest ocalenie od zapomnienia minionych wydarzeń. Gimnazjaliści mieli okazję zobaczyć epizody z obrony  Westerplatte, Poczty Polskiej, obrony umocnień Węgierskiej Górki, Wizny, Mławy, obrony Wybrzeża, Warszawy, Helu. Nie sposób nie pominąć największej bitwy nad rzeką Bzurą,     pod Jaworowem, czy też ostatniej bitwy pod Kockiem. Wyeksponowana została ogromna rola polskiej kawalerii (m.in. w bitwie pod Mokrą, w szarżach pod Krojantami, Wólką Węglową, w starciu z niemiecką kawalerią pod Krasnobrodem). Ukazany został wysiłek polskich marynarzy, pilotów i pancerniaków, którzy walczyli z determinacją i ginęli, ale i odnosili również sukcesy.
Spośród bitew cennym uzupełnieniem było pokazanie uzbrojenia i umundurowania walczących stron we wrześniu 1939r. Żeby podziałać na wyobraźnię został puszczony miły dla ucha podkład muzyczny popularnych piosenek żołnierskich.



Link do albumu zdjęć:
https://goo.gl/photos/kwKwAiSefzVbuqFLA

****************************************************************************************************************



                Narodowe Czytanie ,,Quo vadis'' w  bibliotece
 
Narodowe Czytanie dzieł polskich pisarzy to już tradycja.
Dnia 02.09.2016r. bibliotekarze Gminnej Biblioteki Publicznej w Malechowie włączyli się do akcji Narodowego Czytania ,,Quo vadis'' której przewodzi prezydent RP Andrzej Duda.          To jedno z najważniejszych dzieł Henryka Sienkiewicza, za które pisarz otrzymał literacką nagrodę Nobla. Ta powieść historyczna - która doczekała się wielu adaptacji filmowych opowiada o czasach panowania cesarza rzymskiego Nerona i o prześladowaniu pierwszych chrześcijan.
Tytuł książki to łaciński zwrot, oznaczający: Dokąd idziesz?".
Odwołuje się on do słów Quo vadis Domine? (Dokąd idziesz Panie?) wypowiedzianych według legendy, przywołanej również w powieści przez apostoła Pawła do Chrystusa.
W Narodowym Czytaniu wybranych fragmentów ,,Quo vadis'' w bibliotece udział wzięli młodzi czytelnicy wspólnie z bibliotekarzami



Link do albumu zdjęć: https://goo.gl/photos/5VzydoWs7oMVgLzt5

****************************************************************************************************************

                                    Wakacje w bibliotece 2016
Tegoroczne wakacje w naszej bibliotece dzieci spędziły niezwykle aktywnie.                      Sposobem na zabicie nudy były urozmaicone zajęcia, gdzie każdy mógł nie tylko zasiąść przy komputerze, ale i pograć w rozmaite gry planszowe, karciane i inne. Nie zabrakło także chętnych do wykonywania prac plastycznych. Spore emocje i mnóstwo zabawy dostarczyły też kalambury związane z odgadywaniem zawodów. Dzieci mogły zobaczyć też na podstawie ilustracji
i plakatów jak wyglądało życie ludzi ,,na kartki'' w stanie wojennym. Niektórzy mieli możliwość wyznaczania kierunków świata za pomocą kompasu i wskazywania położenia na mapie.
Dla grupy wychowanków świetlicy w Paprotach, którzy odwiedzili bibliotekę przygotowana została prezentacja multimedialna o historii naszej gminy na podstawie starych fotografii.
Dzieci wyjeżdżały też na wycieczki m.in. do JumpIN - parku trampolin w Bolesławicach koło Słupska, na rejs statkiem do Darłówka, oraz do zoo w Gdańsku - Oliwie.



Link do albumu zdjęć:
https://goo.gl/photos/4H46wjAsHm6BCXGb8


****************************************************************************************************************


                    ,,Potęga przyjaźni'' - lekcja biblioteczna
                              z kl. IB  gimnazjum

Dnia 16.06.2016r. odbyła się po raz kolejny lekcja biblioteczna w Gminnej Bibliotece Publicznej
w Malechowie o istocie, wartościach i znaczeniu przyjaźni w życiu człowieka. Tym razem bibliotekę odwiedziła kl. I B gimnazjum pod opieką pani Anny Michlewicz.
Prowadzący zajęcia bibliotekarz Robert Baran w sposób niezwykle przystępny i zrozumiały zainteresował młodzież gimnazjalną tym problemem prowokując ich wręcz do dyskusji. Gimnazjaliści wspólnie z bibliotekarzem odpowiadali na kluczowe pytania: Czym jest przyjaźń
i czym różni się od koleżeństwa? W jakich okolicznościach dochodzi do zawierania przyjaźni?
Jaki powinien być prawdziwy przyjaciel czy przyjaciółka? Czy istnieją fałszywi przyjaciele?
Jacy powinniśmy być, żeby zdobyć prawdziwego przyjaciela lub przyjaciółkę? Czy o przyjaźń należy dbać? Jak naprawić zerwane więzi przyjaźni? Czy warto się przyjaźnić?
W trakcie dyskusji bibliotekarz podsumował, że w dobie dominacji Facebooka nic nie zastąpi prawdziwych relacji międzyludzkich w oparciu o kontakt bezpośredni ,,twarzą w twarz''.
Gimnazjalistom przypadła niezmiernie do gustu piosenka Krzysztofa Antkowiaka pt. ,,Przyjaciel wie'', oraz utworek pt. ,,Siła przyjaźni'' na które zareagowali w sposób emocjonalny, spontaniczny i żywiołowy.
Na zakończenie bibliotekarz zaprezentował młodzieży gimnazjalnej tytuły filmów o przyjaźni ze swojej kolekcji (m.in. ,,Karate Kid''; ,,Człowiek bez twarzy''; ,,Błękitny motyl''; ,,Kamienie na szaniec''; ,,Chłopiec w pasiastej piżamie''; ,,Mały książę'') omawiając niektóre z nich.
Były to już ostatnie w tym roku szkolnym zajęcia z gimnazjalistami. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym współpraca Gminnej Biblioteki Publicznej z gimnazjum w Malechowie będzie się dalej rozwijać owocnie w oparciu o nowe oferty zajęć.




************************************************************************************************


        Gminny konkurs sportowy ,,Co wiem o piłce nożnej''
Piłka nożna to nie tylko bezpośrednia styczność z samą piłką na boisku podczas treningów      i meczy. To także wiedza na jej temat czyli teoretyczna znajomość ustanowionych przepisów gry, znanych piłkarzy i czołowych klubów piłkarskich, historycznych meczów oraz wybrane elementy z historii rozwoju piłki nożnej w Europie.
Mieli o tym przekonać się gimnazjaliści, którzy wystartowali w gminnym konkursie sportowym
,,Co wiem o piłce nożnej''. Konkurs ten odbył się dnia 06.06.2016r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Malechowie i spotkał się z dużym zainteresowaniem młodzieży.
Celem konkursu sportowego była nie tylko popularyzacja gry w piłkę nożną ale rozwijanie zainteresowań w tej dziedzinie, oraz promocja młodych talentów.
Z pytaniami zmierzyło się 7 gimnazjalistów i 1 gimnazjalistka: Walus Agnieszka (kl. II B);  Zadka Gabriel (kl. II A); Włodarczyk Karol (kl. III A); Burda Wiktor (kl. I A); Paniuk Grzegorz   (kl. II A); Sękowski Kacper (kl. II A); Pełka Jakub (kl. I C) i Tornow Wojciech (kl. II A).
Zwycięzcą tego konkursu został Tornow Wojciech. Z kolei II miejsce zajął Pełka Jakub,
a III miejsce zdobył Sękowski Kacper.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali podczas uroczystego apelu w szkole, który odbył się
10.06.2016r. dyplomy a laureaci trzech pierwszych miejsc uzyskali ponadto cenne nagrody rzeczowe.
Organizatorzy gratulują zwycięzcom i zachęcają do brania udziału w dalszych konkursach,
które odbędą się w przyszłym roku szkolnym.




************************************************************************************************


                     Dzień Matki w gimnazjum w Malechowie
        
                        ,,...Nie ma jak u mamy - ciepły piec, cichy kąt.
                                      Nie ma jak u mamy - kto nie wierzy robi błąd''.
                                        Wojciech Młynarski ,,Nie ma jak u mamy''

Dzień Matki jest świętem szczególnym. Tego dnia - 26 maja co roku swoje święto obchodzą wszystkie polskie mamy, które za swój trud otrzymują w podzięce kwiaty, laurki i inne drobne prezenty od swoich dzieci. To święto ma już 102 lata i jest wyrazem nie tylko szacunku,
ale i miłości oraz podziękowania za lata wychowywania i tworzenia atmosfery ciepła rodzinnego.
Dnia 25.05.2016r. bibliotekarz Gminnej Biblioteki Publicznej w Malechowie przypomniał wszystkim gimnazjalistom o ważności Dnia Matki w formie prezentacji multimedialnej.
Wyświetlane slajdy miały na celu zwrócenie uwagi, jak ważną rolę w ich życiu odgrywa matka
i w jaki sposób powinni ją szanować nie tylko w dniu jej święta, ale i doceniać jej troskę
przez cały rok.
Prezentacja nie mogła się obyć bez niezapomnianych podkładów muzycznych o matce, które rozbrzmiewały podczas przerw międzylekcyjnych wciągając w niepowtarzalny nastrój i klimat
Dnia Matki.
Prezentację uświetniły (w formie podkładu muzycznego) piosenki: Wojciecha Młynarskiego
- ,,Nie ma jak u mamy'', Jacka Błasika - ,,Matczyne ręce'', Urszuli Sipińskiej - ,,Mam cudownych rodziców'', Ivana Komarenki - ,,Mamo nie pytaj mnie dlaczego'', zespołu 4ever - ,,O mamo'', zespołu Kolor - ,,Matko moja ja wiem'', zespołu Preludium - ,,To dzięki wam'', zespołu Cliver - ,,Podziękowania dla rodziców'' i popularnej grupy Akcent w wykonaniu Zenona Martyniuka (,,Matczyne przestrogi'', ,,Mamo'', ,,Powiedz mamo'').


Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/QJEDdgF6ScMBFDDX7


****************************************************************************************************************


              Magiczna kraina baśni, bajek i bajeczek
                            oczami przedszkolaka
       
Dnia 19.05.2016r. bibliotekarze Gminnej Biblioteki Publicznej w Malechowie mieli przyjemność
powitać po raz kolejny przedszkolaków z przedszkola w Malechowie. W ramach promocji książki i czytelnictwa wśród dzieci, bibliotekarze postanowili przenieść maluchów do magicznego świata baśni, bajek i bajeczek. Przedszkolaki (z grup: ,,Misie'', ,,Tygryski''            i ,,Kotki'') - jak się okazało - byli znakomicie przygotowani i na zadawane pytania - zagadki związane z bohaterami i tytułami znanych bajek, baśni i wierszyków potrafili trafnie odpowiadać. Bibliotekarz przeczytał maluchom krótką bajkę i baśń (,,O smoku wawelskim'', ,,Królewna Śnieżka'') oraz wyświetlił im baśnie w on-line (,,Brzydkie kaczątko'', ,,O wilku i siedmioro koźlątkach'').
Przedszkolaki z zainteresowaniem oglądały książkowy zbiór popularnych baśni, bajek, bajeczek i wierszyków znanych autorów.
Na zakończenie przedszkolaki mieli okazję zmierzyć się - podzieleni na grupy - z bajkową
i baśniową  układanką w formie puzzli, co sprawiło im prawdziwą frajdę.
Za aktywną postawę w zajęciach, przedszkolaków czekał słodki poczęstunek.


 *********************************************************************************************************


       Arkadiusz Niemirski - powieściopisarz, satyryk
     i dziennikarz w Gminnej Bibliotece Publicznej
                                    w Malechowie
                 
Dnia 11.05.2016r. Gminna Biblioteka Publiczna w Malechowie miała przyjemność ugościć
znanego powieściopisarza i satyryka Arkadiusza Niemirskiego - autora kontynuacji kultowej
serii ,,Pana Samochodzika'' (którą wzbogacił o kilkanaście tomów).
Słuchaczami, którzy mieli okazję nie tylko posłuchać, ale i obejrzeć w formie nowoczesnej prezentacji multimedialnej drogę artystyczną i dokonania autora byli dorośli czytelnicy               i młodzież gimnazjalna z Gimnazjum w Malechowie.
Pisarz posługując się językiem zrozumiałym dla młodego pokolenia apelował by mieli swoje marzenia, cel życia i pasje. Jednocześnie zachęcał do czytania wartościowych książek i czytania swojego bloga prowadzonego na swojej stronie internetowej (www.niemirski.com).
Biblioteka dzięki temu spotkaniu wzbogaciła się również o kolekcję książek z autografem pisarza.
Na zakończenie pan Arkadiusz Niemirski wpisał się do kroniki biblioteki i rozdawał autografy zainteresowanym gimnazjalistom.


****************************************************************************************************************



                48 Gminny Turniej Recytatorski
                  ,,Ptaki, Ptaszki i Ptaszęta Polne''


Dnia 09.05.2016r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Malechowie odbył się 48 Turniej Recytatorski ,,Ptaki, Ptaszki i Ptaszęta Polne''.
W eliminacjach szczebla gminnego udział wzięło 38 uczniów szkół podstawowych i gimnazjum
z gminy Malechowo.
Recytatorów oceniała Komisja Konkursowa w składzie: p. Maria Sendera, p. Marta Korotusz,
p. Wanda Szewczyk.
Według opinii jury dzieci bardzo dobrze przygotowały się do wystąpień i zaprezentowały wysoki poziom recytatorski.

W kategorii ,,Ptaki'' - I miejsce zdobyła Natalia Połczyńska; II miejsce zdobyła Justyna Stalko;
III miejsce przypadło Kindze Strzeleckiej z gimnazjum Malechowo
W kategorii ,,Ptaszki'' - I miejsce zdobyła Agata Hetmańska (SP Ostrowiec); Izabela Hołowaty
(SP Ostrowiec) zajęła II miejsce, natomiast III miejsce zajęła Klaudia Krzyżaniak (SP Lejkowo)

W kategorii ,,Ptaszęta Polne'' - I miejsce zdobyła Michalina Szewczyk (SP Ostrowiec); Bartłomiej Podbereżny (SP Niemica) zajął II miejsce, natomiast III miejsce zajął Krystian Pytel (SP Niemica).

Komisja przyznała 5 wyróżnień, które otrzymali:
- w kategorii ,,Ptaki'': Kinga Zwolińska z gimnazjum Malechowo
-
w kategorii ,,Ptaszki'': Alicja Adach (SP Niemica); Hanna Gurdzielewska (SP Niemica)
- w kategorii ,,Ptaszęta Polne'': Klaudia Kozłowska (SP Ostrowiec); Milena Procajło (SP Niemica)

Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe a dla wszystkich uczestników zorganizowano słodki poczęstunek.
Zwycięzcy reprezentować będą gminę Malechowo na eliminacjach powiatowych,
które odbędą się 18 maja br. w Darłowie.
                                                               Trzymamy kciuki!


Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/CDQkYMZxYGy9GF828

************************************************************************************************************

                    
              ,,Potęga przyjaźni'' - lekcja biblioteczna
                             z 
gimnazjalistami  

                            ,,Kto posiada przyjaciela - ten ma wszystko''                                              
W dzisiejszych czasach, kiedy dominuje internet ludzie bardzo często ie mają czasu
na budowanie ciepłych, bezpośrednich relacji między sobą. Zatraceni w wirtualnym świecie najczęściej zapominają o tak ważnym czynniku w życiu jakim jest przyjaźń.
Dnia 05.05.2016r. przybyli do Gminnej Biblioteki Publicznej w Malechowie gimnazjaliści           z kl. II B z wychowawczynią panią Aleksandrą Kroplewską w asyście pani Edyty Korowajczyk.
Pan Robert Baran poprowadził zajęcia metodą aktywizacji słownej. Wyjaśnił na wstępie
samą istotę przyjaźni, czym różni się od zwykłego koleżeństwa i w jakich okolicznościach dochodzi do jej zawarcia. Następnie młodzież gimnazjalna pod kierunkiem bibliotekarza wskazywała cechy istotne przyjaźni (np. bezinteresowność, szczerość, otwartość, zrozumienie, poczucie bezpieczeństwa, radość przebywania ze sobą, wspólne spędzanie wolnego czasu, wspólne zainteresowania, wzajemne zaufanie, lojalność, swobodna wymiana myśli, pocieszanie i podnoszenie na duchu, bezgraniczna pomoc w trudnych sytuacjach).
Podany został szereg cech dobrego przyjaciela, jako osoby która stanowi prawdziwą podporę życiową.
Bibliotekarz w sposób eksperymentalny wyjaśnił, że lepiej jest mieć jednego prawdziwego przyjaciela przy boku, niż dziesiątki, setki fałszywych przyjaciół lub znajomych, gdyż dzięki niemu można zajść daleko.
Obcowanie z przyjacielem przynosi same korzyści
w postaci rozwoju emocjonalnego, poprawy nastroju, poczucia bezpieczeństwa, szczęścia a także wpojenia nawyków odpowiedzialności i samodyscypliny. Przyjaciel jest jak podpora podtrzymująca
na duchu, któremu można się wyżalić i wypłakać, który potrafi - jeśli potrzeba - podźwignąć z samego dna. Jest niczym balsam kojący rany.

Przyjaźń również ma swoją cenę - należy o nią systematycznie dbać, żeby nie doszło do jej zerwania
. Zerwana przyjaźń bywa bardzo dramatyczna i zarazem bolesna niż utrata kolegi. Żeby móc naprawić zerwane więzi dana osoba która sama zawiniła powinna udowodnić, że zależy jej na przyjaźni i ją stopniowo wzmacniać. Potrzeba na to jednak czasu i cierpliwości - a jak wiadomo czas leczy rany.
Bibliotekarz zwrócił też na istotne czynniki, które umożliwiają pozyskanie przyjaciela - należy być życzliwym i uśmiechniętym na co dzień, być otwartym na innych, słuchać dobrej rozrywkowej i relaksacyjnej muzyki, ćwiczyć umysł np. metodą medytacji (joga), żeby móc usunąć negatywne myśli, skoncentrować myśli i zastąpić je ,,pozytywną energią'' w postaci sił witalnych.
W ostatniej fazie podsumowującej tytułem uzupełnienia bibliotekarz przeprowadził dla wszystkich pokaz slajdów dotyczący najistotniejszych aspektów i prawdziwego oblicza przyjaźni.
Przypomniał również, że dnia 9 czerwca przypada Międzynarodowy Dzień Przyjaciela.
****************************************************************************************************************

                                 ,,Dlaczego warto czytać książki''
           - prezentacja multimedialna w gimnazjum



Dnia 23.04.2016r. obchodzony był Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
W związku z tym bibliotekarz Gminnej Biblioteki Publicznej w Malechowie Robert Baran
postanowił przy współpracy z gronem pedagogicznym gimnazjum w Malechowie dołączyć się
do akcji promocji książki i czytelnictwa.
Dnia 25 kwietnia wyświetlona została projekcja multimedialna pt. ,,Dlaczego warto czytać książki'', żeby uzmysłowić gimnazjalistom, jak ważną i nieocenioną rolę w dzisiejszych czasach spełnia książka w życiu człowieka. Czytanie książek to nie tylko świetna forma zabicia nudy,
ale i wspaniała forma zabawy, która pobudza wyobraźnię i rozpala ciekawość. Jest receptą mającą istotny wpływ na osiągnięcie wyników w nauce, przez co staje się kluczem
do samodzielności i sukcesu.


****************************************************************************************************************


             ,,Historia książki. Książka uczy, bawi, wychowuje''
               - lekcje biblioteczne z gimnazjalistami


Dnia 12.04.2016r. Gminną Bibliotekę Publiczną w Malechowie po raz kolejny odwiedzili gimnazjaliści z gimnazjum w Malechowie pod opieką pani Anny Michlewicz.
Młodzież gimnazjalna w trakcie zajęć z pokazem multimedialnym miała okazję zapoznać się
z historią kształtowania się książki na przestrzeni dziejów począwszy od tabliczki glinianej, papirusu i pergaminu po książkę elektroniczną (e-book). Przy okazji mieli zwrócić uwagę na kształtowanie się pisma i kroju czcionek.
W drugiej części zajęć bibliotekarz Robert Baran zaprezentował najciekawsze książki z bibliotecznego księgozbioru zwracając uwagę na jej rolę w rozwoju człowieka. Przeczytał również najciekawsze fragmenty spośród wybranych tytułów.



****************************************************************************************************************


       ,,Praca w bibliotece. Zasady korzystania z biblioteki.
       Książka uczy, bawi, wychowuje''
- lekcja biblioteczna
                             z gimnazjalistami


Rok szkolny 2015/2016 został ogłoszony przez MEN Rokiem Czytelnictwa, gdyż czytanie książek połączone z zainteresowaniami czytelniczymi jest niezwykle istotne dla rozwoju intelektualnego młodzieży. Pod kątem promocji czytelnictwa bibliotekarze Gminnej Biblioteki Publicznej w Malechowie prowadzą lekcje biblioteczne w samym Gimnazjum a także zapraszają klasy gimnazjalne do siebie.
Dnia 31. 03.2016r. przybyli do biblioteki gimnazjaliści z kl. I B pod opieką nauczyciela języka polskiego i wicedyrektora, pani Anny Michlewicz, oraz pedagoga pana Konrada Woszczyka.
Dla większości gimnazjalistów była to świetna okazja do ujrzenia po raz pierwszy  Gminnej Biblioteki  Publicznej z bliska.
W trakcie pierwszej części zajęć  pt. ,,Praca w bibliotece. Zasady korzystania z biblioteki'' bibliotekarz pan Robert Baran przybliżył obecnym krótką historię działalności biblioteki wraz
z formami jej pracy; przedstawił w krótkim zarysie historię kształtowania się książki od starożytności po czasy współczesne (przy okazji wyjaśnił skąd wzięły się słowa: biblioteka, tytuł, wolumen); pokazał drogę, jaką musi przejść książka od chwili zakupu do momentu trafienia na półkę w bibliotece. Przedstawiony został podział literatury na półkach. Gimnazjaliści zostali zapoznani z regulaminem wypożyczania książek. Mieli również okazję popróbować własnych sił - w asyście bibliotekarza - w wyszukiwaniu wybranych tytułów książek w katalogach alfabetycznych. W drugiej części zajęć pt. ,,Książka uczy, bawi, wychowuje'' bibliotekarz zaprezentował młodzieży wybrane książki z różnych dziedzin przybliżając ich problematykę po czym puszczał je w obieg. Każdy gimnazjalista miał okazję zapoznać się z nimi osobiście poprzez bezpośredni kontakt. Na zakończenie bibliotekarz przeczytał wszystkim zainteresowanym wybrane fragmenty z literatury.




