بازار مسکن : رونق ؟ رکود : تحلیل کارشناسان از دیدگاه خود - 17 فروردین 95

گام‌های لرزان مسکن در مرز رونق و رکود

بخش مسکن سال 95 در شرایطی کار خود را آغاز کرد که براساس پیش‌بینی‌های مسوولان وزارت راه و شهرسازی و رییس اتحادیه مشاوران املاک در سال جاری، این بازار از رکود خارج می‌شود و پس از سه سال شاهد رونق در این بخش خواهیم بود.

 استدلال مسوولان دولتی بازار مسکن در پیش‌بینی خروج بازار مسکن از رکود و ایجاد رونق به عواملی چون اجرای توافق هسته‌یی و لغو تحریم‌ها، افزایش حجم معاملات در ماه‌های پایانی سال 94 (به غیر از اسفند) و... باز می‌گردد. در مقابل برخی کارشناسان اقتصاد مسکن سرنوشت این بازار را به سرنوشت شرایط کلی اقتصاد کلان گره می‌زنند و می‌گویند تا شرایط کلی اقتصاد کشور بهبود نیابد، شاهد رونق بازار مسکن نیز نخواهیم بود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تعادل ، یکی از مسوولان وزارت راه و شهرسازی که بارها نوید بازار گرم مسکن را داده معاون وزیر راه و شهرسازی است، حامد مظاهریان در همین ارتباط به دوره ثبات قیمت مسکن در سال گذشته اشاره می‌کند و می‌گوید: رصد معاملات املاک درسال 94 نشان می‌دهد که رشد قیمت مسکن منفی یک درصد و نرخ تورم ۱۲درصد بوده که این آمار بیانگر این است که قیمت واقعی مسکن کاهش نسبی پیدا کرده و بازار آماده خروج از رکود است.

‌ رییس اتحادیه مشاوران املاک نیز بر آغاز فاز اول خروج از رکود مسکن در ۶ ماه ابتدایی امسال تاکید می‌کند و می‌گوید: در نیمه اول سال جاری، حجم معاملات به حدی می‌رسد که بتوان آن را بازگشت رونق به بازار مسکن عنوان کرد.

حسام عقبایی در گفت‌وگویی می‌افزاید: درنیمه اول سال 95 در حالی مسکن از رکود خارج می‌شود که این وضعیت به دلیل رشد حجم معاملات نسبت به سال گذشته خواهد بود هرچند باید تاکید کرد که رشد معاملات به معنی رشد قیمت نیست ضمن اینکه با افزایش حجم معاملات در 6ماهه دوم امسال شاهد رشد تولید مسکن نیز خواهیم بود.

اگرچه معاون وزیر راه و شهرسازی و رییس اتحادیه مشاوران املاک، ‌افزایش حجم معاملات و کاهش نسبی قیمت مسکن را عوامل تاثیرگذاری برای بهبود بازار اعلام می‌کنند اما در مقابل عده‌یی از کارشناسان و مسوولان بخش خصوصی مسکن معتقدند که با وجود لغو تحریم‌ها، اهرم‌های لازم برای خروج از وضعیت نابسامان اقتصادی در حوزه‌های مختلف از جمله مسکن وجود ندارد و با بهبود شرایط در اقتصاد کلان نیز، عمر این رونق کوتاه بوده و شرایط رکودی دوباره حکمفرما می‌شود.

استدلال این کارشناسان بر این اساس استوار است که رکود بخش مسکن به دلیل مازاد عرضه یا کمبود تقاضا رخ می‌دهد و تنها عواملی سبب تغییر در روند این بازار و رونق بخش مسکن می‌شوند که بر میزان تقاضا موثر باشند.

آن‌گونه که کارشناسان اقتصاد مسکن می‌گویند، عواملی که می‌تواند نقش و سهم مهمی در افزایش تقاضا داشته باشند، عبارتند از رشد صادرات نفت خام، افزایش درآمد سرانه، مازاد عرضه در بازار و... که با بررسی و ارزیابی این عوامل مشخص می‌شود که در سال جاری شاهد تغییری در افزایش میزان تقاضای خرید مسکن نخواهیم بود.

