وضعیت‌بازار قیمت مسکن در آینده چگونه خواهدبود؟ 13 آذر 94 - گزازشی از پیش بینی سونامی قیمت مسکن - 24 آدر 94

مطالب کپی شده است و نظرات شخصی : لطفا دقت فرمائید 

هشدار یک انبوه‌ساز در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین؛    تاريخ انتشار: سه‌شنبه، 24 آذر 1394 

"سونامی قیمت مسکن در راه است"

رییس انجمن انبوه سازان مسکن و ساختمان کشور با انتقاد جدی به عملکرد دولت و مجموعه وزارت راه و شهرسازی در بخش مسکن، دولت را نسبت به مشکلات این بخش منفعل دانست و گفت: هشدار می‌دهیم که تا اواخر سال جاری و یا اوایل سال آینده سونامی در بخش مسکن رخ ‌می‌دهد و قیمت ها افزایش خواهد یافت.

مجتبی بیگدلی در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین درباره وضعیت بخش مسکن خاطرنشان کرد: اکنون در تاریخی ترین رکود قرن در بخش اقتصاد قرار داریم و این رکود در بخش مسکن که از آن به عنوان پیشران اقتصاد یاد می شود بسیار شدید است.
وی با بین اینکه برای خروج اقتصاد کشور از رکود باید صنعت ساختمان از رکود خارج شود، اضافه کرد:70 درصد اشتغال کشور زیرمجموعه صنعت ساختمان است و اگر اقدام اساسی برای این بخش انجام شود می توان به خروج اقتصاد از رکود امیدوار بود.
رییس انجمن انبوه سازان مسکن و ساختمان کشور با اشاره به اینکه متاسفانه دولت هیچ عزم جزمی برای حل مشکل رکود در بخش مسکن ندارد، گفت:دولت به جای اینکه فکری به حال صنعت ساختمان که خروجی آن اشتغال است کند اقدام به پرداخت تسهیلات به خودروسازان کرد این در حالی است که اگر تسهیلات به ساخت مسکن تعلق می گرفت لازم به تزریق یکباره منابع نبود  و با پیشرفت کار تسهیلات به صورت قطره چکانی به این بخش پرداخت می شد.
بیگدلی با بیان اینکه دولت بسیار منفعل عمل می کند، اظهار کرد:باید برای صدور پروانه ساخت و همچنین نهادهای مرتبط با ساخت مسکن مانند سازمان ثبت اسناد، شهرداری، سازمان امور مالیاتی، سازمان آب و فاضلاب و نهادهای ذیربط در امور مربوط به برق و گاز همکاری کرده و برای تحرک این بخش گام بردارند.
وی با اشاره به اینکه وزارت راه و شهرسازی تعطیل است و کاری برای این بخش نمی کند، تاکید کرد:به جای اینکه هزینه صدور پروانه رایگان شود تا مشوقی برای کارآفرینان باشد، هزینه ها افزایش یافته و در محدوده میدان انقلاب هزینه صدور پروانه پنج برابر بهترین منطقه پاریس است.
رییس انجمن انبوه سازان مسکن و ساختمان کشور گفت: به رغم کاهش نرخ تورم نرخ سود تسهیلات به 30 درصد افزایش یافته که با احتساب جرایم مربوط به دیر کرد به 50 درصد نیز می رسد.
بیگدلی با بیان اینکه سه سال است که در بخش ساختمان هیچ اقدامی صورت نگرفته و هر سال نرخ اجاره افزایش می یابد، افزود:افزایش اجاره بها به معنای آن است که نیاز به مسکن وجود دارد اما ساخت و ساز صورت نمی گیرد.
وی خاطرنشان کرد:با ادامه وضع موجود حداکثر تا اواخر سال جاری و اوایل سال آینده سونامی در بخش مسکن رخ می دهد و قیمت ها افزایش می یابد، ما هشدار می دهیم و از بروز چنین وضعیتی راضی نخواهیم بود.
رییس انجمن انبوه سازان مسکن و ساختمان کشور با اشاره به اینکه نه تنها پرداخت تسهیلات بلکه هیچ یک از وعده های دولت در بخش مسکن عملیاتی نشده است، تاکید کرد:تسهیلات باید به ساخت و خرید مسکن اختصاص یابد به گونه ای که میزان آن در مراکز استان ها حداقل 100 میلیون و در پاییتخت 150 میلیون باشد.
بیگدلی با بیان اینکه این تسهیلات نباید نیاز به سپرده گذاری داشته باشد، اظهار کرد:نرخ سود این تسهلات نیز باید متناسب با نرخ سود تسهیلات مسکن مهر باشد.

اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛
پیش‌بینی ستاریان از گرانی سرسام‌آور مسکن

بک کارشناس مسکن تاکید کرد: به محض اینکه از رکود خارج شویم قیمت مسکن به طور سرسام آور افزایش خواهد یافت.

بیت الله ستاریان در گفت وگو با خبرنگار اقتصاد آنلاین در پاسخ به اینکه آیا پس از پایان رکود در بخش مسکن شاهد افزایش قیمت مسکن خواهیم بود؟ اظهار کرد:به محض اینکه از رکود خارج شویم قیمت مسکن به طور سرسام آور افزایش خواهد یافت.
وی در ادامه با اشاره به اینکه سالانه پنجاه تا شصت میلیون متر مربع استهلاک ساختمان های موجود است، اضافه کرد:به علاوه سالی هفتاد تا هشتاد میلیون مترمربع نیز نیاز خانوارهای جدید است که سالانه رقمی حدود یک میلیون و 300 هزار واحد می شود.
این کارشناس مسکن با بیان اینکه در برنامه ریزی ها ضریب خانه های خالی و همچنین ضریب تخریب را در نظر می گیرند، تصریح کرد:در کنار این آمار باید میزان نیازهای انباشته شده از سال های قبل را نیز در نظر گرفت.
ستاریان در ادامه درباره وضعیت این تقاضاها دز شرایط فعلی گفت:این تقاضاها اکنون مطلق بوده و به دلیل پارامترهای اقتصادی هنوز بالفعل نشدند به عبارت دیگر اکنون بسیاری از متقاضیان توان ورود به بازار مسکن و تامین نیاز خود را ندارند اما به محض اینکه وضعیت اقتصادی تا حدودی بهبود یافته و این متقاضیان سعی کنند که منابع خود را برای تامین این کالای زیستی جمع آوری کنند، به متقاضی موثر تبدیل شده و وارد بازار می شوند.
وی ادامه داد: در این شرایط با توجه به اینکه میزان تولید از تقاضا کمتر است قیمت ها به صورت سرسام آور افزایش خواهد یافت، به عبارت دیگر ورود و خروج این متقاضیان موثر است که رکود و رونق را رقم می زند.سونامی قیمتی در کار نخواهد بود بلکه ترکیدن باد کنک قیمت implosion اتفاق خواهد افتاد. زیرا اینهمه نقدینگی سرگردان که طی این دو دهه در زمین و مستقلات بکار افتاده بهیچوجه منتاسب با هرم اقتصاد مملکت و توزیع منتاسب ساختار اقتصادی نبوده و نیست و بهیچوجه، چه در گذشته و چه حال، با "قدرت خرید مؤثر جامعه و یا تقاضای مؤثر" و واقعی و غیرسفته بازانه خوانایی نداشته و ندارد. درآمد و تولید سرانه مملکت متناسب با میزان سرمایه در گردش در بخش ساختمان نبوده و نیست لذا این بادکنک سفته بازانه، محکوم به ترکیدن بوده و هست و نه تنها دولت آقای روحانی بلکه هیچ معجزه گر اقتصادی هم قادر بجلوگیری از ترکیدن آن نیست و بدبختی اینست که؛ زمانی هم این بالن خواهد ترکید که دیگر بخشهای اقتصاد مملکت هم فلج شده اند. برخلاف همه خوشخیالیها مملکت ما بعقب بسوی اقتصاد کشاورزی برمیگردد زیرا بعلت مضیقه روزافزون ارزی، و ممنوعیت اجاری دیر یا زود مواد دامی و خوراکی آن اراضی باغ و ییلاق شده هم از قیمتشان نسبت به اراضی قابل کشت کاسته شده و در اثر افزایش تقاضای مؤثر برای محصولات کشاورزی و دامی "داخلی"، کشاورزی و دامداری داخلی و صنایع دستی رونق خواهند گرفت و دیگر بخشهای مدرن صنعتی دنباله روی کشاورزی و دامداراری خواهند شد. قدرت یابی اقتصادی کشاورزان و بخش کشاورزی ثقل و محرکه اصلی دینامیسم انقلاب اسلامی ما بوده است و حالا در اثر فرادستی گرفتن کشاورزی در اقتصاد، خود را در عرصه هایی دیگر هم "بیشتر" نشان خواهد داد. اولین بار نیست که ملتی از صفر شروع میکند!