**************************************************************************************************************************************

                          71 rocznica zdobycia Kołobrzegu

                                      ,,Mało mało brakowało do morza słonego
                                        Kiedy drogę przegrodziły forty Kołobrzegu
                                        Naprzód, naprzód od dywizji przyszło polecenie
                                        Ale miasto otaczały bunkru trzy pierścienie

                               Ref.: Płynie przez Kołobrzeg Parsęta, Parsęta
                                         Dziesięć dni kto przeżył pamięta, pamięta
                                                                      ***
                                                          Adam Zwierz ,,Parsęta''

Dnia
18 marca minęła 71 rocznica zdobycia Kołobrzegu przez 1 Armię Wojska Polskiego.
Miasto zostało zamienione w twierdzę ,,nie do zdobycia''. Otoczone trzema pierścieniami obronnymi miało być bronione przez Niemców ,,do upadłego''. Budynki zostały zamienione
w punkty oporu, które przyszło zdobywać w toku ciężkich walk.
Szturm Kołobrzegu trwał 10 dni (8-18 marca 1845r.) i choć okupiony dużymi stratami -
zakończył się zwycięstwem. Kolberg stał się na powrót polskim miastem. Tam odbyły się powtarzane wielokrotnie zaślubiny z morzem, a o tym fakcie przypomina obecny pomnik stojący
w Kołobrzegu.
Z inicjatywą przypomnienia tej rocznicy wystąpił w Gimnazjum w Malechowie zaprzyjaźniony
ze szkołą bibliotekarz Robert Baran. Prezentacja multimedialna pt. ,,Szturm twierdzy Kołobrzeg (Festung Kolberg) 8-18 marca 1945r.'' pokazana gimnazjalistom dnia 23.03.2016r. miała ich zaciekawić pod względem lokalizacji najważniejszych punktów oporu w Kołobrzegu  a także przyciągnąć uwagę licznymi ciekawostkami militarnymi - głównie sprzętem walczących stron. Pokaz odbywał się w rytmie równie tematycznego podkładu muzycznego znanej festiwalowej piosenki żołnierskiej pt. ,,Parsęta''. Warto też dodać, że po zakończeniu II wojny światowej w Forcie Wilczym (ważny punkt oporu w Kołobrzegu) odbywały się niegdyś znane    i lubiane Festiwale Piosenki Żołnierskiej z wykorzystaniem poniemieckiego amfiteatru. Z kolei w miejsce wysadzonej przez Niemców w Forcie Ujście starej latarni morskiej wybudowano na fundamentach fortu nową latarnię, którą możemy obecnie podziwiać.


****************************************************************************************************************


           Projekcja multimedialna poświęcona pamięci
                  Żołnierzy Wyklętych w Gimnazjum


W ramach współpracy z Gimnazjum w Malechowie bibliotekarz Gminnej Biblioteki Publicznej
w Malechowie Robert Baran przygotował na uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych dwie prezentacje multimedialne. Jedna z prezentacji pt. ,,Żołnierze Wyklęci (1944 - 1963)'' przedstawiała sylwetki czołowych przywódców podziemia niepodległościowego walczących z sowieckim okupantem i komunistycznym aparatem terroru podczas wojny oraz po zakończeniu II wojny światowej. W projekcji tej uwidocznione zostały akcenty patriotyczne podkreślające potrzebę pamięci pokoleń.
Druga projekcja pt. ,,Partyzancka codzienność'' ukazywała życie codzienne i walkę partyzantów 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej od momentu jej powstania            aż do rozbrojenia przez Rosjan w Skrobowie.



   *********************************************************************************************

        ,,Książka uczy, bawi, wychowuje'' - lekcja
      biblioteczna w Gimnazjum w Malechowie


Czy książka w dobie internetu jest nadal podstawowym i wiarygodnym źródłem wiedzy?
Okazuje się, że tak. Czytanie książek czyni człowieka bardziej samodzielnym, spoglądającym
na świat krytycznym wzrokiem. Wyzwala przy tym ciekawość, poszerza wiedzę i rozwija umysł.
Człowiek staje się przy tym bardziej komunikatywny i otwarty na świat. Dobra książka daje więcej satysfakcji niż sam internet, gdzie wiadomości tam zawarte potrafią zawierać błędy.
W celu wypromowania dobrej literatury przybył dnia 18.02.2016r. na lekcję biblioteczną          do kl. II C Gimnazjum w Malechowie na zaproszenie wychowawczyni, pani Ewy Połońskiej, bibliotekarz, pan Robert Baran.
Na wstępie lekcji, żeby zachęcić do czytania, przypomniał o zaletach sięgania po książki
nie tylko dla zabicia nudy. Następnie zaprezentował bogaty zasób książek z różnych dziedzin - literaturę młodzieżową, literaturę dla dorosłych, fantastykę, biografie, literaturę faktu, literaturę poruszającą problemy współczesnej młodzieży. Każda książkę krótko zaprezentował, żeby przybliżyć problematykę ich treści. Na zakończenie przeczytał wybrane fragmenty niektórych książek. Jedną z nich był w sposób humorystyczny napisany zbiór reportaży Magdaleny Omilianowicz w książce pt. ,,Kalejdoskop''. Jednak dużą uwagę młodzieży przykuły fragmenty wspomnień byłego trenera piłkarzy Janusza Wójcika na podstawie książki pt. ,,Wójt. Jedziemy
z frajerami''
.



****************************************************************************************************************

                                   2016 - Rokiem Cichociemnych

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej aby oddać hołd wszystkim bohaterskim skoczkom,
którzy skacząc na terenie okupowanego kraju stali się kadrą Armii Krajowej ogłosił 2016
Rokiem Cichociemnych
. W lutym przypada 75 rocznica pierwszego zrzutu cichociemnych
w okupowanej Polsce. Pierwszy zrzut nastąpił w nocy z 15 na 16 lutego 1941r.
Bibliotekarz Gminnej Biblioteki Publicznej w Malechowie, pan Robert Baran postanowił uczcić
ich pamięć przedstawiając interesującą prezentację multimedialną w Gimnazjum w Malechowie
pt. ,,Cichociemni - legendarni spadochroniarze II wojny światowej''.         Prezentacja ta w rytmie melodii kultowego serialu ,,Czas honoru'' spotkała się z dużym zainteresowaniem i przykuła uwagę młodzieży. Na slajdach przedstawiona została historia cichociemnych od szkolenia w Wielkiej Brytanii poprzez zrzut w kraju i zaangażowanie się      w walce z okupantem hitlerowskim, a po zakończeniu wojny z komunistycznymi siłami bezpieczeństwa. Cichociemni jako elita Armii Krajowej zajmowali się dywersją, sabotażem, wywiadem, szkoleniem, dowodzeniem oddziałami partyzanckimi. Wykonywali wyroki śmierci, przeprowadzali zamachy na wyższych funkcjonariuszy hitlerowskich. Wzięli też udział w powstaniu warszawskim. Walczyli i ginęli o wolną Polskę w myśl powiedzenia ,,Wywalcz wolność, albo zgiń!''.
Dziś tradycje cichociemnych kultywuje jednostka specjalna Grom.



**************************************************************************************************************************************


                  Gimnazjaliści czytają literaturę miłosną
                                           -konkurs


Tradycją  w Gimnazjum w Malechowie są organizowane konkursy czytania literatury różnych pisarzy.
Tym razem, dla odmiany, panie polonistki: Magdalena Wełna - Markowska i Sylwia Radko postanowiły zorganizować konkurs czytania literatury miłosnej w naszej bibliotece. Powodem
tego były mijające dnia 14 lutego w niedzielę Walentynki. Konkurs odbył się 15 lutego w miłej, romantycznej atmosferze. Uczennice Gimnazjum (11 osób) czytały utwory liryczne i prozę wybranych przez siebie pisarzy. Jury w składzie: Wanda Szewczuk (osoba zaprzyjaźniona z biblioteką), Marta Korotusz i Robert Baran, postanowili przyznać I miejsce uczennicy kl. III D - Sandrze Słodkiewicz. Drugie miejsce zajęła Karolina Drozd - uczennica kl. III C. Z kolei III miejsce zajęła Aleksandra Gawin (kl. III B). Osobą wyróżnioną została Magdalena Kowalczuk z kl. III C.
Pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej składają podziękowania paniom polonistkom za zorganizowanie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Malechowie konkursu, a biorącym udział
w konkursie życzymy dalszych sukcesów.

****************************************************************************************************************


                  Ferie zimowe 2016 w bibliotece

Tegoroczne ferie zimowe w naszej bibliotece młodzież z Malechowa i okolicy spędziła
pod znakiem aktywności. Zajęcia odbywały się pod hasłem ,,W bibliotece nie można się nudzić'', gdzie dla dzieci i młodzieży czekała rozrywka, zajęcia edukacyjne i wycieczki.
Każdego dnia było coś innego. Dzieci i młodzież uczestniczyły w zajęciach komputerowych,
grach, zabawach planszowych i karcianych. Wykonywały prace plastyczne o tematyce zimowej, oraz zwierzątka z plasteliny. Osoby chętne miały okazję dowiedzieć się o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza, a przy okazji zmierzyć się z pytaniami sprawdzającymi wiedzę o tym pisarzu. Dla utrwalenia wiedzy osoby te miały okazję pokolorować kolorowanki związane
z literaturą i bohaterami twórczości Sienkiewicza. Były też kalambury o zawodach, wykonywanie kartek na Walentynki, projekcja multimedialna o historii książki, pokaz slajdów o życiu
codziennym w czasach PRL. Wielką frajdę sprawił dzieciom i młodzieży wyjazd do teatru
i na lodowisko. Na zakończenie najbardziej aktywni uczestnicy tegorocznych ferii zimowych
w bibliotece otrzymali słodki poczęstunek, dyplomy i drobne upominki.
Pracownicy biblioteki serdecznie dziękują Państwu J. i A. Krawczyk za ufundowanie wyrobów czekoladowych dla dzieci.



****************************************************************************************************************



           Zaproszenie na ferie zimowe do biblioteki

                           Gminna Biblioteka Publiczna w Malechowie zaprasza dzieci
                                   na zimowe spotkanie w bibliotece pod hasłem
                                          ,,W bibliotece nie można się nudzić''
                           w dniach 01-12 lutego 2016r. w godz. 11:00 - 13:00




**************************************************************************************************************************************



                   71 rocznica wyzwolenia Oświęcimia
         
Dnia 27 stycznia 1945r. Rosjanie oswobodzili pozostałych przy życiu więźniów największego
obozu zagłady w okupowanej podczas II wojny światowej Europie - Oświęcimia (Auschwitz - Birkenau). Rocznica ta stała się okazją do pokazania gimnazjalistom Gimnazjum w Malechowie
po raz kolejny w formie prezentacji multimedialnej tej trudnej lekcji historii. Na slajdach pokazany został przerażający mechanizm ludobójstwa więźniów za drutami obozu koncentracyjnego połączonego z grabieżą mienia pomordowanych dokonany przez hitlerowców spod znaku
,,trupiej główki'' czyli SS. Ukazane zostały ogrom cierpień i tragedia więźniów zmuszanych do ciężkiej, wyczerpującej pracy przy głodowych racjach żywnościowych. Ludzie poddawani byli niewyobrażalnym torturom i eksperymentom pseudomedycznym. Byli na każdym kroku bici
i katowani. Wielu ludzi ginęło w ten sposób. Reszty dopełniało skrajne wycieńczenie organizmu
i choroby. Pomimo to więźniowie próbowali uciekać z obozowego piekła, pomagali innym
i podejmowali próby buntu, jak to miało miejsce w październiku 1944r. Prawdę powiedziała
znana pisarka Zofia Nałkowska, że ,,ludzie ludziom zgotowali ten los''.



**************************************************************************************************************************************



        153 rocznica wybuchu powstania styczniowego
          - prezentacja multimedialna w Gimnazjum
                                  w Malechowie


Dnia 22 stycznia minęła 153 rocznica wybuchu powstania styczniowego.
Na tą okazję bibliotekarz Gminnej Biblioteki Publicznej w Malechowie
przypomniał gimnazjalistom w formie projekcji multimedialnej genezę, przebieg i skutki
ostatniego polskiego powstania w XIX w. Prezentacja publiczna w Gimnazjum w Malechowie miała miejsce 22 stycznia 2016r. na przerwach międzylekcyjnych.

  



**************************************************************************************************************************************


        Wydarzenia w bibliotece - 2015r.

    Wprowadzenie stanu wojennego...w Gimnazjum
W związku z przypadającą 13 grudnia 34 rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, bibliotekarz, Robert Baran postanowił zainteresować i przybliżyć młodzieży gimnazjalnej
ten trudny kawałek historii najnowszej Polski, gdzie władzę w kraju przejęli wojskowi i nastąpił okres brutalnego łamania praw człowieka.
Rano 15 grudnia w gimnazjum w Malechowie młodzież gimnazjalna usłyszała komunikat o wprowadzeniu stanu wojennego z wygłoszonego przemówienia gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Krótko potem pojawił się jednoosobowy patrol funkcjonariusza MO (ZOMO), który przystąpił niezwłocznie do legitymowania w sposób wyrywkowy gimnazjalistów, poszukując wśród nich... członków ,,Solidarności''. Zdarzały się też zatrzymania ,,podejrzanych'' w celu wyjaśnienia sprawy, a nawet pościg i ...,,pałowanie'' opornych. Było przy tym dużo śmiechu i zabawy,       co z miejsca wzbudziło duże zainteresowanie gimnazjalistów. Największe zainteresowanie wzbudziła pałka milicyjna, gdzie była możliwość jej pokazania, ale pod kontrolą patrolującego.  Ponadto powstało stanowisko do wydawania kartek żywnościowych i kartek zaopatrzenia... na święta. Gimnazjaliści mogli przy okazji poczuć na własnej skórze klimat czasów PRL-u przeglądając plakaty i ilustracje odzwierciedlające życie społeczeństwa czasu stanu wojennego. Dużo informacji w formie luźnej humorystycznej pogadanki mogli dowiedzieć się od samego ,,milicjanta''. Przy okazji sami dzielili się swoimi spostrzeżeniami.
*************************************************************

               Mikołajki w teatrze Variete Muza
                                       w Koszalinie

Dnia 06.12.2015r. w niedzielę odbył się wyjazd na imprezę mikołajkową do teatru Variete Muza
w Koszalinie. Wśród dzieci i młodzieży z  gminy Malechowo nie mogło zabraknąć dzieci, które często odwiedzają naszą bibliotekę. Wyjazd ten był możliwy dzięki współpracy z Urzędem Gminy Malechowo, gdzie mikołajkową  zabawę wsparło PGE Energia Odnawialna S.A.
Dla dzieci była to okazja do świetnej zabawy, gdzie nie zabrakło gier, konkursów, i innych atrakcji. Dla spragnionych słodkości czekał słodki poczęstunek. W nagrodę za uczestnictwo    w imprezie, dzieci odwiedził na koniec Mikołaj z prezentami.


Link do abumu zdjęć:https://goo.gl/photos/ggujpDmsWgYaUjSr5

 **************************************************************************


                
Dzień Podchorążego w Gimnazjum
                                       w Malechowie         

W tym roku przypadła 185 rocznica wybuchu Powstania Listopadowego, zapoczątkowanego
wystąpieniem zbrojnym Szkoły Podchorążych w Warszawie w nocy 29 listopada 1830r.
przeciwko Rosji carskiej. W związku z tym bibliotekarz Gminnej Biblioteki Publicznej
w Malechowie - Robert Baran (jako absolwent Szkoły Podchorążych Rezerwy) postanowił zorganizować w gimnazjum w Malechowie Dzień Podchorążego, które miało miejsce
01.12.2015r. Poprzez prezentację multimedialną w rytm słynnej ,,Warszawianki 1831''
postanowił spopularyzować wśród młodzieży gimnazjalnej historię ukazując im wielkość
tego zrywu narodowowyzwoleńczego. Dla zainteresowanych tematyką wojskową
bibliotekarz zorganizował dodatkowo atrakcyjny kącik  informacyjny, gdzie gimnazjaliści
mogli zasięgnąć informacji na temat życia codziennego w wojsku i przy okazji poszerzyć
wiedzę o sprzęcie wojskowym. Spośród wielu ilustracji było też wiele innych ciekawostek.
Nie zabrakło też literatury związanej z ważniejszymi bitwami Powstania Listopadowego.
 
 *********************************************************************
                     Pluszowy Miś w bibliotece 2015

Dnia 25 listopada biblioteka miała przyjemność gościć przedszkolaków z paniami przedszkolankami malechowskiego  przedszkola. W związku z przypadającym tego dnia Światowym Dniem Pluszowego Misia każdy przedszkolak przyniósł ze sobą na tą okazję swojego pluszowego ulubieńca. Dzieci dowiedziały się, dlaczego pierwszy pluszowy miś nazywał się Teddy Bear, oraz mogły popisać się znajomością wiedzy na temat misiowych bohaterów ulubionych bajek i filmów. Następnie mogły  z zainteresowaniem  kolorować misiowe postacie z różnych bajek.  W nagrodę za wykazane zdolności plastyczne każdy przedszkolak otrzymał ciasteczka ,,Misie - Lubisie''.
Spotkanie przebiegło w przyjaznej i ciepłej atmosferze i było naprawdę ,,misiowo'' udane.


Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/eNSrVfCVwwMpt3AaA

************************************************************************************************************
 
   Apel z okazji 76 rocznicy napaści ZSRR na Polskę
       w SP im. Kazimierza Górskiego w Lejkowie
W związku z 76 rocznicą agresji Związku Radzieckiego na Polskę 17 września 1939r.,               w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Lejkowie odbył się tego dnia uroczysty,   krótki apel upamiętniający zadanie polskiemu narodowi zdradzieckiego ,,ciosu w plecy''          przez wschodniego sąsiada.
Apel został przygotowany przez nauczyciela języka polskiego - panią Magdalenę Bonat            i Roberta Barana - nauczyciela historii, bibliotekarza.
Po wstępnym przemówieniu wygłoszonym przez dyrektora szkoły, pana Tadeusza  Buczkowskiego, krótką historię tego najazdu przedstawił pan Robert Baran.                 Przybliżył najpierw wszystkim uczestnikom apelu tło wydarzeń (walka z najazdem hitlerowskim: obrona Warszawy, bitwa nad Bzurą, obrona Helu), zaznaczając, że agresja ta dokonała się po wcześniejszym porozumieniu Hitlera i Stalina wobec Polski.               Podkreślił ogromną przewagę Armii Czerwonej w piechocie, wozach pancernych i lotnictwie bojowym, wobec którego wojsko polskie nie miało szans  stawienia długotrwałego                     i skutecznego oporu Rosjanom.
Zaakcentowana została dwudniowa bohaterska obrona Grodna, gdzie wojsko i ludność cywilna zadały Rosjanom duże straty (200 zabitych, 20 zniszczonych czołgów). Po zajęciu Grodna Rosjanie rozstrzelali 300 obrońców tego miasta. Podobnie mordowali w ten sposób polskich jeńców (szeregowców, oficerów) i ludność cywilną. Bezpośrednim skutkiem tej agresji  był IV rozbiór Polski i okupacja wschodnich ziem II Rzeczypospolitej przez ZSRR.             Z tym wiąże się tragedia narodu polskiego. Wymownym tego symbolem był późniejszy mord polskich oficerów w Katyniu strzałem w tył głowy (1940r.). Rosjanie - po zajęciu Kresów Wschodnich, masowo wywozili w głąb Rosji Polaków, skąd wielu już nigdy nie powróciło do kraju  z piekła ,,nieludzkiej ziemi''.
Dla upamiętnienia tej tragedii, obchodzi się co roku 17 września Światowy Dzień Sybiraka.
To dla uczczenia ofiar, w miejscowości Szymbark stoi Dom Sybiraka, radziecki pociąg, który wywoził Polaków na Sybir, oraz replika radzieckiego obozu pracy - łagru.
Tytułem uzupełnienia zostały zaprezentowane wszystkim uczniom wybrane ilustracje
związane z napaścią radziecką na Polskę.

**************************************************************************


                           Wakacje w bibliotece 2015

W tegoroczne wakacje młodzież w Gminnej Bibliotece Publicznej w Malechowie nie mogła narzekać na brak zajęć. Bibliotekarze zaoferowali dzieciom i młodzieży szereg gier i zajęć manualnych. Dużym powodzeniem cieszyły się ulubione gry komputerowe - kawiarenka internetowa przeżywała istne oblężenie! Były również gry planszowe i gry edukacyjne, zwłaszcza warcaby, ,,Chińczyk'', ,,Mały detektyw'', ,,Asy przestworzy''. Dzieci kolorowały ilustracje książkowe techniką dowolną oraz inne kolorowanki, a także wykonywały kwiatki i inne papierowe ozdoby. Mogły na głos poczytać i odgadywać zagadki z książek: ,,Wielka księga zagadek'', ,,Zgadywanki. Wierszyki dla dzieci''.
Największą frajdę sprawiła dzieciom wycieczka do Muzeum Kultury Ludowej Pomorza        
w Swołowie.

