Informacje praktyczne

O czym warto pamiętać, wybierając się do Puszczy Białowieskiej:
  1. Do lasu, niezależnie od pogody, a szczególnie latem należy chodzić ubranym w długie spodnie i koszulę z długim rękawem.
  2.  Wiosną i latem należy mieć ze sobą środki przeciwko komarom i kleszczom
  3.  Latem najbardziej uciążliwe są gzy i ślepaki.
  4.  Ze względu na bliskość granicy z Białorusią, telefon komórkowy należy przełączyć w manualny tryb wybierania sieci, inaczej minuta rozmowy w ramach roamingu będzie kosztować około 5 złotych.
  5. Jadąc do Białowieży, szczególnie na kila dni, warto mieć ze sobą ubranie na pogodę “ładną” i na tą trochę gorszą (szczególnie wiosną kalosze pozwolą nam rozkoszować się pięknem świata przyrody, a nie tym, co jest pod nogami…).
  6. Lornetka zawsze może się przydać, bo nigdy nie wiadomo, za jakim drzewem jaki  zwierzak siedzi…
  7.  Jeżeli zostaniecie Państwo ukąszeni przez kleszcza, to proszę nie wpadać w panikę. Najbezpieczniej udać się do najbliższej placówki służby zdrowia.
  8.   W przypadku, gdy nie ma dostępu do  ośrodka zdrowia  to najłatwiej jest usunąć kleszcza, łapiąc go pensetą i wykręcać go w lewo (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara). Po wyjęciu kleszcza miejsce to należy zdezynfekować dostępnym preparatem dezynfekcyjnym.
Jak się zachować w razie spotkania z żubrem, dane internetowe

 W Puszczy Białowieskiej żyje na wolności ponad 900 żubrów, w tym ponad 500 w polskiej jej części. Wędrując szlakami mamy szansę je zobaczyć.
Warto wiedzieć, że:
- żubr, mimo dużej masy ciała potrafi bardzo szybko (do 40 km/h) i zwinnie poruszać się w lesie; (przeskakując przeszkody o wysokości ok. 2 m),
- żubr przez nas nie sprowokowany spokojnie się oddali;
- nie należy podchodzić do żubra na odległość mniejszą niż 50 m;
- szczególne niebezpieczne są matki z cielętami w okresie wycieleń (koniec maja-lipiec) oraz pojedyncze samce.

Widząc oznaki zniecierpliwienia żubra (nerwowe kręcenie ogonem, grzebanie racicami w ziemi, tarzanie się) jak najszybciej, zachowując spokój, oddal się z miejsca spotkania;

- gdy poruszasz się samochodem – powoli zatrzymaj się, nie opuszczaj pojazdu, nie gaś silnika; można otworzyć okna, nie otwieraj drzwi, odgłos może spłoszyć żubra;
- gdy poruszasz się rowerem – zatrzymaj się, najlepiej stań obok dużego drzewa, by być mniej widocznym;
- gdy poruszasz się pieszo – nie próbuj podążać za żubrem, stań w miejscu, w którym będziesz dla żubra mniej     widoczny, nie wykonuj gwałtownych ruchów.

Nie można wchodzić na teren miejsc zimowego dokarmiania żubrów, z wyjątkiem miejsc udostępnionych dla turystów (ostoje żubrów „Kosy Most”, „Czoło”, „Babia Góra”).