نخستین عامل، میزان صادرات نفت خام است که افزایش میزان آن می‌تواند در بهبود بودجه سالانه و افزایش قدرت خرید مردم موثر باشد که با لغو تحریم‌ها می‌توان انتظار افزایش میزان صادرات را داشت ضمن اینکه مطالعه روند رشد قیمت در بازار مسکن و رشد درآمدهای نفتی نیز نشان می‌دهد که همبستگی بالایی میان این دو متغیر وجود دارد و رشد درآمدهای نفتی در کشور از عوامل موثر بر رونق بازار مسکن است.

براساس برنامه دولت، پس از لغو تحریم‌ها، مقدار صادرات نفت خام به حدود دو میلیون بشکه در روز می‌رسد اما سوال این است که درصورت تحقق این هدف آیا افزایش قابل توجهی در درآمدهای نفتی ایران رخ می‌دهد؟ هم‌اکنون قیمت نفت اوپک حدود 35 دلار است که با فرض تدوام این روند، درآمدهای حاصل از صادرات نفت ایران را حتی با فرض افزایش سریع در مقدار صادرات نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

درهمین رابطه، میانگین پیش‌بینی‌های انجام شده توسط موسسات جهانی برای قیمت نفت در سال 2016 حدود 41 دلار است که در مقایسه با رقم سال 2015 پایین‌تر است بر همین اساس، حتی اگر حجم صادرات نفت ایران در سال 1395 به دو میلیون بشکه در روز نیز نزدیک شود درآمد نفتی ایران بسیار پایین‌تر از مقدار آن در سال 1393 خواهد بود پس افزایش درآمدهای نفتی نمی‌تواند اهرمی برای افزایش تقاضا در بازار مسکن باشد.

دیگر عاملی که می‌تواند در بهبود میزان تقاضا برای خرید مسکن موثر باشد رشد اقتصادی یا افزایش درآمد سرانه کشور است که به تبع آن با بهبود توان مالی مردم می‌توان شاهد افزایش حجم معاملات خرید مسکن بود. آمار منتشر شده ازسوی مرکز آمار و بانک مرکزی نشانگر آن است که تولید ناخالص داخلی حقیقی سرانه از سال 1391 روند نزولی خود را آغاز کرده  و تا سال 1392 نیز ادامه داشته است. دراین میان در سال 1393، افزایش اندکی در درآمد سرانه رخ داد اما در مجموع طی این سال‌ها تولید ناخالص داخلی حقیقی سرانه کاهش شدیدی معادل 9.1درصد را تجربه کرده و تنها طی سه سال حدود 10درصد از قدرت خرید مردم کم شده است که این موضوع در بازار مسکن با کاهش تقاضا نمود می‌یابد علاوه بر موارد ذکرشده براساس پیش‌بینی کارشناسان اقتصادی، قدرت خرید مردم در سال 1395 به علت کاهش شدید درآمدهای نفتی در سال 1394 در مقایسه با سال 1393، افت شدید سود شرکت‌های حاضر در بورس اوراق بهادار تهران و منفی بودن رشد شاخص تولیدات صنعتی در بهار 1394 کاهش می‌یابد و در این شرایط با وجود پیش‌بینی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی مبنی بر تحقق رشد اقتصادی 6درصدی در سال 1395، همچنان درآمد سرانه سال 1395، پایین‌تر از مقدار آن در سال 1390 خواهد بود و قدرت خرید مردم در سال‌های 1396 و 1397 به مقادیر سال 1390 باز می‌گردد و این موضوع یکی دیگر از مشکلات و موانع موجود در مقابل رونق بازار مسکن است.

دیگر عامل موثر در بهبود بازار مسکن، شکل‌گیری تقاضای جدید در بازار است که معمولا به دلیل تشکیل خانوارهای جدید صورت می‌گیرد. در سال‌های اخیر به دلیل روند نزولی تعداد ازدواج‌ها، نرخ رشد خانوارها روند کاهشی داشته است و این موضوع در کنار ساخت‌وساز انبوه سال‌های 1391، 1392 و 1393، سبب پیدایش مازاد عرضه در بازار مسکن شده است.