Uczestnicy wycieczki mogli podziwiać starą zagrodę Albrechta i przy okazji dowiedzieć się
jak żyli mieszkańcy wsi przed 100 laty, obserwując m.in. stare narzędzia, wyposażenie wiejskiej kuchni, tkaniny, stare fotografie. Dzieci uczestniczyły aktywnie w przygotowywaniu kartoflanki pomorskiej, oraz smażeniu racuchów. Mieli również okazję pojeździć bryczką.
W podziękowaniu za uczestniczenie w tegorocznych wakacjach w bibliotece, dzieci otrzymały dyplomy, drobne upominki i słodki poczęstunek.
Pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej pragną serdecznie podziękować radnej 
z Malechowa, Pani Anetcie Wiącek za zorganizowanie słodkiego poczęstunku i upominków,
oraz Państwu Krawczyk za sponsorowanie wyrobów czekoladowych dla dzieci
.
*************************************************************

            Apel i lekcja biblioteczna w SP Lejkowo,
 poświęcona 26 rocznicy wolnych, demokratycznych
                                  wyborów w Polsce

W związku z przypadającą w tym roku 26 rocznicą wyborów czerwcowych w Polsce
(4 czerwca 1989r.) w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Lejkowie odbył się
8 czerwca 2015r. krótki apel poświęcony temu wydarzeniu.
Bibliotekarz, pan Robert Baran przybliżył uczniom znaczenie tej daty (zwycięstwo ,,Solidarności'', powołanie pierwszego niekomunistycznego rządu premiera Tadeusza Mazowieckiego, upadek komunizmu w kraju, Polska - krajem demokratycznym, przywrócenie orłu korony w herbie). Młodzież mogła dowiedzieć się, na czym polegają demokratyczne wybory w kraju, oraz znaczenie ,,Okrągłego stołu''.
Więcej na temat czerwcowych wydarzeń dowiedzieli się na lekcji uczniowie kl. VI.
Na tych zajęciach pt. ,,Wybory 4 czerwca 1989r. w Polsce'' omówione zostały okoliczności sprzyjające nawiązaniu dialogu przy ,,Okrągłym stole'' pomiędzy władzami komunistycznymi
a opozycją, oraz mobilizacji społeczeństwa podczas kampanii wyborczej, co doprowadziło
do zwycięstwa ,,Solidarności'' w wyborach do Senatu. Wybory te doprowadziły do zmiany ustroju politycznego i gospodarczego w Polsce, oraz upadku komunizmu (III RP, parlament dwuizbowy, przywrócenie urzędy prezydenta i premiera, zmiana konstytucji, zmiana godła, system wielopartyjny, gospodarka wolnorynkowa, prywatyzacja przedsiębiorstw, ,,uwolnienie cen'').
Symbolem czerwcowych przemian był wybór pierwszego niekomunistycznego premiera -
szefa rządu Tadeusza Mazowieckiego (,,Wasz prezydent, nasz premier'').
*************************************************************

     O przyjaźni i historii książki w Gminnej Bibliotece
                             Publicznej w Malechowie
  
                      ,,Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie''
                                                / przysłowie/
  
   ,,Przyjaciel, to ktoś, kto zna twoje możliwości i pomaga rozwinąć je
      w najwyższym wymiarze. Zna on także twoje ograniczenia
       i ostrzega cię przed różnymi przedsięwzięciami''
                                          / John Ching - hsiung Wu/

Dnia
  26.05 i 02.06 .2015r. Gminną Bibliotekę Publiczną odwiedziły trzy klasy gimnazjalne
z Gimnazjum w Malechowie - kl. II D, kl. II A i kl. II B, które przybyły z inicjatywy polonistek: pani Anny Michlewicz,  pani Elizy Wróblewskiej - Hencel i pani Sylwii Radko.
Pierwsza z klas miała okazję posłuchać na lekcji bibliotecznej pt. ,,Potęga przyjaźni: przyjaźń to coś więcej niż koleżeństwo'' istoty i oblicza bardzo istotnej i potrzebnej w naszym życiu codziennym więzi emocjonalnej jaką jest przyjaźń, oraz to, jak ważny i istotny wpływ wywiera ona na nasze postawy i kształtowanie osobowości. Sprawia, że nasze życie staje się łatwiejsze
i nabiera sensu. Stajemy się bardziej otwarci i czuli na otaczający nas świat. Jest to bardzo
istotne, zwłaszcza że młodzież żyjąc w dobie internetu i Facebooka traci więzi i umiejętność
budowania ciepłych relacji oraz komunikowania się ze sobą żyjąc w wirtualnym świecie.
Celem tej lekcji było nie tylko zapoznanie gimnazjalistów z tym, czym tak naprawdę jest przyjaźń, ale zachęcenie do poszukiwania tych prawdziwych relacji między sobą.
Na zakończenie bibliotekarz zaapelował o rozważne i umiejętne korzystanie z internetu,
który posiada co prawda swoje plusy, ale niesie również zagrożenia.
Z kolei pozostałe dwie grupy miały okazję nie tylko się dowiedzieć o istocie przyjaźni, ale zdołały prześledzić w ramach lekcji bibliotecznej pt. ,,Historia książki'' proces powstawania
i kształtowania się książki począwszy od tabliczek glinianych i zwojów papirusowych w czasach starożytnych, kończąc na książce elektronicznej (e-book). Na koniec bibliotekarz
przedstawił krótką historię narodzin współczesnej książki począwszy od pomysłu autora,
kończąc na wydruku i oprawieniu książki w wydawnictwie.
Zajęcia były przeprowadzone z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej wraz z pokazem wybranych pozycji książkowych.





***************************************************************************




   ,,Historia gminy Malechowo podczas II wojny
    światowej (1939-1945)(cz.2)''
- lekcja biblioteczna
    w Szkole Podstawowej im. Noblistów Polskich
                                            w Niemicy

Dnia 22.05.2015r. podczas kolejnego spotkania z młodzieżą klas V - VI bibliotekarz
pan Robert Baran przedstawił niemieckie przygotowania do obrony gminy Malechowo
i plany rozmieszczenia okopów oraz bunkrów w oparciu o system linii mobilizacyjnej d - 1 (przedłużenie Wału Pomorskiego) przed spodziewanym uderzeniem Armii Czerwonej. Następnie uczniowie mogli zapoznać się z operacją pomorską wojsk rosyjskich, która doprowadziła do zajęcia miejscowości naszej gminy w pierwszym tygodniu marca 1945r.
Wspomniane zostały również tragiczne losy niemieckiej ludności cywilnej, która próbowała
uciec przed nadciągającymi Rosjanami i rabunkową gospodarkę zdobywców na terenach
już zajętych, co rzutowało na trudne początki polskiego osadnictwa.
Pokazy slajdów i mapki połączone z komentarzem wzbudziły zainteresowanie uczniów.
Podczas zajęć młodzież nie tylko zadawała pytania, ale również chętnie brała udział
w dyskusji.


Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/xKerJurjEwVE34gPA
********************************************************

     ,,Oświęcimskie piekło'' - lekcja biblioteczna
                                     z gimnazjalistami

Dnia 14.05.2015r. Gminną Bibliotekę Publiczną odwiedziła grupa gimnazjalistów
z wychowawczynią
, panią Mirosławą Turczyn. Celem tej wizyty było zainteresowanie tematyką Oświęcimia i chęć zgłębienia wiedzy na temat funkcjonowania tego największego obozu zagłady podczas II wojny światowej.
Bibliotekarz, historyk, pan Robert Baran przybliżył w formie wykładu połączonego z prezentacją multimedialną, koszmar, piekło i tragedię ludzi uwięzionych w tym obozie,
od momentu jego założenia, aż do chwili oswobodzenia ocalałych więźniów przez jednostki Armii Czerwonej.
Komory gazowe, krematoria, ciężka niewolnicza praca, głodowe racje żywnościowe, wszechwładny terror esesmanów i ciągłe znęcanie się nad więźniami (także przez więźniów funkcyjnych) sprawiły, że życie ludzkie w Auschwitz - Birkenau nie miało większej wartości.
Dodatkowo na niewolniczej pracy zbijały fortuny niemieckie firmy i sami esesmani, którzy zagarniali mienie żywych i pomordowanych. Nawet po śmierci człowiek stawał się ,,surowcem''.
Lekcja poruszała również kwestię rozrywek (m.in. boksu i meczy piłki nożnej), którą dla więźniów urządzały władze obozowe - jak tą drugą stronę medalu. Bardzo ciekawym aspektem było wydostawanie się więźniów z oświęcimskiego piekła i bunt więźniów z Sonderkommanda
7 października 1944r., który - pomimo krwawego stłumienia przez SS - zakończył się wysadzeniem jednego z krematorium w Birkenau. Na lekcji poruszony został istotny problem ustosunkowania się jednego z kanałów niemieckiej telewizji do kwestii założenia obozu
w Oświęcimiu (,,Polski obóz koncentracyjny''). Zajęcia te zostały podparte fragmentami filmu
pt. ,,Szara strefa'', oraz została zaprezentowana literatura ,,obozowa''.


Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/hHdyfR6CfnLcmFuA7

********************************************************

 
47 Turniej
Recytatorski ,,Ptaki, ptaszki i ptaszęta polne''

13
.
05.2015r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Malechowie odbył się 47 Turniej Recytatorski
,,Ptaki, Ptaszki i ptaszęta Polne''. W eliminacjach szczebla gminnego udział wzięło 32 uczniów szkół podstawowych i gimnazjum z gminy Malechowo. Recytatorów oceniała Komisja
Konkursowa w składzie: p. Agnieszka Lewczuk, p, Małgorzata Ambroziak, p. Maria Sendera.
Według opinii jury dzieci bardzo dobrze przygotowały się do wystąpień i zaprezentowały wysoki poziom recytatorski.
W kategorii ,,Ptaki'' - I miejsce zdobył Adam Powarzyński z gimnazjum Malechowo.

W kategorii ,,Ptaszki'' - I miejsce zdobyła Agata Hetmańska (SP Ostrowiec), Natalia Połczyńska (SP Niemica) zajęła II miejsce, natomiast III miejsce przypadło Izabeli Hołowaty (SP Ostrowiec).
W kategorii ,,Ptaszęta Polne'' - I miejsce zdobył Kacper Stasiak (SP Lejkowo), Natalia Wyciszkiewicz (SP Lejkowo) zajęła II miejsce, natomiast III miejsce Agata Królikowska         (SP Niemica).
Komisja przyznała 6 wyróżnień, które otrzymali:
- w kategorii ,,Ptaszki'': Alicja Adach (SP Niemica), Julia Podpłońska (SP Ostrowiec), Kinga Strzelecka (SP Lejkowo)
- w kategorii ,,Ptaszęta Polne'': Daria Dęga (SP Lejkowo), Maciej Suchecki (SP Lejkowo),
Hania Jędruszczak (SP Ostrowiec).
Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe a dla wszystkich uczestników konkursu zorganizowano słodki poczęstunek. Zwycięzcy reprezentować będą gminę Malechowo na eliminacjach powiatowych, które odbędą się 27 maja br. w Darłowie.Trzymamy kciuki!
Wszystkim uczestnikom eliminacji gminnych 47 Turnieju Recytatorskiego ,,PTAKI, PTASZKI
I PTASZĘTA POLNE''
dziękujemy za udział i włożony trud w przygotowanie, a nagrodzonym
 i wyróżnionym dziękujemy.

********************************************************

     ,,Historia gminy Malechowo podczas II wojny
    światowej (1939-1945)(cz.1)''
- lekcja biblioteczna
    w Szkole Podstawowej im. Noblistów Polskich
                                            w Niemicy

Dnia 07.05.2015r. uczniów klas V-VI Szkoły Podstawowej w Niemicy odwiedził bibliotekarz Gminnej Biblioteki Publicznej w Malechowie, pan Robert Baran przeprowadzając pierwszą
część lekcji bibliotecznej poświęconej historii naszej gminy podczas II wojny światowej.
Zbiegło się to z 70 rocznicą zakończenia II wojny światowej w Europie. Za oficjalną datę
kapitulacji III Rzeszy uważa się dzień 8 maja 1945r. Tego dnia na mocy dokumentu
bezwarunkowej kapitulacji podpisanej we francuskim miasteczku Reims (7 maja, godz. 2:41
nad ranem) miało wejść w życie o godz. 23:01 zakończenie działań wojennych na froncie europejskim. Rosjanie wymusili na delegacji III Rzeszy ponowną ceremonię kapitulacji
w obecności 4 zwycięskich mocarstw w berlińskiej dzielnicy Karlhorst. Podpisy złożono 8 maja
o godz. 22:30. W Moskwie ze względu na dwugodzinną różnicę czasu, był to już 9 maja
i dlatego ten właśnie dzień w Związku Sowieckim i krajach mu podporządkowanych obchodzono jako Dzień Zwycięstwa.
Na początku zajęć bibliotekarz przedstawił uczniom tło zakończenia wojny w Europie, omawiając ofensywę zachodnich aliantów na wschód od Renu i we Włoszech, operację berlińską Armii Czerwonej zakończoną zdobyciem Berlina i zajęciem Czechosłowacji. Podkreślony został również udział Polaków w walkach u boku Rosjan i zachodnich aliantów.
W dalszej części lekcji przybliżone zostały uczniom ślady obecności Niemców zamieszkujących wybrane miejscowości naszej gminy i ich życie codzienne. Ślady te można zauważyć w postaci zbioru zdjęć dokumentalnych, obrazów, listów, pocztówek, map, cmentarzy, budowli użyteczności publicznej (pałace z przyległą infrastrukturą, szkoły, poczty, , mleczarnie, sklepy, gospody,, młyny, piekarnie, tartaki, kościoły), budynków gospodarczych, domów mieszkalnych, obelisków ku czci poległych podczas I wojny światowej, waluty, pojazdów, przedmiotów codziennego użytku.
Przy okazji młodzież poznała niemieckie nazwy miejscowości naszej gminy. Dowiedziała się
o istnieniu do zakończenia wojny sławieńskiej kolejki wąskotorowej, której tory przechodziły również przez naszą gminę, a pozostały po niej jedynie nasypy. Wraz z torami rozebrane zostały również stacyjki, a cały tabor kolejowy wywieźli Rosjanie na wschód.
Lekcja ta przypadła do gustu młodzieży i spotkała się z wielkim zainteresowaniem.
****************************************************************************************************************

                      Teatr ,,Duet'' w bibliotece 

Dnia 04.05.2015r. Gminna Biblioteka Publiczna w Malechowie ponownie gościła aktorów
teatru ,,Duet'' z Krakowa. Aktorzy zaprezentowali dzieciom Przedszkola z Malechowa bajkę
pt. ,,Przyjaciele''.
To wzruszająca, pełna nadziei, pogodna opowieść o zwierzętach, ich miłości i zaufania
do człowieka. Bajka miała na celu obudzenie wśród najmłodszych odpowiedzialności za istoty
od nich zależne, oraz miłości do zwierząt. Dużą frajdę sprawiło maluchom aktywne uczestniczenie w tym spektaklu.
********************************************************

                    
Biblioteka czyta przedszkolakom 
Czytanie dzieciom ,,pod poduszkę'' jest ciekawym urozmaiceniem pobytu dziecka w przedszkolu.
Wzbudza ciekawość i wyobraźnię,oswaja z książką i światem w niej przedstawionym.
Do akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom'' włączyła się aktywnie Gminna Biblioteka Publiczna
w Malechowie poprzez codzienne czytanie przedszkolakom Przedszkola w Malechowie
rozmaitych bajek, wierszy i legend na każdą okazję. Każdego dnia bibliotekarz składa
popołudniową wizytę innej grupie przedszkolaków.
W dniach 08, 09 i 13 kwietnia ,,Biedronki'', ,,Misie'' i ,,Wesołe skrzaty'' miały możliwość
posłuchania bajek i wierszy o wiośnie i zwierzątkach z książek: ,,Brzechwa dzieciom'', ,,Bajki''  Jeana de La Fontaine'a i ,,Co fruwa i chodzi po naszej zagrodzie'' Lecha Konopińskiego.


Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/wJq4VyiefQws6d9o6

************************************************************************************************************

         Lekcja biblioteczna o tradycjach i zwyczajach   
                                  wielkanocnych

Święta wielkanocne, to najradośniejsze ze świąt, które kojarzą nam się ze zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa. Przed Wielkanocą w Niedzielę Palmową święcone są w kościele palmy. Dopiero w Wielką Sobotę zanosimy do Kościoła, lub pod Krzyż koszyczki z pokarmami do poświęcenia. W przyozdobionym koszyczku są kolorowe pisanki, chleb, masło, baby wielkanocne, wędliny, baranki z ciasta, sól, pieprz, chrzan. Poświęcony pokarm spożywamy na Wielkanoc w niedzielę, składając sobie nawzajem życzenia. W lany poniedziałek, czyli popularny  ,,śmigus-dyngus'' oblewamy się tradycyjnie wodą. Warto również podkreślić,        że jajko jest symbolem narodzin nowego życia.

Przybliżenie świąt wielkanocnych miało na celu zapoznanie dzieci z tradycjami      i zwyczajami wielkanocnymi. W tym celu zostały zaproszone w dniach 23-25 marca do Gminnej Biblioteki Publicznej w Malechowie trzy grupy przedszkolaków: ,,Misie'', ,,Biedronki'' i ,,Wesołe skrzaty'' z Przedszkola w Malechowie.  Przedszkolaki z zainteresowaniem obejrzały dwie bajeczki: ,,Kot Filemon-wielkanocne porządki'', oraz ,,Pisankowy świat''. Mogły również posłuchać wielkanocnych piosenek. W trakcie słuchania, z zapałem kolorowały obrazki związane ze świętami wielkanocnymi. Na zakończenie przedszkolaki otrzymały     w nagrodę czekoladowe jajeczka.      

************************************************************

   ,,152 rocznica wybuchu powstania styczniowego''

        - prezentacja multimedialna
w Gimnazjum
                                        w Malechowie


Dnia 13.03.2015r. w Gimnazjum w Malechowie młodzież miała okazję obejrzeć po raz kolejny
prezentację multimedialną poświęconą ostatniemu z powstań narodowowyzwoleńczych
pod zaborem rosyjskim , które wybuchło 22.01.1863r. i trwało do 1864r. Była to typowa wojna partyzancka z rosyjskim zaborcą, która zakończyła się dla Polaków klęską i represjami.
Prezentacja ta obejmuje przyczyny, przebieg i skutki tego zbrojnego zrywu. Obfituje w pokaz umundurowania, uzbrojenia i taktyki walk powstańców z Rosjanami. Przedstawione zostały najważniejsze potyczki, kampanie oraz dowódcy i dyktatorzy powstania. Nie zabrakło również wielu innych ciekawostek, które miały na celu popularyzację naszej historii. A wszystko to
w rytmie podkładu muzycznego - pięknej muzyki Vangelisa z filmu ,,Ostatni Mohikanin''.
Ciekawym i cennym uzupełnieniem projekcji był fragment filmu ,,Szwadron''.
********************************************************

      ,,Czy warto czytać książki'' - lekcja biblioteczna
                         w Gimnazjum w Malechowie

              
,,Księgi (...) czytać nam trzeba (...) i mądrości się uczyć,
                         które przez wieki (...) były gromadzone''
                                                                                          Ludwik Hieronim Morstin

Wraz z rozwojem społeczeństwa informatycznego coraz większą popularnością cieszą się
wśród młodego pokolenia wyszukiwanie informacji z internetu, gry komputerowe
i przesiadywanie na portalach społecznościowych.
Oznacza to, że czytanie wśród młodzieży książek spada i nie cieszy się już takim zainteresowaniem jak kiedyś. Jednak warto zaznaczyć, że sam internet nie zastąpi fachowej
i rzetelnej wiedzy tak jak książka. Dobra książka jest dobra na wszystko i potrafi
z powodzeniem konkurować z wirtualnym światem.
W celu zachęcenia młodzieży do korzystania z książek, bibliotekarz Gminnej Biblioteki Publicznej w Malechowie, pan Robert Baran odwiedził kl. I c gimnazjum w Malechowie
na prośbę wychowawczyni pani Ewy Połońskiej.
Podczas prelekcji bibliotekarz przedstawił w formie pogadanki i prezentacji multimedialnej  korzyści płynące z sięgania do literatury, m. in. rozwój intelektualny i rozwój osobowości, większy zasób wiedzy, poprawa stylu pisania i wypowiadania się, poprawa jakości uczenia się, samodzielność i krytyczne spojrzenie na świat, uwrażliwienie na otoczenie, klucz do bram kariery zawodowej. Zaznaczył, że większość ludzi sukcesu codziennie sięga do książek,
ze względu na płynące z tego korzyści. W trakcie lekcji gimnazjaliści mogli zapoznać się
 z zaprezentowanymi w tym celu wybranymi książkami z zasobów biblioteki - zarówno literaturą młodzieżową jak i popularnonaukową, które są na czasie.
   *********************************************************************************

  ,,Żołnierze Wyklęci'' - prezentacja multimedialna
                   w Gimnazjum w Malechowie
W związku z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gimnazjum
w Malechowie, pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Malechowie, pan Robert Baran postanowił spopularyzować w formie slajdów problematykę podziemia niepodległościowego walczącego z reżimem komunistycznym w kraju. W prezentacji multimedialnej zawarte były najważniejsze formacje zbrojne i ich przywódcy, którzy podjęli nierówny bój z z aparatem terroru skazany na klęskę. Jedni ginęli w walce z bronią w ręku, a inni byli poddawani niewyobrażalnym wprost torturom. Często byli mordowani z rąk bezpieki, albo skazywani na śmierć po pokazowych procesach. Komuniści nazywali ich ,,bandytami'', albo ,,zaplutymi karłami reakcji''.
 Na slajdach nie tylko można dostrzec nie tylko czołowe sylwetki katów, ale i ich ofiary.
Dla lepszego zrozumienia problematyki walk przewijają się w prezentacji ciekawe patriotyczne myśli Żołnierzy Wyklętych. Zaakcentowane zostały różne formy składania hołdu tym, co zginęli
w walce o wolność Ojczyzny, oraz żyjącym jeszcze kombatantom (graffiti, murale, tatuaże,
koszulki i inne). Żeby przybliżyć gimnazjalistom obraz walk z komunizmem, przedstawione zostały umundurowania aparatu terroru i Żołnierzy Wyklętych, a także obrazy walk i śmierci
z rąk komunistycznej bezpieki.
  *******************************************

