قیمت ملک : نه توصیه برای کشف قیمت ملک خود


بازاریابی قیمت ملک


یکی از دغدغه های مالکین آگاه شدن از قیمت واقعی ملک خود در شرایط روز بازار است. حقیقت آنست که املاک قیمت ثابت نداشته و تعیین قیمت یک ملک یک امر نسبی است. این بدان معناست که در شرایط و دوره های زمانی مختلف بازار، قیمتهای املاک اُفت و خیز داشته و ثابت نمی ماند.

مسئله دیگر آنست که بسته به میزان فروشنده بودن مالک و میزان تمایل خریداران یک ملک برای انجام معامله، قیمت تا حدی به سمت یکی از طرفین سنگینی بیشتری مینماید. البته همیشه این بازار املاک است که محدوده اصلی قیمت یک ملک را تعریف نموده و طرفین معامله در این محدوده به چانه زنی با یکدیگر می پردازند.

حال برای آنکه بدانیم قیمت حدودی ملک ما در شرایط بازار امروز چقدر است و چه قیمتی را به عنوان قیمت اعلامی برای فروش ملک خود اعلام نمائیم، باید نکات زیر را مد نظر داشته باشیم؛

1-اول با خود به یک توافق نهایی برسید، بعد به کشف قیمت ملک خود بپردازید.
ابتدا قبل از هر اقدامی با خود به این نتیجه برسید که واقعاً نیت به فروش ملک دارید. اعلام فروش یک ملک و سپس انصراف آن و تکرار این قضیه موجب آسیب رسیدن به اعتبار شما و ملکتان در بازار شده و در صورت تکرار این قضیه، کمتر کسی به سمت شما آمده و در نهایت قدرت انتخاب و چانه زنی شما کم میشود و این مسئله مسلماً روی قیمت اعلامی موثر خواهد بود. اول با خود به یک توافق نهایی برسید بعد به فروش ملک خود بپردازید.

2-ملک خود را بخرید!
برای یک استعلام قیمت واقعی، میتوانید از مشاورین املاک و دیگر افرادی که در منطقه شما ملک خود را آگهی نموده اند، کمک بگیرید. برای اینکار میتوانید به عنوان خریدار، شرایطی مشابه ملک خود را از فعالان مربوطه در بازار بخواهید و یا با آگهی های مشابه ملک خود تماس بگیرید.

3-اطلاعات مهم را لیست نمایید.
شرایط مربوط به شبیه ترین املاک به ملک خود را در کنار هم لیست نمایید. این شرایط قاعدتاً شامل؛ قیمت اعلامی، متراژ، تعداد اتاق، سن بنا، موقعیت، طبقه، امکانات و برخی اطلاعات مهم می باشد. یادتان باشد در اغلب موارد، جایی برای تخفیف در قیمتهای اعلامی توسط آگهی دهندگان باز بگذارید.

4-راز کشف قیمت ؛ مقایسه آگاهانه
شرایط هر یک از املاک و قیمتهای اعلامی آنها را یادداشت و با وسواس خاصی با هم مقایسه کنید. در هنگام مقایسه به یاد داشته باشید که هیچ دو ملک کاملاً مشابه در دنیا وجود ندارد! ولی بهرحال با یک مقایسه آگاهانه نسبت به شرایط بازار و قیمتهای استعلام شده، به قیمت اعلامی خود میرسید. در اعلام قیمت حدود تعادل را رعایت نمایید. یعنی باید قیمت را طوری اعلام کنید که خریدار با شنیدنش فرار نماید و نه به نحوی که آنقدر روی خط قیمت حدودی بازار باشد که خریداران با درخواست کمی تخفیف، ملک شما زیر قیمت معامله نمایند. راز کشف قیمت ؛ مقایسه آگاهانه

5-به چشم خریدار به ملک خود نگاه کنید نه به چشم خودتان. 
نکته دیگر اینکه شما از نگاه بازار و به چشم خریدار به نقاط قوت و ضعف ملک خود نگاه کنید و نه به چشم خودتان. شما احتمالاً در این ملک سالها ساکن بودید و شرایط آن برای شما عادی شده است. ضمناً در آن خاطرات خوبی دارید و ناخودآگاه علاقه و تعصب خاصی به آن پیدا نموده اید ولی خریداران این تعصب را درک نمی نمایند و تنها به چشم یک مورد ملکی به آن نگاه میکنند.

6-مرغ یک پا ندارد، سه پا دارد ...! 
برای اعلام و انتقال قیمت اعلامی ملک شما به بازار، شما تنها یک پای قضیه نیستید. مشاوران املاک و خریداران احتمالی نیز دو پای دیگر هستند و به نوعی در اعلام قیمت ملک شما دخیل هستند. پس به نحوی اعلام قیمت نمایید که با در نظر گرفتن برخی تحریفهای ممکن، به قیمت اصلی خود نزدیک بشوید.

7-گاهی باید با بازار کنار بیاییم و گاهی هم بازار باید با ما کنار بیاید ! 
یادتان باشد این بازار است که قیمت یک ضعف عمده مانند نداشتن آسانسور برای طبقات بالا را تعیین مینماید و شما باید تا حدی با این قضیه کنار بیایید و معدود مشتریان خود را از دست ندهید. و گاهی هم این بازار است که باید ناز شما را برای داشتن یک پارکینگ اضافه سندی بکشد و این مزیت را به قیمت خوب از شما بخرد. پس حواستان باشد که راجع به چه مسئله ای با بازار وارد تعامل و چانه زنی می شوید. در موضع ضعف هستید یا قدرت. گاهی با بازار کنار بیاییم و گاهی هم بازار با ما

8-پول نقد ؛ حلال همه محاسبات
برخی اوقات همه محاسبات ما بوسیله یک عامل مهم در تعیین قیمت بهم میخورد و آن شنیدن صدای جرینگ جرینگ پول نقد است! شرایط پرداخت در تعیین قیمت یک ملک بسیار مهم است. اکیداً توصیه میشود در جلسات نشست، قبل از هر صحبتی راجع به قیمت، شرایط پرداخت را با خریدار ببندید و سپس وارد بحث تعیین قیمت شوید.این مسئله موجب آسایش خیال شما در میزان تخفیف احتمالی برای ملک خود میشود.

9-چگونه قیمت ملک خود را اعلام نمایید
اگر روی قیمت پیشنهادی خود مطمئن هستید که قیمت را کاملاً قاطع و با اعتماد به نفس بیان کنید. ولی اگر با وجود همه محاسبات باز هم احساس میکنید قیمتتان کمی بالا یا پایین است، با خونسردی و در عین حال تیز بینی های لازم، قیمت خود را به چند نفر از مراجعین و مشاورین مربوطه اعلام داشته و احتمالاً از روی جوابها و عکس العملهای آنها به قیمت اعلامی خود میرسید.

شما چه روشهای دیگری در کشف قیمت املاک میدانید؟


‫#‏املاک‬ ‫#‏آپارتمان‬ ‫#‏اجاره‬#MelkoMaComments