براساس آمار منتشرشده، پیش از سال 1390، بازار مسکن تقریبا در تعادل بوده است اما پس از سال 1390، با شروع روند نزولی در روند تشکیل خانوارهای جدید (که بیشتر در نتیجه کاهش تعداد ازدواج‌ها بوده است) و شروع خیل جدیدی از ساخت و سازها (به دلیل رونق بازار مسکن در سال‌های 1390 و 1391 و اوایل 1392) عدم تعادل در بازار به وجود آمده است.

در این میان وزارت راه و شهرسازی تلاش دارد تا با حمایت از طرف تقاضا و تبدیل تقاضاهای غیرموثر به موثر، قدرت خرید مردم را افزایش دهد و متقاضیان جدیدی را به بازار معرفی کند به گفته مظاهریان ۲۵میلیون تومان تسهیلات پرداخت شده در ابتدای دولت یازدهم به سقف ۱۶۰میلیون تومان افزایش یافته است اما به نظر می‌رسد که دوره بازپرداخت طولانی این تسهیلات و میزان بالای اقساط موجب شود که استقبال چندانی از این تسهیلات صورت نگیرد و شاهد افزایش محسوسی در تعداد متقاضیان خرید مسکن نباشیم.
 

اخبار مرتبط

پایان رکود مسکن در سال 95؟

یک کارشناس سال 1395 را پایان رکود بخش مسکن دانست.

محمدمهدی مافی اظهار کرد: سال 1395 را می‌توان پایان رکود غیرتورمی برای بخش مسکن دانست به شرطی که بخش‌های مالی برنامه‌ ریزی لازم را داشته باشند. سیاست‌های دولت نیز باید به سمتی باشد که اگر نخواهد به صورت دستوری نرخ بهره بانکی را پایین بیاورد، باید به سمتی برود که نهادهای مالی نرخ تورم را پایین بیاورند چون اگر تورم پایین نیاید به اقتصاد و به تبع آن بخش مسکن بیش از پیش آسیب می‌زند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، وی افزود: من به سال 1395 خوشبین هستم و امیدوارم اقتصاد مسکن به سمتی برود که مدت زمان انتظار خانه‌دار شدن مردم کم شود. در سال جاری نیز می‌توان بهره‌وری مسکن چه در سطح اشتغال و چه کیفیت مسکن افزایش داد.

این کارشناس مسکن با بیان این‌که حل مشکلات بخش ساخت‌وساز در گروی افزایش توان خریداران است، تصریح کرد: بحث برجام ثمرات مثبتی را از لحاظ روانی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی برای کشور دارد و زمان آن فرارسیده تا بخش مسکن از این شرایط منتفع شود. در این خصوص باید به سرمایه‌گذاری خارجی توجه کنیم و زیرساخت‌های ساخت‌وساز تغییر کند. البته نباید به بخش مسکن به صورت مجزا نگاه کنیم، بلکه باید آن را در فرآیند ساخت‌وساز ببینیم.

به گفته مافی با توجه به این‌که شهرهای کشور بسیار پرجمعیت هستند، باید میزان سرانه مساحت واحد را کم کنیم و در عوض کیفیت زندگی را بالا ببریم. در حال حاضر آنچه به عنوان الگوی مصرف مسکن ترویج می‌شود مساحت 70 – 75 متر است و کیفیت ساخت‌وساز تنها توسط شهرداری کنترل می‌شود که محدود عمل می‌کند و به همین دلیل کیفیت مسکن در ایران پایین است. ما باید مساحت خانه‌ها را کم کنیم که با این اقدام هم توان خریداران بالا می‌رود و هم مصرف انرژی کاهش می‌یابد.

وی با بیان این‌که به دلیل کاهش درآمدهای نفتی باید شرایط دولت را درک کرد، اظهار کرد: سرمایه‌گذاری دولت در زیرساخت‌ها خیلی مهم است به همین دلیل رسانه‌ها نباید از دولت بخواهند در بخش‌هایی همچون مسکن یا خودرو یارانه بدهد. دولت فقط باید شرایط را برای ورود ایده‌ها، تکنولوژی و سرمایه‌ بخش خصوصی فراهم کند.