                      ,,Oświęcimskie piekło''
           - prezentacja
multimedialna w Gimnazjum
                                 w Malechowie
 Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom nauczycieli i gimnazjalistów z Gimnazjum w Malechowie bibliotekarze Gminnej biblioteki Publicznej w Malechowie postanowili stworzyć na potrzeby edukacyjne cykl prezentacji multimedialnych dotyczących zagadnień, obchodzonymi rocznicami i nie tylko. Pokazy będą odbywały się na przerwach, żeby przyciągnąć uwagę
i zainteresować wszystkich gimnazjalistów.
Jest możliwość bezpośredniego wykorzystania slajdów przez nauczycieli, jako pomocy dydaktycznych w trakcie realizacji zajęć lekcyjnych.
W tym roku, a dokładnie 27 stycznia minęła okrągła 70 rocznica oswobodzenia więźniów największego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu przez wojska Armii Czerwonej I Frontu Ukraińskiego. To największy obóz natychmiastowej zagłady, cmentarzysko
bez grobów jaki stworzyli naziści podczas II wojny światowej. Zginęło tam ok. 1.1-1.5 miliona więźniów z całej okupowanej Europy (w większości Żydów), którzy bezpośrednio ginęli
w komorach gazowych, bądź na skutek wycieńczenia  ciężką pracą i fizycznego znęcania się
przez esesmanów i więźniów funkcyjnych (Kapo). Do tego dochodziły różne formy kar, masowe egzekucje, i zbrodnicze eksperymenty pseudomedyczne dokonywane na więźniach przez lekarzy z SS. Ludzie po kilku miesiącach ciężkiej pracy i nędznego niskokalorycznego posiłku chudli w oczach, przypominając ludzkie szkielety. W samym obozie trwała rozpaczliwa walka o przeżycie, a każda kromka chleba była na wagę złota. Złowrogi szyderczy napis
na bramie w Oświęcimiu ,,Praca czyni wolnym'' (,,Arbeit macht frei'') wyraźnie mówił jaki los czekał więźniów w Auschwitz - Birkenau. Nie oznaczało to, że wszyscy więźniowie biernie oczekiwali na śmierć. Zdarzały się akty solidarności z towarzyszami niedoli, organizowano żywność i leki, ukrywano współwięźniów, poświęcano własne życie za ratowanie życia innych, podejmowano próby ucieczek z obozu. Zdarzały się akty desperackiego oporu przed wejściem do komór gazowych. W końcu wybuchł tragiczny bunt więźniów Sonderkommando, którzy wysadzili jeden z budynków krematoryjnych, ale Niemcy krwawo stłumili ten zbrojny opór.
Kiedy czerwonoarmiści oswobodzili 27 stycznia 1945r. obóz, zastali tam niespełna 7500
więźniów, resztę esesmani ewakuowali na zachód do innych obozów w ,,marszu śmierci''.
Po wojnie przez jakiś czas sowieckie NKWD i komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa więziły
w tym obozie przeciwników reżimu i Niemców. Dopiero w 1947r. powstało Państwowe Muzeum Auschwitz - Birkenau - miejsce martyrologii i męczeństwa ku przestrodze dla przyszłych pokoleń, że to ,,Ludzie ludziom zgotowali ten  los''.
Początek prezentacji multimedialnej w Gimnazjum pt. ,,Oświęcimskie piekło'' rozpoczął się
 23.02. 2015r. Jednocześnie w planach przewidziane są kolejne pokazy multimedialne,
do udziału którego bibliotekarze gorąco zapraszają wszystkich gimnazjalistów i nauczycieli.
  ****************************************** 

                       Ferie zimowe z książką

,,Książka - bawi, uczy, inspiruje'' - pod takim hasłem nasza biblioteka zorganizowała
dla dzieci i młodzieży naszej gminy tegoroczne ferie zimowe.
Atrakcji nie brakowało...
Uczestnicy ferii brali czynny udział w różnych grach, konkursach, zabawach i zajęciach edukacyjnych, gdzie motywem przewodnim była praca z książką. Oprócz ulubionych gier komputerowych dzieci mogły zmierzyć się w różnych grach planszowych, karcianych
 i zręcznościowych. Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka dzieci wykonały laurki.
Przeprowadzone zostały konkursy: ortograficzny pt. ,,Ortograficzne potyczki'',
 gdzie wyłoniony został mistrz ortografii, oraz plastyczny pt. ,,Mój pomysł na okładkę
 i tytuł książki''
. W tych konkursach dla wyróżnionych zostały rozdane nagrody.
Dzieci z niesłabnącym zainteresowaniem śledziły kolejne etapy powstawania książki,
oraz głośno czytały znane i lubiane wiersze Jana Brzechwy, a także wybrane legendy.
 Pod tym kątem dzieci wspólnie rozwiązywały quiz literacki i krzyżówki związane z książką
 i twórczością Jana Brzechwy.
Był też bajkowy świat na małym ekranie, gdzie wyświetlone zostały filmy: ,,Dziewczyna
i chłopak, wszystko na opak''
, ,,Awatar''.
W trakcie uroczystego podsumowania ferii zimowych rozdane zostały dyplomy i upominki. Zorganizowany został również słodki poczęstunek. Dzieci mogły w tym dniu posłuchać
ulubionej muzyki a nawet potańczyć w ich rytmie.
Wszystkie prace wykonane przez dzieci można podziwiać na miejscu w naszej bibliotece.
Pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej pragną serdecznie podziękować Państwu
J. i A. Krawczyk za zasponsorowanie wyrobów czekoladowych dla dzieci.


       *************************************
 
        Zaproszenie na ferie zimowe do biblioteki

 
         Serdecznie zapraszamy dzieci na zajęcia,
    które odbędą się w dniach 19 - 30 stycznia 2015r.
                         w godz. 11:00 - 13:00
    w Gminnej Bibliotece Publicznej w Malechowie.

********************************************************
 
        Wydarzenia w bibliotece - 2014r.


   33 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce
     - lekcja biblioteczna i apel w Szkole Podstawowej
                                  w Lejkowie
     
Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Górskiego w Lejkowie dba o wychowanie młodzieży
w duchu patriotyzmu, czego dowodem są apele i lekcje rocznicowe.
Dnia 12 grudnia odbył się w szkole uroczysty apel i przeprowadzona została lekcja biblioteczna
w kl.VI poświęcone pamięci dramatycznych dla polskiego narodu wydarzeń 13 grudnia 1981r. Apel zainaugurował Dyrektor szkoły, Pan Tadeusz Buczkowski krótkim wstępnym przemówieniem.Następnie głos zabrał bibliotekarz Gminnej Biblioteki Publicznej
w Malechowie, przedstawiając wydarzenia, które były związane ze stanem wojennym: zajęcie siedziby radia i telewizji przez milicję i służby bezpieczeństwa; aresztowanie i internowanie w nocy z 12 na 13 grudnia 1981r. działaczy ,,Solidarności''; ogłoszenie stanu wojennego po północy 13 grudnia; przemówienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego w radiu i telewizji do narodu
o godz. 6:00 w niedzielę (tego dnia widzowie nie obejrzeli Teleranka); pojawienie się na ulicach czołgów, wozów bojowych i transporterów opancerzonych z oddziałami wojska, Milicji i ZOMO
i Służb Bezpieczeństwa skierowanych do pacyfikacji strajków w stoczniach, kopalniach
i innych zakładach pracy; patrole uliczne i kontrola dokumentów; czasowe zawieszenie połączenia telefonicznego zamienione na kontrolę rozmów; cenzura korespondencji; pacyfikacja strajków w Stoczni Gdańskiej, w kopalni ,,Wujek'' w Katowicach (zginęło 9 górników), w innych kopalniach i zakładach pracy. Młodzież szkolna dowiedziała się, że w trakcie trwania 586 dni stanu wojennego (do 22 lipca 1983r.) nastąpiła reglamentacja żywności i innych towarów na kartki.
I mimo, że było wszystko drogie, to najczęściej półki sklepów świeciły pustkami. ,,Rzucenie''
towarów do sklepów spowodowało tworzenie się długich kolejek. Bieda w kraju spowodowała napływ żywności z zagranicy do kraju w postaci darów, rozdawanych później przez Kościół.
Jednym z epizodów stanu wojennego w naszym regionie było rozpędzenie demonstracji koło koszalińskiej katedry przez jednostki milicji i ZOMO (31 sierpień 1983r.). W celu podkreślenia powagi apelu, zostały zapalone znicze symbolizujące Światło Wolności w hołdzie wszystkim ofiarom stanu wojennego, obok wystawki tematycznej.
Uczniowie klasy szóstej podczas lekcji mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat stanu wojennego. Zajęcia urozmaicone zostały licznymi zdjęciami archiwalnymi ukazującymi          nie tylko brutalność i terror władz komunistycznych, ale i życie społeczeństwa ,,na kartki'',   oraz opór społeczeństwa wobec stanu wojennego: demonstracje i manifestacje patriotyczne, tajne drukarnie, napisy ośmieszające władze i nawołujące do oporu,  msze w intencji ofiar         i za pomyślność Ojczyzny (działalność kapelana ,,Solidarności, ks. Jerzego Popiełuszki) i inne. Młodzież miała możliwość bliższego przyjrzenia się umundurowaniu i uzbrojeniu sił przymusu: MO (Milicji Obywatelskiej), ZOMO (Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej) i ORMO (Ochotnicze Rezerwy Milicji Obywatelskiej). W celu lepszego skojarzenia i zapamiętania skrótów szóstoklasiści mogli posłuchać humorystycznych powiedzonek na temat MO, ZOMO    i ORMO. Przeczytane zostało wypracowanie z języka polskiego syna działacza ,,Solidarności'' na temat nocnego wtargnięcia do ich domu organów przymusu i zabrania jego ojca. Młodzież mogła z zainteresowaniem i rozbawieniem wysłuchać wiersza - pastiszu ,,Lokomotywa'', który dostosowany do rytmów oryginalnego wiersza Juliana Tuwima, został ,,przerobiony'', celem ukazania prawdy o organach terroru władz stanu wojennego. 

Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/8WeosRYwmKnUKNBS9

***************************************************************************

       Apel z okazji 184 rocznicy wybuchu Powstania
                              Listopadowego
               w Szkole Podstawowej w Lejkowie

Dzień 29 listopada kojarzy nam się z wybuchem Powstania Listopadowego, który został
poprzedzony słynną Nocą Listopadową. 29 listopada 1930r. W związku z przypadającą
w tym roku 184 rocznicą tego zrywu niepodległościowego, w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Lejkowie odbył się uroczysty apel, żeby uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń.
Na ten apel został zaproszony w tym celu bibliotekarz z Gminnej Biblioteki Publicznej
w Malechowie pan Robert Baran, celem przybliżenia przyczyn, przebiegu i konsekwencji upadku Powstania Listopadowego.
Warto zwrócić uwagę, że powstanie to walka zbrojna narodu znajdującego się pod okupacją
lub pod zaborami.
Do wystąpienia zbrojnego pod zaborem rosyjskim skłoniło Polaków wiele przyczyn: łamanie
przez cara zasad konstytucji poprzez ograniczenie wolności i swobód obywatelskich; powołanie tajnej policji do tropienia i ścigania tajnych organizacji niepodległościowych; skazywanie polskich patriotów na ciężkie więzienia lub Sybir; publiczne znieważanie polskich żołnierzy, a szczególnie oficerów przez Wielkiego Księcia Konstantego. Kiedy tajna policja carska wpadła na trop Sprzysiężenia w Szkole Podchorążych w Warszawie, instruktor tej szkoły - podporucznik Piotr Wysocki postanowił nie czekać i dał sygnał do powstania. Osamotniona garstka słuchaczy wybiegła na ulice nawołując do walki z Rosjanami. Niektórzy generałowie przypłacili życiem po odmowie przyłączenia się do powstania. Wkrótce spiskowcy zajęli Belweder, lecz Książę Konstanty uciekł im potajemnie w przebraniu kobiety. Podchorążym pomógł jedynie 4 pułk piechoty liniowej - słynni ,,czwartacy'' i ludność cywilna, którzy zajęli Arsenał i oswobodzili 30 listopada stolicę.
Powstanie Listopadowe zapoczątkowane Nocą Listopadową przerodziło się wkrótce po detronizacji cara Mikołaja I w wojnę polsko - rosyjską (1831). Trwało ono prawie 11 miesięcy
i przeszło do historii jako powstanie zaprzepaszczonych szans na skutek nieudolności i braku zdecydowania oraz woli walki wodzów naczelnych - dyktatorów. Jednakże polski żołnierz dowodzony przez wielu odważnych generałów liniowych potrafił w obliczu przewagi wojsk rosyjskich (115 tys. żołnierzy, 336 armat) dać z siebie wszystko. Przykładem tego jest pobicie Rosjan przez szarżującą kawalerię pod Stoczkiem i zdobycie 8 armat. Z kolei pod Olszynką Grochowską Polacy zatrzymali kosztem ogromnych  strat po obydwu stronach rosyjską ofensywę na Warszawę, co było taktycznym sukcesem wojsk powstańczych. Po tym przyszła kolej na polską ofensywę, gdzie dzięki planom gen. Ignacego Prądzyńskiego polskie wojska rozbiły kolejno pod Wawrem, Dębem Wielkim i Iganiami rosyjskie korpusy, zadając Rosjanom olbrzymie straty kosztem niewielkich strat własnych. Dużą rolę odegrała tu polska artyleria gen. Józefa Bema. Zwycięstwa te nie zostały wykorzystane przez naczelnego wodza,
co doprowadziło do klęski wojsk polskich nad przeważającymi siłami rosyjskimi mającymi dwukrotną przewagę w artylerii pod Ostrołęką. W bitwie tej Polacy stracili najwartościowszych żołnierzy (6 tys. poległych, rannych i wziętych do niewoli, w tym 2 poległych generałów). Od całkowitej katastrofy sytuację uratowała artyleria Józefa Bema (,,krwawa gwiazda Ostrołęki''). Powstańcy rozbici rozpoczęli odwrót aż do Warszawy, co zapoczątkowało upadek powstania. Armia carska po okrążeniu Warszawy rozpoczęła na początku września 1831r. szturm skierowany na Wolę. Obrońcy próbowali na szańcach powstrzymać napór mas żołnierzy carskich wspartych artylerią, lecz na próżno. Rosjanie zdobyli Redutę Ordona. W trakcie walk na skutek eksplozji amunicji zginęło tam 300 Rosjan. Na szańcach Woli od ciosu bagnetu poległ sędziwy generał - inwalida, Józef Sowiński.
Wkrótce Warszawa skapitulowała, lecz broniły się jeszcze twierdze w Modlinie i Zamościu. Poddanie tej ostatniej 21 października 1831r. spowodowało całkowity upadek powstania.
Część powstańców przekroczyła granicę Prus i Galicji, gdzie zostali internowani, lub udali się
na Wielką Emigrację. W obawie przed zemstą cara kraj opuściło wielu polskich działaczy niepodległościowych, poetów, dyplomatów.
Warto zaznaczyć, że Powstanie Listopadowe wycisnęło swoje piętno w tradycji i kulturze. Opiewane było w literaturze, malarstwie, sztuce i na kartach historii.
Droga wiodąca z Sianowa na Górę Chełmska została wybudowana rękoma 100 powstańców listopadowych, którzy zostali zmuszeni przez władze pruskie do jej budowy. Na Litwie walczyła
w randze kapitana Emilia Plater, która została patronką późniejszego słynnego batalionu kobiecego. Wreszcie sam dzień 29 listopad jest obchodzony co roku jako Dzień Podchorążego - na pamiątkę Nocy Listopadowej w Warszawie.

Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/vdp1SAsFKzBbojKw5


***************************************************************************
 
              Dzień Pluszowego Misia w bibliotece

Jak co roku wszystkie pluszowe misie obchodzą swoje szczególne święto  - Światowy Dzień Pluszowego Misia, który przypada 25 listopada.
W związku z tym Gminna Biblioteka Publiczna w Malechowie zaprosiła 27 listopada wszystkie ,,Misie'', ,,Biedroneczki'' i ,,Skrzaty'' wraz z przedszkolankami Przedszkola w Malechowie
na spotkanie z poetką, panią Elżbietą Gagjew.
Pani Elżbieta jest rodowitą mieszkanką Darłowa. Z  zawodu i zamiłowania jest bibliotekarką - obecnie na emeryturze. Przez 25 lat pracowała w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Darłowie im. Agnieszki Osieckiej Filia w Darłówku. Jest autorką tomiku wierszy dla dzieci pt. ,,Wiersze spod gruszy''.
Na samym początku spotkania bibliotekarz, pan Robert Baran przedstawił przedszkolakom historię powstania pierwszego na świecie pluszowego misia - misia Teddy'ego. Opowiedział
im o życiu niedźwiedzi i przybliżył przy okazji sylwetkę najbardziej znanego misia Wojtka,  który był maskotką  żołnierzy z II Korpusu Polskiego gen. Andersa. Przeczytany został również  krótki wierszyk Jana Brzechwy pt. ,,Niedźwiedź''. Dzieci miały okazję popisać się znajomością misiów ze znanych bajek i książek.
Spotkanie z panią Elżbietą przebiegało w niezwykle miłej i sympatycznej atmosferze.
Poetka przedstawiła maluchom wybrane przez siebie wiersze m.in. ,,Taki sobie miś'', ,,Miśki i misie'', ,,Zgubiłam misia'' i inne. Pani Ela nie tylko czytała na głos dzieciom. Zaprosiła ich w końcu do wspólnego czytania, gdzie maluchy stały obok pani Elżbiety. Przedszkolaki również dołączyły się do zabawy i udowodniły, że potrafią nie tylko recytować, ale i śpiewać. Zadeklamowały wiersz ,,Mały miś'', zaśpiewały o misiach piosenkę i pokazały, jak można się świetnie bawić.
Na zakończenie maluchy serdecznie podziękowały poetce za tak miłe spotkanie i w dowód wdzięczności wręczyły pani Eli pamiątkową laurkę z misiem.

Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/HQmFt9RHGL4oy2Ej7


****************************************************************************************************************


     ,,Dobry bądź dla zwierząt'' - lekcja biblioteczna
                               dla przedszkolaków

Październik jest miesiącem Dobroci dla Zwierząt. W związku z tym bibliotekarze
Gminnej Biblioteki Publicznej w Malechowie zaprosili wychowanków Przedszkola w Malechowie (,,Misie'', ,,Biedroneczki'' i ,,Wesołe Skrzaty'') na zajęcia poświęcone zwierzętom, które otaczają nas na co dzień. Celem tych zajęć było wpajanie przedszkolakom nawyków dobrego traktowania zwierząt poprzez bliski kontakt z nimi i pomaganie im. Celowi temu miało posłużyć ukazanie ogromu cierpień zadawanych zwierzętom przez ludzi, którzy łamią prawa zwierząt do wolności i godnego traktowania.
Zwierzęta to nie zabawki - tak samo czują, okazują radość,przywiązują się do ludzi, ale także wyrażają smutek, odczuwają strach, ból i cierpienie. W kontakcie z człowiekiem najczęściej są bezbronne, uzależnione od niego, który je traktuje  w różny sposób.
Dlatego dzieci wspólnie zastanawiały się w jaki sposób należy pomagać na co dzień zwierzętom. Do tego posłużyły popularne piosenki dla dzieci wyświetlone na małym ekranie takie jak: ,,Puszek Okruszek'', ,,Kundel bury''; piosenki z Akademii Pana Kleksa:
,,Psie smutki'', ,,Jak rozmawiać trzeba z psem'' i inne. Maluchy miały okazję odgadywać dźwięki ,,mowy'' zwierząt rozpoznając ich wygląd. Przyszła także kolej na popis zdolności plastycznych przedszkolaków, którym zostały rozdane kolorowanki ulubionych zwierzątek.
Na zakończenie bibliotekarze wręczyli wszystkim maluchom słodki poczęstunek
za uczestnictwo w zajęciach.
Prace plastyczne przedszkolaków zostaną wyeksponowane w formie wystawki w bibliotece,
które można podziwiać.
***************************************************************************

       ,,Józef Piłsudski - od młodości do niepodległości
      (1867- 1918)''
  - lekcja biblioteczna w Gimnazjum
                          w Malechowie


W związku ze zbliżającą się 96 rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę,
dnia 27.10.2014
r. odbyła się w kl. II ,,b'' Gimnazjum w Malechowie lekcja biblioteczna,
poświęcona biografii
Józefa Piłsudskiego pt: ,,Józef Piłsudski - od młodości do niepodległości (1867-1918)''.
Gimnazjaliści mieli okazję prześledzić w formie prezentacji multimedialnej burzliwe dzieje postaci utożsamianej z dążeniami niepodległościowymi Polaków przed i w trakcie I wojny światowej.
Na slajdach pokazane zostały w sposób chronologiczny najciekawsze i najistotniejsze momenty z życia Piłsudskiego, od narodzin po lata nauki w gimnazjum, nieukończone studia, pierwsze aresztowania i bolesne doświadczenia pobytu na Syberii, działalność w PPS (redagowanie gazety ,,Robotnik'') i późniejsze kierowanie bojówkami PPS przeciwko caratowi. Za swą działalność był bez przerwy ścigany przez policję carską ucząc się przy tym zasad ścisłej konspiracji. Nie uniknął przy tym czasowego pobytu w więzieniu. Dalsza jego działalność związana jest ze Związkiem Strzeleckim (został jego Komendantem Głównym)
i przygotowaniami ochotników do walki zbrojnej w przyszłej wojnie.
I wojna światowa to mobilizacja i utworzenie Pierwszej Kompanii Kadrowej i jej słynny wymarsz kończący szlak bojowy w Kielcach. Gimnazjaliści mogli zwrócić uwagę na fakt zaistnienia trzech brygad Legionów Polskich walczących u boku Niemiec i Austro - Węgier, poznać ich uzbrojenie, życie codzienne w okopach, a szczególnie fenomen słynnej I Brygady Legionów, dowodzonej przez brygadiera Józefa Piłsudskiego, która walczyła do momentu odmowy złożenia przysięgi (za namową Piłsudskiego) - w jej ślad poszła III Brygada Legionów. Józef Piłsudski ukazany został na tym tle nie tylko jako żołnierz ale i aktywny polityk, do momentu jego aresztowania i osadzenia w Magdeburgu.
Zwieńczeniem jego działalności był przyjazd do Warszawy 10.11.1918 i powierzenie mu kontroli nad wojskiem w pierwszym dniu niepodległości (11.11.1918). Ciekawostką było też ukazanie prężnie rozwijającego się sportu który działał przed wybuchem wojny jak i w trakcie walk legionistów, oraz w trakcie ich pobytu w niewoli.