وقتی آپارتمان‌های زیر 100 میلیون نایاب می‌شود؛

وضعیت‌بازارمسکن در آینده چگونه خواهدبود؟

http://www.eghtesadonline.com/PooyaSoftPublisher/Storage/Images/20151204160600cb-%d9%85%d8%b3%da%a9%d9%8612.jpg
در حالی بازار مسکن در رکودی عمیق به سر می‌برد و خرید و فروش و معاملات به حداقل رسیده، اما همچنان قیمت‌های بالا در بازار حکمرانی می‌کند.

این روزها یکی از مسایلی که ذهن بسیاری از مردم و کسانی که تصمیم به خرید و یا تعویض خانه خود را دارند را به خود مشغول کرده، آینده بازار مسکن است؛ تا جایی که بارها این سوال شنیده می‌شود که وضعیت بازار مسکن و قیمت آن در ماه‌های آینده چگونه خواهد بود؟

این در شرایطی که بازار مسکن در رکودی عمیق به سر می‌برد و خرید و فروش و معاملات به حداقل رسیده است. در این فضا، بسیاری از مردم انتظار دارند که به‌دنبال رکودی که در بازار ایجاد شده، قیمت‌ها نیز روند نزولی به خود گیرد. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرآنلاین، اگرچه روند قیمت‌ها در بازار در چند ماه اخیر، از افت نسبی قیمت‌ها حکایت دارد، اما سری به فایل‌های خرید و فروش مسکن نشان می‌دهد که همچنان قیمت‌های بالا در بازار حکمرانی می‌کند و به سختی می‌توان خانه‌ای با قیمت کمتر از مترمربعی 2 میلیون تومان خریداری کرد.

بررسی وضعیت معاملات آپارتمان‌های زیر 50 متری در مناطق مختلف تهران حاکی از آن است که خانه‌های زیر 100 میلیون تومان در بازار بسیار کم است. گزارش‌های میدانی خبرنگار ما نشان می‌دهد در بزرگراه محلاتی طبقه زیرزمین یک آپارتمان 48 متری هر مترمربع یک میلیون و 800 هزار تومان برای فروش گذاشته شده که در مجموع این واحد خانه 85 میلیون تومان قیمت دارد.

در منطقه سبلان شمالی نیز یک واحد آپارتمان 49 متری در طبقه اول هر مترمربع 3 میلیون و 300 هزار تومان قیمت دارد. این واحد مسکونی 161 میلیون و 700 هزار تومان برای فروش گذاشته شده است.

طبقه اول آپارتمانی 45 متری در میدان امام‌حسین، خیابان هفده شهریور شمالی نیز هر مترمربع 3 میلیون تومان از سوی فروشندگان اعلام شده است. قیمت این واحد، 135 میلیون تومان است.

اما در یافت‌آباد، شهرک ولیعصر یک واحد آپارتمان 50 متری، 110 میلیون تومان برای فروش گذاشته شده است. قیمت هر مترمربع این آپارتمان 2 میلیون و 200 هزار تومان است.

قیمت یک واحد آپارتمان 39 متری در خیابان شریعتی نرسیده به مطهری نیز هر مترمربع 5 میلیون و 650 تومان از سوی فروشنده اعلام شد. قیمت نهایی این آپارتمان 220 میلیون تومان است.

در خیابان سوم نیروهوایی نیز یک واحد آپارتمان 47 متری در طبقه سوم هر مترمربع 5 میلیون تومان قیمت دارد. این واحد خانه با قیمت 235 میلیون تومان به فروش می‌رود.

در خیابان اشرفی‌اصفهانی، خیابان باهنر نیز یک واحد آپارتمان 44 متری در طبقه چهارم با قیمت هر مترمربع 6 میلیون تومان برای فروش گذاشته شده است که در نهایت 264 تومان برای خرید این واحد خانه باید هزینه کرد.

در خیابان ولیعصر، پل امیربهادر نیز طبقه سوم یک واحد آپارتمان 50 متری هر مترمربع 2 میلیون و 600 هزار تومان قیمت دارد. قیمت نهایی این واحد آپارتمان 130 میلیون تومان اعلام شده است.

یک واحد آپارتمان 40 متری نیز در منطقه نیاوران، کاشانک هر مترمربع 6 میلیون و 750 هزار تومان از سوی فروشنده قیمت گذاشته شده است. این آپارتمان 270 میلیون تومان قیمت دارد.

کلید واژه ها

 مسکن  بازار مسکن

اخبار مرتبط

Comments