این کارشناس مسکن در خصوص راه‌حلی برای شکستن قیمت زمین گفت: کلید پایین آمدن قیمت مسکن در دست زمین است هم‌اکنون شهرهای بزرگ ما بزرگ‌تر می‌شوند و فشار جمعیتی زیاد است و شهرهای کوچک هم کم جمعیت می‌شوند. در مدت زمانی که شهرهای بزرگ ما رشد اقتصادی کردند دولت‌ها و مردم باعث شدند تا جذابیت زندگی در شهرها افزایش پیدا کند که این روندی بیمارگونه است.

مافی تاکید کرد: هرچه شهرهای بزرگ، بزرگ‌تر شوند توازن اقتصاد بهم می‌خورد و استاندارد‌های زندگی در کلانشهرها پایین می‌آید. کاری که باید صورت گیرد این است که از هجوم جمعیت به کلانشهرها جلوگیری شود و به سمت شهرهای اقماری برویم.

وی ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی باید امکانات زندگی را در تمام پهنه کشور به صورتی تقسیم کند که در تمام نقاط امکان زندگی فراهم شود. می‌توان با استفاده از مزیت نسبی مناطق قطب‌های اقتصادی ایجاد کرد، البته دولت‌ها خیلی توان اجرایی ندارند بلکه باید اجازه داد تا جوامع کوچک به سوی توسعه پایدار بروند. در این خصوص نقش مردم کلیدی و تعیین‌کننده است البته دولت باید برنامه‌ریزی، امکان رشد و مشوق ارائه کند، اما بازیگر اصلی خود مردم هستند.

کلید واژه ها

 مسکن

اخبار مرتبط

20 نما از بازار مسکن95

20صاحب‌نظر، مسوول و فعال بخش مسکن با شرکت در نظرسنجی به 7 پرسش کلیدی و سرنوشت‌ساز درباره بازار املاک سال 95 پاسخ دادند.

 نتایج این پرسش و پاسخ تستی-تشریحی، از رای قاطع کارشناسان خبره اقتصاد مسکن به «رونق غیرتورمی معاملات» و «خروج ساخت و ساز از رکود» در سال جدید حکایت دارد و نشان می‌دهد: در سال جاری که طبق انتظارات، دوره زمانی تغییر فاز (سیکل تجاری) در بخش مسکن محسوب می‌شود، ابتدا معاملات خرید ملک و سپس حجم صدور پروانه‌های ساختمانی افزایش پیدا می‌کند. در این میان، با توجه به نظر 85 درصد پاسخ‌دهنده‌ها به «عدم جهش قیمت» در سال جاری، پیش‌بینی می‌شود بازار مسکن در یک‌سال آتی با التهاب قیمتی مواجه نشود. به گزارش دنیای اقتصاد ، مطابق تحلیل‌های مطرح شده در این نظرسنجی، احتمال بهبود معاملات مسکن به معنای رشد صعودی و محسوس حجم خرید و فروش آپارتمان، در فصل دوم سال جدید بیشتر است، در غیر این صورت، بازار در نیمه دوم سال شرایط رونق به خود خواهد گرفت.

«زمان رونق معاملات مسکن»، «وضعیت قیمت‌ها»، «زمان رونق ساخت و ساز مسکونی»، «اثر نرخ سود بانکی بر بازار ملک»، «بهترین مدل سرمایه‌گذاری ساختمانی»، «مکان‌های شهری مستعد سرمایه‌گذاری» و همچنین «احتمال جهش قیمت مسکن»، پرسش‌های مطرح در نظرسنجی بوده است. 60 درصد پاسخ‌دهندگان به پرسش اول، نیمه اول سال 95 را موعد رونق معاملات اعلام کردند و 40 درصد مابقی معتقدند خرید و فروش ملک در نیمه دوم سال افزایش می‌یابد. درباره نحوه تغییرات قیمت مسکن در سال جدید، 85 درصد نظرات کارشناسان بر «نوسان کمتر از نرخ تورم» دلالت دارد با این تاکید که ثبات قیمتی در اوایل امسال احساس می‌شود و افزایش قیمت به‌ صورت تدریجی و خزنده خواهد بود. اقتصاددانان در این نظرسنجی، آپارتمان‌های متراژ بزرگ و لوکس را همچنان فاقد ظرفیت لازم برای افزایش قیمت عنوان کرده‌اند.