********************************************************

    Światowy Dzień Sybiraka w SP im. Kazimierza Górskiego        
                                         w Lejkowie

W związku z 75 rocznicą napaści ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. w Szkole Podstawowej
im. Kazimierza Górskiego w Lejkowie odbył się uroczysty apel upamiętniający tragedię narodu
polskiego we wrześniu 1939 r.
Podczas krótkiego przemówienia na tym apelu bibliotekarz Gminnej Biblioteki Publicznej
w Malechowie pan Robert Baran podkreślił, że tego dnia co roku obchodzony jest od 2004 r.
Światowy Dzień Sybiraka. Przedstawił pokrótce tragiczne losy polskiej ludności z Kresów Wschodnich, która była siłą deportowana przez Rosjan w głąb ZSRR na bezkresne obszary Syberii. Rosjanie przychodzili najczęściej w nocy i dawali zaledwie 20 minut na zabranie rzeczy osobistych, a następnie kierowali do wagonów. Warunki w jakich byli przewożeni Polacy
w bydlęcych wagonach były tragiczne. Ekstremalnych warunków wielotygodniowej podróży
często nie wytrzymywały osoby słabsze. Ludzie umierali w wagonach na skutek upałów, braku wody do picia, mrozów, braku pożywienia, chorób i wycieńczenia organizmu. Przesiedleńcy
po przybyciu na nieznane im miejsce musieli rozpaczliwie walczyć o przetrwanie, budując własnoręcznie domy z drewna i walcząc każdego dnia o pożywienie. Byli też Polacy, którzy trafiali do obozów pracy - łagrów, skąd trudno było uciec. Musieli ciężko pracować przy wyrębie lasów za niewielkie racje żywnościowe, szykanowani na każdym kroku przez strażników.
Ludzie umierali z nadmiernego wysiłku, chorób i niedożywienia, oraz od kul i bagnetów Rosjan.
Wielu Polaków zdołało wyrwać się z piekła ,,nieludzkiej ziemi'' i powrócić po wojnie              do Ojczyzny.
Część powróciła do kraju po wcieleniu do utworzonego w ZSRR Wojska Polskiego. Jednak jeszcze spora część przesiedleńców i ich potomków zamieszkuje w głębi Rosji mając jeszcze nadzieję na powrót do kraju.
Po apelu uczniowie klasy szóstej na lekcji historii mieli okazję posłuchać opowieści bibliotekarza o walkach narodu polskiego z hitlerowską agresją 1 września 1939 r. i agresją sowiecką 17 września 1939 r. .Przedstawiony został potencjał militarny polskiej armii, który porównany został z siłami obydwu agresorów. Polacy nie mieli szans w obronieniu kraju , ze względu na przewagę militarną potężnych sąsiadów i brak pomocy militarnej ze strony Francji  i Wielkiej Brytanii.
Niemcy zastosowali tutaj doktrynę ,,wojny błyskawicznej'' i agresywną formę walk, m.in. bombardując w godzinach porannych uśpione polskie miasta i miejscowości. Pomimo to żołnierze polscy stawili w pierwszych godzinach napaści  heroiczny opór wrogowi, czego przykładem jest obrona Westerplatte i Poczty Polskiej w Gdańsku, obrona Węgierskiej Górki, zwycięskie bitwy pod Mławą i Mokrą, szarża kawalerii pod Krojantami. Walczyło także polskie lotnictwo myśliwskie, odnosząc sukcesy w starciu z Luftwaffe, oraz okręty Polskiej Marynarki Wojennej. Dnia 17 września 1939 r. wojska sowieckie zgodnie z tajnym paktem Ribbentrop - Mołotow zadały Polsce ,,cios w plecy''. Nastąpił chaos i dezorganizacja, ze względu na różne, nierzadko podstępne zachowania wkraczających Rosjan. Część żołnierzy polskich poddawała sięa część walczyła wycofując się na zachód. Pogranicznicy Korpusu Ochrony Pogranicza
nie mieli szans w tej walce i ulegli przewadze wschodniego agresora. Tego dnia nastąpiły pierwsze aresztowania i egzekucje wziętych do niewoli polskich oficerów i urzędników państwowych przez Rosjan.
Trzeba podkreślić, że obie agresje przyspieszyły klęskę Polski w 1939 r.
Aby lekcja była atrakcyjna wyeksponowane zostały takie środki dydaktyczne jak: ilustracje
z miejsc walk polskiego żołnierza, miniaturki samolotów niemieckich i polskich, niemieckie
czołgi, samochody pancerne, ciężarówki i pojazdy osobowe z tamtego okresu, oraz replika niemieckiego pistoletu maszynowego i granaty.
Z kolei dla najmłodszych uczniów kl. ,,0'' i pierwszaków czekało bliskie spotkanie z mundurem
i militariami. Bibliotekarz pokazał im kolekcję militariów: historycznych wozów bojowych, samolotów, okrętów wojennych, ołowianych żołnierzyków, repliki broni, medali, krzyży i innych odznaczeń. Sam ubrany w mundur wojskowy opowiedział im z pasją o życiu codziennym
żołnierza polskiego, prezentując elementy wojskowej musztry z bronią.
Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/cf1A44yWbbWeFDpa7    
     
 ***************************************************************************************************************

                     Wakacje 2014 w naszej bibliotece

Okres wakacji dla dzieci i młodzieży, to czas aktywnego wypoczynku, gier i zabaw.
Również w Gminnej Bibliotece Publicznej dzieci nie mogły narzekać na nudę.
Korzystały z gier komputerowych, filmów on-line, i muzyki na kanałach muzycznych.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się również tradycyjne gry planszowe i zręcznościowe,
w tym najnowsza gra karciana ,,Asy przestworzy'', która cieszyła się szczególnym zainteresowaniem. Jedna z uczestniczek spróbowała z powodzeniem swoich sił w złożeniu globusa z puzzli. Uczestnicy wakacji malowali w wolnych chwilach wakacyjne ilustracje techniką dowolną. Dla zainteresowanych zostały wyświetlone filmy fabularne na dużym ekranie: ,,Harry Potter i Komnata Tajemnic'', ,,Mój biegun'', ,,Marley i ja''. Przeprowadzony został w międzyczasie konkurs wiedzy o piłce nożnej, w którym wzięło udział troje uczestników. Główną nagrodę w postaci piłki siatkowej za zdobycie I miejsca otrzymała Julia Wagner,
a pozostali uczestnicy otrzymali szaliki kibica.
W bibliotece pamiętano również o 70 rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.
Tego pamiętnego dnia - 1 sierpnia ekrany komputerowe miały zmienione tapety na pulpicie
z informacją o rocznicy. Dłonie dzieci przyozdobiły namalowane ręcznie patriotyczne symbole.
Przygotowana została niewielka gazetka okolicznościowa i wystawka książek.
Z kolei na zewnątrz biblioteki została wywieszona flaga państwowa z symboliczną ,,kotwicą''
w tle.
Na podsumowanie tegorocznych wakacji w bibliotece dzieci otrzymały w podziękowaniu
za aktywne uczestnictwo dyplomy i słodki poczęstunek. Ogółem podczas wakacji w bibliotece
aktywnie uczestniczyło 10 najmłodszych użytkowników.
Chociaż już rok szkolny się zaczął, to nie wątpimy, że dzieci będą również aktywnie i miło  spędzać wolny czas w bibliotece. i miło spędzać wolny czas podczas nadchodzących ferii zimowych, które są przed nami.

Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/WP8ccDkEPhtQikaY6
 ***********************************************************************************************

                   ,,Kotek i Kogutek'' - gościli w bibliotece

09.06.2014r. Gminna Biblioteka Publicznej w Malechowie po raz kolejny gościła teatr ,,Duet''     z Krakowa. Tym razem goszczono Kotka, Kogutka i Liska, bohaterów wesołej i pouczającej bajki. Do obejrzenia przedstawienia zaproszone zostały dzieci Przedszkola w Malechowie. Przedstawienie opowiadało o dwóch przyjaciołach: rozsądnym Kotku i nieco lekkomyślnym Kogutku. Podczas spektaklu dzieci dowiedziały się że nie wolno ufać obcym osobom, że nie należy otwierać drzwi , gdy rodziców nie ma w domu i co najważniejsze, że zawsze trzeba słuchać osób starszych. Wszyscy zrozumieli jak ważna w życiu jest ostrożność i rozsądek. Podczas spektaklu Kogutek zaprosił dzieci do wspólnej zabawy, grania w orkiestrze                  i śpiewania piosenek.
Spotkanie z aktorami i teatrem dało dzieciom niezapomniane przeżycia i sprawiło, że wszyscy doskonale się bawili.
Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/7sstRTciedUZQcoz6 

 ******************************************************

   ,,Wojsko nie jest dla nas tajemnicą'' - lekcja biblioteczna
                                             dla najmłodszych


,,Czy wojsko można polubić?'' - okazuje się, że tak. Lubi je już nawet młodzież nauczania początkowego.
O tym miał się przekonać pasjonat militariów pracujący w Gminnej Bibliotece Publicznej
w Malechowie - pan Robert Baran, który złożył dnia 26. 05 br. wizytę w Szkole Podstawowej
im. Kazimierza Górskiego w Lejkowie, tym razem wśród najmłodszych klas I - III.
Z myślą o nich przyjechał ,,w pełnym rynsztunku'', aby naświetlić najmłodszej grupie wybrane
elementy historii wojskowości z okresu II wojny i uchylić rąbka tajemnicy on służbie w wojsku.
Dzieciom nie była obca tematyka związana z wojskiem. Wprost przeciwnie. Dwugodzinnym
zajęciom lekcyjnym towarzyszyły ogromne emocje i zainteresowania, szczególnie militariami -
modelami wozów bojowych, umundurowaniem żołnierzy różnych formacji, ilustracjami bitew  morskich, bitew powietrznych i bitew pancernych. Uzupełnieniem tych zajęć była prezentacja
unikatowych plakatów i odznaczeń wojskowych.
Dużym wzięciem cieszyły się repliki niemieckich granatów wytoczonych w drewnie i pomalowanych w naturalne barwy, oraz niemieckiego pistoletu maszynowego MP-40, który - co prawda z plastiku i na kulki - swoim wyglądem wiernie przypomina prawdziwą broń. Dzieci mogły z zainteresowaniem dotknąć i obejrzeć granaty, a nawet przeładować broń i postrzelać
,,na sucho''.
Zajęcia przebiegały w atmosferze aktywności, czego dowodem były liczne, zadawane przez uczniów pytania i udział w dyskusji.
         *********************************************************************************************

      46 Powiatowy Turniej Recytatorski
,,Ptaki, Ptaszki i Ptaszęta Polne''w Darłowie
                już za nami!


Dnia 12.05.2014r. w Darłowie odbył się 46 Powiatowy Turniej Recytatorski ,,Ptaki,Ptaszki i Ptaszęta Polne''. W tym turnieju wzięli również udział reprezentanci szkół podstawowych i gimnazjum z naszej gminy, którzy zajęli w Gminnym Turnieju Recytatorskim I i II miejsce.
Byli to : Adam Powarzyński (Gimnazjum w Malechowie), Hanna Gurdzielewska (SP Niemica),
Kinga Strzelecka, Agata Sobolewska i Klaudia Krzyzaniak (SP Lejkowo).
Młodzież z naszej gminy zaprezentowała podczas turnieju wysoki talent recytatorski, recytując
z pasją wybrane przez siebie utwory literackie. Spośród tej grupy Adam Powarzyński
(kategoria ,,Ptaki'') i Hanna Gurdzielewska (kategoria ,,Ptaszki'') odnieśli niebywały sukces
i zakwalifikowali się do 46 Rejonowego Turnieju Recytatorskiego, który odbędzie się
9 czerwca w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej.

           Trzymamy za nich  mocno kciuki i życzymy dalszych sukcesów!

Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/YDM924RutcbicE496


        ******************************************                       
                                       Lekcja biblioteczna
    ,,Walka społeczeństwa polskiego z hitlerowską i radziecką agresją
                                               we wrześniu 1939r.''

Dnia 09.05.2014r. pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Malechowie, Robert Baran
przeprowadził wśród uczniów  kl. VI SP im. Kazimierza Górskiego w Lejkowie lekcję biblioteczną upamiętniającą tragiczny dla narodu polskiego Wrzesień 1939r.
Celem tej lekcji było ukazanie zainteresowanej młodzieży tragedii społeczeństwa polskiego,
które jako pierwsze usiłowało przeciwstawić się zbrojnie silniejszemu agresorowi hitlerowskiemu, a następnie otrzymało podstępny, przysłowiowy ,,cios w plecy'' ze strony wschodniego sąsiada - ZSRR.
Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się o bezwzględnej przewadze Wehrmachtu i Armii   Czerwonej pod względem ilości żołnierzy i sprzętu (m.in. dywizje pancerne i zmotoryzowane), które górowały nad armią polską broniącą kraju. Mogli przekonać się o szybkości podboju naszego kraju przez Niemców, którzy wcielili w życie plan ,,wojny błyskawicznej'', czyli zmasowane uderzenie czołgów wspartych lotnictwem. Jednakże podbój Polski nie poszedł wojskom Hitlera  tak łatwo, jak to było zaplanowane (dwa tygodnie), gdyż polski żołnierz potrafił nawet w osamotnieniu  bić się i w nierównej walce zadawać wrogowi dotkliwe straty. Szóstoklasiści poznali na lekcji przykłady bohaterstwa i heroizmu żołnierza polskiego, który  z poświeceniem bronił samotnych redut, walcząc na ,,z góry straconych'' stanowiskach, usiłując wypełnić niewykonalny w 1939r. rozkaz ,,Zatrzymać wroga''.
Na podstawie ilustracji i słowa mówionego prześledzili z zainteresowaniem i zapartym tchem
obronę Westerplatte, Poczty Polskiej - punktów oporu w Gdańsku, a ponadto przykłady innych
redut: Węgierska Górka, Mława, Wizna - ,,Polskie Termopile''.
Wyeksponowana została przy okazji szczególna rola polskiej kawalerii, która siała postrach
wśród Niemców i wzbudzała zrozumiały respekt. Uczniowie mogli dowiedzieć się o sile        polskiej kawalerii, gdy szarżowała pod Krojantami, walczyła z czołgami pod Mokrą, atakowała w bitwie nad Bzurą, otwierała drogę szablami w kierunku Warszawy w krwawej szarży pod Wólką Węglową. Nie sposób było nie wspomnieć o najdłuższej i najdramatyczniejszej bitwie
wojny obronnej Polski - bitwie nad Bzurą, która po początkowym sukcesie zakończyła się
klęską, lecz przedłużyła obronę Polski o 2 tygodnie. Symbolem bohaterstwa stała się obrona
Warszawy. Młodzież zapoznała się także z agresją ZSRR na Polskę, która przyspieszyła
załamanie się polskiego frontu i przyspieszyła klęskę Polski. Śledziła bohaterską obronę
Wybrzeża (Gdynia, Kępa Oksywska, Hel), gdzie oprócz wojsk lądowych brały udział okręty
Polskiej Marynarki Wojennej. Polscy piloci usiłowali również bronić polskiego nieba
walcząc na przestarzałych myśliwcach i bombardowali niemieckie kolumny pancerne
mając do dyspozycji bombowce typu ,,Łoś'' i ,,Karaś''. Na końcu młodzież przekonała się,
że agresor napadając na Polskę płacił również wysoką cenę  m.in. w rozbitym i zniszczonym sprzęcie wojennym.
Lekcja o polskim Wrześniu została podparta bogatym materiałem ikonograficznym - mapkami,
ilustracjami, książkami o sprzęcie i uzbrojeniu Wojska Polskiego, oraz rekwizytami uzbrojenia
żołnierza Wehrmachtu.
Mamy nadzieję, że tego typu lekcje nie tylko wzbogacą wiedzę młodzieży , ale również zainteresują historią jako przedmiotem.

Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/fb4xyNJpbZJDsa4W8

                  **************************************************************************
    
          

 46 Turniej Recytatorski ,,Ptaki, Ptaszki i Ptaszęta Polne''

06.05.2013r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Malechowie odbył się  46 Gminny Turniej Recytatorski ,, Ptaki, Ptaszki i Ptaszęta Polne''.
W eliminacjach szczebla gminnego udział wzięło 26 uczniów szkół
podstawowych i gimnazjum z gminy Malechowo.
Według opinii jury dzieci bardzo dobrze przygotowały się do wystąpień  i zaprezentowały wysoki poziom recytatorski.

W kategorii ,,Ptaki'' - I miejsce zdobył Adam Powarzyński
(Gimnazjum w Malechowie)
.

W
kategorii ,, Ptaszki'' - I miejsce zdobyła Hanna Gurdzielewska
(SP Niemica), Kinga Strzelecka (SP Lejkowo) zdobyła II miejsce.
III miejsce
przypadło Katarzynie Żurowskiej (SP Niemica).                               
W kategorii ,,Ptaszęta Polne'' - I miejsce zdobyła Agata Sobolewska     (SP Lejkowo), Klaudia Krzyżaniak (SP Lejkowo) zajęła II miejsce, natomiast  III miejsce - Marta Kobryń (SP Niemica).

Komisja przyznała 6 wyróżnień
które otrzymali:  
                                            

- w kategorii ,,Ptaszki'' - Julia Podpłońska (SP Ostrowiec), Julia Kolibowska (SP Lejkowo), Piotr Radzki (SP Niemica).

- w kategorii ,,Ptaszęta Polne'' - Julia Wagner (SP Niemica), Izabela Hołowaty (SP Ostrowiec), Eliza Seweryn (SP Lejkowo).

Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe, a dla wszystkich uczestników turnieju zorganizowano słodki poczęstunek.

Zwycięzcy reprezentować będą gminę Malechowo na eliminacjach powiatowych, które odbędą się 12 maja br. w Darłowie.
 
                                   Trzymamy kciuki!

Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/JTz6vUhVmeJtp41H9

                                                                                                                                   
                    **************************************************************************


                    Poznajemy dzieje naszej gminy

Zgłębiając dzieje własnego regionu poznajemy nie tylko historię lokalną mówiącą o życiu           jej dawnych mieszkańców. Staramy się o zachowanie historii dla potomnych, poprzez
gromadzenie i pielęgnowanie śladów przeszłości a nie wymazywanie jej z pamięci.
Daje to poczucie wspólnoty i zacieśniania więzi międzyludzkich. Jest pomostem łączącym
kolejne pokolenia.
Odkrywanie na nowo śladów przeszłości na terenie naszej gminy staje się niezwykle popularne
i dostarcza wielu emocji. Cieszy się nadal niesłabnącym zainteresowaniem wśród jej mieszkańców.
W celu rozbudzenia wyobraźni historycznej wśród młodzieży, została przeprowadzona
2 - godzinna lekcja biblioteczna o historii gminy Malechowo podczas II wojny światowej,
adresowana do uczniów klas szóstych Szkoły Podstawowej im. Noblistów Polskich w Niemicy.
A było o czym posłuchać.
Pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Malechowie przedstawił zainteresowanym zarys
życia codziennego ludności niemieckiej na wsi pod rządami Hitlera, prezentując poszczególne
miejscowości. Uwzględnione zostały domy, pałace, dwory, budynki użyteczności publicznej,
kolej i inne środki transportu, sprzęt rolniczy. Uczniowie mogli przy okazji zauważyć zmiany
architektoniczne i w infrastrukturze jakie zaistniały po II wojnie światowej. Młodzież mogła
zapoznać się z przygotowaniami naszych terenów do zatrzymania radzieckiej ofensywy.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się obiekty o znaczeniu militarnym, szczególnie system
bunkrów - małych schronów bojowych jako pozostałości przebiegającego przez naszą gminę
Wału Pomorskiego. Uzupełnieniem wiadomości był problem zdobywania naszych terenów
przez jednostki Armii Czerwonej na początku marca 1945, który wzbudził wiele emocji.
Lekcja została przeprowadzona w oparciu o dostępne zdjęcia, pocztówki i mapy w formie
slajdów, oraz własnoręcznie naniesione na mapę plany umocnień i kierunki uderzeń Rosjan
w ramach operacji pomorskiej.

Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/w4e5dwzYGGkRtxx77


                  **********************************************************************************
 
           Spotkanie autorskie z Józefem Pitoniem

Dnia 13.03.2014r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Malechowie zagościł góral,
Pan Józef Pitoń - znany tatrzański gawędziarz, pisarz, ratownik TOPR, tancerz, śpiewak,
choreograf teatralny, kierownik regionalnych zespołów artystycznych.
Na specjalne zaproszenie przybyła zainteresowana publiczność z naszej gminy,
oraz gimnazjaliści kl. IIIc wraz z wychowawcą, panią Anną Rogala.
Pan Józef - mimo sędziwego wieku (82 lata) potrafił z pasją i humorem opowiedzieć
gościom o zwyczajach i obyczajach panujących wśród tatrzańskich górali. Zaprezentował
przy okazji swój strój góralski, gwarę góralską, oraz swoje przeżycia i doświadczenia
z minionych lat. Przybliżył słuchaczom rolę, jaką odgrywali w regionie tatrzańskim baca,
gazda i juhas. Zainteresowani mogli poznać przy okazji tajemnicę produkcji popularnego
wędzonego sera z mleka owczego - oscypka, który jest wpisany na listę produktu
regionalnego (2007r.) i posiada od 2012r. Polskie Godło Promocyjne nadane w XXII
edycji konkursu ,,Teraz Polska'' w kategorii Produkty (warto podkreślić, że wyłączność
produkcji i sprzedaży oscypka  przez górali jest chroniona certyfikatem Unii Europejskiej).
Ciekawostką, która przykuła uwagę widzów, była opowiedziana historia Janosika -
słynnego tatrzańskiego przywódcy zbójników (harnasia). W filmie Agnieszki Holland
,,Janosik.Historia prawdziwa'' do zagrania jednej z ról został wytypowany również pan Pitoń.
Na zakończenie spotkania Pan Józef zaprezentował swoje książki pt. ,,Drzewiej i dziś'',
,,W niebie i na ziymi'', które są w posiadaniu naszej biblioteki wraz z osobistą dedykacją
Pana Józefa dla czytelników.
Wystąpienie Pana Pitonia spotkało się z dużym zainteresowaniem i sympatią słuchaczy.
Był również czas na zadawanie pytań przez starszych czytelników.

                   ************************************
                    

                       Ferie zimowe w bibliotece 2014

Tegoroczne ferie zimowe w bibliotece były niezwykle udane.                                            
Aby zapewnić dzieciom maksimum atrakcji, pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej
w Malechowie zorganizowali w dniach 17-28.02.2014r. szereg ciekawych zajęć.
W programie były różnorodne zajęcia manualne i literackie pobudzające wyobraźnię dziecka.
Każdego dnia dzieci korzystały z gier planszowych i komputerowych. Bawiły się
w różne zabawy takie jak: karaoke, zgaduj-zgadula, łamigłówki liczbowe.
Zorganizowano również wspólne czytanie bajek dla dzieci.
Główną atrakcją dla dzieci był wyjazd na basen do Parku Wodnego ,,Jan'' w Darłówku,
oraz wyjazd do Multikina w Koszalinie na film ,,Rodzinka nie z tej Ziemi''.
Na zakończenie ferii, dla dzieci zorganizowany został słodki poczęstunek, oraz wręczono
pamiątkowy dyplom.
Wszystkie prace, które dzieci wykonywały dowolną techniką, zostały wyeksponowane
w bibliotece w formie wystawy.

Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/h2aaTQg9CybgLL116


       ***********************************************    

    


      Zaproszenie na ferie zimowe do biblioteki

Gminna Biblioteka Publiczna w Malechowie zaprasza dzieci do spędzenia miłych
chwil z książką podczas ferii zimowych.
Na wszystkich chętnych, oprócz książek, czeka wiele ciekawych propozycji   
i imprez czytelniczych.
Każdy znajdzie z pewnością coś interesującego dla siebie spośród konkursów, zabaw literackich i zajęć plastycznych.
                       