درباره چشم‌انداز ساخت و ساز مسکونی نیز بیشترین پیش‌بینی مشترک کارشناسان -40 درصد نظرات- بر تحرک اساسی فعالیت‌های ساختمانی از نیمه دوم سال 95 استوار است. در این میان، 75 درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی، گزینه مطلوب ساخت و ساز مسکونی را تمرکز بر ساخت آپارتمان‌های کوچک و میان متراژ عنوان می‌کنند و 50درصد پاسخ‌دهنده‌ها اولویت اول سرمایه‌گذاری را ساخت‌وساز اداری و هتل معرفی می‌کنند. نظرات ارائه شده درباره پرسش پنجم تاکید می‌کند: پروژه‌های مسکونی مختص اقشار کم‌درآمد در‌ کوتاه‌مدت به بازگشت سرمایه سازنده‌ها منجر می‌شود، اما چنانچه سرمایه‌گذار به دنبال بازدهی در میان‌مدت و بلندمدت باشد باید به ترتیب پروژه‌های اداری-گردشگری و ساخت و سازهای لوکس را انتخاب کند.درباره تاثیر نرخ سود بانکی بر متغیرهای بازار مسکن، اگر چه 55 درصد پاسخ‌ها بر اثرگذاری مثبت نرخ سود به معنای رونق بازار در پی کاهش نرخ، تاکید دارد اما این اثرگذاری به شکل مشروط عنوان شده است به این معنا که کاهش نرخ سود اگر غیردستوری باشد، به بروز سیگنال برای سمت عرضه مسکن (سازنده‌ها) منجر خواهد شد.

 

بازار مسکن : رونق ؟ رکود : تحلیل کارشناسان از دیدگاه خود - 17 فروردین 95

بازار مسکن : رونق ؟ رکود : تحلیل کارشناسان از دیدگاه خود - 17 فروردین 95


بازار مسکن : رونق ؟ رکود : تحلیل کارشناسان از دیدگاه خود - 17 فروردین 95 

اخبار مرتبط

فاز اول خروج مسکن از رکود در راه است

پیش‌بینی رئیس اتحادیه از آینده مسکن

بازار مسکن : رونق ؟ رکود : تحلیل کارشناسان از دیدگاه خود - 17 فروردین 95


رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه فاز اول خروج مسکن از رکود در شش ماه ابتدایی امسال رخ می‌دهد، گفت: در شش ماه دوم امسال حجم معاملات به حدی خواهد رسید که بتوان آن را بازگشت رونق به بازار مسکن عنوان کرد.

حسام عقبایی در پاسخ به این سوال که آیا می‌توان امیدوار بود که امسال رونق به بخش مسکن بازگردد، گفت: با توجه به نامگذاری امسال به نام اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، امیدوار هستیم که اقدامات عملیاتی در حوزه مسکن از سوی دولت رخ دهد و بازار به گِل نشسته مسکن از رکود خارج شود.

عقبایی با تاکید بر اینکه در شش ماهه اول امسال فاز اول خروج از رکود در مسکن را شاهد خواهیم بود، اظهارداشت: در 6 ماه اول امسال در حالی مسکن از رکود خارج می‌شود که این وضعیت به خاطر رشد حجم معاملات نسبت به سال گذشته خواهد بود هرچند باید تأکید کرد که رشد معاملات به معنی رشد قیمت نیست.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک افزود: در 6 ماهه دوم سال جاری نیز حجم معاملات به حدی می‌رسد که به تعبیری می‌توان گفت رونق به بازار مسکن بر می‌گردد.

وی تصریح کرد: مفهوم بازگشت رونق به بخش مسکن همواره در کشور مترادف با گرانی بوده است اما باید اذعان کرد که خروج مسکن از رکود و آمدن رونق به بخش مسکن در شش ماهه دوم امسال به مفهوم گرانی مسکن نیست.