                           Na pewno nie zabraknie dobrej zabawy!


                                                                            Pracownicy GBP w Malechowie
                         

***************************************************************************
 
          Wydarzenia w bibliotece - 2013 r.                

  Warsztaty świątecznych ozdób w bibliotece w Malechowie
 
Grudzień, to miesiąc w którym myślimy o świątecznych zakupach pod choinkę...,                       ale także jak tą choinkę przystroić. W Gminnej Bibliotece Publicznej odbyły się warsztaty  rękodzielnictwa  pod kierunkiem Pani Małgorzaty Ambroziak, podczas których dzieci                 i młodzież uczestniczyły aktywnie w przygotowywaniu świątecznych ozdób choinkowych.                                                                                                                       Efektem ich pracy  i pomysłowości były piękne bombki, ozdobne serduszka,                          oraz oryginalne miniaturowe choineczki.                                                                                        Warto podkreślić wkład dzieci i młodzieży we własnoręcznie wykonane kartki świąteczne.

Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/YZajp9evWuL4GkNG8


                      *******************************************************************
                  Maria Tołyż z Sęczkowa
               
   Życzenia Świąteczne i Noworoczne    

                  
              Chcę z okazji Świąt Bożego Narodzenia
                 Życzyć dużo, dużo zdrowia - powodzenia.
                 W pracy, w domu i zagrodzie
                 Tak się godzi.
                  Niechaj buzia uśmiechnięta
                  Tak na co dzień - nie od święta.
                  
                   Niechaj nasza piękna gmina
                   W szybkim tempie się rozwija.
                   Każdy będzie tu szczęśliwy, ten malutki ten sędziwy.

                    Chcę życzyć najlepszego
                    Tym na lądzie, tym w powietrzu, tym na morzu.
                     By szczęśliwie, w dobrym zdrowiu
                     Powrócili do swych domów
                       

                         *******************************

Gminny konkurs plastyczny wokół Tuwima już rozstrzygnięty!
 
W dniu 11-12-2013r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Malechowie
nastąpiło uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego, związanego z Rokiem
Juliana Tuwima. W związku z tym dzieci ze szkół podstawowych miały przygotować
prace plastyczne poświęcone utworom Tuwima - ,,Świat Tuwima w oczach dziecka''.
Z kolei młodzież gimnazjalna miała przygotować karykaturę pisarza.
Na apel biblioteki odpowiedziały wszystkie szkoły naszej gminy, gdzie napłynęło ogółem
aż 79 prac. Komisja po wnikliwej ocenie prac plastycznych postanowiła nagrodzić
27 prac dzieci i młodzieży wg następujących kategorii i wieku:

Dzieci z klas ,,0 - 3'': I miejsce - Patrycja Janta - Lipińska - SP Niemica, II miejsce -
Dagmara Skibińska - SP Lejkowo, III miejsce - Angelika Kostrzewa - SP Lejkowo,
III miejsce - Izabela Hołowaty - SP Ostrowiec.

Dzieci z klas ,,4 - 6'': I miejsce  - Iza Jung - SP Niemica, II miejsce - Piotr Radzki -
SP Niemica, III miejsce - Katarzyna Żurowska - SP Niemica.

Za pomysłowość: Ola Królikowska,  - SP Niemica, Agata Zbylut - SP Niemica.

Za oryginalność: Kinga Strzelecka - SP Lejkowo, Beata Kropkowska - SP Niemica,
Julia Duliasz - SP Niemica.

Za pomysłowość i oryginalność: Marta Kobryń - SP Niemica, Weronika Kura -           SP Niemica,
Malwina Rozwadowska - SP Niemica, Oliwier Seweryn - SP Lejkowo, Klaudia Krzyżaniak -
SP Lejkowo, Kacper Bachoński - SP Ostrowiec.

Wyróżnienia: Dzieci z klas ,,0 - 3'': Weronika Tworek - SP Lejkowo, Maja Duliasz -
SP Niemica, Maks Zadworny - SP Niemica, Michał Kowalczuk - SP Niemica, Izabela
Tornow - SP Niemica.

Wyróżnienia: Dzieci z klas ,,4 - 6'': Kinga Zwolińska - SP Niemica, Hanna Żurowska -
SP Niemica, Zuzanna Kędziora - SP Lejkowo.
Z pośród nadesłanych prac gimnazjalnych, za wykonaną karykaturę Tuwima, wyróżnienie
otrzymał Sebastian Kacprzak z kl. IIIb.
Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, oraz cenne nagrody książkowe z podziękowaniem
za zaangażowanie. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w konkursie.
Miłym akcentem było wystąpienie recytatorów z gimnazjum, którzy zaprezentowali
młodszym kolegom i koleżankom wybrane wiersze Juliana Tuwima.

Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/ZiLKSYPLggPNDLQN6

 

                     ******************************
   

                 Andrzejkowe wróżby Wróżki Małgorzaty

                   ,,Na andrzejki w końcu listopada ulać coś z wosku wypada''
                                                               Hanna Łochocka

Oj działo się, działo...

Dnia 29.11.2013r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Malechowie miała miejsce
zabawa andrzejkowa, do której została zaproszona młodzież i dzieci z naszej gminy.
Andrzejki mogą być wspaniałą okazją do dobrej zabawy a jednocześnie źródłem
szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą,
pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.
Dzieci często zastanawiają się co ich w życiu spotka, planują i marzą.
Z niecierpliwością oczekują na ten niezwykły, inny niż wszystkie dzień - dzień
tajemniczych wróżb i czarów, połączonych ze świetną zabawą.
Dzieci i młodzież starały się odgadywać , co ich czeka z takich wróżb jak:
- lanie wosku
- buty
- jabłko
- karteczki z życzeniami
- kartki z imionami
- grosz i studnia marzeń
- wróżenie z kart
- wróżenie z ręki

Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/219TbsvjQFbZ8UfG8

                                 *********************************************************

                          Światowy Dzień Pluszowego Misia

    

                                                              Pluszowy miś, To fajny miś

                                                         I chętnie się każdy bawi nim dziś,

                                                         Wszyscy takiego misia chcą mieć,

                                                       Bo fajnym pluszowym niedźwiadkiem jest.

                                                             Do przytulania i do zabawy,

                                                     Zawsze jest przy nas nasz miś kochany.

                                                    Jest przyjacielem w smutniejszej chwili,

                                                            No i potrafi czas nam umilić.


         Bibliotekarze Gminnej Biblioteki Publicznej w Malechowie serdecznie dziękują 
          wszystkim
przedszkolakom z grup: ,,Pszczółki”, ,,Biedronki” i ,,Wesołe Skrzaty”
          i ich wychowawcom za tak liczne przybycie w dniach 22 i 26 listopada z okazji
          Dnia Pluszowego Misia
oraz miłe i aktywne spędzenie czasu.  
             Mamy nadzieję, że w następnym roku spotkamy się ponownie.

Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/9h2v1e24zHVBegtj9

    
                        ******************************
 
           ,,Zbrodnia wołyńska'' - wykład multimedialny
           w Gminnej Bibliotece Publicznej w Malechowie

Dnia 25.11.2013 w Gminnej Bibliotece Publicznej miało miejsce niecodzienne wydarzenie.
Na specjalne zaproszenie bibliotekarzy zagościł po raz pierwszy pracownik koszalińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, Pan Michał Ruczyński, który zaprezentował w 70 rocznicę tragedii wołyńskiej wykład multimedialny, poświęcony pamięci ofiar zbrodni ludobójstwa na Wołyniu podczas II wojny światowej.
Tematyka zainteresowała nie tylko mieszkańców naszej gminy, ale również mieszkańców sąsiadującej gminy Darłowo.
Wśród zaproszonych gości bibliotekę odwiedzili m.in.: mieszkańcy Przystaw                               i innych miejscowości gminy Malechowo, Jeżyc bezpośrednio związani z Wołyniem,
jak również ich potomkowie.
Problematyka zbrodni na Kresach Wschodnich poruszona przez Pana Michała
wzbudziła wiele emocji i kontrowersji, przez co na nowo ożyły wspomnienia.
Zadawanym pytaniom nie było końca. Wielu zaproszonych gości miało okazję
również wysłuchać jeden z wielu wierszy Pani Danuty Siwiec, poświęcony Wołyniowi.
Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze, przy ciepłej herbatce, kawie i słodkim
poczęstunku. Uświadomiło wszystkim konieczność wyciągania wniosków na przyszłość             z tego, co zaszło 70 lat temu na Kresach i zachowania pamięci dla przyszłych pokoleń.
Prelekcja dała również okazję do nawiązania nowych relacji wśród gości.                                Mamy nadzieję, że tego typu podobne spotkania w Gminnej Bibliotece Publicznej
w Malechowie jeszcze nastąpią.

Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/E3r8H3fe3bpr1aid9


                           ***************************

        Prezentacja multimedialna poświęcona pamięci zmarłego
                         Premiera Tadeusza Mazowieckiego

     Gminna Biblioteka Publiczna w Malechowie realizując cele edukacyjne dla uczniów
szkół na terenie gminy Malechowo, przygotowała we współpracy z Samorządem
Uczniowskim Gimnazjum w Malechowie prezentację multimedialną poświęconą                  zmarłemu w wieku 86 lat byłemu Premierowi Tadeuszowi Mazowieckiemu.                     Prezentacja miała na celu uwypuklenie zasług i wkładu, jakie wniósł Tadeusz Mazowiecki
w przemianach demokratycznych  niepodległej Polski.                                                                  Pokaz multimedialny miał miejsce 4 listopada 2013 na holu Gimnazjum                                     podczas dwóch długich przerw.                      
Przeprowadzeniem tego przedsięwzięcia zajęli się członkowie Sekcji Rozrywka
i pracownik biblioteki Robert Baran.

,, Tadeusz Mazowiecki. Człowiek zasłużony dla Polski '' - slajd tytułowy

                                              *******************************************
 
                    Spotkanie przy megalitach w Borkowie    

Dnia 20 września 2013r. gimnazjaliści klas pierwszych z Gimnazjum w Malechowie          
wraz z wychowawcami wzięli aktywny udział w akcji ,,Sprzątanie Świata'' oczyszczając
teren wokół grobowców megalitycznych w Borkowie. Było to przedsięwzięcie
łączące przyjemne z pożytecznym, gdyż gimnazjaliści mieli okazję widzieć
- w większości po raz pierwszy tajemnicze ,,Łoża Olbrzymów'' i wysłuchać historii
ich powstania i przeznaczenia w okresie młodszej epoki kamienia (neolitu).
Prowadzący wykład pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej, Robert Baran,
przedstawił jednocześnie życie codzienne i umiejętności ludzi z epoki kamienia.
Gimnazjaliści mogli również podpatrzyć w jaki sposób wytwarzano narzędzia z kamienia
i drewna na przykładzie prehistorycznej siekierki. Mogli także w sposób praktyczny
przekonać się jak dawniej rozniecano ogień przy pomocy kawałków krzemienia,
lub przy użyciu drewnianego świdra. Z kolei na kamiennych żarnach młodzież
próbowała- z powodzeniem, zmielić ziarno na mąkę.
Zajęcia zakończyły się wspólnym pieczeniem kiełbasek przy ognisku.

                                       **********************************************************


                                     Wakacje w bibliotece 2013


                   W okresie wakacyjnym Gminna Biblioteka Publiczna w Malechowie
stała się miejscem aktywnego wypoczynku młodzieży z naszej gminy.
Aby urozmaicić im pobyt w bibliotece, pracownicy biblioteki przygotowali dla nich
szereg atrakcyjnych gier i zabaw połączonych z zainteresowaniami plastycznymi
i dostępem do internetu.                                                                                                             
Ogromną popularnością i szczególnym zainteresowaniem cieszyły się gry komputerowe,      gry planszowe oraz gry zręcznościowe.
Dzieci mogły też organizować gry i zabawy przy tablicy, np
. ,,kalambury''.
Dzieci chętnie brały udział w warsztatach plastycznych, w których uczyły się i wykonywały różne kompozycje z kolorowego papieru i bibuły np. ,,drzewka różane'', ,,kule kwiatowe'', bukiety w koszach wiklinowych.                                                                         

Dodatkowo dzieci wykonywały prace plastyczne o tematyce ,,Lato wszędzie''.                  Znaleźli się też chętni do wzięcia udziału w konkursie zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sławnie pt. ,,Czysta woda zdrowia doda''.                                   Celem konkursu jest włączenie się w obchody Międzynarodowego Roku Współpracy     w Dziedzinie Wody, promocja zachowań proekologicznych, popularyzacja literatury        o tematyce przyrodniczej i ekologicznej.                                                                                  

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 13.09.2013 o godz. 16.00 w MBP w Sławnie.
           


Odbywały się też dni filmów i projekcji bajek dla dzieci i młodzieży.
 
Dla zainteresowanych wyświetlone zostały filmy pt. ,,Shreck 3'', ,,Muppet Show'', ,,Robin Hood'', ,,Flinstonowie'', ,,Mrs. Dubtfire'', ,,Mikołajek''.  

Na zakończenie wakacji biblioteka zorganizowała zabawę dla dzieci i młodzieży połączoną      z poczęstunkiem oraz wręczeniem dyplomów za udział w warsztatach wakacyjnych.

Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/FteqaMA4dWZQesuk7

                                                      

                              ********************************************************


                              Gminny konkurs historyczny
                    ,,Dzieje oręża polskiego - od Mieszka I
                              do Jana III Sobieskiego''
                                   już rozstrzygnięty

Dnia 17.06.2013r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Malechowie nastąpiło
rozstrzygnięcie konkursu historycznego ,,Dzieje oręża polskiego - od Mieszka I
do Jana III Sobieskiego'' na szczeblu gimnazjum.

Po krótkim wstępnym podsumowaniu  nastąpiła uroczysta ceremonia przedstawienia wyników konkursu, po którym wyłonieni zostali następujący laureaci:
                   
Mateusz Szadkowski (kl. II A) - I miejsce
                              Patryk Duliasz (kl. II A) - II miejsce
                   Michał Pitus (kl. III D), Adam Powarzyński (kl. I B)- III miejsce

                                  Marcin Dzienis (kl. II C) - wyróżnienie

Wszyscy laureaci konkursu otrzymali z rąk bibliotekarza dyplomy i atrakcyjne
nagrody książkowe. Dodatkowo za posiadaną wiedzę i odwagę, czwórka laureatów
konkursu otrzymała symboliczne certyfikaty. Zwycięzca tego konkursu - Mateusz
Szadkowski otrzymał certyfikat symbolicznej nominacji na hetmana wielkiego
koronnego, z kolei Patryk Duliasz otrzymał certyfikat symbolicznego nadania
tytułu hetmana polnego koronnego. Pozostali dwaj laureaci - Adam Powarzyński
i Michał Pitus otrzymali certyfikat symbolicznego nadania stopnia rotmistrza.

   Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i jednocześnie zachęcamy
                                 do wzięcia udziału w dalszych konkursach.

Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/XaqkmncmYtk8fURX7

                       ********************************
 
                             Teatr ,,MASKA'' w bibliotece

Dnia 11-06-2013r. w Gminnej  Bibliotece Publicznej w Malechowie zagościł Teatr Edukacji
i Profilaktyki ,,Maska'' z Krakowa wystawiając sztukę pt. ,,Magiczna Księga Czarodziejki
Arielki'', której głównymi odbiorcami byli najmłodsi widzowie - przedszkolaki z Malechowa.
Tematem spektaklu była baśniowa opowieść o niezwykłym świecie zapisanym na kartkach
książek. Głównym celem przedstawienia jest rozwijanie emocjonalnego stosunku
i pozytywnej postawy do książek i czytelnictwa, a także rozwijanie wyobraźni i wrażliwości
u dzieci. Przedszkolaki miały okazję poznać głównego bohatera opowieści - Króliczka
Maciusia, który odnajduje niezwykłą Księgę Baśni i postanawia ją przeczytać.
W trakcie czytania Króliczek doznaje niesamowitych przeżyć i przygód, śledząc losy
bohaterów takich baśni jak: ,,Dziewczynka z zapałkami'', ,,Jaś i Małgosia'', ,,O księżniczce
i zaczarowanej żabie''.
Dzieci bawiły się przy tym wspaniale i nie brakowało przy tym emocji. Nawet same mogły
aktywnie uczestniczyć w przedstawieniu, pomagając Króliczkowi Maciusiowi i Czarodziejce
Arielce. Przy okazji dzieci dowiedziały się jakie możliwości daje czytanie książek, które
dostarczają  niezbędne informacje i rozrywkę przenosząc w magiczny świat wyobraźni              i fantazji.

Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/7Ri5kEcfRkrv8sns5

                                        **********************************************

                                 Konkurs historyczny
          ,,Dzieje oręża polskiego - od Mieszka I do Jana III Sobieskiego''        

Dnia 04.06.2013, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Malechowie odbył się konkurs historyczny. Konkurs ten był skierowany do uczniów gimnazjum, gdzie głównym celem była popularyzacja wśród młodzieży zagadnień związanych z tematyką wojenną, oraz rozwojem polskiej myśli wojskowej,
od pierwszych Piastów
do króla Jana III Sobieskiego.                                Przeprowadzony w formie testu pisemnego, obejmował wybraną problematykę związaną z toczonymi przez naród polski wojnami, kampaniami, bitwami, słynnymi dowódcami, oraz rozwojem w dziedzinie uzbrojenia.
Do konkursu wystartowało pięcioro gimnazjalistów z gimnazjum                       w Malechowie zainteresowanych tą problematyką: Adam Powarzyński
z kl. I B, Patryk Duliasz
i Mateusz Szadkowski z kl. II A, Marcin Dzienis
z kl. II C, oraz Michał Pitus
z kl. III D.
Gimnazjaliści, którzy wcześniej samodzielnie przygotowywali się
do konkursu
w oparciu o podręczniki, atlasy i inne źródła, na podstawie wcześniej podanych zagadnień, mieli teraz możliwość skonfrontowania swojej nabytej wiedzy z pytaniami.
Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem, przebiegł sprawnie i w miłej
atmosferze. Na podsumowanie konkursu, uczestnicy mieli okazję obejrzeć
film na DVD pt. ,, Akcja pod Arsenałem'', związany z jedną z lektur w programie
języka polskiego.
         Dla laureatów konkursu przewidziane są cenne nagrody rzeczowe.
              Rozstrzygnięcie konkursu już wkrótce!


                                      ***************************************

                                  Lekcja biblioteczna
           ,,Powstanie styczniowe-klęska i chwała''
     

W związku z ustanowieniem 2013 roku przez Sejm - Rokiem Powstania Styczniowego, w gimnazjum w Malechowie i w Gminnej Bibliotece Publicznej     odbył się cykl zajęć mających przybliżyć gimnazjalistom najdłużej trwające powstanie narodowe zakończone klęską Polaków i represjami caratu. 

Lekcja biblioteczna odbyła się w formie wykładu połączona atrakcyjnym pokazem multimedialnym. W trakcie zajęć gimnazjalistom przybliżone zostały okoliczności, które doprowadziły do wybuchu powstania, program ugrupowań politycznych, oraz potencjał militarny powstańców i Rosjan. Następnie wyeksponowane zostały wybrane bitwy i potyczki powstania styczniowego z uwzględnieniem kampanii       gen. Mariana Langiewicza, podparte mapkami. Młodzież mogła zapoznać się             z dyktatorami i dowódcami powstańczych partii.

Dostrzegli jednocześnie odmienność charakteru powstania styczniowego                od dotychczasowych powstań narodowych, oraz następstwa przegranej.                Na zakończenie zaprezentowany został krótki fragment filmu pt.  ,,Szwadron”.            W zajęciach uczestniczyły dotychczas następujące klasy: IIb, IId i Ic.  

            Za uczestnictwo w zajęciach bibliotecznych  pracownicy biblioteki                                                      serdecznie dziękują wychowawcom.

Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/8B7Ga25GnZbmsGV89


                                    *******************************************************

    Lekcja biblioteczna ,, 2013- Rokiem Jana Matejki''

  W związku z ogłoszeniem 2013r. Rokiem Jana Matejki Gminna Biblioteka Publiczna w Malechowie  również zorganizowała w gimnazjum w Malechowie   lekcję biblioteczną poświęconą  życiu i twórczości  jednego z najwybitniejszych polskich malarzy.                   

Lekcja przeprowadzona w formie prezentacji multimedialnej ukazała młodzieży środowisko w którym wychowywał się i tworzył Jan Matejko oraz jego zainteresowania.      

Gimnazjaliści mieli okazję zauważyć różnorodność jego twórczości, a także ciekawostki z jego życia prywatnego. W drugiej części lekcji młodzież gimnazjalna miała okazję skonfrontować   swoją wiedzą na temat pocztu królów i książąt polskich, gdzie obok panujących władców były przedstawiane ważniejsze wydarzenia namalowane na obrazach Matejki.                                                            

Lekcja biblioteczna wzbudziła zainteresowanie  wśród młodzieży.                    

W zajęciach bibliotecznych uczestniczyła przede wszystkim młodzież z klas drugich gimnazjum, za które to uczestnictwo pracownicy biblioteki serdecznie dziękują i jednocześnie zapraszają do udziału w następnych lekcjach bibliotecznych przewidzianych w programie gminnej biblioteki.                  

Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/NWJcprM3azccwj4V9

                            ******************************************************


      ,,Historia gminy Malechowo podczas II wojny światowej

                                           (1939-1945)''
     - lekcja biblioteczna
w Szkole Podstawowej im. Noblistów
                            Polskich
w Niemicy


  Jednym z celów działalności Gminnej Biblioteki Publicznej w Malechowie
jest promowanie dziedzictwa  kulturowego wśród społeczności lokalnej
naszej gminy. W tym celu, na specjalne zaproszenie nauczyciela historii - Pani Małgorzaty Cicheckiej i nauczyciela j. polskiego - Pani Elizy Wróblewskiej - Hencel,
złożył wizytę w Szkole Podstawowej im. Noblistów Polskich 
pracownik biblioteki Pan Robert Baran, celem przeprowadzenia prelekcji
na temat historii terenów naszej gminy zamieszkałych przez ludność niemiecką podczas drugiej wojny światowej.

Lekcja biblioteczna została przeprowadzona w dwóch częściach - 23.04 i 14.05 br.
z udziałem połączonych grup
klasowych (kl. VI a i kl VI b).
W pierwszej części uczniowie mieli możliwość  zapoznania się ze śladami

zamieszkiwania ludności niemieckiej na naszych terenach i ich działalnością gospodarczą, kulturalną, religijną i oświatową. Przy okazji uczniowie mogli dowiedzieć się jakie nazwy nosiły poszczególne miejscowości naszej gminy
i dostrzec na starych pocztówkach i zdjęciach m.in. pałace dawnych właścicieli posiadłości, obiekty
użyteczności publicznej, kościoły i inne.