عقبایی ادامه داد: با افزایش حجم معاملات در شش ماهه دوم امسال شاهد رشد تولید مسکن نیز خواهیم بود.

عقبایی در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه دولت قصد دارد باز هم نرخ سود تسهیلات بانکی را کاهش دهد آیا این موضوع بر نرخ اجاره بها تاثیر‌گذار خواهد بود، گفت: مطمئناً کاهش نرخ سود بانکی بر رونق بخش مسکن و ساخت و ساز تاثیر مثبتی خواهد داشت اما اینکه کاهش نرخ سود بر بازار اجاره‌بها تاثیرگذار باشد باید گفت که این برنامه هیچ تاثیری نمی‌تواند بر نرخ اجاره‌بها داشته باشد.

* کاهش نرخ معاملات خرید و فروش و اجاره در تهران و کشور

عقبایی در خصوص وضعیت نقل و انتقالات در اسفندماه گفت: همواره ماه‌های اسفند و فروردین معیار درستی برای بررسی وضعیت و دلایل افت یا افزایش معاملات مسکن نمی‌تواند باشد اما به هر حال تا پایان اسفندماه سال گذشته معاملات کاهش داشته است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک افزود: در شهر تهران در اسفندماه سال گذشته 14 هزار و 908 قرارداد خرید و فروش و 15 هزار و 612 قرارداد اجاره ثبت شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است.

وی ادامه داد: در اسفندماه سال گذشته در سراسر کشور نیز 62 هزار و 353 قرارداد خرید و فروش و 48 هزار و 574 قرارداد اجاره تنظیم شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش نشان می‌دهد.

به گفته وی، کاهش میزان قرارداد خرید و فروش و اجاره دلیل خاصی ندارد چرا که همواره در اسفندماه و فروردین ماه وضعیت بازار مسکن یک بازار نیمه تعطیل است.

اخبار مرتبط


  قیمت آپارتمان در تهران ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری آنلاین  , قیمت آپارتمان در تهران روی دیوار  ,  قیمت آپارتمان در تهرانپارس  ,  قیمت آپارتمان در کیش ,   قیمت آپارتمان در شهرک غرب , قیمت آپارتمان در شهرک اکباتان  ,  قیمت آپارتمان  ,  جدول قیمت آپارتمان در تهران  ,  جدول قیمت آپارتمان مناطق تهران  ,  جدول قیمت مسکن در مناطق تهران  ,  جدول افزایش قیمت مسکن مهر  ,  جدول قیمت مسکن در مناطق تهران  ,  قيمت مسكن در مناطق مختلف تهران+جدول  ,  قيمت مسكن در تهران  ,  قيمت مسكن در سال 94  ,  قیمت آپارتمان در تجریش ,  قیمت آپارتمان در شمال تهران  ,  قیمت خانه در شمال تهران  ,  قیمت مسکن در شمال تهران  , قیمت مسکن در شمال شرق تهران  ,    

----------------------------------

#ملک , #خرید ملک , خرید مسکن #آپارتمان , #خرید آپارتمان , #خرید ملک در تهران ,
 #,ویلا  , #آپارتماناداری ,
 #apartment  , #آپارتمان , # فروش آپارتمان#خرید آپارتمان , # رامسر, #شمال , #شمال تهران ,    
#خیابان فرشته , # آپارتمان خیابان آقا بزرگی , # خرید آپارتمان در خیابان فرشته تهران ,
=============
اطلاعیه فروش آپارتمانهای سند اداری و مغازهای تجاری
 فروش واحد های تجاری و آپارتمان های اداری در بر خیابان آزادی تهران : مغازه های داخل پاساژ مناسب برای موبایل ، کامپیوتر ، صنایع دانش بنیان ، صنایع پزشکی ،  دندانپزشکی  ، علوم آزمایشگاهی  و داروسازی
واحد های اداری در متراژ های 60 الی 110 متر مناسب برای دفاتر  کلیه شرکت ها
اول منطه زوج و فرد طرح ترافیک با تامین پارکینگ 100 درصد و دسترسی مترو ، BRT
----------------------------------------------------------------------

قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان

 
Comments