W drugiej części przedstawione zostały uczniom przygotowania Niemców
do obrony Pomorza przed spodziewanym uderzeniem Armii Czerwonej,
z uwzględnieniem przygotowań na terenach naszej gminy.
Następnie uczniowie mogli zapoznać się z operacją pomorską wojsk rosyjskich która doprowadziła do zajęcia miejscowości naszej gminy w pierwszym tygodniu marca 1945r.
Wspomniane zostały również tragiczne losy niemieckiej ludności cywilnej,
która próbowała uciec przed  nadciągającymi Rosjanami i rabunkową gospodarkę
zdobywców na terenach już zajętych, co rzutowało na trudne początki polskiego osadnictwa na naszych terenach.
Pokazy slajdów i mapki połączone z komentarzem wzbudziły zainteresowanie uczniów. Podczas zajęć młodzież nie tylko zadawała pytania, ale również chętnie brała udział w dyskusji.
Gminna Biblioteka Publiczna zachęca również pozostałe szkoły naszej gminy
do wzięcia udziału w prelekcji.
                                                                                                                                                                     Serdecznie zapraszamy

                          *********************************************************
     

        Spotkanie autorskie z Magdaleną Omilianowicz
W dniu 14.05.2013 roku na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej
w Malechowie odbyło się spotkanie autorskie z Magdaleną Omilianowicz, koszalińską dziennikarką, podróżniczką i autorką reportaży i felietonów
o tematyce społecznej i podróżniczej.

Magdalena Omilianowicz była dziennikarką
Głosu Koszalińskiego, współpracowała
z poznańskim
tygodnikiem Miliarder, a także  z Polityką, Sukcesem, holenderskim Reve i nowojorskim Kurierze Plus i innych. Przeprowadzała wywiady z ludźmi
z branży artystycznej. Zwiedziła prawie całą
Europę, Chiny, Egipt, Moroko i Tunezję. Napisała i wydała pięć książek,w których zawarła między innymi, najciekawsze reportaże ze swojego bogatego dorobku dziennikarskiego. Jedna z nich to Kalejdoskop, gdzie dziennikarka przedstawiła portrety ciekawych i niebanalnych postaci: szamanów, egzorcystów, podróżników, a także człowieka, który służył
u Berii  i księżną
mieszkającą w bloku i wiele innych ciekawych postaci.
Pani Magda już pracuje nad kolejną książką w której przedstawi „czworo niesamowitych
podróżników”, swoich przyjaciół i  ich niesamowite przygody
na krańcach świata. Jest przy tym osobą niezwykle ciepłą i mającą
fantastyczny kontakt  z rozmówcą- toteż wciąż było nam mało jej opowieści o tak fascynującej tematyce i trudno było się rozstać.
Dziękujemy, a wszystkich zainteresowanych twórczością piszącej podróżniczki zapraszamy do naszej biblioteki

Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/H71WMPqJMgFSLss99



                    **************************************************************************

                   ,, Ptaki, Ptaszki i Ptaszęta Polne''

07.05.2013r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Malechowie odbył się
45 Gminny Turniej Recytatorski
,, Ptaki, Ptaszki i Ptaszęta Polne''.
W eliminacjach szczebla gminnego udział wzięło 28 uczniów szkół
podstawowych z gminy Malechowo.
Według opinii jury dzieci bardzo dobrze przygotowały się do wystąpień
i zaprezentowały wysoki poziom recytatorski.
W kategorii ,,Ptaki'' - I miejsce zdobył Adam Powarzyński
(Gimnazjum w Malechowie), Anna Janczewska (
Gimnazjum
w Malechowie
) zdobyła II miejsce.
W kategorii ,, Ptaszki'' - I miejsce zdobyła Laura Seweryn
(SP Lejkowo), Julia Podpłońska (SP Ostrowiec) zdobyła
II miejsce, natomiast III miejsce zdobyła Justyna Stalko
(SP Niemica). W kategorii ,,Ptaszęta Polne'' - I miejsce zdobyła
Izabella Hołowaty (SP Ostrowiec), Alicja Adach (SP Niemica) zdobyła
II miejsce, natomiast III miejsce zdobyła Agata Hetmańska
(SP Ostrowiec).
Komisja przyznała 6 wyróżnień: w kategorii ,,Ptaszki'' - Wiktoria Sikora,
Kinga Strzelecka, Katarzyna Żurowska.
W kategorii ,,Ptaszęta Polne'' - Klaudia Krzyżaniak, Marta Kobryń
i Grzegorz Babirecki
.
Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe. Dla wszystkich uczestników turnieju zorganizowano słodki poczęstunek.
Zwycięzcy reprezentować będą gminę Malechowo na eliminacjach powiatowych, które odbędą się 16 maja w Darłowie.

Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/1KstAAC3CxhXzMZK8


                                  **********************************************************





Gminna Biblioteka Publiczna

w Malechowie


zaprasza na spotkanie autorskie

z

Magdą Omilianowicz


autorką reportaży, wywiadów z ciekawymi ludźmi

Pod podszewką świata”; „Kalejdoskop”


14 maja 2013r., godz. 10:00



                  ************************************

                                      Ferie zimowe 2013

          w Gminnej Bibliotece Publicznej w Malechowie
    
 W dniach od 28.01.2013r. do 08.02.2013r. Gminna Biblioteka Publiczna                  w Malechowie miała przyjemność, zorganizowania dla dzieci, aktywnych ferii zimowych.
Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w różnorodnej formie zajęć,
bawiąc się przy tym wyśmienicie.
Uczestnicząc w zajęciach plastycznych wykonywały ciekawe prace w dowolnej formie.Malowały zimowe pejzaże
lub przedstawiały portrety ulubionego bohatera z filmu
pt.,,Nie kończąca się opowieść”. Dzieci malowały również prace związane z tematyką proekologiczną, związaną z przeprowadzonym konkursem na temat ochrony środowiska.
Dużym powodzeniem wśród najmłodszej grupy dzieci cieszyły się zwierzątka,
rośliny, wykonywane z plasteliny i techniką origami.
Z myślą o uczestnikach ferii zimowych w bibliotece, odbyła się po raz pierwszy projekcja filmów na dużym ekranie.
Wyświetlono między innymi: ,,Nie kończąca się opowieść”, ,,Uczeń czarnoksiężnika”, ,,Asterix”, oraz ,,Błękitny motyl”.
Niezmiennym zainteresowaniem cieszyły się gry komputerowe i gry planszowe.
W międzyczasie dzieci zapoznały się z sylwetką Juliana Tuwima,
oraz jego twórczością.

Dzieci miały również okazję skonfrontować swoją wiedzę na temat przyrody
w ramach przyrodniczego quizu.                           
Na zakończenie ferii dzieci otrzymały dyplomy, drobne upominki,
oraz słodki poczęstunek.
Wszystkie prace, wykonane przez dzieci w czasie ferii zimowych 
zostaną wyeksponowane na holu biblioteki. 

                                    Zapraszamy do zwiedzania.
Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/UJzHhYkVGnqN84fW9                             
                                  

                             ***************************


                                                     Ogłoszenie

    W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi, pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Malechowie mają przyjemność zaprosić wszystkie chętne dzieci
i młodzież do aktywnego i miłego spędzenia wolnego czasu w bibliotece
w okresie ferii zimowych.

Dla zainteresowanych, bibliotekarze przygotowali szereg interesujących gier,
zabaw i innych zajęć edukacyjnych, które uprzyjemnią pobyt w bibliotece.


                                                            Serdecznie zapraszamy

                                                                                Pracownicy GBP w Malechowie




                                                 ********************************



                  Wydarzenia w bibliotece - 2012 r.


                                      Kiermasz książki w bibliotece

         Mamy przyjemność poinformować mieszkańców naszej gminy,
że w Gminnej Bibliotece Publicznej można zakupić
po atrakcyjnej cenie prezenty,
w formie książki pod choinkę, wydawnictwa ,,Tuliszków''.

                    Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.

                                
                                                           Pracownicy GBP w Malechowie



                                          ***************************************



               110 urodziny Pluszowego Misia w bibliotece

W dniach 26-27.11.2012r. jak co roku, na Dzień Pluszowego Misia, Gminną Bibliotekę Publiczną odwiedziły przedszkolaki z Przedszkola w Malechowie
.
Pierwszego dnia zawitała starsza grupa - ,,Smerfy'', a po nich najmłodsza grupa -,,Misie''.
Nasi milusińscy mieli okazję posłuchać historii uratowania małego niedźwiadka
 przez będącego w 1902r.na polowaniu prezydenta Stanów Zjednoczonych - Theodora ,,Teddy'ego'' Roosevelta, co było inspiracją do stworzenia na pamiątkę tego zdarzenia pierwszego na świecie pluszowego misia o imieniu ,,Teddy''(Teddy Bear).

Przedszkolaki miały okazję posłuchać popularnych wierszy o misiach. Same aktywnie   włączyły się do zabawy w ,,naprawianie misia'', lub rozpoznawały na podstawie książki pt. ,,Smaki'' Kubusia Puchatka, jego przyjaciół, oraz ich ulubione potrawy.
 Przedszkolaki popisały się także dużą znajomością innych znanych misiów - bohaterów z bajek
i filmów animowanych, oraz tych prawdziwych misiów, zamieszkujących naszą  planetę. Miały możliwość zabawić się w ,,taniec misiów'' w rytmie piosenki ,,Jadą, jadą misie'',
oraz pobawić się w,,starego niedźwiedzia''.

Dużą frajdę sprawiło maluchom zaprezentowanie roztańczonego zielonego misia Gummy Bear, oraz piosenki ,,Pluszowy miś''. Starsza grupa przedszkolaków z dużym zainteresowaniem składała swoje misie z puzzli, przyklejając je na kolorowy papier
i kolorując na końcu.
Z kolei najmłodsi otrzymali misie w formie kolorowanki do pokolorowania na miejscu.
W nagrodę za aktywne uczestnictwo w zajęciach grupa ,,Smerfów'' otrzymała dodatkowo kolorowanki dla siebie. Wszystkie dzieci otrzymały również słodki poczęstunek - gumisiowe żelki, które wszystkim smakowały.
Wszystkie prace plastyczne przedszkolaków trafią na wystawkę, którą będzie można oglądać w naszej bibliotece.

Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/3UAyJX7b1KJds8sbA


                                                     **********************************



                    Akademia z okazji Święta Niepodległości
                                 w gimnazjum

                                           
    Dnia 12.11.2012r. w gimnazjum w Malechowie odbyła się uroczystość upamiętniająca
odzyskanie 94 lata temu niepodległości przez Polskę.
Celem tej uroczystości było przedstawienie gimnazjalistom znaczenia ważności daty
11.11.1918 dla kształtowania świadomości i postaw patriotycznych Polaków.
Akademia została zainaugurowana na wstępie uroczystym przemówieniem Dyrektora gimnazjum, pana Piotra Chylareckiego, który odniósł się do wartości patriotycznych na przykładzie znanych bohaterów narodowych z historii Polski. Następnie odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych. Po ślubowaniu odbyła się część artystyczna,którą przygotowali uczniowie kl. II b
 pod opieką pani Doroty Manijak i pracownika
Gminnej Biblioteki Publicznej - Roberta Barana.
W tej części, gimnazjaliści mieli okazję
zapoznać się z drogami Polaków do odzyskania niepodległości, oraz wkładem, jaki wnieśli Roman Dmowski i Józef Piłsudski do przywrócenia Polski na mapę Europy.
Prezentację tych postaci , oraz losy Legionów przedstawił w formie wykładu, z wykorzystaniem slajdów pan Robert Baran. Oprócz części poważnej, nie zabrakło też części humorystycznej,
 gdzie w krótkim skeczu przedstawiono gimnazjalistom działalność austriackiej komisji werbunkowej (w rolę lekarza w stopniu majora wcielił się
pan Robert Baran).
Całość przedstawienia została wzbogacona o popularne piosenki
żołnierskie, takie jak: ,,Rogatywka'', ,,Kadrówka'' i ,,Marsz I Brygady''. Ponadto uwagę widzów  przyciągnęła wystawka i rekwizyty.

Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/uxUBAPtLzKxh1v6h9

                                     ***************************************************


         Szkolenie internetowe dla seniorów w bibliotece

Dnia 29.10.2012r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Malechowie odbyło się bezpłatne szkolenie z podstaw obsługi komputera dla osób starszych. Szkolenie przeprowadzili przedstawiciele fundacji Orange w ramach ogólnopolskiego programu ,, Internet bez granic'', zapewniając seniorom laptopy i fachowy instruktaż. W trakcie szkolenia seniorzy mogli bez obawy postawić pierwsze kroki w wirtualnym świecie, zapoznając się z z budową i funkcjami klawiatury, myszki, oraz krok po kroku mogli nabywać podstawowe umiejętności z zakresu wyszukiwania różnych informacji w popularnych przeglądarkach internetowych. Szkolenie trwało 3 godziny i spotkało się z dużym  zainteresowaniem  ze strony seniorów. Na zakończenie seniorzy otrzymali do wypełnienia ankiety - sondaże, z pytaniami dotyczącymi odbytego szkolenia, oraz drobne upominki.


Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/WbPJVUz8xDWd4SxL7

                                                          *************************


           Spotkanie autorskie z panem Januszem Gryzem

  Dnia 19.10.2012r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Malechowie odbyło się spotkanie
z lokalnym poetą, prozaikiem, mieszkańcem Malechowa, panem Januszem Gryzem.
Specjalnie na tą okazję przybyli zaproszeni mieszkańcy naszej gminy - dorośli,
oraz młodzież tutejszego Gimnazjum (kl. III ,,C''), wraz z opiekunem, polonistą - panią
Elizą Wróblewską - Hencel.
Spotkanie odbyło się w miłej , kameralnej atmosferze, w trakcie której pan Janusz Gryz,
z zawodu nauczyciel - polonista, zafascynował obecnych swoją twórczością
i zainteresowaniami literackimi. Zaprezentował m.in. jeden z tomików poezji pt. ,,Zaklęcie'', oraz - co szczególnie zainteresowało słuchaczy - wybrane utwory pisane
prozą z tomiku pt. ,,Późna godzina'', przedstawiające obrazy z życia wzięte.
 Niektóre z nich dotyczyły bezpośrednio naszej gminy.
Zainteresowani gimnazjaliści zadawali  panu Januszowi Gryzowi szereg pytań związanych
z jego działalnością pisarską , przez co otrzymali na pamiątkę
po egzemplarzu książeczki ,,Zaklęcie'' z dedykacją i  autografem samego autora.
 Pan Janusz Gryz zwierzył się obecnym, że wiersze najlepiej pisze się bezpośrednio
po tym, co się zaobserwuje.  Preferuje literaturę pozbawioną fikcji, przedstawiającą wydarzenia autentyczne, w oparciu o własne spostrzeżenia, czego dowodem jest jego dorobek literacki. Następnym krokiem, jaki pragnie osiągnąć na polu literackim,jest pisanie m.in. reportaży
i felietonów.
Podczas spotkania , jedna z mieszkanek naszej gminy - pani Maria Wasiura
również miała możliwość podzielenia się własnym dorobkiem literackim, prezentując publiczności jeden ze swoich wierszy, przez co została nagrodzona gromkimi brawami.
Na zakończenie, w dowód uznania, zostały złożone na ręce pana Gryza gratulacje
i drobny upominek.     
Gminna Biblioteka Publiczna w Malechowie korzystając z okazji zakupiła po kilka egzemplarzy książek ,,Zaklęcie'' i ,,Późna godzina'', które wkrótce będą udostępnione zainteresowanym czytelnikom.

Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/ubHGeM729UjsjvXs7

                                       ***********************************************


                              Finał konkursu plastycznego
 ,,Na Pomorzu szumią knieje, opowiadają starodawne dzieje''


  Dnia  07.09.2012r.  w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sławnie został rozstrzygnięty
konkurs plastyczny pt. ,,Na Pomorzy szumią knieje, opowiadają starodawne dzieje'',
który był adresowany do dzieci i młodzieży powiatu sławieńskiego. Celem konkursu
było zainteresowanie  dzieci i młodzieży literaturą, pięknem przyrody i ekologią.
Konkurs był zorganizowany w ramach ekoprojektu ,,Przyroda Pomorza w aspekcie
twórczości Józefa Ignacego Kraszewskiego'', co wiązało się z przypadającym
w tym roku Rokiem Józefa Ignacego Kraszewskiego.
Wśród nadesłanych z całego powiatu 50 prac plastycznych, w konkursie wzięły udział
także prace dzieci i młodzieży z naszej gminy, które były przygotowywane pod patronatem bibliotek gminy Malechowo.
W konkursie tym II miejsce zajęła Wiktoria Filipiak (Niemica), a wyróżnienia otrzymały:
Kamila Podpłońska (Ostrowiec), Magdalena Kowalczuk (Niemica), Oktawia Cebula
(Niemica) i Anna Janczewska (Pękanino).
Nagrodzone i wyróżnione prace można oglądać w siedzibie biblioteki przy ul. Rapackiego 16A.
Wszystkim laureatom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

                                       *******************************************

                              Wakacje w bibliotece 2012

         W okresie wakacyjnym Gminna Biblioteka Publiczna w Malechowie
stała się miejscem
aktywnego wypoczynku młodzieży z naszej gminy.
Aby urozmaicić im pobyt w bibliotece, pracownicy biblioteki przygotowali dla nich
szereg atrakcyjnych gier i zabaw połączonych z zainteresowaniami plastycznymi
i dostępem do internetu.
Ogromną popularnością i szczególnym zainteresowaniem cieszyły się gry komputerowe
,,Hero Zero'', ,,Margonem'' i inne. Dla urozmaicenia dzieci grały  też w gry planszowe ,,Chińczyk'', ,,Warcaby'', ,,Grzybobranie'', ,,Węże i drabiny'', ,,Podróże po powiecie sławieńskim'', ,,Wielka podróż po Polsce'', oraz grę zręcznościową ,,Pchełki''.
Również dzieci same potrafiły zorganizować pomiędzy sobą zabawy ruchowe
 i rozwijające wyobraźnię, np. ,,Siedzi sobie Turek'', ,,Zabawa w ciepło i zimno'',
,,Głuchy telefon'', ,,Piszemy opowiadanie'', które dostarczyły im mnóstwo emocji
i rozrywki.
Dzieci mogły też organizować gry i zabawy przy tablicy, np. ,,kalambury''.
Pożyteczną formą spędzenia wolnego czasu były zajęcia plastyczne, podczas których dzieci wykonywały laurki, oraz szereg innych prac plastycznych techniką dowolną.
Znaleźli się też chętni do wzięcia udziału w konkursie plastycznym, zorganizowanym
przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sławnie pt. ,,Na Pomorzu szumią knieje, opowia-
dają starodawne dzieje'', wykonując prace plastyczne związane z przyrodą naszego
regionu (rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 07.09.2012 o godz. 16.00 w MBP w Sławnie).
Dużo satysfakcji przyniosła zabawa w ,,Mały ogródek'', gdzie dzieci mogły samodzielnie
posiać w pojemnikach prawdziwe nasiona roślin, mając do dyspozycji ziemię gruntową,
a na końcu je podlać.
Dla zainteresowanych wyświetlone zostały filmy pt. ,,Akademia Pana Kleksa'', ,,Casper: początek straszenia'', ,,Reksio''.    

Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/As6DH9qbXXSB6LqZ9

                                                 **********************************
            
                            Gminny konkurs historyczny
                 ,,Na frontach II wojny światowej''
                            już rozstrzygnięty

      Dnia 11.06.2012r. w Gimnazjum w Malechowie podczas apelu, nastąpiło uroczyste podsumowanie majowego konkursu historycznego pt. ,,Na frontach II wojny światowej''.
Jeden z pracowników GBP w Malechowie, pomysłodawca konkursu - Robert Baran, przed ceremonią wręczenia nagród, dokonał na wstępie krótkiego podsumowania, przedstawiając problematykę, zasady i formę konkursu.
W trakcie przedstawienia  wyników konkursu, wyłonieni zostali jej laureaci,
którzy uzyskali następujące miejsca:
                                   Szymon Pitus (kl. IId) - I miejsce
                                      Michał Pitus (kl. IId) - II miejsce
                                    Michał Szuba (kl. IIIa) - III miejsce
Laureaci konkursu otrzymali z rąk bibliotekarza dyplomy, oraz cenne nagrody rzeczowe.
         Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i jednocześnie zachęcamy

                     do wzięcia udziału w dalszych konkursach.

Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/NAZW618umHwXDWee9

                                                      *******************************

                ,,Portret Józefa Ignacego Kraszewskiego"
             - rozstrzygnięcie konkursu plastycznego


          Dnia 29.05.2012r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Malechowie
 został rozstrzygnięty konkurs plastyczny na portret J. I. Kraszewskiego
 w związku z Rokiem J. I. Kraszewskiego, oraz 200 rocznicy jego urodzin.
 Konkurs trwający od lutego br. do połowy kwietnia, zakończył się napłynięciem
 8 prac plastycznych ze szkół podstawowych i 5 prac z Gimnazjum w Malechowie.
 Prace zostały nagrodzone w dwóch kategoriach:

 
Kategoria Szkoła Podstawowa:
   
I miejsce: Kamila Podpłońska (SP w Ostrowcu)
  
II miejsce: Klaudia Skierka (SP w Ostrowcu)
 
III miejsce: Piotr Radzki ( SP w Niemicy)
 
Wyróżnienie otrzymali: Weronika Kozłowska (SP w Niemicy)
                                          Andżelika Koman (SP w Niemicy)
 
Kategoria Gimnazjum:
   
I miejsce: Katarzyna Wójcik (Gimnazjum w Malechowie)
  
II miejsce: Barbara Urbańska (Gimnazjum w Malechowie)
 III miejsce: Karolina Wilińska (Gimnazjum w Malechowie)
 
Wyróżnienie otrzymali: Sebastian Kacprzak (Gimnazjum w Malechowie)
                                         Marcin Dzienis (Gimnazjum w Malechowie)

 
Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy za udział w konkursie.
 Przed wręczeniem nagród, laureatom konkursu została przybliżona sylwetka
 najwybitniejszego powieściopisarza polskiego jakim był J. I. Kraszewski,
 wraz z dorobkiem jego życia. Po wręczeniu nagród został wyświetlony film na DVD
 pt. ,,Stara baśń''.
Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/m676af2thZ9zZnnH9                                      
 
                           *************************

         Najmłodsza grupa przedszkolaków poznaje zawody

         Dnia 29.05.2012r. bibliotekarze Gminnej Biblioteki Publicznej w Malechowie
mieli przyjemność powitać najmłodszą grupę przedszkolaków. przedszkolaki,
które pierwszy raz miały możliwość zobaczenia biblioteki, były żywo zainteresowane
wszystkim, co znajduje się  wewnątrz. Aktywnie uczestniczyły w zajęciach
dotyczących najpopularniejszych zawodów, zgadując je w trakcie pogadanki
i czytanych zagadek. Mogły skojarzyć je sobie słuchając wybranych wierszy
o zawodach, a później samodzielnie kolorując kolorowanki. W międzyczasie
dzieci zdradziły nam kim chciałyby zostać w przyszłości. W nagrodę przedszkolaki
otrzymały na zakończenie słodki poczęstunek.
Prace plastyczne zostaną wyeksponowane na wystawce w bibliotece.

Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/3MmDBTD5wHHTgPQY6       
                                                   
                                   
*************************************


               ,,Kim chciałbym zostać w przyszłości''

      Dnia 16.05.2012r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Malechowie
zagościła starsza grupa przedszkolaków z pobliskiego Przedszkola.
Na tą specjalną okazję bibliotekarze przygotowali tym razem dla dzieci szereg
informacji dotyczących wykonywanych zawodów. Przedszkolaki miały możliwość
posłuchania opowiadania o najbardziej znanych zawodach takich jak: piekarz,
rolnik, kierowca, lekarz, dentysta, strażak,
sprzedawca, szewc, krawcowa, murarz,
elektryk, kucharz, listonosz, policjant, bibliotekarz, aktor, górnik, i wiele innych,
bez których nie można wyobrazić sobie życia.
Dzieciom przypadła
do gustu poruszana tematyka zajęć, gdyż aktywnie uczestniczyły
w odgadywaniu rodzajów zawodów na podstawie przygotowanych zagadek.
Następnie bibliotekarz przeczytał wszystkim zainteresowanym wybrane wiersze
o zawodach pt. ,,Kominiarz'', ,,U dentysty'', ,,Górniczek'', ,,Strażak'', oraz wiersz
podsumowujący Juliana Tuwima pt. ,,Wszyscy dla wszystkich''.
W drugiej części zajęć przedszkolaki z zapałem kolorowały rozdane kolorowanki.
Prace te zostaną wyeksponowane w bibliotecznej wystawce, gdzie każdy
będzie
mógł je podziwiać.
Na zakończenie dzieci zdradziły nam sekret, kim chciałyby zostać w przyszłości,
i w nagrodę otrzymały słodki poczęstunek.
Niebawem zawita do nas młodsza grupa przedszkolaków.
Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/R72BNAffNbwBT7tb7
                                             
                                          ******************

                                             Konkurs historyczny
                     ,,Na frontach II wojny światowej''

       Z okazji przypadającej w tym roku 67 rocznicy zakończenia II wojny
światowej, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Malechowie
został zorganizowany 09.05.2012r. konkurs historyczny ,,Na frontach II wojny
światowej''.
Konkurs ten skierowany do uczniów gimnazjum, miał na celu popularyzację
wśród młodzieży wycinka historii obejmującego lata 1939-1945 i rozwój
wyobraźni o tamtym trudnym okresie.
Konkurs przeprowadzony w formie testu pisemnego obejmował całokształt
przebiegu działań wojennych na frontach II wojny światowej,
z uwzględnieniem bitew, kampanii, walczących stron konfliktu, rozwoju
techniki sprzętu wojennego, postaci i dowódców, a także walk narodu
polskiego zarówno na frontach II wojny światowej, jak i pod okupacją.
Do konkursu zgłosili się trzej uczniowie Gimnazjum z Malechowa
zainteresowani tą tematyką: Michał Szuba z kl. IIIa, oraz Szymon Pitus
i Michał Pitus z kl. IId.
Gimnazjaliści, którzy wcześniej samodzielnie przygotowywali się
do konkursu w oparciu o podręczniki, atlasy i podane zagadnienia,
mieli teraz możliwość skonfrontowania swojej nabytej wiedzy z pytaniami.
Spośród wielu pytań testowych, część z nich była związana z ilustracjami,
oraz innymi rekwizytami przedstawiającymi m.in. wozy bojowe,
umundurowanie żołnierzy formacji zbrojnych, samoloty bojowe, działalność
Polskiej Marynarki Wojennej i Polskiej Marynarki Handlowej na morzach,
broń ręczną, rozwój techniki wojennej, postacie i dowódcy tamtego okresu,
a także mapki.
Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem, odbył się sprawnie
i w miłej atmosferze.
Dla laureatów konkursu przewidziane są cenne nagrody rzeczowe.
                          Rozstrzygnięcie konkursu już wkrótce !
Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/g6UbA1rZqPKrNY5i9


                                   ************************************************************
 

                 ,, Ptaki, Ptaszki i Ptaszęta Polne''

       07.05.2012r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Malechowie odbył się
44 Gminny Turniej Recytatorski ,, Ptaki, Ptaszki i Ptaszęta Polne''.
W eliminacjach szczebla gminnego udział wzięło 25 uczniów szkół
podstawowych z gminy Malechowo.
Według opinii jury dzieci bardzo dobrze przygotowały się do wystąpień
i zaprezentowały wysoki poziom recytatorski.
W kategorii ,,Ptaszki'' - I miejsce zdobył Adam Powarzyński (SP Niemica),
Laura Seweryn (SP Lejkowo) zdobyła II miejsce, natomiast III miejsce
zdobyła Kinga Strzelecka (SP Lejkowo) ; w kategorii ,, Ptaszęta Polne'' -
I miejsce zdobyła Julia Podpłońska ( SP Ostrowiec), Klaudia Krzyżaniak
(SP Lejkowo) zdobyła II miejsce, natomiast III miejsce zdobyła Wiktoria
Sikora (SP Ostrowiec). Komisja przyznała 5 wyróżnień, które otrzymali:
Alicja Adach, Julia Kotecka, Justyna Stalko, Aleksandra Gawin oraz Kamila
Podpłońska.
Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe. Dla wszystkich uczestników
turnieju zorganizowano słodki poczęstunek. Zwycięzcy reprezentować będą
gminę Malechowo na eliminacjach powiatowych, które odbędą się 14 maja
w Darłowie.

Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/GKpJF4cYMGN2JdST6

                                           **************************


                         POWIATOWY DZIEŃ BIBLIOTEKARZA

 08.05.2012r. bibliotekarze naszej gminy zaproszeni zostali na uroczystość
z okazji obchodów ,,Powiatowego Dnia Bibliotekarza'' przez Starostę
Powiatowego, Pana Wojciecha Wiśniowskiego.
Spotkanie to uświetnił specjalnie zaproszony na tą okazję pisarz Jan Ryszard
Kurylczyk, który zaprezentował swoją twórczość literacką.
Miłym akcentem spotkania było rozdanie dyplomów uznania dla bibliotekarzy
naszego powiatu za upowszechnianie czytelnictwa i kultury
w naszym powiecie.

Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/y3QucEL1jUET9eik9

                                 ****************************************

                                             Konkurs plastyczny
        ,,RMS Titanic w malarstwie i rysunku''
                            już rozstrzygnięty...                         


      W związku z przypadającą w tym roku 100 rocznicą katastrofy
brytyjskiego liniowca pasażerskiego RMS ,,Titanic'' (14/15.04.1912), bibliotekarze Gminnej Biblioteki Publicznej w Malechowie                 postanowili w tym celu ogłosić konkurs plastyczny na najładniejszą      sylwetkę Titanica adresowany do uczniów Gimnazjum w Malechowie   Przy współpracy z nauczycielem plastyki Panią Dorotą Manijak    napłynęło ogółem 5 prac plastycznych, które komisja oceniła                   i sporządziła z nich okolicznościową wystawkę.

   Zwycięzcą konkursu został uczeń kl.II c Tomasz Roszczyk, który zajął
  I miejsce. II miejsce zajęły prace Pauliny Małyszko z kl.I a, oraz Kamila
  Kwestarz z kl.I c. III miejsce otrzymał Marcin Dzienis z kl.I c. Z kolei
  praca Alicji Partyka z kl.I a otrzymała wyróżnienie.

Dnia 13.04.2012r. nastąpiło uroczyste wręczenie dla młodych artystów

  dyplomów i nagród rzeczowych w obecności opiekuna prac plastycznych
  Pani Doroty Manijak. Podczas ceremonii wręczania nagród ich laureaci
 mieli możliwość wysłuchania krótkiego wykładu dotyczącego okoliczności
  zatonięcia tego najbardziej znanego parowca (który był okrzyknięty
  jako niezatapialny), oraz przyczyny tak dużej liczby ofiar śmiertelnych
  wśród pasażerów, co jedno i drugie można było uniknąć.
  Gimnazjaliści na zakończenie zobaczyli fragment filmu ,,Titanic'' Jamesa
  Camerona na DVD ukazujący zgubny moment otarcia się ,,Titanica''
o górę lodową, co przesądziło o jego zatonięciu.
  Pracownicy Biblioteki Publicznej w Malechowie gratulują wzięcia udziału
  w konkursie i jednocześnie zachęcają młodzież gimnazjalną, oraz dzieci
  ze szkół podstawowych z naszej gminy do wzięcia udziału w następnej
  edycji konkursu plastycznego na najładniejszy portret Ignacego Józefa
  Kraszewskiego, który będzie rozstrzygnięty jeszcze w tym roku
  szkolnym.
Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/d8FEJXrKjeG13p8Y9      


                                               ***********************************


                           WIELKANOC A.D. 2012

                Z  OKAZJI  ZBLIŻAJĄCYCH SIĘ ŚWIĄT
        WIELKANOCNYCH, ZDROWYCH I RADOSNYCH
    ŚWIĄT, POGODY DUCHA NA CO DZIEŃ, SPEŁNIENIA
       NAJSKRYTSZYCH MARZEŃ, SMACZNEGO JAJKA,
         OBFITEGO DYNGUSA I WESOŁEGO ALLELUJA

                                                                  życzą
                    bibliotekarze gminy Malechowo  


                                      ************************************



             Płetwonurek z wizytą w gimnazjum

    Gminna Biblioteka Publiczna w Malechowie od dłuższego czasu zakupuje książki
 od przedstawiciela wydawnictwa ,,Publicat'', pana Grzegorza Pietrzykowskiego,
 dlatego też pan Grzegorz - z zamiłowania podróżnik i płetwonurek - zrewanżował się
 chęcią podzielenia  się swoimi pasjami, składając wizytę wśród młodzieży
 w gimnazjum w Malechowie.
 Na pokazowych 2 - godzinnych zajęciach lekcyjnych z udziałem klas:Ic, IIa, IIb, IIc, IIIb,
 pan Pietrzykowski opowiadał z niebywałą pasją historię swoich wypraw po świecie,
 oraz zwiedzania świata podwodnego.
 Gimnazjaliści mieli okazję zapoznać się z bliska ze sprzętem płetwonurka,
 a wybrani uczniowie mogli go nawet przymierzyć.
 Lekcję urozmaiciła ciekawa prezentacja multimedialna filmów z podwodnych wypraw
 pana Grzegorza na Malediwach i nad Morzem Czerwonym, ukazująca piękno
 i bogactwo tamtejszej fauny i flory.
 Lekcja wywołała duże wrażenie i zainteresowanie wśród młodzieży gimnazjalnej -
 padały nawet pytania ze strony zainteresowanych uczniów.
Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/a87a5Miiu4u73ciPA

      
                                        ****************************************** 




                                Z okazji przypadającego w dniu dzisiejszym
                  Dnia Kobiet moc serdecznych życzeń, pogody ducha,
                 spełnienia najskrytszych marzeń, uśmiechu na co dzień,
                                   i wszystkiego co najlepsze w życiu,
                                          życzą wszystkim kobietom

                                               pracownicy bibliotek :

                                                         Robert Baran    
                                                                    i
                                                 Dariusz Czesnowski              


                                     **************************************


          Spotkanie autorskie z poetką Elżbietą Tylenda

        Dnia 01.03.2012r. została zaproszona do Gminnej Biblioteki Publicznej
 w Malechowie pani Elżbieta Tylenda - poetka zamieszkująca w Darłowie,
 zajmująca się poezją współczesną.

   W gronie zaproszonych specjalnie na to spotkanie, byli wyróżnieni czytelnicy,
   oraz młodzież gimnazjalna wraz z opiekunem, panią Edytą Korowajczyk.

   W trakcie spotkania autorskiego, pani Elżbieta Tylenda przedstawiła zainteresowanym okoliczności, w jakich zaczęła zajmować się poezją. Następnie zaprezentowała swój debiutancki tomik poezji pt. ,,Kolekcjoner''. Tomik ten
jest już w zasobach Gminnej Biblioteki Publicznej, i jest aktualnie ogólnodostępny dla zainteresowanych twórczością poetki.
Pani Elżbieta Tylenda uchyliła w trakcie odczytu swoich wierszy rąbka tajemnicy, czym tak naprawdę jest poezja, i w jaki sposób należy pisać utwory poetyckie.
Podkreśliła, że poeta pisząc wiersze, pozostawia w gestii odbiorcy ich interpretację.
Poeta w trakcie czytania swoich wierszy nie interpretuje ich słuchaczom.
Stwierdziła, że każdy czytający poezję, może utwory poetyckie różnie odbierać.
Zdaniem pani Elżbiety Tylenda, poeta może odnieść sukces tylko wtedy, kiedy jego wiersz poruszy dogłębnie odbiorcę, i zmusi go do refleksji, przemyśleń.
W trakcie spotkania czytelnicy zadawali poetce wiele pytań. Z kolei pani Maria Wasiura - zaproszona mieszkanka naszej gminy, miała okazję sama zaprezentować swoje wiersze, które tworzyła na przestrzeni lat.
Wystąpienie pani Marii, zostało odebrane z zainteresowaniem i nagrodzone gromkimi brawami.
Na zakończenie spotkania, w dowód uznania, zostały złożone na ręce pani Elżbiety Tylenda gratulacje wraz z drobnym upominkiem.

           Oto jeden z wielu wierszy z tomiku poezji pt. ,,Kolekcjoner''
                                     autorstwa  Elżbiety Tylenda.


                                                ZWYCZAJNIE
     
                                                nie zabiegam o względy i szacunek
                                                nie wydeptuję dróg do źródeł

                                                dźwigam długi warkocz pleciony przez lata
                                                zostawiam
                                                coraz głębsze ślady na mojej ścieżce
                                                warkoczem zamiatam
                                                oczyszczam przedpola dla moich bliskich

                                                zmierzam przed siebie - po prostu


Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/xTzYxMLAop4uvGDz6
 
      
   
                                 ********************************************************


                       Lekcje biblioteczne w gimnazjum

W lutym
2012r. w gimnazjum w Malechowie rozpoczął się cykl lekcji bibliotecznych, których inicjatorem jest bibliotekarz Robert Baran. Lekcje biblioteczne mają na celu zaciekawić i zainteresować młodzież gimnazjalną różnymi wydarzeniami                    historycznymi  pod kątem przypadających rocznic, oraz różnymi innymi atrakcjami np z dziedziny muzyki rozrywkowej. Jednym z tematów realizowanych na lekcjach wychowawczych była ,, Tragedia Titanica '', upamiętniająca 100 rocznicę katastrofy tego statku.                                                                                                           Gimnazjaliści mogli dowiedzieć się na podstawie fragmentów filmu pt. ,, Titanic ''    na DVD i komentarzy, co było przyczyną zatonięcia tego liniowca pasażerskiego, oraz poznać rozmiary tragedii pasażerów. Innym tematem prezentacji było  ,,Powstanie Spartakusa ''. Młodzież gimnazjalna podczas projekcji filmu
dokumenta
lnego na DVD mogła prześledzić przyczyny, przebieg i skutki tego największego zrywu niewolników w starożytnym Rzymie, podparte mapkami
i komentarzem
historycznym. Nietypową lekcją biblioteczną, zaprezentowaną młodzieży, był pokaz na DVD koncertu jednego z najbardziej znanych zespołów muzyki rozrywkowej -Pet Shop Boys. Lekcja ta miała na celu zainteresować gimnazjalistów rytmiką muzyki pop, poprzez pokazanie koncertu na żywo.
 Lekcja ta była podparta na wstę
pie krótkim omówieniem historii powstania
Pet Shop Boys. Gimnazjaliści otrzymali
do wglądu skład zespołu na koncercie
w londyńskim teatrze ,, Savoy '' w 1997r.
Ponadto został im wręczony
jeden z tekstów piosenki w języku angielskim i tłumacze
niem na język polski.
W planach są kolejne lekcje biblioteczne, o których wychowa
wcy zostaną wkrótce poinformowani w formie ulotek-zaproszeń
 Za dotychczas okazaną współpracę bibliotekarze GBP Malechowo serdecznie dziękują nauczycielom gimnazjum.
Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/3JnU3L52DzqUbH379
 

  
 
                                            *************************
                                 
 
                Wizyta siostry Doroty w bibliotece w Pękaninie

     Dnia 17.02.2012r. w Filii biblioteki w Pękaninie odbyło się spotkanie z siostrą    Dorotą (Siostra Franciszkanka Misjonarka Maryi) z Urugwaju. Siostra Dorotą opowiedziała o swojej pracy misyjnej, przedstawiła dzieciom film oraz zdjęcia,
   przedstawiające trudne życie najbiedniejszych mieszkańców urugwajskich dzielnic.
 Poruszona filmem młodzież, zadawała wiele pytań, analizowała i porównywała życie
 z  życiem urugwajskich rówieśników. Dopełnieniem zorganizowanego spotkania   było wspólne picie Mate-argentyńskiej herbaty, swobodne rozmowy, i śpiew
przy wtórze gitary.

Siostra Dorota w bibliotece w Pękaninie



*************************************************


                 Ferie zimowe w bibliotekach filialnych 2012

          W ramach ferii zimowych, biblioteki filialne zorganizowały dla dzieci
                        i młodzieży atrakcyjne spędzenie wolnego czasu
.  
          Szczegóły z przebiegu imprez w bibliotekach, mogą Państwo znaleźć
                        na stronie : Filie ( podstrona : Wydarzenia w filiach ).
  

                
                                      ********************************************************


                    Ferie zimowe w bibliotece 2012

       W ramach ferii zimowych w dniach 16-27.01.2012r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Malechowie zostały zorganizowane rozmaite zajęcia dla dzieci,celem rozwijania u nich umiejętności manualnych i umysłowych, oraz żeby urozmaicić im spędzenie wolnego czasu.                                                                                                                Spośród gier i zabaw dużym zainteresowaniem cieszyły się gry na komputerze 
i kalambury,
 gdzie dzieci bawiły się w odgadywanie pojedynczych wyrazów
lub całych zdań.
                              
Dodatkową atrakcją były gry planszowe takie jak: warcaby, ,,Chińczyk'', ,,Mały detektyw'', ,,Grzybobranie'', ,,Wędrówka po powiecie sławieńskim'', ,,Kółko i krzyżyk'', oraz układanie puzzli.Starsze dzieci mogły dodatkowo pogłębić swoją wiedzę na temat naszego powiatu i gminy, układając wycinki mapy w jedną całość, odnajdując drogi dojazdu z Malechowa do różnych miejscowości.
Z okazji Dnia Kubusia Puchatka zorganizowany został konkurs wiedzy
o przysmakach przyjaciół tego znanego misia w formie krzyżówki z hasłem.

Dodatkowo dzieci kolorowały sylwetkę Kubusia Puchatka. Nie obyło się też bez konkursu ortograficznego, które wzbudziło wiele emocji.Konkursy zakończyły się pomyślnie dla wszystkich jej uczestników.Dzieci wykonywały z papieru i plasteliny różne ozdoby,natomiast na Dzień Babci i Dziadka sporządziły laurki. Malowały kredkami różne prace, lub wykonywały je z kolorowych wycinanek.
Prace plastyczne zostaną wyeksponowane na wystawce w bibliotece.
Dzieci mogły poznać przy okazji legendy naszej gminy podczas głośnego czytania.
W trakcie zabaw wyświetlane były filmy na DVD: ,,Akademia Pana Kleksa'',
,,Podróże
Pana Kleksa'', oraz ,,Pan Kleks w kosmosie''.
Ostatniego dnia ferii dla wszystkich uczestników zostało zorganizowane uroczyste podsumowanie, gdzie dzieci otrzymały dyplomy z drobnymi upominkami.
Nie obyło się bez słodkiego poczęstunku.


  
     
                                      ************************************************
                                                                    
      

  


W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi,
            nasza biblioteka zaprasza wszystkie chętne             
        dzieci
i młodzież do spędzenia wolnego czasu
        w dniach od 16 do 27 stycznia 2012r.

                                         w godz.14.00-16.00.
              Dla uczestników przewidziane są liczne atrakcje,
               które zapewnią mile spędzony czas.

                                                 
                                      Serdecznie zapraszamy




                                                               ***********************




                                           


W Gminnej Bibliotece Publicznej

w Malechowie

udzielane są bezpłatne

korepetycje, w każdą środę

w godz.15.00-17.00.

Zajęcia prowadzi bibliotekarz,

pan Robert Baran.

Serdecznie zapraszamy


                               
                                     


                                                             ***********************




                                                   W krainie Misiolandii

W dniach 24 i 25 listopada 2011r. nasza biblioteka miała przyjemność gościć przedszkolaków    z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia.                                                                                

Na tą okazję pracownicy biblioteki przygotowali dla maluchów szereg atrakcji                   związanych z misiową tematyką.

Przedszkolaki mogły dowiedzieć się dlaczego wszystkie pluszowe misie obchodzą swoje święto, poznali przy tym historię pierwszego pluszowego misia imieniem Teddy.

Na podstawie misiowych bajek mogły zapoznać się z Misiem Puchatkiem , Misiem Uszatkiem, innymi pluszowymi ulubieńcami naszych dobranocek . Wysłuchali też opowieści   o życiu prawdziwych misiów i niedźwiedzi oraz wzięły aktywny udział w zabawie ruchowej z podkładem muzycznym takich piosenek jak ,,Taniec Misiów” czy ,,Stary niedźwiedź mocno śpi”. Przedszkolaki kolorowały też swoje ulubione misie, które można obejrzeć na wystawie w tutejszej bibliotece.

Nie zabrakło też ,, Małego Conieco” czyli ciastek z prawdziwym miodem, które dzieci mogły spróbować.

Link do albumu zdjęć:https://goo.gl/photos/Z2D18WHH4FioJTHH7




 









            

Podstrony (1): Filie